Dünya Tarihi

Dünya Tarihinde En Çok Satan Müzik Albümleri – En İyi 10 Albüm

Bu yazımızda müzik albümlerinin ne olduğu, müzikte nasıl başarı kazanıldığı ve son olarak da bu sürecin ne şekilde gerçekleştiği konularını inceledik. En çok satan müzik albümleri başlıklı yazımızdaki amacımız ise her kesime hitap edecek şekilde dünyanın en iyisi olarak tanımlanan müziksel çalışmaları ilk olarak basitçe tanıtmak ve sonrasında da onlarla ilgili ilginç detaylara girmektir.

Dünya çapında en çok satan, en iyi 10 albüm hangileridir? En çok satan müzik albümleri ne tür başarılar yakalamışlardır? Bu albümlerin yapım süreci nasıl gerçekleşmiştir? Bu sorulara yanıt vermeden önce müzik albümü nedir konusuna değinmek yararlı olacaktır.

Müzik Albümü Nedir?

Bir müzik albümü, ana olarak müzikle ilgilenen bir kimse ve prodüksiyon şirketi tarafından hazırlanan içinde müzikal veya sessel bir çalışma barındıran plak ve uzunçalar biçimindeki çalışmalar bütünüdür. Müzik albümü; teknoloji ve müziğin gelişim süreci ile kaset, kompakt disk (CD), MP3 ve farklı dijital formlarda karşımıza çıkmıştır. Müzik albümleri fiziksel olarak üzerinde albümün ve sanatçını ismi bulunan dekoratif bir albüm kapağı ve içinde bir kitapçık halinde bulunan albüm notlarından oluşur. Albüm notları (CD kitapçığı), şarkı sözleri, notalar, sanatçı fotoğrafları, albümle ilgili bilgiler ve ilginç gerçekler, arka plan bilgileri ve son olarak da teşekkür metninin birleşiminden oluşmaktadır ve yaklaşık olarak her albümde mevcuttur. Albümler özellikleri bakımından farklı kategorilerde incelenir. Bunlar fazla derinine inmeden 8 tanedir: derleme albüm, single, solo albüm, soundtrack albümü, konser albümü, saygı albümü, split albüm, konsept albüm.

Derleme albüm, farklı albümlerden bir ortak özellik bünyesinde toplanan parçalardan oluşturulan albümdür. Single (Tekli), çıkarması planlanan bir albümün daha önceden satışa konulan -genellikle 10 dakika civarı- bir ila üç parça arasında şarkılar içeren albümdür. Solo albüm, bir müzik grubu mensubunun gruptan bağımsız olarak kendine has çıkardığı albümdür. Soundtrack albümü, bir film veya dizinin müziklerinden oluşan albümlere verilen ad. Konser albümü –bir başka adıyla canlı albüm- diğer albümlerin aksine stüdyo yerine sahne performansları sırasında yapılan ses kayıtlarından oluşan albümdür. Saygı albümü, bir sanatçıyı anma amacıyla çıkarılan ve onun parçalarının başka sanatçılar tarafından seslendirilmesiyle oluşan parçalar bütünüdür. Split albüm ise, birkaç müzikle uğraşan kişinin (birden fazla grup veya sanatçı) bir araya gelip çıkardıkları albüm. Son olarak konsept albüm, genellikle toplumsal konuları ele alan yani bir tema üzerinden yola çıkarak hazırlanmış albümdür.

Hangi Müzik Albümleri Başarılı Kabul Edilir?

Müzik albümleri konusunda yanlış anlayışlar mevcuttur. Bunlardan biri de müzik albümlerinin sadece bir kaç şarkıyı bir araya getirmekten ibaret olduğunun sanılmasıdır. Bir müzik albümü, rastgele şarkıları bir araya getirip ses ayarlarıyla umursamazca oynayarak ve sonrasında da başarılı olmasını umarak hazırlanmaz. Hazırlansa bile başarılı olması mümkün değildir. Müzik albümlerinin ardında her türlü emeğin ortaya konması ve sürekli daha iyisini elde etme amacıyla gerçekleşen, yorucu ve çaba isteyen uzun bir süreç yatar. Başarılı bir albüm ise ancak böyle uzuncana bir süre beraberinde gerçekleşebilir. Yazımızın bu kısmında BBC’nin röportajlarını örnek alarak hazırlanan 10 maddelik ‘Başarılı Bir Albümün Sırları’ndan yola çıkarak başarılı bir albümün farklarını açıklayacağız.

