3’te 3 Tarih Nedir? 3’te 3 Tarih’e Nasıl Başvurulur?

3'te 3 Tarih Hangi Kanalda? 3'te 3 Tarih Ne Zaman? 3'te 3 Tarih Yarışmasına Nasıl Başvurulur?

3'te 3 Tarih Yarışması Hakkında Bilgi
13 8.197

3’te 3 Tarih, Türkiye’de ilk kez yalnızca tarih sorularının sorulduğu bir bilgi yarışmasıdır. Türkiye’nin ilk ve tek tarih temalı bilgi yarışması olan 3’te 3 Tarih, sevilerek ve merakla izlenilmektedir.

Sunuculuğunu Engin Altan Düzyatan’ın danışmanlığını ve yorumculuğunu ise Gazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Tufan Gündüz’ün yaptığı 3’te 3 Tarih, Türk ve Dünya tarihinden ilginç ve bilgilendirici sorularıyla ekranlara gelmektedir. 3’te 3 Tarih, bir yönüyle de atalarımızı ve tarihimizi tanımamız amacını da yüklenmiştir.

Tarih Nedir? sorusu üzerine düşünülmesini isteyen yarışma, bu soruya yanıt arayan veya tarihe ilgisi olan herkesi ekranların başına davet etmektedir. Başta tarih öğretmenleri olmak üzere tarihe ilgi duyan herkesin programı takip etmelerini öneriyoruz.

Bu bilgi yarışmasının içeriği özetle tarihi konularla ilgili dört seçeneği olan 15 sorunun doğru yanıtlanması sonucu 1 milyon liranın kazanılmasıdır.

3’te 3 Tarih Hangi Kanalda? Ne Zaman?

İlk bölümü 31 Ekim 2018 Çarşamba günü, ikinci bölümü ise 1 Kasım 2018 Perşembe günü yayınlanan yarışma, artık her Perşembe akşamı saat 20.00’de TRT 1’de yayınlanmaktadır. Yarışmanın yedinci bölümü 6 Aralık 2018 Perşembe günü yayınlanacaktır.

3’te 3 Tarih Yarışma Kuralları

Yarışmanın en temel kuralı yarışmacının üst üste üç soruyu doğru yanıtlamasıdır. Böylelikle yarışmacı son doğru yanıtladığı sorunun ödül miktarını kazanmış olur.

Yarışmada yarışmacının bazı jokerleri vardır. Bu jokerlerin başında koruma hakkı gelmektedir. Yarışmacı yanıtından emin olmadığı soruyu yanıtlamadan önce koruma hakkını seçebilir. Toplamda üç tane bulunan koruma hakları, soruyu yanlış yanıtladığında yarışmacıyı elenmekten korur ve yarışmacı bir sonraki soruyla yarışmaya devam etmesini sağlar. Yarışmacının koruma hakları biterse verdiği ilk yanlış yanıt ile yarışmadan elenir ve o ana kadar 3’te 3 yaparak elde ettiği en yüksek para ödülü onun olur.

3'te 3 Tarih Nedir?
3’te 3 Tarih Yarışması Kuralları

Yarışmacının ikinci ana jokeri ise Hoca Yardımı’dır. Toplamda üç tane bulunan Hoca Yardımı adından da anlaşılacağı üzere yarışmacının yarışmanın danışmanlığını yapan Prof. Dr. Tufan Gündüz’den yardım almasıdır. Yarışmacı, Hoca Yardımı jokerlerini istediği soruda birlikte ya da ayrı ayrı kullanabilmektedir. Hoca Yardımı jokerleri şunlardır;

Dönem Değiştir: Yarışmacı yanıtlamak istemediği herhangi bir soruyu değiştirebilir.
İpucu: Danışman Prof. Dr. Tufan Gündüz soruyla ilgili bir ipucu verir.
İki Seçeneği Ele: Danışman Prof. Dr. Tufan Gündüz ilgili sorudaki iki yanlış seçeneği eler.

3’te 3 Tarih Yarışmasına Kimler Katılabilir? Nasıl Başvurulur?

Yarışmaya katılmak için herhangi özel bir koşul gerekmemektedir. Ancak tarihle ilgili konularda az çok bilgi birikiminiz olması gerekir, yoksa daha ilk sorudan elenebilirsiniz. Yarışmada iddialı olabilmeniz için öncelikle tarihi konularda bilgi birikimi edinmeniz ve kendinize güvenmeniz gerekmektedir.

