12. SınıfTarih DersiTarih SınavlarıYazılı Sınavlar

12. Sınıf İnkılap Tarihi 2. Dönem 2. Yazılı – Yeni Müfredata Göre (2021-2022)

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’ne göre öğrencilerin başarısı; öğretim programı öğrenme kazanımları esas alınarak dersin özelliğine göre yazılı sınavlar, uygulamalı sınavlar, performans çalışmaları ve projeler üzerine alınan puanlara göre belirlenir. Tarih dersinde öğrenci başarısını tespit edebilmek için kullanılan araçlardan biri de yazılı sınavlardır. Bu yazımızda 12. Sınıf İnkılap Tarihi 2. Dönem 2. Yazılı örneğini paylaşıma açıyoruz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi 2. Dönem 2. Yazılı

Tarih dersi yazılı sınavları ile ilgili 12. Sınıf İnkılap Tarihi 2. Dönem 2. Yazılı örneği aşağıda yer almaktadır. 12. Sınıf İnkılap Tarihi 2. Dönem 2. Yazılı örneği yönetmelik gereği açık uçlu sorulardan oluşmaktadır. Ancak 12. Sınıf İnkılap Tarihi 2. Dönem 2. Yazılı içine kısa yanıtlı, doğru-yanlış, eşleştirmeli veya çoktan seçmeli test gibi sorular da eklenebilir.

Aşağıdaki12. Sınıf İnkılap Tarihi 2. Dönem 1. Yazılı örneği 2021-2022 eğitim öğretimi yılı için yeni müfredata göre hazırlanmıştır. Bu yazılı sınavda sınav kapsamındaki ilgili kazanımlardan 10 soru bulunmaktadır. 12. Sınıf İnkılap Tarihi 2. Dönem 2. Yazılı sınavı  içerisinde analiz ve değerlendirme düzeyindeki kazanımlara yönelik birden fazla soru yer almaktadır.  Bu tarih yazılı sınavı içerisinde yer alan sorular puanlanmamıştır. Puanlama işi tarih öğretmenine bırakılmıştır.

Tarih dersi öğretim programında yer alan becerilere ve kazanımlara göre hazırlanan 12. Sınıf İnkılap Tarihi 2. Dönem 2. Yazılı sınavını bilgisayarınıza kopyalayarak üzerinde düzenleme veya değişiklik yapabilirsiniz.

Yanıt Anahtarı: 12. Sınıf İnkılap Tarihi 2. Dönem 2. Yazılı cevap anahtarlarını isteyen tarih öğretmenleri yorum bölümü üzerinden bizimle iletişime geçebilirler. Yorum bölümüne e-posta adresini yazan öğretmenlerimizle iletişime geçeceğiz.

2021-2022 12. Sınıf Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Dersi 2. Dönem 2. Yazılı Sınavı

2021-2022 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI
……………………………… LİSESİ
12. SINIF TÜRKİYE CUMHURİYETİ İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK DERSİ

2. DÖNEM 2. YAZILI SINAVI

SORULAR

1. Türkiye’ye karşı gerçekleştirilen uluslararası girişim ve faaliyetleri Ermeni Sorunu, ASALA ve Diaspora kavramları çerçevesinde açıklayınız.

2. Türkiye’de gerçekleşen darbe ve darbe girişimlerinin siyasi, sosyo-ekonomik etkilerini açıklayınız.

3. 1961 Anayasasında insan haklarına verilen önemi özgürlük bağlamında açıklayınız.

4. Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye’nin ekonomik anlamda liberalleşmesine etkisi ne olmuştur?

5. Türkiye’de ortaya çıkan ekonomik krizlere örnekler veriniz. Bu krizlerin toplumsal yansımaları neler olmuştur?

6. Türkiye’de terörü önlemeye yönelik tedbirler hakkında 15 Temmuz 2016 darbe kalkışması örneği üzerinden bilgi veriniz.

7. TİKA neden kurulmuştur? TİKA’nın başlıca faaliyetleri hakkında bilgi veriniz.

8. Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasındaki siyasi ilişkilerin tarihi hakkında kronolojik olarak bilgi veriniz.

9. Bosna-Hersek Savaşı sonrasında Balkanlarda yeni kurulan ülkelerin Balkanlardaki siyasi dengelere etkisini açıklayınız.

10. Arap Baharı nedir? Arap Baharı’nın Orta Doğu ve dünya üzerinde etkileri neler olmuştur?

Tüm Yazılı Sınavlar: Tarih dersi yazılı sınavları ile ilgili örnek sınavların tamamını incelemek için Tarih Dersi Yazılı Sınavları – Yeni Müfredata Göre (2021-2022) başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

9 Yorum

    1. Tarih dersi sınavları mail adresime gönderir misiniz. tarih sınavı yanıtlarını bekliyoruö. Teşekkürler.

  1. site çok güzel-sorular da… ink.tar.2.dön.2.yazılının cevap anahtarı lütfen…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi (adblock) kapatarak web sitemizin yayın yapmasına destek olunuz. Ders: Tarih Ekibi tamamen gönüllü çalışarak Türkiye’de tarih öğretiminin niteliğinin geliştirilmesine kaktı sunmayı amaçlamaktadır. Tüm çalışmalarımız için tek gelir kaynağımız reklamlar. Bu noktada bie destek olursanız çok seviniriz.