Avrupa Tarihi

 • İznik Konsilinde Alınan Kararlar Nelerdir?

  İznik Konsili Nedir? Alınan Kararlar Nelerdir?

  İznik Konsili nedir? Roma İmparatoru I. Konstantinos döneminde kiliselere bağlı tüm piskoposların katılımıyla 325’te İznik’te gerçekleşen ve Hıristiyanlık ile ilgili kararların alındığı toplantıdır.

 • Esperanto Nedir?

  Esperanto Dili Nedir? Esperanto Alfabesi ve Özellikleri

  Esperanto nedir? Lingvo Internacia olarak da bilinen Esperanto, Ludwik Lejzer Zamenhof tarafından 1887’de oluşturulan yapay bir dildir.

 • Seksen Yıl Savaşı Nedenleri ve Sonuçları

  Seksen Yıl Savaşı Nedenleri, Sonuçları ve Önemi

  Seksen Yıl Savaşı nedir? 1568 – 1648 yılları arasında, Hollanda’nın İspanyol İmparatorluğu’na karşı sürdürdüğü ayaklanma ve savaştır.

 • Avrupa Birliği Tarihi

  Avrupa Birliği Nedir? Kuruluş Amacı ve Tarihi

  Avrupa Birliği Nedir? Avrupa Birliği, 1992’de kurulmuş ve çoğunluğu Avrupa’da olan yirmi yedi ülkeden oluşan siyasi ve ekonomik bir örgütlenmedir.

 • Güller Savaşı Nedenleri, Sonuçları ve Önemi

  Güller Savaşı Nedir? Nedenleri, Sonuçları ve Önemi

  Güller Savaşı nedir? Çifte Gül Savaşı olarak da bilinen Güller Savaşı, 1455-1485 yılları arasında İngiltere’de gerçekleşen iç savaştır. Aynı zamanda Lancaster ve York hanedanları arasında yaşanan bir hanedanlar savaşıdır.

 • Immanuel Kant Hayatı, Eserleri ve Felsefesi

  Immanuel Kant Kimdir? Hayatı, Eserleri ve Felsefesi

  Immanuel Kant kimdir? Immanuel Kant, 1724 – 1804 yılları arasında Prusya Krallığında yaşamış Alman düşünürdür. Ayrıca, Königsberg Üniversitesinde mantık ve metafizik alanlarında çalışan akademisyendir.

 • Paris Antlaşması Maddeleri

  Paris Antlaşması Nedir? Maddeleri, Sonuçları ve Önemi

  Paris Antlaşması nedir? Paris Antlaşması, Kırım Savaşı sonrasında 30 Mart 1856 tarihinde imzalananan bir barış antlaşmasıdır. Kırım Savaşını kazanan Osmanlı Devleti, İngiltere ve Fransa ile Rusya arasında imzalanmıştır. Bu yazımızda Paris Antlaşması nedir? Kutsal Yerler Sorunu nedir? Nasıl ortaya çıktı ve nasıl çözüldü? 30 Mart 1856’da imzalanan Paris Antlaşması maddeleri nelerdir? Paris Antlaşması önemi ve özellikleri nelerdir? sorularını yanıtladık. Paris Antlaşması Hakkında Bilgi Paris Antlaşması, Osmanlı İmparatorluğu’nun Birleşik Krallık, Fransa ve Rusya ile yapılan Kırım Savaşı’nın sonuçlanması sonrasında imzaladığı barış antlaşmasının adıdır. Fransa, Osmanlı İmparatorluğu, Prusya İmparatorluğu, Avusturya, Rusya, İngiltere ve Piyemonte Krallığı tarafından imzalanan bu antlaşma, İngilizce, Fransızca ve Türkçe olmak üzere 3 farklı dilde yazılmıştır. İçerisinde 34 adet madde bulundurmaktadır. Savaşın sonucunda varılan ortak kararları içermektedir. Kırım Savaşı, Osmanlı İmparatorluğu’nun toprak bütünlüğünü bozmak isteyen Rusya ile Osmanlı İmparatorluğu ve daha sonrasında Birleşik Krallık ve Fransa arasında gerçekleşmiştir. Savaştaki taraflardan biri Rusya, diğeri ise Osmanlı İmparatorluğu, Birleşik Krallık ve Fransa’dan oluşmaktadır. Birleşik Krallık ve Fransa’nın savaşa dahil olmalarının sebebi…