3’te 3 Tarih yarışmasına başvurmak için öncelikle katılım formunu doğru olarak doldurmanız gerekmektedir. Bunun yanında bilgisayar ortamında güncel bir fotoğrafınızın hazırlamalısınız. Çünkü başvuru formuna fotoğrafınızı eklemeniz gerekecektir. Başvuru formunda sizden istenilen bilgileri doğru ve özenli bir biçimde doldurduktan sonra formu onaylamanız yarışma başvurusu için yeterlidir. Yapılacak inceleme sonrasında yarışmaya uygun görülürseniz telefonla aranarak yüz yüze görüşmeye yani mülakata çağrılacaksınız.

Not: Aşağıdaki görsele tıklayarak 3’te 3 Tarih Yarışması başvuru formunu doldurabilirsiniz.

3'te 3 Tarih'e Nasıl Katılabilirim?
3’te 3 Tarih Yarışması Başvuru Formu

Mülakatta yarışmacı adaylarına tarihle ilgili 3 soru sorularak yarışamcı adaylarının tarihe olan ilgileri belirlenecektir. Tarihle ilgili bu soru ne çok kolay ne de çok zor olacaktır. Örneğin, Fatih Sultan Mehmet’i akıl hocasının adı nedir? Bu mülakattan sonra seçilen kişilere yarışma için randevu verilecektir. Yarışmaya davet edilenler TRT stüdyolarında deneme çekimlerine katılacaklardır.

3’te 3 Tarih Soruları ve Cevapları

Yarışmanın tüm bölümlerinin soruları ve cevaplarını 3’te 3 Tarih Soruları ve Cevapları (Tüm Bölümler) başlıklı yazımızda inceleyebilirsiniz.

13 Yorum Yapıldı
 1. Hacer Durmaz Diyor ki:

  levent ineceksiniz, (zincirlikuyudan sonra gelen durak kaçıncı levent olduğunu hatırlamıyorum), hemen orada metro var metroyla (m6 metro boğaziçi üniversitesi metrosu diye de geçer) nispetiye de ineceksiniz sadece 1 durak sonra. caddeye çıkınca sağa doğru yürüyeceksiniz, levent çarşıya doğru, çobanoğlu otomotive gelince zaten karşıda kalıyor.

 2. Hasan Diyor ki:

  3 te 3 tarih programı mülakatına kıyafet olarak nasıl gitmek gerekir. giden arkadaşlara sormak istedim

 3. Argun Diyor ki:

  3’te 3 Tarih’te bende ilk mülakata gittim ama henüz ikinci için çağrılmadım kaç gün içinde çağrılıyor olumlu olanlar ikinci mülakata.

 4. Nevsale Diyor ki:

  3 te 3 Tarih Mülakat için arandınız mı whatsapptan mı yazıldı. Bana whatsapptan yazıldı da emin olamadım

  1. Nazan Diyor ki:

   3’te 3 tarih yarışmasına gittiniz mi, sıkıntı yok dimi. Beni de watsaptan çağırdılar istanbul Beşiktaş leventte.

   1. Fatih Diyor ki:

    Whatsapp üzerinden Beşiktaş levent e randevu verdiler nasıl bir yol izlemem gerekiyor bilgisi olan var mı

 5. Eylül Diyor ki:

  3’te 3 Tarih yarışmasında Benim katildigim mulakat yaziliydi sizlerin nasildi

  1. Nevin Diyor ki:

   3’te 3 Tarih Mülakatına aranarak mı whatsapptan mı çağrıldınız acaba ?

  2. Yasemin Aydın Diyor ki:

   3’te 3 Tarih mülakatı evet yazılı idi nasıl geçti çağrıldınız mı acaba benim kötü geçti sorular çağırmazlar sanırım

 6. Suat Diyor ki:

  3’te 3 Tarih Yarışmaya müracaatımı ettim bakalım davet edilecekmiyim, beni yarışmaya davet edecekler mi? hiç sanmıyorum, katılacağıma dair hiç umudum kalmadı.

 7. Asım Güleryüz Diyor ki:

  Çok harikulade muhteşem bir kaynak

 8. Elif Çelik Diyor ki:

  Emeğinize sağlık. 3’te 3 Tarih yarışmasının tüm soruları ve cevapları bir arada. çok sağolun.

  1. Berdan Can Diyor ki:

   Elif Çelik hanım 3’te 3 Tarih yarışmasının tüm soruları ve cevapları bir arada demişsiniz, ben bulamadım yardımcı olur musunuz, teşekkür ederim

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Ders: Tarih, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamızı onayladığınızı kabul edeceğiz. Kapat Ayrıntılı Bilgi