2018’de En Çok Okunan Tarih Makaleleri – En İyi 15 Tarih Makalesi

Mutlaka Okunması Gereken Tarih Makaleleri

Tarih Makaleleri
0 2.158

2018’de En Çok Okunan Tarih Makaleleri

2018 yılında Ders: Tarih üzerinden en çok okunan tarih makalelerini sıraladık. 2019 yılında yeniden göz atmanızı önerdiğimiz en iyi 15 tarih makalesi listemizi aşağıda inceleyebilirsiniz. İşte mutlaka okunması gereken tarih makaleleri;

15. Misak-ı Milli Nedir?

Misak-ı Milli Nedir?

Misak-ı Milli Kararları Nelerdir? Misak-ı Milli Sınırları Nelerdir? sorularına yanıt arayan bu makalemiz özellikle Misak-ı Milli’nin Sonuçları ve Önemi üzerinde durmaktadır. Misak-ı Milli Haritası da içeren bu makalemizde ayrıca Misak-ı Milli’nin orijinal belgesini de inceleyebilirsiniz.

Misak-ı Milli, Türkiye’de Kurtuluş Savaşı başlangıcında ortaya çıkmış bir kavramdır. Ulusal Ant veya Ulusal Yemin olarak da bilinmektedir.

En çok okunan tarih makaleleri listemizin on beşinci sırasında yer alan Misak-ı Milli Nedir? makalemiz 2018 yılı boyunca 11.890 kez okunmuştur. Misak-ı Milli Nedir?makalemizi okumak için aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz.

Misak-ı Milli Nedir? Makalesini Okuyun!

14. Milli Kimlik Nedir?

Milli Kimliği Belirleyen Unsurlar
Milli Kimlik Nedir?

Milli Kimlik Nasıl Oluşur? Milli Kimliği Belirleyen Unsurlar Nelerdir? sorularına yanıt arayan bu makalemiz özellikle Tarih ve Milli Kimlik kavramları üzerinde durmaktadır. Neden Tarih Öğreniyoruz? sorsunun da altını çizen bu makalemizde tarihin insanlar ve toplumlar üzerindeki yararlarına da değinmektedir.

Milli kimlik, bir milletin kendi kendine oluşturduğu özgün düşünüş ve yaşayış biçimidir. Milli kimlik, öncelikle dil ve tarih ile oluşur.

En çok okunan tarih makaleleri listemizin on dördüncü sırasında yer alan Milli Kimlik Nedir? makalemiz 2018 yılı boyunca 12.574 kez okunmuştur. Milli Kimlik Nedir? makalemizi okumak için aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz.

Milli Kimlik Nedir? Makalesini Okuyun!

13. Lonca Nedir?

Ahillik
Lonca Nedir?

Ahilik Nedir? Ahilik ve Lonca Teşkilatı İlişkileri Nasıldır? sorularına yanıt arayan bu makalemiz özellikle Osmanlı Devleti’nde Loncalar hakkında bilgiler vermektedir. Ayrıca bu makalemiz Lonca sistemi içindeki laiklik olgusunu da incelemektedir.

İtalyanca bir sözcük olan Lonca, belli bir iş kolunda usta, kalfa ve çırakları içine alan ve bir tür dernek gibi çalışan oluşumdur.

En çok okunan tarih makaleleri listemizin on üçüncü sırasında yer alan Lonca Nedir? makalemiz 2018 yılı boyunca 14.626 kez okunmuştur. Lonca Nedir? makalemizi okumak için aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz.

Lonca Nedir? Makalesini Okuyun!

12. Site Nedir?

Site Nedir?

Sümer Sitelerinde Günlük Yaşam Nasıldır? Sümer Siteleri Hangileridir? sorularına yanıt arayan bu makalemiz özellikle Şehir Devletlerinin Özellikleri konusuna odaklanmaktadır. Ayrıca bu makalemizde Nom, Polis, Patesi, Ensi ve Ziggurat gibi şehir devleti ile ilgili kavramlar da incelenmektedir.

