Dünya Tarihi

Lionel Messi Kimdir? Messi Hakkında Her Şey

Lionel Messi, Fransa Ligue 1 takımlarından Paris Saint-Germain takımında forma giyen 35 yaşındaki Arjantinli futbolcudur. Lionel Messi, 10 La Liga şampiyonluğu, 7 Copa del Rey ve 4 UEFA Şampiyonlar Ligi dâhil olmak üzere toplamda 35 kupa kazanmıştır.

Lionel Messi’nin Hayatı

Lionel Andres Messi Cuccittini, 24 Haziran 1987’de Arjantin, Rosario, La Bajada’da doğmuştur. Kariyeri babasının antrenörlüğünü yaptığı bir mahalle takımında başlayan bu genç ve parlak yıldız, ekonomik sıkıntılar içerisinde yüzen ailesini, içinde bulunduğu bataklıktan çıkaracak kişiydi. Daha 11 yaşındayken hastalığına teşhis konulduğunda bunun çözümünü 2 yıl sonra Dünya’nın en iyi futbol kulübünde oynamaya başlamakta bulmuştur. Kariyeri boyunca, FİFA, UEFA, Altın Ayakkabı, Altın Top, Ballon d’Or gibi birçok ödülü ve Şampiyonlar Ligi, La Liga, Copa del Rey gibi birçok kupayı eline geçirebilmiş olan bu genç yıldızın neredeyse Barcelona’da başlamış olan kariyer öyküsü, skandallar eşliğinde Paris-Saint Germain FC’de son bulmaktadır.

Lionel Messi Kimdir?

Lionel Messi, tam adıyla Lionel Andres Messi Cuccittini, 24 Haziran 1987 tarihinde Arjantin’in Rosario ilinin La Bajada adındaki bir mahallesinde dünyaya gözlerini açmıştır. Futbola ve kariyerinin köklerine ilk adımını, 1992 yılında daha 5 yaşındayken atmış olan Lionel Messi’nin ilk takımı, babası Jorge’nin antrenörlüğünü yaptığı Grandoli isimli küçük çaplı bir mahalle takımıdır.

Daha genç yaşlarında, rakiplerine karşı fiziksel olarak dezavantajlı olmasına rağmen, daha üstün düzeyde futbol oynayabilen Lionel, kısa zamanda adını diğer büyük ve önemli takımlara adını duyurmuştur. Lionel’e daha 11 yaşındayken, onu muayene eden doktorları tarafından büyüme hormonu eksikliği teşhisi konmuştur. Ailesinin ekonomik durumunun ve imkanlarının yeterince iyi olmaması sebebiyle Lionel’e teşhisi konulan büyüme hormonu eksikliği’nin çaresi bir süre bulunamamıştır. Ancak bir süre sonra, Lionel’in sahip olduğu yetenekler ve akrabaları sayesinde “Lionel Messi” ismi dönemin Barcelona sportif direktörü Charles Rexach’ın kulaklarının aşina olduğu bir isim haline gelmiştir. Lionel Messi isminin Barcelona’da görev yapmakta olan önemli isimler tarafından duyulmasının ardından Messi’nin kariyeri İspanya’nın Barcelona şehrine doğru yönelmiştir. Aynı zamanda, Lionel’in hastalığının tedavisine de kariyerinin en hararetli dönemlerine ev sahipliği yapacak olan Barcelona’da başlanmıştır.

Messi’nin Ailesi

Messi ailesi, Lionel’in haricinde Lionel’den daha büyük Rodrigo ve Mathias adında iki erkek, Lionel’den daha küçük olan Maria Sol adında bir kız çocuk ve onların ebeveynleri Celia Maria ile Jorge Horacio olmak üzere 6 kişiden oluşmaktadır. Jorge Horacio’nun atalarının İtalya, Acona kökenli olmasına rağmen, 1883 yılında Angelo Messi’nin İtalya’dan Arjantin’e göç etmesi sonrasında, Messi ailesi yaşamını Arjantin’de devam ettirmeye başlamıştır.