Başarılı Bir Müzik Albümü Nasıl Olur?

‘Azim yetenek kadar önemlidir.’ Bir sanatçı veya müzik grubu her ne kadar yetenekli olsa da gerekli disiplin sağlanmadığı sürece başarıya ulaşmak imkansızdır. Tabii ki yeteneksiz de olmaz fakat başarılı bir albüm için bu iki naçizane özelliğin bir arada olması gerekir. ‘Alışılagelmiş karşı çıkılmak için vardır.’ Farklılık yaratmak, yeni olmak her alanda olduğu gibi müzikte de önemli bir rol almaktadır. Başarılı bir müzik albümü; yapılamayanı yapan, denenmemişi deneyendir. Sıradan şeyler başarılı olamazlar, bu nedenle başarıya giden yollardan biri de yenilikçiliktir. ‘Hazır olana kadar bitmemiştir.’ Bir albüm, tüm parçalar 2 dakikaya ulaşıp tamamlandığında bitmiş olmaz. Bir albüme bitti diyebilmek için daha iyisi yapılamayacak şekilde, yapılması gereken her şeyin gerçekleştirilmesi gerekir. Ancak bu şartları taşıyan albümler adlarını en iyiler listesine yazdırabilirler.

Dünya Tarihinde En Çok Satan Müzik Albümleri

İçinde bulunduğumuz Spotify, Apple Music, Youtube, Fizy ve diğer sosyal müzik platformlarından oluşan dönemde, kompakt disk satışlarında hala eskiye eş bir talep mevcuttur demek yanlış olur. İnternet çağına girdiğimizden beri albüm satışlarında epey bir düşüş gerçekleşmiştir. Kayıtlara göre de totalde albüm satışlarının en fazla olduğu dönemler 70 ve 80 yılları. Bu sebeple de en çok satan müzik albümleri de hep bu dönemlerdendir. Tabii, bu tesadüfi bir biçimde büyük yeteneklerin aynı döneme denk gelmesinden mi, yoksa gerçekten de artık kompakt disk talebinin gerçekten bitmiş olmasından mı? Ne yazık ki bu kolayca cevaplanabilecek bir soru değil.

En İyi 10 Albüm

Yukarıdaki ikilemi geride bırakacak olursak, bu en çok satış yapan -kimilerine göre en iyi- 10 albümü inceleme zamanı geldi. Yazımızda bu 10 albümü sondan başlayarak inceleyeceğim. İşte en çok satan müzik albümleri;

10. Fleetwood Mac – Rumours

En çok satan müzik albümleri listemize onuncu sıradan giren Fleetwood Mac, 1967’den bu yana müzik dünyasında aktif rol alan, aslen İngiliz Blues grubu olarak başlayıp üye değişikliğiyle İngiliz-Amerikan Pop-Rock grubu olarak devam etmiş bir müzik grubudur. Grup, dünya çapında 100 milyondan daha fazla albüm satışı yapmış olup adını da ‘En Başarılı Gruplar’ listesinde üst sıralara taşımıştır. Grup üyelerinin de -sadece en çok kitleye ulaşabilmiş ve en etkileyici sanatçıların yer aldığı- ‘Rock and Roll Hall of Fame’de kendilerine ayrılmış bölümleri vardır. Toplam 17 albüme sahip olan grup, prestijli ödüllere aday gösterilmiş ve bunlardan en prestijlisi olan ‘Grammy Ödülü’nü de kazanmıştır.

