Dünya Tarihi

Five Nights At Freddy’s (Freddy’nin Pizza Dükkanında Beş Gece) Oyunu

Five Nights At Freddy’s nedir? Scott Cawthon tarafından 2014 yılında, tasarlanan, geliştirilen ve yayımlanan hayatta kalma-korku oyunu türünde video oyunu serisidir.

Five Nights At Freddy’s Nedir?

Five Nights at Freddy’s (ya da kısaca FNaF)Scott Cawthon tarafından tasarlanan, geliştirilen ve yayımlanan hayatta kalma-korku oyunu türündeki bağımsız video oyunu serisidir. 8 Ağustos 2014 tarihinde yayımlanmıştır.

Five Nights At Freddy’s Hikayesi

Üç çocuğa sahip olan Afton ailesi, Washington’dan küçük bir kasabaya taşınmaya karar verir. Ailenin babası William Afton aynı kendisi gibi bir mekanist olan Henry Emily ile tanışır ve ortak olarak bir restoran açmaya karar verirler. İki mekanist bu restoranı diğerlerinden öne çıkarmak ve çocuklara hitap etme amaçları ile Fred Bear ve Spring Bunny adlı şarkı söyleyen iki robot oluşturur. Bu robotlar aynı zamanda kostüm olarak da giyilebilmektedir ve yaylı kilit sistemlerine sahiplerdir. Bu sistem eğer bir sıvı ile temas eder ise kostümün içerisindeki iskeleti aniden kapatır ve içerisinde ne var ise sıkışmasına sebep olmaktadır. Restoran kısa süre içinde çocuklar ve aileler arasında özellikle doğum günü partileri için oldukça popüler bir alan haline gelir ve sahipleri Michael ve William kısa süre içerisinde oldukça fazla para kazanır ve gelirlerini katlamak için yeni bir restoran açarak Chika adlı bir tavuk ve Foxy adlı korsan bir tilki olan yeni iki animatronik oluştururlar.

Restorandan ne kadar gelir elde etse ve evde mutlu bir ailesi olsada bir psikopat olan William Afton içinden gelen öldürme isteğini bastıramamaktadır ve bir gün doğum gününü kutlamak amacı ile restorana gelen beş çocuğu Spring bunny kostümünü giyerek arkalarda bir odaya çeker ve bu beş çocuğu hızlı bir şekilde öldürür. Cesetlerini saklamak için arka odada bulunan ekstra Fred bear, Chika, Foxy ve Spring bunny kostümlerini kullanır. Çocuklarının olmadığını fark eden aileler ise polisi arar ancak polis çocukları veya cesetlerini bulamaz. Polis, William’ı çocukların kaybı için şüpheli tutmaktadır ancak yeterli kanıt olmadığından dolayı William’ı tutuklayamazlar.

Henry ve William bu olayın üzerine restoranı kapattı. William henüz tatmin olmamıştı ve cinayetlerine yeni başlamaktaydı bu nedenle Circus Baby adlı animatronikler arasında en insana benzeyen yeni bir animatronik yarattı. Bu animatronik sahip olduğu yapay zeka ve karnında dondurma veren açılıp kapanabilen kancası ile etrafta herhangi bir yetişkin olmadan sadece bir çocuk varken bu kancanın açılacağı ve önündeki çocuğu önce dondurma ile kendine yaklaştırarak, yakınlaştırdıktan sonrada kancsı ile çocuğu öldürecek bir şekilde tasarlanmıştı.

Ancak William’ın beklentilerine karşı olarak kızı Elizabeth her ne kadar babası Cİrcus Baby’e yaklaşmasını yasaklasada babasını meşgulken yanına yaklaşarak Circus Baby tarafından öldürülmüştür. William bu durum üzerine başka bir çocuğunun öldürülmesini engellemek amacı ile küçük oğlu Evan’ı 5 gece boyunca animatronik kıyafetlerini girerek odasının içine girmeye çalışarak onu oldukça korkutmuştur. Evan’ın asla restorana yaklaşmak istemeyeceğine emin olmak için William’a onu korkutmasını söylemiştir. William çoğu zaman animatronik maskeleri takarak kardeşini korkutmaktır.