Lionel’in kariyerine daha ilk adımını attığı sıralarda, Lionel’in babası Jorge Horacio Messi, Arjantin, Rosario’da bir çelik fabrikasında alt düzey çalışan olarak ve annesi Celia Maria ise yarı zamanlı temizlik görevlisi olarak iş yapmaktaydı. Messi ailesi de, tıpkı Arjantin, Rosario, La Bajada’da yaşamakta olan birçok aile gibi, geçim sıkıntısı içinde olan ve hayatlarını düşük bir bütçe kapasitesi ile idame ettirmeye çalışan bir aileydi. Diğer bir yandan Lionel’in çekirdek ailesinden farklı olarak, gençlik dönemlerinde kendisinin FC Barcelona tarafından keşfedilmesini sağlayacak olan ve Katalonya’nın Lleida bölgesinde yaşamını sürdüren birkaç akrabası da bulunmaktadır.

Messi’nin Kariyer Başlangıcı ve Messi’nin İlk Takımı

Lionel ne kadar futbol kariyerine ilk adımını babasının antrenörlüğünü yaptığı Grandoli’de daha beş yaşındayken atmış olsa da, resmi olarak ilk forma giydiği takım Grandoli’nin ardından altyapısına geçiş yaptığı Newell’s Old Boys’tur. Newell’s Old Boys’da kariyerinin daha ilk resmi maçlarını oynayan Lionel’in aynı takımda oynuyor olduğu, ancak kendisinden daha cüsseli, kuvvetli, uzun boylu ve büyük yaştaki oyuncuları, fiziksel olarak dezavantajlı olmasına rağmen, yüzlerine bile bakmadan, birer birer geçip, art arda takımdaki kimsenin atamadığı kadar fazla sayıda gol atmasının ardından, sadece kendi takımında dikkatleri üzerine toplamakla kalmamış, diğer önemli ve büyük takımların dikkatini de üzerine toplamıştır.

Başlangıç Döneminin Sonları ve Tedavi

Lionel henüz daha Newell’s Old Boys’da forma giyerken, daha 11 yaşındayken kendisine doktorlar tarafından büyüme hormonu teklifi konmuştur, ancak Messi ailesi bu hastalığın tedavisini karşılayacak kadar yeterli ekonomik duruma sahip değildi. Aynı dönem içerisinde, Arjantin’in en üst düzey liginde yer alan bir Primera Division takımı, River Plate tarafından Messi ailesine tedavinin bir kısmının kulüp tarafından karşılanması teklif edilmiştir, ancak River Plate tarafından uzatılmış bu güçlü yardım eline rağmen, Jorge ve Celia’nın yardımdan da arta kalacak olan 900$’lık tedavi bedelini ödeyecek gücü hala bulunmamaktaydı.

Lionel’in Newell’s Old Boys’da yaptıkları ve akrabalarının yardımlarından bir süre sonra Lionel ile Jorginho, Lionel’den haberdar olan Barcelona sportif direktörü Charles Rexach ve Barcelona tarafından Barcelona’da bir deneme sürecine katılmak üzere davet edildi. Deneme süreci sonrasında, Lionel’in Barcelona’ya taşınması ve kulüpte oynamaya başlaması karşılığında tedavi masraflarının karşılanacağı teklif edildi. Kısa bir süre sonra, Lionel Barcelona’ya taşındı ve Barcelona formasını giydi.

Barcelona’da İlk Dönemler

Lionel, FC Barcelona’daki ilk maçına 16 yaşındayken, 16 Kasım 2003 tarihinde Porto’ya karşı oynanan bir hazırlık maçında çıkmıştır. Porto maçından tam 11 ay sonra 16 Ekim 2004 tarihinde dönemin teknik direktörü Frank Rijkaard tarafından Messi’ye daha 17 yaşındayken ilk lig maçına çıkma fırsatı verildi. Böylelikle Lionel Messi, tarihte bir La Liga maçına çıkan en genç oyuncu unvanını kazanmış oldu. Barcelona ve La Liga’daki ilk golünü ise 17 yaşındayken, 1 Mayıs 2005 tarihinde oynanan bir Albacete- Barcelona maçında Albacete’ye karşı atmıştır. Böylelikle Lionel, La Liga tarihinde gol atan en genç oyuncu unvanına sahip olmuştur.

