Osmanlı Tarihi

 • Tarihte Konjonktürel İttifak Örnekleri

  Konjonktürel İttifak Nedir? Hangi Antlaşmada Uygulanmıştır?

  Konjonktürel İttifak Nedir? Bir devletin kendi çıkarlarını ve içinde bulunduğu dönemin koşullarını gözeterek kurduğu dostluk ve ittifaktır.

 • Mebusan Meclisi

  Son Osmanlı Mebusan Meclisi Nedir? Başkanı ve Kararları

  Son Osmanlı Mebusan Meclisi nedir? Osmanlı Devleti’nde 12 Ocak – 18 Mart 1920 tarihleri arasında görev yapan halk meclisidir. Osmanlı Meclis-i Mebûsanı veya VI. Meclis-i Mebusan olarak da bilinmektedir.

 • Osmanlı Tarihinde Bimarhaneler

  Bimarhane (Bimaristan) Nedir? Osmanlı Tarihinde Bimarhaneler

  Bimarhane nedir? Bimaristan olarak da bilinen bimarhane, Farsça hasta (bimar) ve ev (hane) sözcüklerinin birleşiminden oluşmaktadır.

 • Ayanlık Tarihi

  Ayan Nedir? Ayanlar Kimlerdir? Ayanlık Tarihi

  Ayan nedir? Osmanlı tarihinde Ayan, kentlerde ve kasabalarda devlet yönetimi ile toplum arasındaki ilişkileri düzenleyen kişilerdir. Ayanlar, Osmanlı Devleti’nde 18. yüzyıldan ile beraber güç kazanmaya başlayan bir grubu temsil eder.

 • Paris Antlaşması Maddeleri

  Paris Antlaşması Nedir? Maddeleri, Sonuçları ve Önemi

  Paris Antlaşması nedir? Paris Antlaşması, Kırım Savaşı sonrasında 30 Mart 1856 tarihinde imzalananan bir barış antlaşmasıdır. Kırım Savaşını kazanan Osmanlı Devleti, İngiltere ve Fransa ile Rusya arasında imzalanmıştır. Bu yazımızda Paris Antlaşması nedir? Kutsal Yerler Sorunu nedir? Nasıl ortaya çıktı ve nasıl çözüldü? 30 Mart 1856’da imzalanan Paris Antlaşması maddeleri nelerdir? Paris Antlaşması önemi ve özellikleri nelerdir? sorularını yanıtladık. Paris Antlaşması Hakkında Bilgi Paris Antlaşması, Osmanlı İmparatorluğu’nun Birleşik Krallık, Fransa ve Rusya ile yapılan Kırım Savaşı’nın sonuçlanması sonrasında imzaladığı barış antlaşmasının adıdır. Fransa, Osmanlı İmparatorluğu, Prusya İmparatorluğu, Avusturya, Rusya, İngiltere ve Piyemonte Krallığı tarafından imzalanan bu antlaşma, İngilizce, Fransızca ve Türkçe olmak üzere 3 farklı dilde yazılmıştır. İçerisinde 34 adet madde bulundurmaktadır. Savaşın sonucunda varılan ortak kararları içermektedir. Kırım Savaşı, Osmanlı İmparatorluğu’nun toprak bütünlüğünü bozmak isteyen Rusya ile Osmanlı İmparatorluğu ve daha sonrasında Birleşik Krallık ve Fransa arasında gerçekleşmiştir. Savaştaki taraflardan biri Rusya, diğeri ise Osmanlı İmparatorluğu, Birleşik Krallık ve Fransa’dan oluşmaktadır. Birleşik Krallık ve Fransa’nın savaşa dahil olmalarının sebebi…

