Tarihin RotasıTürkiye Tarihi

Milet Antik Kenti Hakkında Bilgi

Milet Antik Kenti hakkında genel bilgilere yer verdiğimiz bu yazımızda Milet’in tarihi ve kalıntıları konularının yanı sıra Milet Nerede? Nasıl gidilir? Giriş ücreti ne kadar? sorularını da yanıtladık. Milet Antik Kenti konulu bu yazımızda, İlk Çağların bu efsanevi İyon kenti hakkında merak ettiğiniz birçok soruya cevap bulabileceksiniz. Lafı uzatmadan, tarihi mekanları gezmeyi sevenler için faydalı olacağını umduğumuz konumuzun ayrıntılarına geçelim;

Milet (Miletos) Antik Kenti Tarihi

M.Ö. 7. yüzyılda Milet komşu Lidyalılarla çatışmaya girdi ve muhtemelen M.Ö. 6. yüzyılın ortalarında Lidyalıların egemenliğini kabul etmek zorunda kaldı. M.Ö. 6. yüzyıldan sonra da Anadolu’nun diğer Yunan şehirleri ile birlikte Pers yönetimi altına girmemek için savaşmayı seçti ancak M.Ö. 479 yılında Persler tarafından yağmalanmıştır. Bununla birlikte kent eski günlerine dönebilmek için Hippodamus (şehir planlamacısı) tarafından planlanan bir şekilde şehirlerini yeniden inşa ettiler. M.Ö. 412 yılında kent Atina’ya karşı Sparta’nın yanındayken M.Ö. 334 yılında Helenistik Roma yöneticilerinin idaresine geçti. Bu dönemde Milet ticari önemini korudu ve Roma İmparatorları Augustus ve Trajan’dan özel bir ilgi gördü. Ancak M.S. 6. yüzyıla gelindiğinde ise bugüne kadar onu zenginleştiren iki liman yıkılmış ve sonunda terk edilmiştir.

Milet (Miletos) Antik Kenti Tarihi
Milet Antik Kenti

Milet Hangi Uygarlığın Başkentidir?

İyon kenti olan Milet, M.Ö. 500’den önce doğudaki en büyük Yunan kentiydi. Anadolu’nun iç kısımlarındaki tarım ürünlerinin dağıtım noktasıydı ve bununla birlikte Güney İtalya ile önemli ölçüde yün ticareti yapıyordu. Milet, Yunanistan’daki Naukratis kolonisinin kuruluşunda önemliydi ve Abydos, Cyzicus, Sinope (bugünkü Sinop) gibi kentlerin de yer aldığı Karadeniz kıyılarında 60’tan fazla koloninin başkentiydi. Milet ile ilgili bugün M.Ö. 500 yılının öncesine dair oldukça az şey biliniyor. Bununla birlikte M.Ö. 6. yüzyılın başında ve sonunda şehir sırasıyla Thrasybulus ve Histiaeus isimli iki tiran tarafından yönetilmiştir.

Milet Nerede?
Milet Antik Kenti Kalıntıları

Milet Antik Kenti Hangi İlimizdedir?

Milet, Bizans Dönemi’ndeki İsmi Palaton olan ve Anadolu’da yer alan antik Yunan kentidir. Bugün Söke yerleşiminin yaklaşık 30 km güneyinde yer alan Milet, Büyükmenderes (Menderes) Nehri’nin yakınında bulunmaktadır. Aydın’ın Didim ilçesine bağlı Balat Köyü yakınlarında bulunan Milet Antik Kenti’nin tarihi cilalı taş devrine kadar uzanmaktadır.

Milet Kenti, İyon yerleşimlerinin en eskisi olarak görüldü. (Her ne kadar bunun Efes tarafından tartışıldığı bilinse de) şehir yakın komşuları Smyrna (İzmir) ve Efes Antik Kenti‘nin aksine bir dağ sırtı sayesinde kara saldırılarına karşı korunabilmiş ve deniz kuvvetlerinde gelişmiştir.

Milet Nasıl Gidilir?
Milet Antik Kenti Haritası

Milet Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir?

Milet’e Selçuk ilçesinden bineceğiniz otobüslerle ulaşabilirsiniz. Kış aylarındaki servisler nadir olsa da yaz aylarında yeterli sıklıkta minibüs bulabilirsiniz. Milet Antik Kenti’ne müze kartınızla veya 10 TL ücret karşılığında girebilirsiniz.

Eğer Milet Antik Kenti’ne Efes’in görkemli kalıntılarını gördükten sonra gelmişseniz biraz sönük görünebilir. Yine de çevresinde geçmişten çok fazla sır sakladığını hissettiren bir atmosferle karşılaşacaksınız. Geçmişteki pek çok diğer kalıntı gibi arkeologlar tarafından yavaş yavaş gün yüzüne çıkarılmaktadır. Bu çalışmalar ışığında Milet Antik Kenti’nin başlıca odak noktası birbirlerini öldürmekten büyük mutluluk duyan gladyatörler için kullanılan bir tür arena. Bu arenanın oturma alanının altına yerleştirilmiş geçiş yollarında yürüyebilirsiniz. Bu geçiş yolunda senatörlerin oturdukları alanı, gladyatörlerin bekletildikleri bölümleri, mahkumların ve kölelerin alanlarını görebileceğiniz çeşitli hücreler bulunur. Ege Denizi’nde suların yükselmesi ve Menderes Irmağı’nın döküldüğü yerin birçok kez değişmesinden dolayı bölgedeki arkeolojik kazılarda aydınlatıcı deliller bulunamamıştır. Bulunan bazı eserler de bugün İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir.

Milet Antik Kenti geziniz yaklaşık olarak bir iki saat sürecektir. Bu nedenle geziye sabah saatlerinde başlayabilir; oradan Apollo Tapınağı’nın ve Priene’nin kalıntılarını da görebilirsiniz. Antik Tiyatro’nun karşısında geleneksel restoranlarda yemek yiyebilir ve hediyelik eşya dükkanlarından bir şeyler satın alabilirsiniz.

Not: Bu konuyla ilgili olarak Pergamon Antik Kenti Hakkında Bilgi başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

3 Yorum

  1. Merhaba, Ders:Tarih sitesini çok beğeniyorum ve ödevlerimde çok iyi bir referans olduğunu düşünüyorum. Bu yazınızda da yine insanlara faydalı bilgiler sunmuşsunuz, tebrik ederim. Milet Antik Kenti’ni bu yaz ziyaret etmeye karar verdim sayenizde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Konuyla İlgili Yazılar

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek olunuz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.