Milli Takım Kariyeri

Milli takım formasını ilk defa 2004 yılının Haziran ayında Paraguay’a üstüne alan Lionel Messi, 2005 yılında Hollanda’da Arjantin U-20 Milli takımıyla FİFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası’nı kazanmış ve bununla beraber “Altın Top”, “Altın Ayakkabı” ödüllerini elde etmiştir. Lionel Messi, 9 Eylül 2021’de oynadığı son maça kadar kariyeri boyunca toplamda 153 maçta, 79 gol kaydetmiştir. Böylelikle “En Fazla Gol Atan Güney Amerikalı Erkek Oyuncu” ödülünü elde etmiştir.

2005- 2008 Dönemleri

16 Eylül 2005 tarihine kadar, Lionel’in sözleşmesi üç ay içerisinde toplamda iki defa uzatıldı ve Lionel’de normal bir ilk 11 oyuncusu kadar maaşını almaya başladı, aynı zamanda da sözleşme 2014’ün Haziran ayına kadar uzatıldı. Messi 26 Eylül 2005 tarihinde, İspanya’da söz ve hak sahibi olmasını sağlayacak olan vatandaşlık belgesini elde etti. Lionel bundan bir gün sonra, 27 Eylül 2005 tarihinde ilk şampiyonlar ligi maçı olan Udinese- Barcelona maçına çıktı. Maç sırasında, Ronaldinho ile sağladığı karşılıklı iletişim sayesinde takımına getirdiği galibiyetin ardından, oyundan alınırken kendi evinde stat tarafından büyük bir alkış aldı.

2005- 2006 Sezonunda, 17 La Liga maçında 6 ve 6 Şampiyonlar Ligi maçında 1 gol attıktan sonra, 7 Mart 2006’da Chelsea’ya karşı sahaya çıktığı Şampiyonlar Ligi 2. Tur maçında ortaya çıkan kas yırtılması sebebiyle sezonu kapatmak durumunda kaldı. Daha sonra ise sezon sonunda Barcelona Lionel’in eksikliğinde ve Rijkaard’ın önderliğinde Avrupa ve İspanya’da lider oldu.

2006-2007 Döneminde, Lionel artık düzenli ilk 11 oyuncusu haline gelmiş oldu ve oynadığı 26 maçta toplamda 14 gol attı. Kasım 2006 tarihinde Real Zaragoza’ya rakip olarak sahaya çıktığı maç sırasında, ayak tarak kemiğinde yaşadığı kırılma sebebiyle üç aylık bir süre kadar sahalardan uzak kalmak zorunda kaldı. Sakatlık döneminde tedavi görmek için, evine, Arjantin’e geri döndü. Tedavisi bittikten sonra, 2007’nin Şubat ayında oynanan Racing de Santander maçının ikinci yarısında sahalara geri döndü. 10 Mart 2007 tarihinde Real Madrid’e karşı oynadığı maçta, sonuncusu son dakikalarda olmak üzere bir “El Clasico” maçında beraberliği sağlayacak olan üç golü atmış oldu. Aynı zamanda attığı üç kritik gol sonrasında, Ivan Zamorano’dan sonra bir El Clasico maçında hat trick yapmış olan ikinci oyuncu ve sezonun en genç gol atan oyuncusu oldu. Sezon boyunca ise oynadığı 14 maçta toplam 11 defa topu ağlarla buluşturdu.

Bir 2007 Nisan gününde, Copa del Rey yarı final maçında Getafe’ye karşı attığı golün 21 yıl önce Maradona’nın Dünya Kupası’nda İngiltere’ye karşı atmış olduğu “asrın golü” ile neredeyse tamamen aynı olması sonrasında, taraftarlar tarafından Maradona- Messi karşılaştırmaları yapılmaya başlandı.

2007- 2008 Döneminde, Lionel bir haftada toplam beş adet gol atarak, Barcelona’yı ligde ilk 4’e çıkarmayı başardı. 27 Şubat 2008 tarihinde Valencia’ya karşı oynadığı bir maçta toplam 100. Barcelona formasını giymiş oldu. Daha sonralarda ise, forvet alanında “Dünya’nın en iyi 11 Futbolcusu” ödülüne aday oldu ve yapılan online bir anketin sonucunda %77’lik oy ve çeşitli gazetelerin yardımını alarak “Dünya’nın En İyi Futbolcusu” unvanını almaya hak kazandı.