Site, tarihteki ilk ve en ilkel devlet örgütlenmesidir. Tunç Çağı’ndan beri var olan site kavramı, şehir devleti anlamına gelmektedir.

En çok okunan tarih makaleleri listemizin on ikinci sırasında yer alan Site Nedir? makalemiz 2018 yılı boyunca 14.938 kez okunmuştur. Site Nedir? makalemizi okumak için aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz.

Site Nedir? Makalesini Okuyun!

11. İkta Sistemi Nedir?

İkta Sistemi Özellikleri Nelerdir?
İkta Sistemi Nedir?

İkta Sisteminin Faydaları Nelerdir? İkta Sisteminin Özellikleri Nelerdir? sorularına yanıt arayan bu makalemiz özellikle İkta Sistemi ve Tımar Sistemi karşılaştırması üzerinde durmaktadır. Bu makalemiz Türk-İslam devletlerinde İkta topraklarının nasıl kullanıldığı konusuna da değinmektedir.

İkta sistemi, Büyük Selçuklular ve Anadolu Selçukluları döneminde Nizamülmülk tarafından ortaya çıkarılan ve uygulamaya konulan bir sistemdir.

En çok okunan tarih makaleleri listemizin on birinci sırasında yer alan İkta Sistemi Nedir? makalemiz 2018 yılı boyunca 17.210 kez okunmuştur. İkta Sistemi Nedir? makalemizi okumak için aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz.

İkta Sistemi Nedir? Makalesini Okuyun!

10. Kozmografya Nedir?

Komografya Tarihi
Kozmografya Nedir?

Kozmografya’nın Çalışma Alanı Nedir? Kozmograflar Ne İş Yapar? sorularına yanıt arayan bu makalemiz özellikle İlk Kozmografya Kitabı hakkında bilgiler vermektedir. Bu makalemizde ayrıca Kozmografya biliminin tarihi konusu da incelenmektedir.

Kozmografya, matematik, fizik ve astronomi bilimlerini bazı temel kavramlarını kullanarak Evren ile ilgili konulara yaklaşam bir bilimdir.

En çok okunan tarih makaleleri listemizin onuncu sırasında yer alan Kozmografya Nedir? makalemiz 2018 yılı boyunca 17.853 kez okunmuştur. Kozmografya Nedir? makalemizi okumak için aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz.

Kozmografya Nedir? Makalesini Okuyun!

9. Mekke Ne Zaman Fethedildi?

Mekke’nin Fethi Ne Zaman?

Mekke’nin Fethi’nin Nedenleri ve Sonuçları Nelerdir? Mekke’nin Fethi Ne Zaman Kutlanılır? sorularına yanıt arayan bu makalemiz özellikle Mekke’nin Fethi hakkında ayrıntılı bilgiler sunmaktadır. Bu makalemizde ayrıca Mekke’nin Fethi Neden 1 Ocak’ta Kutlanıyor? sorusuna da yanıt verilmektedir.

Mekke’nin Fethi, miladi takvime göre 11 Ocak 630’da Hz. Muhammed’in komutasındaki ordunun Mekke şehrini ele geçirmesi olayıdır.

Mekke Ne Zaman Fethedildi? makalemiz 2018 yılı boyunca 17.910 kez okunmuştur. Mekke Ne Zaman Fethedildi? makalemizi okumak için aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz.

Mekke Ne Zaman Fethedildi? Makalesini Okuyun!

8. Devşirme Sistemi Nedir?

Osmanlı Devleti'nde Devşirme Sistemi
Devşirme Sistemi Nedir?

Devşirmelerin Etnik Kökeni Nedir? Osmanlı Ordusunda Devşirmeler Ne İş Yapar? sorularına yanıt arayan bu makalemiz özellikle Osmanlı Devleti’nde Devşirmeler konusuna odaklanmaktadır. Bu makalemizde Osmanlı Devleti’nde Devşirme Sistemi ile ilgili on iddia tek tek incelenmektedir.

