Dünya Tarihi

Savaşlarda Kullanılan Hayvanlar ve Özellikleri

İnsanlar tarih boyunca hayvanları farklı farklı sebeplerle kullanmışlardır. Bazen bir dost bazen bir iletişim aracı bazen ise yan yana savaşacak bir silah arkadaşı. Hayvanlar insanlara zor zamanlarda her zaman yardım etmiştir ve bu yardımı savaşlarda da fazlasıyla göstermişlerdir. İlk çağdan günümüze kadar hayvanlar çiftliklerde kullanıldığı gibi savaşlarda da kullanılmıştır ve kullanılmaya devam edilmektedir.  İşte bu savaşlarda kullanılan hayvanlar üzerine bir inceleme hazırladık.

Savaşlarda En Sık Kullanılan 10 Hayvan

Tarih boyunca savaş alanlarında ordulara bir çok hayvan hizmet etmiştir. Tarih boyunca savaşlarda kullanılan hayvanlar arasından en sık kullanılanları aşağıda inceleyebilirsiniz.

Başka Hangi Hayvan? Savaşlarda kullanılan hayvanlar listesine eklemek istediğiniz bir hayvan olursa yorum bölümünü kullanarak bize iletebilirsiniz

Savaşlarda Kullanılan Atlar

Atlar evcilleştirilmelerinin ardından çoğu alanda insanlara yardım eden hayvanlardan biridir. İlk çağlarda olan savaşlarda atlı birlikler ile hücumlarda veya ağır silah gibi eşyaları taşımada kullanılmıştır. Teknolojinin gelişmesi ardından atlı askerlerin kolay bir hedefe dönüşmesi fark edilmiş ve atların savaştaki kullanımı değişmiştir. Teknolojinin gelişmesinden sonra atlar eskisi gibi eşya taşımakta kullanılmış ancak askerleri savaşa götürmek yerine yaralı askerleri hastanelere götürmek için ambulans görevi görmüştür. Atlar tüm bu özelliklerile savaşlarda kullanılan hayvanlar listesinde bir numaradır.

Savaşlarda Kullanılan Köpekler

Eğitimi ve evcilleştirmesi kolay olduğundan İlk Çağlardan beri insanlarla savaşan hayvanlardan biride köpeklerdir. İlk zamanlarda güçleri ve saldırganlıkları ile ön planda olan köpekler daha sonrasında teknolojinin gelişimi ile zekaları ve becerileri ile savaş meydanlarında kalmaya devam ettiler. Teknolojinin gelişmesi ardından köpekler gaz maskeleri ile zehirli gaz olan alanlarda arama kurtarma ekipleriyle beraber çalışmış ve uyuyan askerlerin başında gözcülük yapmışlardır. Bunlara ek olarak Ruslar İkinci Dünya Savaşında köpekleri canlı bomba yaparak alman tanklarını patlatmakta da kullanmıştır. Savaşlarda kullanılan hayvanlar listesinde ikinci sırada köpekler bulunmaktadır.

Savaşlarda Kullanılan Güvercin

İlk çağlardan itibaren kullanılan ve daha çok iletişim adına kullanılmış hayvanlardandır. Dünya Savaşlarında teknolojinin yeterince gelişmemesinden ötürü güvercinler iletişim için sık sık tercih edilmiştir çünkü güvercinler ölmesi dışında yakalanma veya şifrelerin çözülmesi gibi riskler taşımıyordu. Aynı zamanda güvercinler gövdelerine bağlanan kameralar ile düşman bölgelerinin üstüne uçurulmuş ve bu şekilde düşman kamplarının görüntülerini elde etmiştir. Bu işlemle ordular karşı ordular hakkında savaşlardan önce bilgi sahibi olabiliyordu. Teknolojinin gelişmesi ardından uyduların ortaya çıkmasıyla güvercin kullanımı da azalmıştır. Her ne kadar günümüzde pek kullanılmasa da güvercinler savaşlarda kullanılan hayvanlar listesinde üst sıralarda yer almaktadır.

Savaşlarda Kullanılan Şahinler

Şahinler, güvercinlerin kullanılması ardından eğitilmiş ve asker kamplarının üzerinden güvercin geçmesini engellemek adına kullanmıştır. Almanlar güvercin avcısı şahinler eğitip İkinci Dünya Savaşında güvercinleri şahinler ile avlamışlardır.