2009- 2011 Dönemleri

2007- 08 Döneminin bitmesi ve Ronaldinho’nun takımdan ayrılması üzerine, Messi 10 numaralı formanın yeni sahibi oldu. Ekim 2008 tarihinde Shaktar’a karşı oynanan bir Şampiyonlar Ligi maçında, Thierry Henry’nin çıkması ardından oyuna girerek, son 7 dakikada 2 gol atarak 0-1 mağlup durumda olan skoru, Barcelona lehine 2-1 durumuna getirmiş ve galibiyeti takımına sağlamıştır.

Lionel, 2009 yılında oynanan Copa del Rey Athletico Madrid- Barcelona maçında ilk Copa del Rey hat trickini yapmıştır. 1 Şubat 2009 tarihinde oynanan Racing Santander maçında, attığı 2. Gol ile Barcelona tarihinin 5000. Golünü atmış oldu. Daha sonra ise, La Liga’da ligin 28. Haftasında oynanan Malaga maçında sezon içindeki 30. Golünü atmış oldu.

27 Mayıs 2009 tarihide oynanan Şampiyonlar Ligi maçında, Messi 70. Dakikada ikinci golünü Şampiyonlar Liginde dokuzuncu golünü atarak “Şampiyonlar Ligi Gol Kralı” oldu, aynı zamanda da bu maç sonucunda Barcelona 3. Şampiyonlar Ligi kupasını elde etmiş oldu. Şampiyonlar Liginde gol kralı olmasının ardından ise “En Genç Gol Kralı” unvanını almaya hak kazandı. Bu sezonda Barcelona, Şampiyonlar Ligi, Copa del Rey ve La Liga’da 1.liği elde edip kupaları aldıktan sonra İspanyol futbol tarihinde ilk “üçleme” yapan takım olmuştur.

18 Eylül 2009 yılında Lionel’in yenilenen sözleşmesi sonrasında satış değeri 250 Milyon Euro ve yıllık maaşı ise 9.5 Milyon Euro olarak belirlendi, aynı zamanda da sözleşme süresi 2016 yılına kadar uzatıldı. Bu sözleşme sonrasında Messi “Dünya’nın En Pahalı Oyuncusu” oldu. 1 Aralık 2009 tarihinde yapılan yarışmada Lionel, 473 puanla 223 puan alan Cristiano Ronaldo’ya 200 puan fark atarak, tarihin en büyük farkını attı ve “Avrupa’da Yılın Futbolcusu” seçildi.

Lionel Messi19 Aralık 2009 tarihinde, FİFA Kulüpler Dünya Turnuvasında, Estudaintes’e galibiyet golünü attıktan 2 gün sonra, FİFA Dünya’da Yılın Oyuncusu ödülüne, Kaka, Cristiano Ronaldo, Xavi ve Inıesta gibi büyük isimleri geride bırakarak sahip oldu. Aynı zamanda, Messi’nin bu ödülü ilk defa almasının yanı sıra, FİFA Dünya’da Yılın Oyuncusu ödülüne sahip olan ilk Arjantinli oyuncu olmuş oldu.

10 Ocak 2010 tarihinde, sezonun ilk hat trickini Tenerife’ye karşı kaydetti. 17 Ocak 2010 tarihinde ise Messi, Sevilla’ya karşı oynanan müsabakada kulüpte bulunduğu süre içinde attığı 100. Golü attı. Yakın zaman içerisinde, Valencia ve Real Zaragoza’ya karşı oynanan müsabakalarda, iki maç arka arakaya yapmış olduğu hat trickler sonrasında, La Liga’da arka arkaya iki maçta da hat trick yapan ilk Barcelonalı oyuncu oluş oldu. 24 Mart 2010 tarihinde ise, Osasuna’ya karşı oynanan müsabakada kulüpteki 200. Maçına çıkmış oldu. 6 Nisan 2010 tarihinde Arsenal’e karşı oynanan maçta, Lionel Messi ilk defa bir maçta toplamda 4 adet gol atmış oldu. Sezonun son haftasında Valladolid’e karşı attığı 2 gol sonucunda, Cristiano Ronaldo’nun 96-97 sezonunda attığı gol sayısı ile eşit değerde toplam 34 gol atarak “La Liga’da Yılın Oyuncusu” ödülüne layık bulundu.