Devşirme Sistemi, Osmanlıların Balkanlardaki genç ve yetenekli çocukları toplayarak, iyi bir eğitim altında yetiştirdiği sistemidir.

Devşirme Sistemi Nedir? makalemiz 2018 yılı boyunca 22.359 kez okunmuştur. Devşirme Sistemi Nedir? makalemizi okumak için aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz.

Devşirme Sistemi Nedir? Makalesini Okuyun!

7. Toy Nedir?

İslamiyet Öncesi Türklerde Toy
Toy Nedir?

Toy Ne Zaman Nerede Toplanırdı? Toylarda Hangi Kararlar Alınırdı? sorularına yanıt arayan bu makalemiz özellikle İslamiyet Öncesi Türklerde Toy konusu üzerinde durmaktadır. Ayrıca bu makalemizde Kurultay Nedir? ve Kengeş Nedir? sorularına da yanıt verilmektedir.

Toy tarih ile ilgili bir kavram olarak Türk kültürü ile ilişkilidir. Eski Türklerde Toy kavramı toplantı ve toplanmak anlamı taşımaktaydı.

Toy Nedir? makalemiz 2018 yılı boyunca 23.672 kez okunmuştur. Toy Nedir? makalemizi okumak için aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz.

Toy Nedir? Makalesini Okuyun!

6. Reform Nedir?

Reform Nedenleri ve Sonuçları
Reform Nedir?

Martin Luther Kimdir? Protestanlık Nedir? sorularına yanıt arayan bu makalemiz özellikle Reform Hareketlerinin Nedenleri ve Sonuçları hakkında ayrıntılı bilgiler sunmaktadır. Reform Hareketleri tarihinde önemli kişilere de değinen makalemiz Avrupa’da yaşanan bu köklü değişimi incelemektedir.

Reform, Avrupa’da 15. ve 17. yüzyıllarda Hristiyanlıkta Katolik Kilisesi’nde ortaya çıkan yeniden düzenleme ve yapılandırma hareketleridir.

Reform Nedir? makalemiz 2018 yılı boyunca 26.476 kez okunmuştur. Reform Nedir? makalemizi okumak için aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz.

Reform Nedir? Makalesini Okuyun!

5. Karum Nedir?

Kültepe Karum
Karum Nedir?

İlk Karum Ne Zaman Kuruldu? Asurlular Kimdir? sorularına yanıt arayan bu makalemiz özellikle Asur Ticaret Kolonileri Çağı konusunu incelemektedir. Ayrıca bu makalemizde Anadolu’daki İlk Karum olan Kültepe (Kaniş) hakkında da ayrıntılı bilgiler yer almaktadır.

Karum, bir tür ticaret merkezi olup kültürlerin birbirlerine ulaştığı ve alışverişte bulunduğu bölgelerdir. Karum, Asurca rıhtım demektir.

En çok okunan tarih makaleleri listemizin beşinci sırasında yer alan Karum Nedir? makalemiz 2018 yılı boyunca 27.415 kez okunmuştur. Karum Nedir? makalemizi okumak için aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz.

Karum Nedir? Makalesini Okuyun!

4. Konargöçerlik Nedir?

Göçebelik
Konargöçerlik Nedir?

Konargöçer Kimdir? Konargöçer Yaşam Tarzının Özellikleri Nelerdir? sorularına yanıt arayan bu makalemiz özellikle Konargöçerlik Tarihi üzerine odaklanmaktadır.

Bu makalemizde konargöçer ve konargöçerlik kavramları üzerinde durulmaktadır. Ayrıca, konargöçer yaşam tarzının özellikleri de bu makalemizde yer almaktadır.

En çok okunan tarih makaleleri listemizin dördüncü sırasında yer alan Konargöçerlik Nedir? makalemiz 2018 yılı boyunca 38.737 kez okunmuştur. Konargöçerlik Nedir?makalemizi okumak için aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz.