En Çok Satan Müzik Albümleri
Fleetwood Mac – Rumours Albüm Kapağı

Rumours, Türkçe olarak Söylentiler, Fleetwood Mac grubunun 11. stüdyo albümüdür. 4 Şubat 1977’de Warner Bross prodüktörü tarafından yayınlanan albüm, kısa sürede grubun en başarılı albümü haline geldi. 11 pop-rock şarkısından oluşan albüm, dünya çapında 20 milyon civarında bir satış oranı yakalamıştır. Thomas Erlewine (başarılı bir yorumcu) albümü şu şekilde tanımlamaktadır: “Bu albüm basitçe olumsuz yargılardan uzak ve zamanının dışında yaşamaktadır, aslında dönemini de tam olarak yakalamasına rağmen…” Albüm, bütünüyle yenilikçi özellikler taşımaktadır ve buna rağmen hayranlarıyla da büyük bir uyum halindedir. Şarkılarında bulunan inanç, aşk ve bağımlılık kavramlarının içtenlikle aktarılması da albümün başarısına başarı katmıştır.

9. Hootie & The Blowfish – Cracked Rear View

En çok satan müzik albümleri listemizde dokuz numara olan Hootie & The Blowfish, 1986’da Kolombiya’da kurulan bir Amerikan rock grubudur. 8 albüm ve 16 single’a sahip olan grup özellikle Amerika ve Kanada’da büyük yankı getirmiştir. Grup, 2 Grammy Ödülü ve ayrıca yine en prestijli ödüller arasında olan MTV ve Amerikan Müzik Ödüllerinden de sayılı ödülleri vardır. Dünya çapında 25 milyondan fazla satış oranını da yakalamıştır.

En Çok Satan Müzik Albümleri
Hootie & The Blowfish – Cracked Rear View Albüm Kapağı

Cracked Rear View, dünya tarihindeki en popüler albümlerden bir tanesi olarak listede yerini almaktadır. 5 Temmuz 1994’te Atlantic Records tarafından yayınlanan albüm, 11 folk-rock şarkısından oluşmaktadır. Albüm, ilk başta çok büyük başarı elde edemese de sonrasında da gerçekleşen satışlarla beraber 21 milyon adet satmıştır. Cracked Rear View’un büyük bir başarı olarak görülmesinin bir diğer sebebi ise Hootie & The Blowfish bir bar grubu olarak nam salmıştır ve Cracked Rear View’dan sonra tüm dünyayı aslında lokal bir bar grubu olduklarına ikna etmişlerdir. Böylece de hayran kitlelerinin kalplerini de kazanmışlardır.

8. Garth Brooks – Double Live

En çok satan müzik albümleri listemizin sekiz numarası Troyal Garth Brooks -sahne adıyla Garth Brooks- 1962 doğumlu Amerikan bir şarkıcı ve söz yazarıdır. Rock and Roll’u Country müziğiyle birleştirmesiyle kısa sürede inanılmaz bir üne sahip olmuştur. Brooks, 6 albümle rekoru elinde tutan Beatles’ı geçerek müzikal tarihteki 7 albümü de Amerikan elmas ödülüne sahip tek sanatçıdır. Dünya çapında 170 milyon kayıt satışı yapmış olan Brooks, aynı zamanda New York’taki International Songwriters Hall of Fame, Nashville Songwriters Hall of Fame, Country Music Hall of Fame ve en güncel olarak the Musicians Hall of Fame’de yerini almıştır.

En Çok Satan Müzik Albümleri
Garth Brooks – Double Live Albüm Kapağı

Double Live, Amerikan sanatçının ilk canlı albümü olarak tarihe adını kazımıştır. 1998’de yayınlanan albüm, iki kompakt diskten olup içinde Brooks’un 96-98 Dünya Turu’ndan seçme şarkıları barındırmaktadır. Albüm, ilk haftada 1 milyondan fazla satarak o zamanın İlk Haftada En Çok Satış rekorunu kırmıştır. Ayrıca dünya çapında 21 milyon civarı satış yapan albüm, geçtiğimiz yıllarda 25. Yıla Özel adı altında tekrar satışa sunulmuştur. Double Live albümü, sanat eseri değil de daha çok ticari bir plan olarak çıkarılmasından dolayı tepki toplamıştır ancak bu tepkiler yakaladığı başarıyı engellememiştir.