Lionel Messi, 19 Eylül 2010 tarihinde oynanan Atletico Madrid- Barcelona maçında kendisine karşı yapılan müdahale sonucunda, ayak bileğinden sakatlandı ve iki haftalık bir süre boyunca sahalardan uzak kalmak zorunda kaldı. İyileştikten bir süre sonra oynadığı Villareal’e 2 gol atarak, sahip olduğu arka arkaya 6 gol rekorunu, arka arkaya 7 gol olarak yenilemiş oldu. Sonraki haftalarda oynanan Almeira müsabakasında, yaptığı hat trickin 2. Golü Lionel’in La Liga’daki 100. Golü oldu. Panathinaikos’a karşı oynadıkları müsabakadan sonra, art arda oynanan 9 maçın 9’unda da gol atarak 9 maçlık bir gol serisi yapmış, ancak 29 Kasım 2010’da Real Madrid ile oynanan El Clasico’yu gol atamadan tamamlamış ve bu seriyi bozmuş oldu.

2010 Yılı içerisinde Lionel, üst üste 4 yıl boyunca aday ve “FİFA Yılın Oyuncusu” ödülüne layık oldu. Daha sonrasında ise, Racing Santander’e karşı oynanan müsabakada penaltıdan attığı gol sonrasında, kameralara yaklaşarak annesinin doğum gününü kutladı ve attığı golü annesine armağan etti.

5 Şubat 2011’de Barcelona, Atletico Madrid’i mağlup ederek 16 maçlık yenilmezlik serisine ulaşmış ve yenilmezlik rekorunu kırmış oldu. Daha sonraki maçlarda Messi, Athletic Bilbao’ya bir galibiyet ve Mallorca’ya bir fark golü atarak takımının yenilmezlik serisinin 19’a ulaşmasına, Valencia’ya attığı gol ile ise bu seriyi sürdürerek, Real Sociedad’ın 19 maçlık yenilmezlik rekorunu kırmış ve takımının 20 maçlık yenilmezlik serisine ulaşmasını sağlamıştır.

8 Mart 2011 tarihinde Şampiyonlar Liginde Arsenal’e karşı 2 gol attıktan sonra, bir ay boyunca gol atmayan Lionel Messi, Almeria ile karşı karşıya geldiği bir sonraki müsabakada 2010-2011 sezonundaki 47. Golünü atmış ve bu maç sonrasında Şampiyonlar Liginde karşılaştığı Shakhtar’a karşı bir gol daha atarak sezon boyunca attığı gol sayısını 48’e çıkarmış oldu. Daha sonrasında ise El Clasico’da Real Madrid’e bir gol attıktan sonra, bir sonraki müsabaka olan Osasuna maçında 60. Dakikada oyuna girdikten sonra 50. Golünü attıktan sonra 2010-2011 sezonunu tamı tamına 50 adet gol ile kapatmıştır.

2012 Sezonu Rekorlar Sezonu

2012 Sezonunda, 2011 Supercopa de Espana’da toplamda 3 gol 2 asistlik bir istatistik ortaya çıkardıktan sonra, Barcelona Supercopa de Espana’nın sahibi oldu. 2011 UEFA Süper Kupası’nın, 2-0’lık Porto maçında 1 gol 1 asistlik bir performans sergileyerek bu kupaya kariyerinde ikinci defa sahip olmuştur. 28 Eylül 2011 tarihinde Messi, Şampiyonlar Liginde BATE Borisov’a karşı iki gol atarak Barcelona tarihinde 194 gole sahiplik etmiş Laszlo Kubala’nın önüne geçerek 196 gol ile Barcelona tarihinin en çok gol atan ikinci oyuncusu oldu. Daha sonra ise, Mallorca maçında yapmış olduğu hat trick sonrasında, Barcelona tarihinde 200. Golüne ulaşmış olan ikinci oyuncu ve La Liga tarihinde 132 gole ulaşarak, Kubala’yı 1 gollük bir fark ile geçmiş oldu.

2011 FİFA Dünya Kulüpler Kupası Finali’nde Lionel Messi, rakip takım Santos a karşı ortaya çıkarmış olduğu performans sonrasında “Altın Top” ve “Maçın Yıldızı” ödüllerini elde etti. 2011 Yılında, diğer yıllarda da olduğu gibi bir kere daha Xavi ve Cristiano Ronaldo’yu arkada bırakarak “UEFA Avrupa’da En İyi Oyuncu” ödülünü bir kere daha eline almıştır. Aynı zamanda, tekrardan Xavi ve Cristiano Ronaldo’nun önüne geçerek bu sefer de, “Ballon d’Or” ödülünü toplamda üçüncü defa kazanmış oldu. Böylelikle Ballon d’Or ödülünü 3 defa kazanmış dördüncü oyuncu konumuna erişti.

