10. Sınıf Tarih 1. Dönem 2. Yazılı

10. Sınıf Tarih 1. Dönem 2. Yazılı – Yeni Müfredata Göre (2020-2021)

2020-2021 10. Sınıf Tarih Dersi 1. Dönem 2. Yazılı Sınavı

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’ne göre öğrencilerin başarısı; öğretim programı öğrenme kazanımları esas alınarak dersin özelliğine göre yazılı sınavlar, uygulamalı sınavlar, performans çalışmaları ve projeler üzerine alınan puanlara göre belirlenir. Tarih dersinde öğrenci başarısını tespit edebilmek için kullanılan araçlardan biri de yazılı sınavlardır. Bu yazımızda 10. Sınıf Tarih 1. Dönem 2. Yazılı örneğini paylaşıma açıyoruz.

10. Sınıf Tarih 1. Dönem 1. Yazılı

Tarih dersi yazılı sınavları ile ilgili 10. Sınıf Tarih 1. Dönem 2. Yazılı örneği aşağıda yer almaktadır. 10. Sınıf Tarih 1. Dönem 1. Yazılı örneği yönetmelik gereği açık uçlu sorulardan oluşmaktadır. Ancak 10. Sınıf Tarih 1. Dönem 2. Yazılı içine kısa yanıtlı, doğru-yanlış, eşleştirmeli veya çoktan seçmeli test gibi sorular da eklenebilir.

Aşağıdaki 10. Sınıf Tarih 1. Dönem 2. Yazılı örneği 2020-2021 eğitim öğretimi yılı için yeni müfredata göre hazırlanmıştır. Bu yazılı sınavda sınav kapsamındaki ilgili kazanımlardan 10 soru bulunmaktadır. 10. Sınıf Tarih 1. Dönem 2. Yazılı sınavı içerisinde analiz ve değerlendirme düzeyindeki kazanımlara yönelik birden fazla soru yer almaktadır. Bu tarih yazılı sınavı içerisinde yer alan sorular puanlanmamıştır. Puanlama işi tarih öğretmenine bırakılmıştır.

Tarih dersi öğretim programında yer alan becerilere ve kazanımlara göre hazırlanan 10. Sınıf Tarih 1. Dönem 2. Yazılı sınavını bilgisayarınıza kopyalayarak üzerinde düzenleme veya değişiklik yapabilirsiniz.

Yanıt Anahtarı: 10. Sınıf Tarih 1. Dönem 2. Yazılı cevap anahtarlarını isteyen tarih öğretmenleri yorum bölümü üzerinden bizimle iletişime geçebilirler. Yorum bölümüne e-posta adresini yazan öğretmenlerimizle iletişime geçeceğiz.

2020-2021 10. Sınıf Tarih Dersi 1. Dönem 2. Yazılı Sınavı

2020-2021 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI
……………………………… LİSESİ
10. SINIF TARİH DERSİ 1. DÖNEM 2. YAZILI SINAVI

SORULAR

1. Osmanlı Devleti’nin Anadolu’da Türk Siyasi Birliğini sağlama faaliyetleri (1299-1402 yılları arasında) (Siyasi gelişmeler ile savaşlar ve barışlar ekseninde) hakkında bilgi veriniz.

2. Anadolu Türk Siyasi Birliği tamamen ne zaman ve nasıl sağlanmıştır?

3. Türk Cihan Hâkimiyeti Mefkûresi nedir? Türk devletlerinin birbirleriyle mücadele etmesindeki etkisi nelerdir?

4. Fetret Devri’nin sonuçları nelerdir? Fetret Devri kim tarafından, ne zaman ve nasıl sonlandırılmıştır?

5. Ahiyân-ı Rûm (Ahiler), Bâcıyân-ı Rûm, Abdalân-ı Rûm, Gaziyân-ı Rûm gibi grupların Osmanlı ordusuna katkısı neler olmuştur?

6. Osmanlı ordusunda ilk düzenli birlik olan Yaya ve Müsellemler hakkında bilgi veriniz.

7. Tahrir Defteri nedir? Ne işe yarar? Neden tutulur? Tahrir Defterine neler yazılır?

8. Osmanlı Devleti’nde Tımarlı Sipahiler nasıl oluşur? Görevleri nelerdir?

9. Osmanlı Devleti’nde Devşirme Sistemi nedir ve nasıl uygulanırdı?

10. Osmanlı Devleti’nde Yeniçeri ordusu ilk ne zaman, niçin ve nasıl ortaya çıkmıştır?


Tüm Yazılı Sınavlar: Tarih dersi yazılı sınavları ile ilgili örnek sınavların tamamını incelemek için Tarih Dersi Yazılı Sınavları – Yeni Müfredata Göre (2020-2021) başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yapın

Yorumunuzdan sonra Adınızı ve E-posta adresinizi yazabilirsiniz. E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Ders: Tarih, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamızı onayladığınızı kabul edeceğiz. Kapat Ayrıntılı Bilgi