Dünya Tarihi

3’te 3 Tarih Nedir? 3’te 3 Tarih’e Nasıl Başvurulur? (Yeni Sezon)

3’te 3 Tarih, Türkiye’de ilk kez yalnızca tarih sorularının sorulduğu bir bilgi yarışmasıdır. Türkiye’nin ilk ve tek tarih temalı bilgi yarışması olan 3’te 3 Tarih, sevilerek ve merakla izlenilmektedir. Bu yarışma toplamda 30. bölüm olarak yayınlanmıştır. İlk sezonun son bölümü 30 Nisan 2019’da yayınlanmıştır. 3’te 3 Tarih ikinci sezonu ise 19 Aralık 2019’da başlamıştır ve son olarak 62. bölüm yayınlanmıştır.

3’te 3 Tarih yeni sezon çok yakında TRT 1’de Pelin Çift’in sunuculuğu ile yayınlanmaya başladı.

Sunuculuğunu ilk sezonda Engin Altan Düzyatan’ın ikinci sezonda ise Pelin Çift’in, danışmanlığını ve yorumculuğunu ise Gazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Tufan Gündüz’ün yaptığı 3’te 3 Tarih, Türk ve Dünya tarihinden ilginç ve bilgilendirici sorularıyla ekranlara gelmektedir. 3’te 3 Tarih, bir yönüyle de atalarımızı ve tarihimizi tanımamız amacını da yüklenmiştir.

Tarih Nedir? sorusu üzerine düşünülmesini isteyen yarışma, bu soruya yanıt arayan veya tarihe ilgisi olan herkesi ekranların başına davet etmektedir. Başta tarih öğretmenleri olmak üzere tarihe ilgi duyan herkesin programı takip etmelerini öneriyoruz.

Bu bilgi yarışmasının içeriği özetle tarihi konularla ilgili üç seçeneği olan 15 sorunun doğru yanıtlanması sonucu 500 bin liranın kazanılmasıdır.

3’te 3 Tarih Hangi Kanalda? Ne Zaman?

İlk bölümü 31 Ekim 2018 Çarşamba günü yayınlanan yarışma, her Perşembe akşamı saat 20.00’de TRT 1’de yayınlanmıştır. Yarışmanın ilk sezon son bölümü yani 30. bölümü 30 Nisan 2019’da yayınlanmıştır.

3’te 3 Tarih ikinci sezon ise 19 Aralık 2019 Perşembe akşamı 20.00’de yayınlanmıştır. Yarışma her Perşembe akşamı saat 20.00’de TRT 1’de yayınlanacaktır.

3’te 3 Tarih Yarışma Kuralları

Yarışmanın en temel kuralı yarışmacının üst üste üç soruyu doğru yanıtlamasıdır. Böylelikle yarışmacı son doğru yanıtladığı sorunun ödül miktarını kazanmış olur.

Yarışmada yarışmacının bazı jokerleri vardır. Yeni sezonda Bu jokerlerin başında koruma hakkı gelmektedir. Yarışmacı yanıtından emin olmadığı soruyu yanıtlamadan önce koruma hakkını seçebilir. Toplamda bir tane bulunan koruma hakları, soruyu yanlış yanıtladığında yarışmacıyı elenmekten korur ve yarışmacı bir sonraki soruyla yarışmaya devam etmesini sağlar. Yarışmacının koruma hakkı biterse verdiği ilk yanlış yanıt ile yarışmadan elenir ve o ana kadar 3’te 3 yaparak elde ettiği en yüksek para ödülü onun olur.

3'te 3 Tarih Nedir?
3’te 3 Tarih Yarışması Kuralları (İlk Sezon)

Yarışmacının ikinci ana jokeri ise 1 Şıkkı Ele jokeridir. Bu joker ilk sezondaki Hoca Yardımı jokerine benzemektedir. Toplamda üç tane bulunan 1 Şıkkı Ele jokeri yarışmacının yarışmanın danışmanlığını yapan Prof. Dr. Tufan Gündüz’den yardım almasıdır. Yarışmacı danışmandan 3 seçenek arasından yanlış olan birini elemesini ister. Böylelikle yarışamcının doğru cevap verme olasılığını % 50 oranında artar. Yarışmacı, 1 Şıkkı Ele jokerlerini istediği soruda kullanabilmektedir.

3’te 3 Tarih Yarışmasına Kimler Katılabilir? Nasıl Başvurulur?

Yarışmaya katılmak için herhangi özel bir koşul gerekmemektedir. Ancak tarihle ilgili konularda az çok bilgi birikiminiz olması gerekir, yoksa daha ilk sorudan elenebilirsiniz. Yarışmada iddialı olabilmeniz için öncelikle tarihi konularda bilgi birikimi edinmeniz ve kendinize güvenmeniz gerekmektedir.

3’te 3 Tarih yarışmasına başvurmak için öncelikle katılım formunu doğru olarak doldurmanız gerekmektedir. Bunun yanında bilgisayar ortamında güncel bir fotoğrafınızın hazırlamalısınız. Çünkü başvuru formuna fotoğrafınızı eklemeniz gerekecektir. Başvuru formunda sizden istenilen bilgileri doğru ve özenli bir biçimde doldurduktan sonra formu onaylamanız yarışma başvurusu için yeterlidir. Yapılacak inceleme sonrasında yarışmaya uygun görülürseniz telefonla aranarak yüz yüze görüşmeye yani mülakata çağrılacaksınız.

