Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 18 Mayıs 2019’da yapılan Ortaöğretim Tasarım Tanıtım Toplantısı’nda ortaöğretimde yani liselerde uygulanacak olan yeni eğitim sistemi açıklandı. Bu yazımızda önemli değişikliklerin olacağı yeni eğitim sistemi ile ilgili ayrıntılara yer verdik. Özellikle yeni eğitim sisteminde tarih dersinin durumunu açıklamaya çalıştık.

Okuma Önerisi: Yeni eğitim sisteminde tarih dersinin durumunu incelemeden önce Türkiye’de Tarih Öğretimi (Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi) başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Liselerde Yeni Eğitim Sistemi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından bugün açıklanan yeni eğitim sistemine göre Türk Dili ve Edebiyatı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Bilgi Kuramı dersleri zorunlu diğer tüm dersler seçmeli olmuştur. Yeni eğitim sistemi ilk olarak 2020-2021 eğitim yılında 9. sınıflar düzeyinde başlayacaktır. Yeni eğitim sisteminin ilk üniversite sınavı 2024’te yapılacaktır. Ancak pandemi sürecinden dolayı bu sistem ertelenmiştir.

Yeni ortaöğretim sisteminde lisenin ilk üç yılında haftalık okul zamanı; 35 saati AGEP yani akademik gelişim Programı, 5 saati HEY yani Hayal, Etkinlik ve Yaşam olmak üzere toplam 40 saat olarak planlanmıştır.

Yeni eğitim sisteminde ders sayıları ise özetle şöyle planlanmıştır;

 • 9. sınıfta 8 ders
 • 10. sınıfta 10 ders
 • 10. sınıfta 10 ders
 • 12. sınıfa 7 ders

Özetle Yeni Eğitim Sistemi

Ders sayısı azalacak. Liselerde 15-16 olan ders sayısı 8-10 derse indirilecek. Liselere kariyer ofisleri açılacak. Öğrenciler üniversite öncesi kariyer planı yapabilecek.Her öğrenci kendi istediği dersleri seçebilecek. Bilgi kuramı zorunlu ders olacak. Yaparak, uygulayarak öğrenme ağırlık kazanacak, tasarım odaklı bir eğitim sistemi olacak. Yıl sonunda derslerin yerini proje sunumları, portfolyo hazırlıkları gibi yaşam becerileri etkinlikleri alacak.

Yeni Eğitim Sisteminde Tarih Dersi

Yeni eğitim sisteminde liselerde haftalık 40 saatlik bir ders zamanı planlanmıştır. Bu 40 dersin 35’i Akademik Gelişim Programı (AGEP) içinden 5 tanesi ise Hayal, Etkinlik, Yaşam (HEY) içinden olacaktır.

Tarih dersi, Akademik Gelişim Programı (AGEP) içinde yer alan derslerden biri olarak yer almaktadır. Yeni eğitim sisteminde Tarih dersi sosyal bilimler dersleri çatısı altında yer alan seçmeli derslerden bir tanesi olacaktır. Yalnızca 12. sınıfta Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi zorunlu olacaktır. Tarih dersi;

 • 9. sınıfta ilk dönem Sosyal Bilimler Deneyimi ikinci dönem ise Sosyal Bilimler Çalışmaları çatısı altında
 • 10. sınıfta Sosyal ve Beşeri Bilimler Grubu çatısı altında
 • 11. sınıfta Sosyal ve Beşeri Bilimler Grubu çatısı altında
 • 12. sınıfta ise Sosyal ve Beşeri Bilimler Ağırlıklı Dersler Grubu çatısı altında yer alacaktır. Ancak Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi zorunlu olacaktır.

9. Sınıf Yeni Ders Çizelgesi

 

10. ve 11. Sınıf Yeni Ders Çizelgesi

 

12. Sınıf Yeni Ders Çizelgesi

Tarih Dersi Seçmeli Mi Oldu?

Yeni eğitim sisteminde 9. 10. ve 11. sınıfta tarih dersi adıyla haftada 2 saat olmak üzere seçilebilecektir. Ancak yeni sistem ders seçimini öğrenciye bıraktığı için, öğrenci isterse tarih dersini seçmeyebilecektir.

Yeni eğitim sisteminde sosyal bilimler dersleri çatısı altında “tarih” adında bir dersin yanı sıra 20. Yüzyılda Türkiye, Küresel Politikalar, Güç-Egemenlik-Uluslararası İlişkiler gibi tarihsel konuları kapsayan dersler de seçmeli olarak sunulmaktadır.

Yeni eğitim sisteminde Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi dersi yer almayacaktır. Bu dersin yerine 20. Yüzyılda Türkiye dersi seçmeli olarak sunulacaktır. Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi ise 12. sınıfta zorunlu ders olacaktır.

Sunum İnceleme: Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yeni eğitim sistemi ile ilgili hazırlanan sunumu aşağıdaki görsele tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Yeni Eğitim Sistemi

Lisede Ne Yaptık? / Ortaöğretim Tasarım Tanıtım Toplantısı Sunumu

Görüş Bildir: Yeni eğitim sisteminde tarih dersinin durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Tarih dersinin geleceği hakkında görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünü kullanarak paylaşabilirsiniz.

“2021-2022 Yeni Eğitim Sisteminde Tarih Dersi” hakkında 36 yorum

 1. Tarihini bilmeyen bir milletin ne cografyasına ne ınancına ne geçmişine ne de gelecegine hiçbir hizmet ve amacı olamaz üzüzü çok üzücü

 2. Tarih bilinci, milli şuur yok edilemez. çocuklar tarih öğrenmeden bunlara nasıl sahip olacak. devlete millete toprağına vatanına bağlı gençler böylemi yetiştirilecekti?Tarihini bilmeyen milletlerin sınırlarını başkaları çizer. Bütün ülkeler milli şuuru yüksek insanlar yetiştirmeye çalışırken biz olanı yok etmek üzereyiz geç olmadan . bu hatadan dönülmesi gerekir

 3. Bravo sonunda bunuda yaptınız tarih yok coğrafya yok amacınız ne bilmiyorum ama tek derdiniz yeni nesilin bilincini kapatmaktır burası türkiye hangi ülkeye giderseniz gidin herseyden önce tarih dersi önde gelir çok merak ediyorum birülkenin tarihini bitirmek nedir mustafa kemal in açtığı üniversitede verilmesini istediği en önemli dersken siz nasıl bunu yaparsınız türk tarihi türklerin üstünlüğünü gücünü göstermek içindir sz sırf bu hükümetin eleştirilmemesi için bilinçli olarak oynuyorsunuz bravo ama unutmayın ki tarih en baştan sizinle başlamayacaktır…

 4. tarih dersi her sınıf düzeyinde 1 saat bile olsa zorunlu olmalıdır.tarihini bilmeyen milletler maalesef çeşitli zorluklarla karşılaşırlar.tarih derslerinin sade bir şekilde verilmesi önerimdir.

 5. Bu sistem yururluge giremez.Bati hala hacli seferi diye sayiklarken sen Tarih gibi milli bilinci diri tutan bir alani yok edemezsin.bu kadar da yapmazsin ziya hoca!

 6. Oy verdiğimiz iktidar tarihimizi çocuklarımıza gerektiği şekilde öğreteceği yerde tarih dersini seçmeli yapmış.
  Tarihimizi çocuklarımıza bizim öğretmemizi istiyor galiba.
  Tarihini bilmeyen köksüz çocuklar yetiştirilmek isteniyor herhalde.

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.