7. AC/DC – Back In Black

En çok satan müzik albümleri listemizin yedinci sırasında yer bulan AC/DC, 1973’te Sydney’de iki kardeş olan Malcom ve Angus Young tarafından kurulmuş rock grubudur. Grubun müzik tarzı çeşitli eleştirmenler tarafından hard rock, blues rock, heavy metal olarak tanımlanmıştır. Fakat grup, müziklerini kendi sözleriyle ‘bir rock and roll grubu, ne eksiği ne fazlası’ şeklinde tanımlamıştır. Çoğu kişinin garip ve anlamsız olarak tanımladığı grup ismi, Alternative current/Direct Current’tan gelmektedir -yani alternatif akım/direkt akım-. Grup üyeleri bu isimle de kendi enerjilerini ve sahne şovlarındaki gücü anlatmıştır. Dünya çapında 200 milyondan daha fazla satış yapan müzik grubu, VH1’in ‘100 En İyi Hard Rock Artistleri’ listesinde 7. Sırayı ve MTV tarafından da ‘Tüm Zamanların En İyi Heavy Metal Grubu’ ünvanını elde etmiştir.

En Çok Satan Müzik Albümleri
AC/DC – Back In Black Albüm Kapağı

Back In Black, Türkçesi Siyaha Dönüş, 1980’de Albert Prodüksiyon tarafından yayınlanan grubun 7. Stüdyo albümüdür. Grubun yeni vokalistleri olan Brian Johnson’la yaptıkları ilk albüm olarak bilinen Back In Black, alkol zehirlenmesinden ölen eski vokalist Bon Scott’a adanmıştır. Albümün parçalarındaki realistlik kısa sürede hayranları etkisi altına almış ve dünya çapında da 22 milyon kadar satmıştır.

6. Pink Floyd – The Wall

En çok satan müzik albümleri listemizin altı numarası Pink Floyd, 1965’te Londra’da kurulmuş bir İngiliz rock grubudur. İlerici ve saykodelik olarak tanımlanan müziğiyle grup, dünya tarihindeki en ilham veren ve reklamsal açıdan başarılı grup olarak adlandırılır. 15 albümden oluşan müzik kariyerinde grup, tam olarak 250 milyon albüm satışı gerçekleştirmiştir. Pink Floyd, 1996’da Amerikan ‘Rock and Roll Hall of Fame’de ve 2005’te de Birleşik Krallık ‘Music Hall Of Fame’de yerini almıştır.

En Çok Satan Müzik Albümleri
Pink Floyd – The Wall Albüm Kapağı

The Wall, İngiliz rock grubunun 11. stüdyo albümüdür. Müziği rock opera tarzında olan albüm, 1979 yılında çift albüm şeklinde Birleşik Krallık’ta Harvest Records ve Birleşik Devletler’de de Kolombiya Records tarafından yayınlanmıştır. Albüm, aslında adı itibariyle (duvar) kişinin soyutlanmasını anlatan bir metafor niteliği taşımaktadır. İçeriği de, 2. Dünya Savaşı’nda babasını kaybetmiş Pink adlı karakterin hayatının değişik evrelerinde yaşadığı okul, evlilik ve aile kurallarına karşı sert ve kendi içinde tutarsız (sonrasında psikolojik yıkıma varan) tepkilerinden oluşmaktadır. Albümün ana karakteri olan Pink’in hayatında grubun üyelerinden Roger Waters ve Syd Barret’ten esinlenildiği söylenmektedir. Roger Waters’ın ‘en güzel müzikal başarım’ olarak tanımladığı The Wall albümü, dünya çapında da 23 milyon satış değerine ulaşmıştır.

5. Led Zeppelin – Led Zeppelin IV

En çok satan müzik albümleri listemizde beşinci sırayı elde eden Led Zeppelin, 1968’de Londra’da kurulan bir rock grubudur. Değiştirmeden önceki ismi New Yardbirds olan grubun müzik tarzı pek çok farklı tarzdan etkilenmiştir ve böylece de blues-rock, saykodelik rock ve folk-rock tarzında müzik de yapmışlardır. Dünya çapındaki en yenilikçi, ilham veren ve başarılı gruplardan biri olarak kabul edilen Led Zeppelin; dünya çapında 111.5 milyon kayıt satışı yapmıştır.