Ancak birgün layı fazla ileri alarak birkaç arkadaşı ile Evan’ı tutup restorana götürmüş ve Freddy animatorniğinin yanına yaklaştırarak ağzının içine kafasını sokmuşlardır. Evan ağlamaya başlayınca göz yaşları Freddy’nin yaylı sisteminin kapanmasına sebep olmuştur ve ağzını aniden kapayarak Evan’ın kafasının sıkışmasına sebep olmuştur. Evan hastaneye kaldırılır ancak bir kaç gün sonra ölür. Bu olaya “The Bite Of 87” adı verilmiştir ve Five Nights At Freddy’s 4 de öğrenilir. William’ın karısı bu olanlar için William’ı suçlar ve ağır bi duygusal çöküş yaşayarak ondan ayrılır. William, bütün bu olanlardan sonra akıl sağlığını daha da kaybetmeye başlar.

Henry bu olanlardan sonra William ile ortaklığı bırakır ve yeni bir ekip kurarak yeni bir restoran açar. Henry kendi kızını William’dan korumak amacı ile William’ın restorana girişini yasaklar ancak bu yeterli olmaz ise diye Puppet adını vereceği bir animatronik oluşturur, bu Puppet adlı animatroniğin amacı her ne olursa olsun Henry’nin küçük kızı Charlotte’ı korumaktır. William, Henry ile konuşmak için restorana giderek güvenlik onun içeri giriş yapmasına izin vermeyince Henry’e onu bu halde yalnız bıraktığı için oldukça sinirlenmiştir. Hıncını ise Henry’nin küçük kızı Charlotte’dan çıkarmaya karar verir.

William’ın şansına bir grup zorba Puppet’ın Charlotte’ı koruyamaması için Puppet’ın bulunduğu kutunun üzerine başka kutular koyarak kutudan çıkmasını engellemiştir. William bu durumdan faydalanarak restoranın yakınına arabası ile yaklaşarak arka kapıdan dışarı kaçan Charlotte ile konuşmaya başlar. Charlotte babası ile işe geldiği veya babasının William ile konuştuğunu gördüğü dünler sayesinde adamı tanımaktadır ve babası onu William’a karşı uyarmadığı için onun arabasına biner. William bu durumdan anında faydalanarak küçük Charlotte’ı olduğu yerde bıçaklar ve dışarıdaki çöpün yanına atar cesetteki kanıtlardan kurtulmayı umursamaz çünkü o gün yağmurludur ve kendisinin bu cinayeti işlediği ile ilgili kanıtların yağmur sayesinde yok olacağını bilmektedir ve olay yerinden hızlıca uzaklaşır.

Kutusundan çıkmak için uzun süre uğraştıktan sonra Puppet Charlotte’ın cansız bedenin yanına giderek onu yağmurdan korumak için üzerinde yatar. Ancak animatronikler sıvılara karşı korumasızlardır ve Puppet kısa süre içerisinde kısa devre yaparak “ölür”. Kızını bulamayan Henry polisi arayarak kızının cansız bedenine ulaşır, kızını öldüren katilin William Afton hariç kimse olamayacağına emin olan Henry yeterince kanıdı olmadığından dolayı William’ın bir cinayetle ikinci kere tutuklanamadığına şahit olur. Henry bu kadar olayın üzerinde başka bir restoran açmama kararı ile Freddy Fazbears Pizza restoran zincirini son kez kapatır.

William, küçük oğlunun ölümüne sebep olan büyük oğlu Michael’a olan nefreti dahada artarak karısının kapısını çalar ve eğer Michael’ı o almazsa onu sokağa atacağını söyler ikili uzun bir süre tartışır ve William ayrılır ancak 5 dakika sonra tekrar gelerek karısı kapıyı tekrar açtığında onu bıçaklayarak eski karısının cansız cesedini arabasına koyarak olay yerinden ayrılır. William kapatılmış olan restoranlardan birinin içine girerek animatroniklerin içinde olduğuna emin olduğu ruhları animatroniklerin içinden çıkarmak için animatronikleri parçalamaya başlar. Çocukların ruhları canlarını çok küçük bir yaşta alan bu adamı avlamaya çalışır ancak William çocukları öldürdüğü gün giydiği Spring Bunny kostümünü giyer. Çocukların ruhları ondan korktuğu için uzaklaşır ancak odanın sıcaklığından dolayı William terlemeye başlar. Küçük oğlunun ölümüne sebep olan yaylı iskelet sistemi William’ın teri ile karşılaştığında kapanır ve William aniden sıkıştırılarak ölür.

