10. Sınıf Tarih 1. Dönem 2. Yazılı – Yeni Müfredata Göre (2022-2023)

2022-2023 10. Sınıf Tarih Dersi 1. Dönem 2. Yazılı Sınavı

10. Sınıf Tarih 1. Dönem 2. Yazılı

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’ne göre öğrencilerin başarısı; öğretim programı öğrenme kazanımları esas alınarak dersin özelliğine göre yazılı sınavlar, uygulamalı sınavlar, performans çalışmaları ve projeler üzerine alınan puanlara göre belirlenir. Tarih dersinde öğrenci başarısını tespit edebilmek için kullanılan araçlardan biri de yazılı sınavlardır. Bu yazımızda 10. Sınıf Tarih 1. Dönem 2. Yazılı örneğini paylaşıma açıyoruz.

10. Sınıf Tarih 1. Dönem 1. Yazılı

Tarih dersi yazılı sınavları ile ilgili 10. Sınıf Tarih 1. Dönem 2. Yazılı örneği aşağıda yer almaktadır. 10. Sınıf Tarih 1. Dönem 1. Yazılı örneği yönetmelik gereği açık uçlu sorulardan oluşmaktadır. Ancak 10. Sınıf Tarih 1. Dönem 2. Yazılı içine kısa yanıtlı, doğru-yanlış, eşleştirmeli veya çoktan seçmeli test gibi sorular da eklenebilir.

Aşağıdaki 10. Sınıf Tarih 1. Dönem 2. Yazılı örneği 2022-2023 eğitim öğretimi yılı için yeni müfredata göre hazırlanmıştır. Bu yazılı sınavda sınav kapsamındaki ilgili kazanımlardan 10 soru bulunmaktadır. 10. Sınıf Tarih 1. Dönem 2. Yazılı sınavı içerisinde analiz ve değerlendirme düzeyindeki kazanımlara yönelik birden fazla soru yer almaktadır. Bu tarih yazılı sınavı içerisinde yer alan sorular puanlanmamıştır. Puanlama işi tarih öğretmenine bırakılmıştır.

Tarih dersi öğretim programında yer alan becerilere ve kazanımlara göre hazırlanan 10. Sınıf Tarih 1. Dönem 2. Yazılı sınavını bilgisayarınıza kopyalayarak üzerinde düzenleme veya değişiklik yapabilirsiniz.

Yanıt Anahtarı: 10. Sınıf Tarih 1. Dönem 2. Yazılı cevap anahtarları sorulardan hemen sonra aşağıda ayrı bir başlıkta yer almaktadır.

2022-2023 10. Sınıf Tarih Dersi 1. Dönem 2. Yazılı Sınavı

2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI

……………………………… LİSESİ

10. SINIF TARİH DERSİ 1. DÖNEM 2. YAZILI SINAVI

SORULAR

1. Osmanlı Devleti’nin Anadolu’da Türk Siyasi Birliğini sağlama faaliyetleri (1299-1402 yılları arasında) (Siyasi gelişmeler ile savaşlar ve barışlar ekseninde) hakkında bilgi veriniz.

2. Anadolu Türk Siyasi Birliği tamamen ne zaman ve nasıl sağlanmıştır?

3. Türk Cihan Hakimiyeti Mefkuresi nedir? Türk devletlerinin birbirleriyle mücadele etmesindeki etkisi nelerdir?

4. Fetret Devri‘nin sonuçları nelerdir? Fetret Devri kim tarafından, ne zaman ve nasıl sonlandırılmıştır?

5. Ahiyân-ı Rûm (Ahiler), Bâcıyân-ı Rûm, Abdalân-ı Rûm, Gaziyân-ı Rûm gibi grupların Osmanlı ordusuna katkısı neler olmuştur?

6. Osmanlı ordusunda ilk düzenli birlik olan Yaya ve Müsellemler hakkında bilgi veriniz.

7. Tahrir Defteri nedir? Ne işe yarar? Neden tutulur? Tahrir Defterine neler yazılır?

8. Osmanlı Devleti’nde Tımarlı Sipahiler nasıl oluşur? Görevleri nelerdir?

9. Osmanlı Devleti’nde Devşirme Sistemi nedir ve nasıl uygulanırdı?

10. Osmanlı Devleti’nde Yeniçeri ordusu ilk ne zaman, niçin ve nasıl ortaya çıkmıştır?


2022-2023 10. Sınıf Tarih Dersi 1. Dönem 2. Yazılı Sınavı Yanıt Anahtarı

10. SINIF TARİH DERSİ 1. DÖNEM 2. YAZILI SINAVI

YANITLAR

Hazırlanmaktadır…

 


Tüm Yazılı Sınavlar: Tarih dersi yazılı sınavları ile ilgili örnek sınavların tamamını incelemek için Tarih Dersi Yazılı Sınavları – Yeni Müfredata Göre (2022-2023) başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Yazılar
2 Yorum Yapıldı
  1. Seher Ege Diyor ki:

    Neden sadece ögretmenler cevabı görebiliyorlar biz yanlış yada eksik yaptıgımızı nasıl anlayacağız cevapları verin lütfen

  2. Elif Diyor ki:

    Cevabı atarsanız çok mutlu olurum, iyi geceler.

Yorum Yapın

İlk Siz Haberdar Olun!
E-posta adresinizi girin, yeni içeriklerimiz e-posta adresinize gelsin.