Ders: Tarih
Türkiye'nin Tarih Dersi Sayfası

9. Sınıf Tarih 1. Dönem 1. Yazılı – Yeni Müfredata Göre (2018-2019)

2018-2019 9. Sınıf Tarih Dersi 1. Dönem 1. Yazılı Sınavı

9. Sınıf Tarih 1. Dönem 1. Yazılı
0 928

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’ne göre öğrencilerin başarısı; öğretim programı öğrenme kazanımları esas alınarak dersin özelliğine göre yazılı sınavlar, uygulamalı sınavlar, performans çalışmaları ve projeler üzerine alınan puanlara göre belirlenir. Tarih dersinde öğrenci başarısını tespit edebilmek için kullanılan araçlardan biri de yazılı sınavlardır. Bu yazımızda 9. Sınıf Tarih 1. Dönem 1. Yazılı örneğini paylaşıma açıyoruz.

9. Sınıf Tarih 1. Dönem 1. Yazılı

Tarih dersi yazılı sınavları ile ilgili 9. Sınıf Tarih 1. Dönem 1. Yazılı örneği aşağıda yer almaktadır. 9. Sınıf Tarih 1. Dönem 1. Yazılı örneği yönetmelik gereği açık uçlu sorulardan oluşmaktadır. Ancak 9. Sınıf Tarih 1. Dönem 2. Yazılı içine kısa yanıtlı, doğru-yanlış, eşleştirmeli veya çoktan seçmeli test gibi sorular da eklenebilir.

Aşağıdaki 9. Sınıf Tarih 1. Dönem 1. Yazılı örneği 2018-2019 eğitim öğretimi yılı için yeni müfredata göre hazırlanmıştır. Bu yazılı sınavda sınav kapsamındaki ilgili kazanımlardan 10 soru bulunmaktadır. 9. Sınıf Tarih 1. Dönem 1. Yazılı sınavı  içerisinde analiz ve değerlendirme düzeyindeki kazanımlara yönelik birden fazla soru yer almaktadır.  Bu tarih yazılı sınavı içerisinde yer alan sorular puanlanmamıştır. Puanlama işi tarih öğretmenine bırakılmıştır.

Tarih dersi öğretim programında yer alan becerilere ve kazanımlara göre hazırlanan 9. Sınıf Tarih 1. Dönem 1. Yazılı sınavını bilgisayarınıza kopyalayarak üzerinde düzenleme veya değişiklik yapabilirsiniz.

Not: 9. Sınıf Tarih 1. Dönem 1. Yazılı cevap anahtarlarını isteyen tarih öğretmenleri yorum bölümü üzerinden bizimle iletişime geçebilirler. Yorum bölümüne e-posta adresini yazan öğretmenlerimizle iletişime geçeceğiz.

2018-2019 9. Sınıf Tarih Dersi 1. Dönem 1. Yazılı Sınavı

2018-2019 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI
……………………………… LİSESİ
9. SINIF TARİH DERSİ 1. DÖNEM 1. YAZILI SINAVI

SORULAR

1. Tarih bilimi ile diğer toplum bilimleri ve doğa bilimleri arasındaki farklılıklar ve aynılıklar nelerdir?

2. Milli kimlik nedir? Milli kimliğin oluşmasında hangi unsurlar etkilidir?

3. Kozmografya nedir? Takvimlerin ortaya çıkmasında kozmografyanın rolü ne olmuştur?

4. Bereketli Hilal nedir? İnsanların yerleşik yaşama geçmesinde Bereketli Hilal’in etkisi ne olmuştur?

5. Toplumlar, hangi temel gereksinimleri karşılamak üzere yazıyı, sayıları ve takvimi bulup ortaya çıkarmıştır?

6. Yunanistan’da düzenlenen Olimpiyat oyunlarıyla Yunanların dini inançları arasında nasıl bir ilişki vardır? Açıklayınız.

7. Deniz Kavimleri Hareketi’nin nedenlerini ve sonuçlarını yazınız.

8. Mezopotamya’da bir kentin veya ülkenin yönetiminde nasıl söz sahibi olunuyordu? Yöneticiler nasıl belirleniyordu? Egemenliğin kaynağı nedir?

9. Hititlerde yargının kollektif cezalar vermesinin nedenleri neler olabilir?

10. Karum nedir? Karumların ortaya çıkış amacını açıklayınız.

 

Not: Tarih dersi yazılı sınavları ile ilgili örnek sınavların tamamını incelemek için Tarih Dersi Yazılı Sınavları – Yeni Müfredata Göre (2018-2019) başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bun Yazıları Da Beğenebilirsiniz!

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Ders: Tarih, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamızı onayladığınızı kabul edeceğiz. Kapat Ayrıntılı Bilgi