En Çok Satan Müzik Albümleri
Led Zeppelin – Led Zeppelin IV Albüm Kapağı

Led Zeppelin IV, grubun dördüncü albümü olarak bilinen ve ismi de olmadığı için ‘IV’ şeklinde anılan 1971’de çıkarılan albümdür. 12 şarkıdan oluşan albüm, grubun en popüler şarkısı olarak kabul edilen ‘Stairway To Heaven’ şarkısını içermektedir. Albüm, 2001 yılında Classic Rock dergisi tarafından hazırlanan ‘Tüm Zamanların 100 En İyi Rock Albümü’ listesinde 1. sıraya layık görülmüştür. Daryl Easlea’nın tanımıyla ‘Led Zeppelin’i tüm dünyadaki evlere yerleştiren’ albüm, dünya çapında 23 milyondan fazla satmıştır.

4. Billy Joel – Greatest Hits Volume 1 & Volume 2

En çok satan müzik albümleri listemizde dördüncü sırada yer alan Billy Joel, gerçek adıyla William Martin Joel, 1949 doğumlu Amerikan şarkıcı, söz yazarı, besteci ve piyanisttir. 1960’tan beri müzik piyasasında aktif rol oynamış Joel, Piano Man lakabıyla tanınır. Dünya çapında 150 milyondan fazla albüm satışı yapmış olan Joel, milyonlarca insanın kalbine dokunan şarkılarını “benim yaşadığım dönemde anlam ifade ediyorlardı… ve bu zamanı aştılar.” şeklinde anlatmaktadır. 23 Grammy adaylığı ve 1 Grammy Efsaneler Ödülü’ne layık görülen Joel, bununla da kalmayıp ‘Songwriters Hall of Fame’ ve ‘Rock and Roll Hall of Fame’de yer almaktadır.

En Çok Satan Müzik Albümleri
Billy Joel – Greatest Hits Volume 1 & Volume 2 Albüm Kapağı

Greatest Hits Volume 1 & Volume 2, 1985’te Family Prodüksiyon şirketi tarafından yayınlanmış bir rock albümüdür. Albüm, 23 milyon kadar satmış ve böylece bir kayıt şirketi olan RIAA’in verdiği, dünya çapındaki en prestijli ödüllerden biri olan çift elmas sertifikasını kazanmıştır. Billy Joel’in kariyerinin ilk yarısına bir geri dönüş özelliği taşıyan albüm, hayranlarına Billy Joel’in neden 70 ve 80lerin en popüler sanatçısı olduğunu bir kez daha hatırlatmıştır.

3. Eagles – Hotel California

En çok satan müzik albümleri listemizin üç numarası Eagles (Kartallar), 1971’de Los Angeles’ta kurulmuş bir country-rock grubudur. 5 bir numara single, 6 Grammy Ödülü, 5 Amerikan Müzik Ödülü (American Music Awards) ve altı bir numara albümüyle, Eagles, 1970’lerin en başarılı müzik hareketlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Dünya çapında 150 milyondan fazla ve sadece Birleşik Devletler’de 100 milyon civarı albüm satan Eagles, dünyanın en çok satış yapan grupları listesinde de üst sıradadır.

En Çok Satan Müzik Albümleri
Eagles – Hotel California Albüm Kapağı

Hotel California, Türkçesi Kaliforniya Oteli, 1976’da yayınlanmış olup grubun beşinci stüdyo albümüdür. Albüm, Amerikan standartlarına göre 26 platinum sertifika kazanmış ve dünya çapında 26 milyon kadar satmıştır. 9 şarkıdan oluşan albümde; karanlığı anlatmak üzerine metafor olarak kullanılan Kaliforniya’dan yola çıkarak sürreal bir dünya kurulmuş ve bu dünya, geçici başarılar ve aşırıya olan arzuyla devam edip sonrasında aşkta hayal kırıklıklarına uzanan ve bitişinde de Amerika’nın pesimist ve karanlık yanını yansıtmaktadır. Klasik rock olarak adlandırılan bu albüm, anlattığı ve karşımıza koyduğu -gerçekler üzerine kurulu- sürreal dünyayla bir çok kişiyi hayran bırakmıştır.