 • 1830 İhtilalleri Nedenleri, Sonuçları ve Önemi

  1830 İhtilalleri Nedir? Nedenleri, Sonuçları ve Önemi

  1830 İhtilalleri nedir? 1830 İhtilalleri, 27 Temmuz 1830’da Fransa’da başlayan ve sonrasında Avrupa’nın başka ülkelerine de sıçrayan devrimlerdir. Bu yazımızda 1830 İhtilalleri konusunu ülkeler üzerinden nedenleri ve sonuçlarıyla inceledik. 1830 İhtilalleri Nedir? 1789 yılında yaşanan Fransız Devrimi, Avrupa’yı hem siyasi hem de ideolojik olarak etkiledi. Halkın mutlakiyetçi monarşilere ihtiyacı olmadığını ve kendi kendini yönetebileceğini gösterdi. Bu düşüncelerden etkilenen ve mutlakiyetçi rejimlerden daha demokratik bir rejime geçişi savunan halk liberalizm görüşünü benimsedi. Avrupa halklarına yayılan liberalizm fikri zamanla monarşiler üzerinde büyük bir baskı oluşturdu. 1815’te Viyana Kongresi’nde imzalanan Barış Antlaşmasıyla güçlerini sağlamlaştıran monarşiler yine de Avrupa halklarında meydana gelen liberal istekleri tam anlamıyla bastıramadılar. Güçlerini korumak isteyen monarşiler ve demokratikleşme isteyen halk arasında yaşanan bu gerilim sonunda 1830 İhtilalleri ile birlikte kitlesel bir ayaklanma hareketine evrildi. Bunun sonucunda ise Avrupa’nın siyasi ve ideolojik dengeleri önemli ölçüde etkilendi. Bu yazımızda 1830 İhtilalleri Fransa, Almanya ve İngiltere üzerinden inceleyeceğiz. 1830 İhtilalleri sonuçlarını tarihsel olarak ortaya koymaya çalışacağız. 1830 İhtilalleri Nedenleri 1830 senesi Fransa’sı…

 • Fransız İhtilali'nin Sonuçları

  Fransız İhtilali’nin İmparatorluklara Etkisi

  Fransız İhtilali'nin imparatorluklara etkisi başlığında ihtilalin Rusya, Avusturya-Macaristan ve Osmanlı imparatorluklarına etkilerini inceledik.

 • Fransız Devrimi Sonuçları

  Fransız İhtilali’nin Sonuçları Nelerdir?

  Fransız İhtilali'nin sonuçları nelerdir? Fransız İhtilali'nin toplumsal, ekonomik ve siyasi sonuçlarını tüm ayrıntılarıyla inceledik.

 • Fransız İhtilali Nasıl Gelişti?

  Fransız İhtilali Nasıl Başladı ve Gelişti?

  Fransız İhtilali nasıl başladı? 14 Temmuz 1789'da Paris'teki Bastille Hapishanesi'nde 7 mahkumun halk tarafından özgür bırakılmasıyla başladı.

 • Jan Jak Russo Kimdir?

  Jean Jacques Rousseau Kimdir? Felsefesi ve Kitapları

  Jean Jacques Rousseau, 1712-1778 yılları arasında yaşamış filozoftur. Düşünceleri ile Fransız Devrimi'nin ortaya çıkmasında etkili olmuştur.

 • Roma ve Bizans İmparatorları

  Tüm Roma İmparatorları (Tam Liste -269 İmparator-)

  Roma İmparatorluğu, Batı Roma İmparatorluğu ve Doğu Roma (Bizans) İmparatorluğu'nda görev yapmış tüm Roma İmparatorları listesi hazırladık.

 • Niccolo Machiavelli Kimdir?

  Niccolo Machiavelli Kimdir? Kitapları ve Fikirleri (Makyavelizm)

  Niccolo Machiavelli, 1469 - 1527 yılları arasında Floransa Cumhuriyeti'nde yaşamış diplomattır. Felsefe, tarih, politika kitapları yazmıştır.

 • Codex Justinianus

  Justinianus Kanunları Nedir? Özellikleri Nelerdir?

  Justinianus Kanunları nedir? Doğu Roma İmparatorluğu'nda I. Justinianus tarafından 529-534 yılları arasında hazırlatılan bir hukuk kitabıdır.

 • Reval Görüşmeleri Önemi ve Sonuçları

  Reval Görüşmeleri Nedir? Önemi ve Sonuçları

  Reval Görüşmeleri, Reval'de (Estonya) 9 Haziran 1908'de İngiltere Krallığı ile Rusya İmparatorluğu arasında gerçekleşen görüşmedir.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak sitemizin yayın yapmasına destek olun. Tarayıcınızdaki reklam engelleyicisini kapatarak sitemize giriş yapabilirsiniz. Anlayışınız için teşekkür ederiz. İletişim: bilgi@derstarih.com