Dünya Tarihinde En Çok Darbe ve Darbe Girişimi Olan Ülkeler

Osmanlı Devleti'nde Darbeler - Türkiye Cumhuriyeti'nde Darbeler

Dünya Tarihinde Darbeler ve Darbe Girişimi

Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre darbe, bir ülkede baskı kurarak, zor kullanarak veya demokratik yollardan yararlanarak hükümeti istifa ettirme veya rejimi değiştirecek biçimde yönetimi devirme işi olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmamızda darbe ve darbe girişimi yaşayan ülkeleri inceledik.

Sayılarla Tarih: Darbeler

Amerikalı araştırmacılar Jonathan M. Powell ve Clayton L. Thyne’nin oluşturdukları veritabanına göre 1950’den günümüze dünya tarihinde 500’e yakın darbe ve darbe girişimi yaşanmıştır. Bu darbelerin % 42,8’i Afrika’da, % 29,7’si de Güney Amerika’da yaşanmıştır.

En çok darbe 1966’da gerçekleşmiştir. 1966 yılında toplamda 28 darbe ve darbe girişimi yaşanmıştır.  Özellikle 1960-1975 yılları arasında çok sayıda darbenin ve darbe girişimlerinin gerçekleştiği görülmektedir.  Bu süreçte darbelerin sayısının artması sömürgelikten kurtulan Afrika ülkelerinde yaşanan kargaşaya bağlanabilir. Son on yılda darbe yaşayan ülkeler ise şunlardır; Nijer, Mısır, Gine-Bissau, Mali, Maldivler, Ukrayna, Burkina Faso ve Tayland.

En çok darbenin yaşandığı ülke ise Bolivya’dır. Bolivya’da 12 darbe, 11 darbe girişimi olmak üzere toplamda 23 darbe ve darbe girişimi yaşanmıştır. Aşağıdaki görselde en çok darbe ve darbe girişiminin yaşandığı ülkeleri inceleyebilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti’nde Darbeler

Türkiye Cumhuriyeti en çok darbenin ve darbe girişiminin yaşandığı ülkeler listesinde 31. sıradadır. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde darbe girişimleri ve darbeler şöyledir;

Osmanlı Devleti’nde Darbeler

Ancak Türkiye’de darbelerin tarihi daha da eskiye gitmektedir. Osmanlı Devleti’nde askeri darbeler yaşanmıştır. Osmanlı Devleti’nde Yeniçeriler tarafından tahttan indirilen padişahların yaşadıkları aslında bir yönüyle askeri darbedir. Yeniçerilerin ortadan kaldırılmasıyla Osmanlı Devleti’nde modern ordunun veya diğer güç odaklarının gerçekleştirdiği darbeler de vardır.

  • 13 Nisan 1909 Darbesi
  • 23 Ocak 1913 Darbesi

31 Mart Vakası olarak da bilinen 13 Nisan 1909 Darbesi, İttihat ve Terakki Cemiyeti kontrolündeki Hareket Ordusu’nun İstanbul’daki yönetim karşıtı ayaklanmayı bastırarak padişah II. Abdülhamid‘in tahttan indirilmesidir.

Bab-ı Ali Baskını olarak da bilinen 23 Ocak 1913 Darbesi, İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin bazı üyelerinin Enver Bey ile Talat Bey’in önderliğinde hükümet binası olan Bab-ı Ali’yi basmasıyla gerçekleşen askeri darbedir.

Dünya Tarihinde Darbe ve Darbe Girişimi Yaşayan Ülkeler

Görüş Bildir: Sizce bu ülkelerde bu kadar çok darbe yaşanmasının nedeni ne olabilir? Aşağıdaki yorum bölümünü kullanarak görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumları Göster (5)

Ders: Tarih, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamızı onayladığınızı kabul edeceğiz. Kapat Ayrıntılı Bilgi