Michael babasının birkaç hafta boyunca eve gelmemesine alışkındır ancak iki ay geçtikten sonra babasına ne olduğu öğrenmek amacı ile restorana gider. Aşağıya inen asansöre biner ve Circus Baby tarafından öldürülür. Ölen bütün animatorniklerden oluşmuş yeni animatronik Ennard ise Michael’ın cansız bedenini ele geçirerek yer yüzüne çıkar ancak William’ın cesedi bir süre sonra çürüyerek hareket edemez hale gelir.

Five Nights At Freddy’s Oyunu

Five Nights At Freddy’s Serisi

Five Nights At Freddy’s yani kısaca FNAF, Scott Cawthon tarafından 8 Ağustos 2014’de oluşturulmuş survival horror (hayatta kalmayı amaçlayan bir korku oyunu türü) türünden bir oyundur. Oyunun genel amacı bir restoranda güvenlik olarak çalışan (Five Nights At Freddy’s 4 ve Five Nights At Freddy’s Security Breach hariç) karakterinizi kontrol ederek içerisinde öldürülen çocukların ruhları bulunan animatronik yani robotlardan korunmaktır. Oyun ilk piyasaya sürüldüğü günden beri özellikle oyunun çıktığı sürelerde gençler ve çocuklar arasında oldukça ünlü olan Youtuberlar Markiplier ve Jacksepticeye’ın bu oyunu oynarken çektiği videolar sayesinde insanların ilgisini fazlası ile çekmiştir ve rahatlık ile en popüler korku oyun serilerine girmiştir.

Tüm Five Nights At Freddy’s Oyunları;

2014: Five Nights at Freddy’s
2014-2015: Five Nights at Freddy’s 2
2015: Five Nights at Freddy’s 3
2015: Five Nights at Freddy’s 4
2016: FNaF WORLD
2016: Five Nights at Freddy’s: Sister Location
2017: Freddy Fazbear’s Pizzeria Simulator
2018: Ultimate Custom Night
2019: FnaF VR: Help Wanted
2019: FNaF AR: Special Delivery
2019: Freddy In Space 2
2021: Security Breach: Fury’s Rage
2021: Five Nights at Freddy’s: Security Breach

Five Nights At Freddy’s

Oyunda oyuncu, Freddy Fazbear’s Pizza adlı restoranda çalışan bir gece güvenliğidir. Oyuncunun görevi saat oniki de başlar ve saat sabah altı olana kadar pizzacıda dolaşan animatronikler oyuncunun bulunduğu ofisin içerisine girmeye çalışmaktadır. Ofisin iki yanında bulunan kapıları kapatarak ve kameralardan animatroniklerin yerlerini izleyerek oynanır. Pizzacı, kendisi ile bağlantılı bir dizi trajedi yani beş çocuğun restoranın sahiplerinden biri olan William Afton tarafından kaçırıldığı veya öldürdüğü şüphesi ile kötü bir durumdadır. Kurbanların cesetlerinin ise pizzacıda bulunan Fred Bear, Spring Bunny, Chika ve Foxy adlı animatronik maskolatının içinde olduğu söylenmektedir.

Five Nights At Freddy’s 2

2014’de piyasaya sürülen Five Nights at Freddy’s 2, serinin bir önceki oyununa çok yakın ve ilk oyunun öncesindeki hikayeyi anlatmaktadır. Başka bir lokasyonda bulunan ancak aynı restoran zincirinde geçen oyun, Balloon Boy adlı daha pasif davranan bir karakter gibi yeni karakterlerin tanıtıldığı ilk oyunla aynı oynanış stiline sahiptir. İlk oyunun orjinal animatronikleri, başlangıçta acil durum kıyafeti olarak yemekhanede tutulmaktadır, ancak yeni animatroniklerle birlikte geceleri bir kez daha binada yürürler. Five Nights At Freddy’s 2, bahsi geçen ilk oyunda keşfedilen beş çocuğun cinayetini daha detaylandırmakta ve hikayeyi atari tarzında mini oyunlar aracılığıyla anlatmaktadır. Bu olaylar ve suçları işleyen karakter William Afton atari tarzı mini oyunlarda mor bir adam olarak gösterilmektedir ve bu sebepten oyun kitlesi içinde kendisine “Purple Guy” ismini kazandırmıştır. Oyunun yeni tanıtılan animatronikleri öldürücü bir niyet gösterdiğinden, oyunun sonunda aşamalı olarak kullanımdan kaldırılır ve yerlerini ilk oyunda olan klasik karakterler alır.