Konargöçerlik Nedir? Makalesini Okuyun!

3. Aristokrasi Nedir?

Aristokrasinin Özellikleri
Aristokrasi Nedir?

Aristokrasinin Özellikleri Nelerdir? Aristokrasi ile Yönetilen Ülkeler Hangileridir? sorularına yanıt arayan bu makalemiz özellikle Aristokrasi Tarihi konusu hakkında bilgiler içermektedir. Bu makalemiz ayrıca Platon’a Göre Aristokrasi ve İdeal Devlet konuları üzerinde de tartışmalara girmektedir.

Aristokrasi, egemenliğin soya veya başka ayrıcalıklı özelliklere bağlı olarak bir toplum sınıfına ait olduğu yönetim biçimidir.

En iyi tarih makaleleri listesinde ilk sıralarda yer alan Aristokrasi Nedir? makalemiz 2018 yılı boyunca 46.351 kez okunmuştur. Aristokrasi Nedir? makalemizi okumak için aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz.

Aristokrasi Nedir? Makalesini Okuyun!

2. Tiranlık Nedir?

Tiranlık Nedir?

Tiran Kimdir? Tiranlık Yönetim Biçiminin Özellikleri Nelerdir? sorularına yanıt arayan bu makalemiz özellikle Tiranlık Tarihi hakkında ayrıntılı bilgiler vermektedir. Makalemiz ayrıca Demokrasinin Sembolü: Tiran Katilleri konusunu sanat tarihi bağlamında ele almaktadır.

Tiranlık, Grekçe tyránnos “egemen, güç sahibi, zorba” anlamına gelmektedir. Türkçeye ise Fransızca tyran “zorba” sözcüğünden geçmiştir.

Mutlaka okunması gereken tarih makaleleri listesinde ilk sıralarda yer alan Tiranlık Nedir? makalemiz 2018 yılı boyunca 66.811 kez okunmuştur. Tiranlık Nedir? makalemizi okumak için aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz.

Tiranlık Nedir? Makalesini Okuyun!

1. İstimalet Politikası Nedir?

İskan ve İstimalet Arasındaki Farklar
İstimalet Politikası Nedir?

İstimalet Politikası Osmanlı Devleti’nde Nasıl Uygulamıştır? İskan Politikası Nedir? sorularına yanıt arayan bu makalemiz özellikle İskan ve İstimalet Arasındaki Farklar konusunu tartışmaya açmaktadır. Bu makalemizde ayrıca Osmanlı Devleti’nin özellikle Balkanlarda izlediği bu politikanın önemine değinilmektedir.

Osmanlı Devleti’nin uyguladığı iskan ve istimalet politikalarının amacı ele geçirilen bölgelerde kalıcılığı sağlamaktır.

İstimalet Politikası Nedir? makalemiz 2018’de en çok okunan tarih makaleleri listemizde birinci sırada yer almaktadır. İstimalet Politikası Nedir? makalemiz 2018 yılı boyunca 92.467 kez okunmuştur. İstimalet Politikası Nedir? makalemizi okumak için aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz.

İstimalet Politikası Nedir? Makalesini Okuyun!


#Bonus: Mustafa Kemal Atatürk Filmi

10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü, yeni yönetmelikle 2018-2019 eğitim-öğretim yılından itibaren yapılması zorunlu olan bir anma törenidir. Ders: Tarih olarak Atatürk’ü Anma Günü ile ilgili anma programı ve dokümanlar hazırladık. Bu dokümanlar arasında yer alan Mustafa Kemal Atatürk Filmi en çok izlenen tarih videomuz oldu.

Mustafa Kemal Atatürk Filmi 2018 yılı boyunca 4.610 kez izlenmiştir. Bu videomuz aşağıda yer almaktadır. İşte en çok izlenen tarih videosu;

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Ders: Tarih, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamızı onayladığınızı kabul edeceğiz. KapatAyrıntılı Bilgi