Dünya Tarihi

 • Anarşizm Kurucusu, Felsefesi ve Tarihi

  Anarşizm Nedir? Kurucusu, Felsefesi ve Tarihi

  Anarşizm nedir? Otoriteyi, dayatmaları ve hiyerarşiyi yok etmeyi savunan düşüncedir. Anarşizmin amacı her koşulda her türlü otoriteyi reddetmektir.

 • Cep Telefonu Tarihi

  Cep Telefonu Ne Zaman İcad Edildi? Cep Telefonu Tarihi

  Cep telefonu nedir? akıllı telefon veya mobil telefon olarak da bilinen cep telefonu, kolayca taşınabilen ve geniş bir kapsama alanı olan bir iletişim aygıtıdır.

 • M Teorisi Tarihi

  M Teorisi Nedir? M Teorisi Tarihi

  M Teorisi nedir? M Teorisi evrenin 11 ya da daha küçük boyutta bir uzay-zamanın içinde bir ada olabileceği ve bu uzay-zamanda benzeri birçok evren olabileceği hakkında geliştirilmiş bir kuramdır.

 • Jack Daniel's Tarihi

  Jack Daniel’s Kimdir? Jack Daniel’s Viski Tarihi

  Jack Daniel’s nedir? Jack Daniel’s, 1875’te Amerika Birleşik Devletleri’nde Jack Daniel tarafından kurulmuş bir viski firmasıdır. Dünyanın en çok satan Amerikan viskisidir.

 • Udemy Tarihi

  Udemy Nedir? Nasıl Kurulmuştur? Udemy Tarihi

  Udemy nedir? Udemy, isteyen eğitmenlerin yetişkinlere ve öğrencilere yönelik kurslar oluşturdukları çevrimiçi bir öğrenme platformudur. Udemy, 2010’da kurulmuştur. Udemy Nedir? Udemy, yetişkinleri ve öğrencileri hedef kitle olarak belirleyen devasa açık çevrimiçi kurslar (MOOC) sunan bir sağlayıcıdır. 2010 yılının mayıs ayında kurulmuştur. Kurucuları Eren Bali, Gagan Biyani ve Oktay Çağlar’dır. Mart 2021 itibariyle, platformda 40 milyonun üzerinde öğrenci, 155.000 kurs ve 65’in üzerinde dilde ders veren 70.000 eğitmen bulunmaktadır. 2021 itibariyle Udemy sitesinde 155.000’den daha fazla kurs bulunmakla beraber toplamdaysa kurslara 480 milyondan fazla kişi kaydoldu. Öğrenciler ve öğretim üyeleri 180’den fazla ülkeden gelmektedir. Öğrencilerin 2 / 3’ü Amerika Birleşik Devletleri dışından katılmaktadır. Öğrenciler dersleri öncelikle mesleki becerilerini geliştirmek için görebilirler. Bazı kurslardan sertifika ve kredi alınabilir. Udemy, eğitim kursları oluşturmak isteyen çalışanları için kurumsal eğitmenleri çekmek amacıyla özel bir çaba da göstermiştir. Udemy’nin genel merkezi San Francisco Kaliforniya’dadır. Ofisleri Denver, Colorado’da; Ankara Türkiye; Dublin, İrlanda; Sao Paulo, Brezilya; ve Gurugram, Hindistan, olmak üzere çeşitli yerlerde bulunur. Udemy, eğitimcilerin tercih ettikleri…

 • Mors Alfabesi Tarihçesi

  Mors Alfabesi Nedir? Mors Alfabesi Tarihi ve Kullanım Alanları

  Mors alfabesi, Samuel Morse tarafından 1835'te oluşturuldu. Mors alfabesi, • (nokta) ve – (tire) işaretlerinden oluşmaktadır.

 • Arkhe Problemi

  Arkhe Nedir? Arkhe Problemi Nedir? Arkhe Örnekleri

  Arkhe, Yunanca'da başlangıç ve ilk anlamındadır. Thales, arkhe kavramını her şeyin ana maddesi ve çıktığı kaynak anlamlarında kullanmıştır.

 • ABD ve SSCB Uzay Yarışı

  Uzay Yarışı Nedir? ABD ve SSCB Uzay Yarışı

  Uzay Yarışı, 1957-1975 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri ile Sovyetler Birliği'nin içinde bulunduğu teknolojik rekabettir.

 • iPhone Telefonlar

  Geçmişten Günümüze Tüm iPhone Telefonlar

  iPhone, Apple markası tarafından tasarlanan ve üretilen bir akıllı telefondur. İlk iPhone 29 Haziran 2007 tarihinde tanıtılmıştır.

 • Birinci Dünya Savaşı Gizli Antlaşmalar

  Gizli antlaşmalar nelerdir? İstanbul (Boğazlar), Londra, Mac Mahon, Petrograd, Skyes-Picot, Saint Jean de Maurienne, Balfour...

 • LGBT Renkleri

  LGBT ve LGBTIQ+ Nedir? LGBT Tarihi

  LGBT nedir? Lezbiyen, gey, biseksüel ve transgender sözcüklerinin kısaltmasıdır. LGBTIQ+ Nedir? LGBT'ye interseksüel ve queer sözcüklerinin eklenmesidir.

 • On Emir Maddeleri

  On Emir Nedir? 10 Emir Maddeleri ve Özellikleri

  On Emir, Yahudi inancına göre, Musa'ya Mısır'daki Sina Dağı'nda Yehova tarafından iki taş tablet üzerinde verilmiş dini öğretilerlerdir.

 • Vehhabilik Hareketi Nerede Ortaya Çıktı?

  Vehhabilik Nedir? Vehhabilik Hareketi Nerede Ortaya Çıktı?

  Vehhabilik, 18. yüzyılda Muhammed Bin Abdülvehhâb tarafından kurulan Selefi kökenli bir mezheptir. Ayrıca dini-siyasi bir harekettir.

 • Marshall Planı Türkiye'ye Etkileri

  Marshall Planı Nedir? Türkiye’ye Etkileri Nelerdir?

  Marshall Planı, ABD kaynaklı ekonomik yardım paketidir. 1948-1951 yılları arasında komünizm karşıtı 16 ülke bu yardımı almıştır.

 • Nesnelerin İnterneti Tarihsel Gelişimi

  Nesnelerin İnterneti (IoT) Nedir? Tarihsel Gelişimi

  Nesnelerin interneti (IoT), fiziksel nesnelerin birbirleriyle veya daha büyük sistemlerle bağlantılı olduğu bir iletişim ağıdır.

 • Savaşın Başlaması

  Birinci Dünya Savaşı Nasıl Başlamıştır?

  Birinci Dünya Savaşı nasıl başlamıştır ve gelişmiştir? sorusunu yanıtladık. I. Dünya Savaşı'nın başlangıcı hakkında genel bilgi verdik.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak sitemizin yayın yapmasına destek olun. Tarayıcınızdaki reklam engelleyicisini kapatarak sitemize giriş yapabilirsiniz. Anlayışınız için teşekkür ederiz. İletişim: bilgi@derstarih.com