 • Osmanlı'nın Kısa Sürede Gelişmesi

  Osmanlı Devleti’nin Kısa Sürede Büyümesinin Nedenleri

  Bu yazımızda Osmanlı Devleti’nin kısa sürede büyümesinin nedenleri nelerdir? sorusunu maddeler halinde yanıtladık. İşte tüm ayrıntılarıyla Osmanlı Devleti’nin kısa sürede gelişmesine neden olan etkenler; Coğrafi Konumun Özelliği Doğu Roma’nın (Bizans’ın) Durumu Komşu Beyliklerle İlişkiler Avrupa’daki Yüzyıl Savaşları Osmanoğulları Ailesinin Özelliği Osmanlı Egemenliğinin Bölünmemesi Osmanlı Devlet Teşkilatının Durumu Osmanlı Ordusunun Durumu Osmanlıların İskan (Yerleştirme) Siyaseti Osmanlıların Tımar Uygulaması Fethedilen Bölgelerde Halka İyi Davranılması Fethedilen Toprakların Paylaşılması ve Yönetilmesi Gaza ve Cihat Anlayışı Anadolu ve Balkanlarda Siyasi Birliğin Olmaması Osmanlı Devleti’nin Kısa Sürede Büyümesinin Nedenleri Nelerdir? Osmanlı beyliği, yaklaşık olarak ilk 1300 de kuruldu. Kurulduğu dönemde o coğrafyada rekabet halinde birçok farklı beylik bulunmaktaydı. Bu beylikler arasında Osmanlı, daha büyük bir başarı elde etmiştir. Diğer beyliklere kıyasla çok daha kısa sürede büyüyebilmiştir. Bu hızlı büyüme nedeniyle varlığını daha uzun yıllar sürdürebilmiştir. Bu yazımızda, Osmanlı Devleti’nin kısa sürede büyümesinin nedenleri incelenmiştir. Ayrıca Osmanlı’nın neden diğer beyliklere göre daha hızlı büyüdüğü ortaya konmuştur. Osmanlı İmparatorluğu, ilk kurulduğu zaman coğrafi olarak batıya daha yakın bir…

 • Katip Çelebi Pusulası

  Katip Çelebi Kimdir? Hayatı ve Eserleri

  Katip Çelebi, 1609 - 1657 yılları arasında İstanbul'da yaşamış bilim insanıdır. Daha çok tarih ve coğrafya alanlarında kitapları vardır.

 • Birinci Dünya Savaşı Gizli Antlaşmalar

  Gizli antlaşmalar nelerdir? İstanbul (Boğazlar), Londra, Mac Mahon, Petrograd, Skyes-Picot, Saint Jean de Maurienne, Balfour...

 • Rumi Takvim Özellikleri

  Rumi Takvim Nedir? Özellikleri, Ayları ve Başlangıcı

  Rumi takvim, güneş yılı temelli bir takvimdir. İlk kez Osmanlı Devleti'nde, 13 Mart 1840'ta uygulandı. Türkiye'de 1983'e kadar kullanıldı.

 • Reval Görüşmeleri Önemi ve Sonuçları

  Reval Görüşmeleri Nedir? Önemi ve Sonuçları

  Reval Görüşmeleri, Reval'de (Estonya) 9 Haziran 1908'de İngiltere Krallığı ile Rusya İmparatorluğu arasında gerçekleşen görüşmedir.

 • Boğazlar Sorunu Nasıl Çözüldü?

  Boğazlar Sorunu Nedir? Nasıl Çözüldü?

  Boğazlar Sorunu, İstanbul ve Çanakkale Boğazlarının stratejik önemi dolayısıyla Avrupalı devletlerin Osmanlı Devleti'ne saldırılarıdır.

 • Vehhabilik Hareketi Nerede Ortaya Çıktı?

  Vehhabilik Nedir? Vehhabilik Hareketi Nerede Ortaya Çıktı?

  Vehhabilik, 18. yüzyılda Muhammed Bin Abdülvehhâb tarafından kurulan Selefi kökenli bir mezheptir. Ayrıca dini-siyasi bir harekettir.

 • Berlin Kongresi Tarihi

  Berlin Kongresi Nedir? Neden Toplandı? Sonuçları Nelerdir?

  Berlin Kongresi, Almanya'nın başkenti Berlin'de 13 Haziran 1878'de başlayıp 13 Temmuz 1878'de biten bir uluslararası kongredir.

 • Kırım Savaşı Tarihi

  Kırım Savaşı Nedenleri, Sonuçları ve Önemi

  Kırım Savaşı, Osmanlı İmparatorluğu ile Rus İmparatorluğu arasında 4 Ekim 1853-30 Mart 1856 tarihleri arasında yaşanan bir savaştır.

 • Yunan İsyanı

  Mora İsyanı ve Yunanistan’ın Kurulması

  Bu yazımızda Mora İsyanı konusunu Fener Rum Patrikhanesi, Filiki Eterya örgütü ve Tepedelenli Ali Paşa İsyanı bağlamında inceledik.

 • Kabadayılar

  Osmanlı’dan Günümüze Mafya Babaları (Kabadayılar)

  Osmanlı’dan günümüze mafya babaları (kabadayılar) başlığı altında geçmişten günümüze bu topraklarda yaşamış ünlü suç liderlerini inceledik.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak sitemizin yayın yapmasına destek olun. Tarayıcınızdaki reklam engelleyicisini kapatarak sitemize giriş yapabilirsiniz. Anlayışınız için teşekkür ederiz. İletişim: bilgi@derstarih.com