Lionel Messi, 19 Şubat 2012 tarihinde Valencia’ya karşı çıktığı maçta, La Liga’da oynadığı 200. Maçına çıkmış bulundu. 7 Mart 2012 tarihinde, Bayer 04 Leverkusen’e karşı bir maçta 5 gol atan Lionel, Şampiyonlar Liginde bir maçta en çok gol atan oyuncu konumuna erişmiş oldu. 20 Mart 2012 tarihinde Lionel’in Granada müsabakasında hat trick yapması sonrasında Cesar Rodriguez Alvarez’in 232 gollük rekoru elinden alınmıştır.

2012 Yılı Şampiyonlar Ligi çeyrek finalinde Milan’a karşı attığı 2 gol sonrasında Jose Altafini’nin 14 gollük rekoruna erişmiş oldu, ancak Lionel, Chealsea ile karşılaştığı yarı final müsabakasında, skora bir katkıda bulunamadı ve elde ettiği maça geri dönme şansını ise kaçırdığı şut ile elinden kaçırmış oldu. 11 Nisan 2012’de karşılaştığı Getafe’ye karşı attığı tek gol ile tüm sezonda attığı 61. Gole ulaşmış oldu. Bu gol ile Lionel Messi, Isidro Langara’nın 60 gollük rekorunu diğer kırdığı rekorların yanına eklemiş oldu.

2 Mayıs 2012’de Malaga karşısında hat trick yaparak 68. ve 5 Mayıs 2012 tarihinde Espanyol’a karşı atmış olduğu 4 gol ile 72. Golüne erişmiş oldu ve sırasıyla Gerd Müller’in 67, Archie Stark’ın 70 gollük rekorlarını kırmış oldu. Lionel, 2012 Copa del Rey finalinde Athletic Bilbao’ya karşı bir gol atarak sezon boyunca toplam 73 gollük yeni rekoruna ve daha sonra gerçekleşmiş olan Rayo Vallecano maçında attığı iki gol ile kariyerindeki 301. Golüne ulaşmış oldu.

2013-2014 Dönemi

28 Ağustos tarihinde Barcelona, rakibi Atletico Madrid’i yenerek 11. Kez İspanya Kupasını elde etmiş oldu. 1 Eylül tarihinde Lionel, Valencia’ya karşı oynadığı müsabakada kariyerinin yirmi üçüncü hat trickini yaparak ve 100. Deplasman golünü atarak, lig tarihinde gelmiş geçmiş en skorcu isim olarak tarihe geçti. 18 Eylül 2013 tarihinde Messi, Ajax’a karşı oynadığı müsabaka’da 24. hat trickini yaparak, Şampiyonlar Ligi’nin en çok gol atmış olan 2. Oyuncusu konumuna erişmiş oldu.

15 Şubat 2014 tarihinde ise, Rayo Vallecano’ya karşı iki gol atarak La Liga kariyerinin 228. Golüne ulamış ve Alfredo di Stefano’yu arkasına alarak La Liga tarihinde en çok gol atan üçüncü oyuncu olarak tarihe geçmiştir. 16 Mart 2014’te Osasuna’ya karşı oynanan müsabakada yaptığı hat trickle Barcelona tarihinin en golcü oyuncusu olan Lionel Messi, daha sonrasında ise, Real Madrid’e karşı bir hat trick daha yaparak La Liga tarihindeki en çok gol atmış olan 2. Oyuncu sırasına yükselmiştir. Lionel Messi, sezon sonunda ele geçirilen bir tek İspanya kupasının ardından, ligi 41 gol ve 15 asistle kapatarak, sözleşmesini yenilemiştir.