Başvuru Formu: Aşağıdaki görsele tıklayarak 3’te 3 Tarih Yarışması başvuru formunu doldurabilirsiniz.

3’te 3 Tarih Yarışması Başvuru Formu

Mülakatta yarışmacı adaylarına tarihle ilgili 3 soru sorularak yarışamcı adaylarının tarihe olan ilgileri belirlenecektir. Tarihle ilgili bu soru ne çok kolay ne de çok zor olacaktır. Örneğin, Fatih Sultan Mehmet’i akıl hocasının adı nedir? Bu mülakattan sonra seçilen kişilere yarışma için randevu verilecektir. Yarışmaya davet edilenler TRT stüdyolarında deneme çekimlerine katılacaklardır.

3’te 3 Tarih Soruları ve Cevapları

3’te 3 Tarih yeni sezon soruları ve cevapları hazırlanmaktadır. Yarışmanın tüm bölümlerinin soruları ve cevaplarını 3’te 3 Tarih Soruları ve Cevapları (Yeni Sezon – Tüm Bölümler) başlıklı yazımızda inceleyebilirsiniz.

15 Yorum

  1. Gittiniz mi sıkıntı yok dimi beni de watsaptan çağırdılar ist. Beşiktaş leventte

  2. 3’te 3 tarih yarışmasına gittiniz mi, sıkıntı yok dimi. Beni de watsaptan çağırdılar istanbul Beşiktaş leventte.

   1. Whatsapp üzerinden Beşiktaş levent e randevu verdiler nasıl bir yol izlemem gerekiyor bilgisi olan var mı

 1. 3’te 3 Tarih’te bende ilk mülakata gittim ama henüz ikinci için çağrılmadım kaç gün içinde çağrılıyor olumlu olanlar ikinci mülakata.

  1. Mülakata giderken sadece kimlikle gitmek yetiyor mu. Mülakat nasıl geçiyor kaç soru soruyorlar.

    1. Bende en kısa zamanda bu yarişmaya katılmak istiyorum.İnşallah mülakata çağrılırım.Sabırsızlıkla bekleyecem.

   1. 3te3 yatışması 2018 yılını ekim kasım ayından bu yana yayınlanmaktadır. İlk bölümünden sonra müracatımı yaptım ,ilk müracatımdan bu güne kadar 4 müracaat daha yaptım. 2019 aralık ayında beni Ankarada mülakata davet ettiler ve mülakattan sonra kendilerinden bana yarışmaya katılmama dair hiçbir haber gelmedi .Kısaca 2 yıldır bekliyoruz halen çağrılmadık halen çağrılmadık. 2 ay 3 ay öncesşnden hatta 2 _ üç hafta öncesinden müracaat edenler çağrılabiliyor. Hem de bir Tarihçi olarak 2 senedir yarışmaya davet edilmemek ağrıma gidiyor. Bizden sonra müracaat eden niceleri bu 3te3 yarışmasında yarıştı, biz halen yarışacağız halen yarışacağız. Bu durum haksızlık değil midir? Ama şuna inanıyorum ki yüce Allah kimsenin yaptığı haksızlığı kimsenin yanına bırakmaz. Yüce yaratıcı herşeyden haberdardır. İnsanlar günümüzde yaşanan her türlü belalardan ve hastalıklardan ders çıkarmazlar mı.

 2. 3 te 3 tarih programı mülakatına kıyafet olarak nasıl gitmek gerekir. giden arkadaşlara sormak istedim

 3. levent ineceksiniz, (zincirlikuyudan sonra gelen durak kaçıncı levent olduğunu hatırlamıyorum), hemen orada metro var metroyla (m6 metro boğaziçi üniversitesi metrosu diye de geçer) nispetiye de ineceksiniz sadece 1 durak sonra. caddeye çıkınca sağa doğru yürüyeceksiniz, levent çarşıya doğru, çobanoğlu otomotive gelince zaten karşıda kalıyor.

 4. 3te3 yatışması 2018 yılını ekim kasım ayından bu yana yayınlanmaktadır. İlk bölümünden sonra müracatımı yaptım ,ilk müracatımdan bu güne kadar 4 müracaat daha yaptım. 2019 aralık ayında beni Ankarada mülakata davet ettiler ve mülakattan sonra kendilerinden bana yarışmaya katılmama dair hiçbir haber gelmedi .Kısaca 2 yıldır bekliyoruz halen çağrılmadık halen çağrılmadık. 2 ay 3 ay öncesşnden hatta 2 _ üç hafta öncesinden müracaat edenler çağrılabiliyor. Hem de bir Tarihçi olarak 2 senedir yarışmaya davet edilmemek ağrıma gidiyor. Bizden sonra müracaat eden niceleri bu 3te3 yarışmasında yarıştı, biz halen yarışacağız halen yarışacağız. Bu durum haksızlık değil midir? Ama şuna inanıyorum ki yüce Allah kimsenin yaptığı haksızlığı kimsenin yanına bırakmaz. Yüce yaratıcı herşeyden haberdardır. İnsanlar günümüzde yaşanan her türlü belalardan ve hastalıklardan ders çıkarmazlar mı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Konuyla İlgili Yazılar

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek olunuz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.