2. Michael Jackson – Thriller

En çok satan müzik albümleri listemizin ikinci sırasında yer alan Michael Jackson, asıl adıyla Michael Joseph Jackson, 1958 doğumlu ve 2009’da hayatını kaybetmiş Amerikan bir şarkıcı, söz yazarı ve dansçıdır. Popun Kralı olarak tanımlanan Jackson, 20’nci yüzyılın en gözde kültürel ögelerinden biri ve ayrıca tüm zamanların en iyi şovmenlerinden biri olarak kabul edilir. Dünya çapındaki üçüncü en çok satan sanatçı olan Jackson, toplam 350 milyon albüm satışı gerçekleştirmiş ve yüzlerce ödülü kucaklamıştır.

En Çok Satan Müzik Albümleri
Michael Jackson – Thriller Albüm Kapağı

Thriller, 1982’de Amerikan pop/post-disco/rock/funk şarkıcısı Micahel Jackson’ın 6. stüdyo albümü olarak piyasaya sürülmüş albümdür. Yaklaşık bir yıl içerisinde ‘dünyanın en çok satan albümü’ ünvanını kazanan albüm, kendi zamanına kadar 30 platinum sertifikaya ulaşmış olan tek albümdü. Ancak albüm Ağustos 2018’de ünvanını Eagles grubuna bahşederek ikinci sıraya düşmüştür. Albüm, içinde bulunan 9 şarkıdan en gözde kabul edilen “Beat İt”, “Billie Jeane” ve “Thriller” şarkılarıyla ırkçılık üzerine bir savaş almış ve böylece pek çok kişinin beğenisini kazanmıştır. Ayrıca 33 milyon satış değerine sahip olarak da başarısını kanıtlamıştır.

1. Eagles – Their Greatest Hits (1971-1975)

En çok satan müzik albümleri listemizin bir numarası Eagles, yazımızın önceki bölümünde bir kez daha tanıttığımız Amerikan rock grubudur. Grup üyesi Don Henley’in “Biz her zaman söz yazma zanaatine odaklanmaktayız ve grup olarak her albümümüzün bir öncekisinden daha başarılı olması için yüksek efor harcıyoruz.” sözlerinden yola çıkarak grubun iki albümünün de nasıl ‘En Çok Satan İlk 10 Albüm’ içerisinde bulunduğunu anlamamak elde değil.

En Çok Satan Müzik Albümleri
Eagles – Their Greatest Hits (1971-1975) Albüm Kapağı

Their Greatest Hits (1976), Eagles grubunun ilk derleme albümüdür. Albüm, Eagles’ın ilk dört albümünün derlemesi yani Eagles’ın 1971’den 1975’e kadar olan müzikal değişimine ev sahipliği yapmaktadır. Michael Jackson’ın 2009’daki ölümüne kadar ‘Dünyanın En Çok Satan Albümü’ ünvanına sahip olan albüm, şaşırtıcı bir şekilde geçtiğimiz yıl bu ünvanı geri kazanmıştır. Albüm, reklamda büyük başarı yakalamış olup dünya çapında da 36 milyondan fazla satmıştır.

Özetlemek gerekirse, bu yazımızda müzik albümünün ne olduğunu, sonrasında müzik sektöründe bir albümün nasıl başarı elde edeceğini ve son olarak da ‘Dünya Çapında En Çok Satan İlk 10 Albüm’ü teker teker inceledik.

Sizce En İyi Albüm: Sizce en iyi albüm hangisidir? Dünya tarihinde en çok satan müzik albümleri konusunda paylaşmak istediklerinizi aşağıdaki yorum bölümünü kullanarak bize iletebilirsiniz.

3 Yorum

  1. yanlış! michael jackson’ın albümü dünya çapında guinness rekorlar kitabına girerek 104 milyon kopya satmıştır

  2. Listeyi inandırıcı bulmadım. Pink Floyd’un “Dark Side of the Moon” albümü, “The Wall'”dan daha çok sattı diye biliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Konuyla İlgili Yazılar

Başa dön tuşu

Metin kopyalamanın açılabilmesi için
lütfen web sitemizdeki herhangi bir reklama
tıklayarak bize destek olunuz.

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek olunuz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.