2020 Bitişin Başladığı Dönem

2019-2020 sezonunda Supercopa’dan yarı finalde, Copa del Rey’den çeyrek finalde, Şampiyonlar Liginde finalde elden kaçırarak ve La Liga’yı ise Real Madride teslim ederek, Sezonu galibiyetsiz bir şekilde kapatmak zorunda kalmıştır. Yenilgilerle dolu bir sezonun ardından, sözleşmesini tek taraflı feshederek takımdan ayrılacağını söyleyen Lionel Messi’nin ayrılığı hukuki olarak Covid-19 salgını sebebiyle Ağustos ayına kadar uzatıldı.Ronald Koeman ile Messi arasında ayrılık kararı sonrasında geçen diyaloğun sonucunda Messi’nin ayrılık kararı tamamen kesinleşmiştir. Ağustos ayı sonlarında, Messi ile ilgili kimisi doğru kimisi yanlış birçok kaynağı belirsiz haber medyayı kaplamıştır.

2020-2021 Dönemi

Barcelona’nın içinde bulunmakta olduğu finansal krize bağlı olarak Messi’nin ayrılığı kesinleşmiştir. Yıllık maaşı 123 milyon Paunt olan Messi, 4 yılda toplam 472 milyon Paunt gelir elde etmiştir. Kimisi Lionel’in geliri sebebiyle bu krizin açığa çıktığını savunsa da, Barcelona kulüp başkanı Messi’nin geçmişten ayrılık gününe kadar kazandığından fazlasını kulübe getirdiğini belirtmekte. Ayrılığın sonucunda Messi, Paris- Saint Germain ile 2+1 yıllık bir sözleşme imzalayarak PSG’e transfer oldu. Lionel’in Paris’te yıllık gelirinin ise bonusların haricinde 35 milyon Euro olacağı açıklandı.

Messi’nin Rekorları

  • İspanya La Liga’da en çok gol atan futbolcudur (474 gol).
  • İspanya La Liga tarihinin bir sezonda en çok gol atan futbolcusudur (50 gol).
  • Bir yılda en çok gol atan futbolcudur (91 gol).
  • Ballon d’Or Ödülünü en çok kazanan futbolcudur (7 kez).
  • Resmi maçlarda fazla gol atan üçüncü futbolcudur (780 gol).
  • En çok hat trick yapan futbolcudur (8).
  • En çok asist üreten futbolcudur (192).
  • Bir kulüp için en fazla gol atan futbolcudur (672 gol).
  • Altın Ayakkabı Ödülünü en kazanan futbolcudur. (6 kez)

Messi Hakkında Bilgiler

Messi Hangi Takımda?

Messi, Fransa Ligue 1 takımlarından Paris Saint-Germain takımında forma giymektedir. Ayrıca Arjantin millî takımı oyuncusudur.

Messi Doğum Tarihi

Messi, 24 Haziran 1987 yılında doğmuştur.

Messi Kaç Yaşında?

Messi, 2022 yılı itibariyle 35 yaşındadır.

Messi Nereli?

Messi, Arjantin’in Rosario kentinde doğmuştur. Dolayısıyla Arjantinli’dir.

Messi Eşi

Messi, kendisinden bir yaş küçük olan Arjantinli Antonella Roccuzzo ile evlidir.

Messi Kaç Gol Attı?

Messi, Ekim 2022 itibariyle resmi maçlarda toplam 779 gol atmıştır.

Messi Ballon D Or Sayısı?

Messi, Ballon d’Or (Avrupa Yılın Futbolcusu) Ödülünü 7 kez kazanmıştır. 2009, 2010, 2011, 2012, 2015, 2019 ve 2021 yıllarında Ballon d’Or Ödülü kazanmıştır.

Messi Boyu

Messi, 1,69 metre boyundadır.

Messi Ayakkabı Numarası

Messi, 39-40 numara spor ayakkabı giymektedir.

Messi Forma Numarası

Messi, son takımı Paris Saint-Germain’de 30 numaralı forma giymektedir.

Messi Piyasa Değeri

Messi piyasa değeri yaklaşık 50 milyon Euro’dur.

Messi Serveti

Messi’nin serveti 2022 itibariyle 130 milyon Dolar’dır.

Messi Mi Ronaldo Mu?

Bu sorunun yanıtını siz verin!

Messi mi, Ronaldo mu?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Konuyla İlgili Yazılar

Başa dön tuşu

Metin kopyalamanın açılabilmesi için
lütfen web sitemizdeki herhangi bir reklama
tıklayarak bize destek olunuz.

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek olunuz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.