Savaşlarda Kullanılan Develer

Antik Yunan Tarihçisi olan Heredot’un yazdıklarına göre develeri savaşlarda kullanılmaya ilk başlaması 6. yüzyıldır. Lidyalılar ve Persler develerin büyük cüsselerine karşı atların korktuklarını gördükten sonra atlı birlikler gibi develi birlikler oluşturmaya ve savaşlarda etkin bir şekilde kullanmaya başlamışlardır. Yüz yıllar boyunca kullanılmaya devam edilen develer Birinci Dünya Savaşında da çöllerde susuz bir şekilde yaşayabildiklerinden ötürü develeri atlara tercih etmiş ve kullanmıştır.

Savaşlarda Kullanılan Filler

İlk kez ilk çağlarda savaş meydanına çıkan filler ilk çağlarda adeta birer tank olarak kullanıldılar. Fillerin ana kullanım alanı taaruzlarda düşman hatlarına öncü bir şekilde girerek düşman askerleri ezip savunma hatlarını dağıtmaktı. Devasa cüsseleri ve kontrolsüz güçleri ile bu işte çok kullanışlı ve başarılılardı. Özellikle Hintlilerin çokça kullandığı filler üzerine yerleştirilmiş okçu birlikler ile karşı konulamaz bir güç oluşturuyordu. Ayrıca savaşlarda kullanılan hayvanlar arasında en büyük olanı fildir.

Savaşlarda Kullanılan Domuzlar

Fillerin yoğun bir şekilde savaşlarda kullanılmasının ardından onlara karşı olarak savaş meydanlarına çıkmış hayvanlar domuzlardı. Fillerin kolay ürkebilen hayvanlar olduklarını fark eden insanlar fillere karşı domuzları yakıp fillerin üzerine koşturmuşlardır. Yanan ve bağırarak koşan hayvanlardan korkan filler kaçarak kendi ordularını ezmeye başlamışlardır.

Savaşlarda Kullanılan Arılar

Eski Yunan devletlerinde arıların savaşta önemli bir yeri vardı. Arılar savaşlarda daha defansif kullanılırdı ve kalelerin surlarının içinde arı yetiştiriciliğinin yapıldığı yerler olurdu. Savaşlardan önce buralardan toplanan arılar kovanlara doldurulurdu. Savaşlar başlamadan hemen önce hazırlanan bu arı kovanları mancınıklar ile düşman ordularının üzerine atılır ve saldırmak üzere hazırlanan düşman ordularının içinde gördükleri her şeye saldırılardı, bu şekilde savaş daha başlamadan karşı orduda bir karmaşa başlardı ve zarar verilirdi. Böylelikle savaşlarda kullanılan hayvanlar arasında ilginç olanlardan birisi de arılardır.

Savaşlarda Kullanılan Fareler

Fareler, İkinci Dünya Savaşında İngilizler tarafından silah olarak kullanılmıştır. İngilizlerin fareleri kullanma planları Almanlara karşıydı. İngilizler bu plana dına fareleri yakalamış ve öldürmüşlerdir ardından farelerin içini titizce açıp içini boşaltmış ardından içlerini patlayıcı maddeler ile doldurmuşlardır. Bu şekilde hazırlanan fareleri Almanların arasında olan ajanları ile Almanların kömürlüklerine koymuş ve Almanların kömürlüklerinde fark edilmeyen bu farelerin patlamasıyla büyük hasarlar olmasını planlamışlardır. Ancak bir iki patlama ardından bir tersliK olduğunu anlayan Almanlar kömürlüklerinde yapılan aramalar ile sıkıntıyı bulmuş ve kömürlükleri farelerden temizlemişlerdir.

Savaşlarda Kullanılan Yarasalar

Yarasalar ABD orduları tarafından İkinci Dünya Savaşı sırasında kullanılmıştır, ABD yarasaları uzaktan kontrol edilen bombalar ile donatıp onları canlı bomba olarak Japonya’ya karşı kullanmayı planlamıştır. ABD, Japonya’ya bir sürü yarasa göndermiş ve patlatarak istedikleri sonucu almışlardır. Ancak atom bombasının icadının ardından yarasaları bırakıp Japonya’ya atom bombası ile saldırıp savaşı bitirmişlerdir.

Not: Bu konuyla ilgili olarak İlk Evcilleştirilen Hayvan Hangisidir? Tarihte Hayvan Evcilleştirme başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Konuyla İlgili Yazılar

Başa dön tuşu

Metin kopyalamanın açılabilmesi için
lütfen web sitemizdeki herhangi bir reklama
tıklayarak bize destek olunuz.

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek olunuz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.