Five Nights At Freddy’s 3

Orijinal oyundaki olaylardan 30 yıl sonra geçen Five Nights At Freddy’s serisindeki üçüncü büyük oyun, hayranlara serinin tarihini ve olay örgüsünü anlamaklarında büyük bir destek sağladı. Five Nights At Freddy’s 3, restoran zincirini çevreleyen karanlık şehir efsanelerinden yararlanmaya çalışan bir korku destinasyonu olan Fazbear’s Fright adlı yeni bir modda geçiyor. Oyuncular bir kez daha gece bekçisi rolünü üstlenmektedir ve ölümcül paranormal karşılaşmalar oyunun ana oynanışını doldurmaktadır. Five Nights At Freddy’s serisi ile ilgili en önemli bilgiler, yepyeni Springtrap adlı animatronik tanıtımından gelmektedir. Oyunun hikayesi ile ilgili daha fazla bilgi Five Nights At Freddy’s 2 de bulunana benzer mini oyunlarla ortaya çıkmaktadır.

Five Nights At Freddy’s 4

Serinin dördüncü oyunu aslında kronolojik olarak ilk yer almaktadır. Serideki diğer oyunların aksine, oyuncu karakteri bir pizzacıda güvenlik görevlisi değil, kendi yatak odasında bir çocuktur. Bu çocuk oyunun tamamı boyunca yatağında kalır ve elinde bir el feneri bulundurur Çocuk karanlıkta otururken, ortak Five Nights At Freddy’s animatronikleri Chika, Spring Bunny yani Bonnie, Fred bear yani Freddy ve Foxy’nin Purple Guy tarafından hasar verdirtilerek “kabus” halleri yani “Nightmare” halleri bulunur.

Kabus gibi olan geceyi geçmek için sabah saat altıya kadar bir el feneri ile stratejik bir şekilde odanın iki tarafındaki kapılardan koridorlar, yatak ve yatağın önünde ve kapıların ortasında bulunan dolabı el feneri ile kontrol etmek gerekmektedir. Bu oyundaki küçük atari tarzındaki ara oyunlar sayesinde oynanılan çocuğun bu restoranlardan birinde “The bite of 87”ın yani 1987 de gerçekleşen kazanın kurbanı olduğu öğrenilir.

Five Nights At Freddy’s Sister Location

Five Nights at Freddy’s: Sister Location oyunundaki olaylarının hangi zaman diliminde geçtiği tam olarak belli değildir, ancak oyunun sevenleri genel olarak bunun ikinci kronolojik oyun olduğunu düşünmektedir; Five Nights At Freddy’s Sister Location’da geçen olaylar Five Nights At Freddy’s 4 de geçen olaylardan kısa bir süre sonra ve Five Nights At Freddy’s 2 oyununda geçen olaylarından biraz daha öncedir. Bu oyun, animatronik yaratıcısı ve restoranın sahibi William Afton ve çocuklarınının başından geçenleri anlatan oyun için daha çok bilgi sunmaktadır.

Oyuncu, kendilerini partiler için kiralanabilen ve animatronikler için depo alanı olan bir yer altı deposu olan Circus Baby’s Entertainment and Rental’da bulan William Afton yani Purple Guy’ın oğlu Michael Afton olarak oynamaktadır. Animatronikler, Freddy Fazbear’s Pizza’nın kapalı olan diğer konumundan gelmektedir ancak Circus Baby ve Ballora gibi animatronikler bu oyuna özgü oluşturulmuştur. Bonnie, Freddy, Chika ve Foxy gibi diğer Fazbear animatronikleri de sirk temalı “Funtime”varyasyonlarına sahip olarak görünür tasarımları normale göre daha canlı renklere sahiptir. Five Nights At Freddy’s Sister Location aracılığıyla, Circus Baby, Michael’ın güvenini kazanır ve oyunun sonuna doğru onu ölümüne çekerek, başka bir animatronik olan Ennard’ın, binayı terk etmek amacı için Michael’ın etini bir kılık olarak kullanmasına izin verir.

Freddy’nin Pizza Dükkanında Beş Gece Filmi

Five Nights at Freddy’s filmi, Emma Tammi tarafından Scott Cawthon ve Seth Cuddeback ile birlikte yazdığı bir senaryodan yönetilen, Cawthon tarafından yaratılan ve geliştirilen aynı adlı video oyunu serisine dayanan, doğaüstü korku filmidir. Film, Kasım 2023 tarihinde Türkiye’de sinemalarda gösterime girecektir.

Five Nights At Freddy’s Filmi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Konuyla İlgili Yazılar

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek olunuz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.