Dünya Tarihi

Little Boy Nedir? Japonya’ya Atom Bombası Neden Atıldı?

Bu yazımızda Little Boy nedir? Enola Gay nedir? sorularını yanıtladık. Ayrıca 2. Dünya Savaşı’nda Japonya ve Japonya’ya atom bombası atılması hakkında bilgilere yer verdik.

2. Dünya Savaşı’nda Japonya

Japonya yaklaşık 200 yıldır kendini dışarıya kapalı tutan bir ülkeydi. Birleşmiş Milletler’in iş birliği teklifi ile gelişeceğini düşünen Japonya aslında Birleşmiş Milletler’in kendi kaynaklarını adil olmayan bir şekilde kullandığını görünce ham madde elde etmek için Çin’e saldırmaya başladı. Çin zayıflarken Batı ülkeleri Japonya’nın daha fazla ilerlemesini istemedikleri için Japonya’yı geri çekti ve hazır zayıf düşmüş Çin’e saldırarak toprak elde etmiş oldular. Durumu fark eden Japonya Rusya’nın ele geçirmiş olduğu topraklara saldırı düzenledi ve Rusya’yı sahip olduğu bölgeden kovarak tüm Kore’yi ele geçirdi ve işgallerine devam etti. Almanya’nın sahip olduğu Asya adalarını ele geçirdiler.

Mihver Devletleri olan Almanya, İtalya ve Japonya kendilerini tüm dünyadan üstün görüyorlardı. Bu yüzden hepsinin tüm Dünya’yı işgal etme gibi bir fikri vardı. Bu nedenle Japonya, zaferden zafere koşan ve sürekli toprak elde eden Almanya’nın gerisinde kalmamak için Çin ile savaşmaya devam etti ama Çin çok sıkı bir savunma yaptığı için Güney’e doğru açılmaya karar verdi. Burada da bir sıkıntı vardı. Güneydoğu’daki toprakların birçoğu Birleşmiş Milletler ve İngiltere’ye aitti ve okyanusla kaplıydı. Japonya’nın deniz savaşı konusundaki yetenekleri Birleşmiş Milletlerinkinden az olduğu için toprak ele geçirmek mümkün değildi. Japonya bu nedenle işgallerine başlamadan önce Birleşmiş Milletler gemilerini batırmayı düşündü. 17 Aralık 1941’de Japonya Amerika’nın Pasifik bölümündeki Pearl Harbor Limanı’na sürpriz bir saldırı yaparak Müttefik Devletleri’ne ciddi bir hasar verdi. Japonya için bu büyük bir başarı olarak görülse bile Birleşmiş Milletler’in deniz taşıtları tamirat fabrikalarını yok etmedikleri için bu kazanç sadece geçici bir çözüm olacaktı.

Savaş gemileri tamir edilene kadar Japonya işgallerine devam etti. Guam, Gilbert Adaları, Wake Adaları, Hong Kong, Filipinler’i işgal ettiler. Tayland’ı kendi taraflarına çekmeye çalıştılar böylece Tayland üstünden ilerleyerek Malaya’ya saldırabilirlerdi. Sonra Singapur, Kuzey Borneo, Doğu Hint Adaları, Yeni Gine’yi ve Solomon’ları ele geçirip Avustralya’yı ve Hindistan’ın sınırlarını tehdit ediyorlardı. Japonya yavaş yavaş Almanya gibi büyük topraklar ve başarılar edinmeye başlamıştı. Çok hızlı ilerliyorlardı ama güçlü değillerdi. Bir gün kendilerinden büyük bir güç onları yok edecekti. 6 Ağustos 1945’te Hiroşima Bölgesi’ne Birleşmiş Milletler tarafımdan atılan Little Boy nükleer bombası, Japonya’yı büyük bir sarsıntıya uğratacaktı.

Okuma Önerisi: Bu konuyla ilgili olarak 2. Dünya Savaşı’nda Amerika ve Japonya Mücadelesi başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Japonya’ya Atom Bombası Atılması

Birleşmiş Milletler’e gelinecek olursa, İkinci Dünya Savaşı’na katılmak istemiyordu. O zamanların seçiminde iki tane aday vardı: Wendell Willkie ve Franklin D. Roosvelt. Wendell Willkie, Amerikan askerlerin Avrupa’da ölmesine şiddetle karşıydı. Fraklin D. Roosvelt ise çok mecbur kalınmadığı sürece Amerikan askerlerinin Avrupa’da ölmesine karşıydı. 1940’ta yapılan seçimleri Franklin D. Roosvelt kazandı ve Amerika’nın başkanı oldu. İngiltere başkanı Winston Churchill, Roosvelt’ten savaşa katılmasını istedi. Roosvelt bu teklifi ilk başta kabul etmedi ve sadece silah gönderdi. Ancak silahları taşımak için kullanılan deniz yolu, Mihver Devletleri’nden Almanya’nın u-botları tarafından batırılıyordu. Eğer ki süreç böyle devam etseydi Müttefik Devletler aç kalacaktı. Bu yüzden radar, daha uzak menzilli uçaklar, daha faydalı silahlar ve savaş taktikleri gibi yenilikler ortaya koymalılardı.

Böylece Almanya’nın u-botları büyük bir tehdit olmaktan çıktı. Ancak 17 Aralık 1941’de Japonya’nın Birleşmiş Milletler’in Pasifik filosu olan Pearl Harbor Limanı’na yaptıkları saldırıdan kaynaklanan ciddi hasardan dolayı Birleşmiş Milletler’in Japonya’ya savaş açmaktan başka çaresi yoktu. İngiltere de Japonya’ya savaş açtı ve Almanya gereği olmamasına rağmen Amerika’ya savaş açtı. Japonya zaman ilerledikçe daha çok toprak sahibi olmaya başlamıştı. Bu durum Müttefik Devletler için büyük bir tehdit oluşturuyordu. Japonya’ya saldırabilmek için bir çözüm bulmalıydılar. Böylelikle Japonya’yı imha etmenin yollarını aramak için “Manhattan Project” adı altında bir çalışma başlatıldı. Bu çalışmada Japonya’nın hem canlı hem de cansız varlığını ortadan kaldırmak için atomik bomba deneyleri yapılıyordu.

Atomik araştırmalar yapan bilim adamlarının yaptığı çalışmalar sonucu ilk atomik bomba olarak kabul edilen “Little Boy” atom bombası icat edildi. Little Boy’u taşımak için Enola Gay’in tasarımında değişiklikler yapıldı. Enola Gay’in pilotu Paul Warfield Tibbets Jr. yaklaşık 10 kişilik bir ekibi Little Boy’u Hiroşima’ya ulaşana kadar yapılması gerekenler konusunda eğitti ve Little Boy patlatılmaya hazırdı. Tarih 6 Ağustos 1945’ti. Boeing B-29 tipli bombardıman uçağı Enola Gay 1 ila 2 saat içerisinde Japonya’nın üstünde uçacaktı. Enola Gay’i gören bazı insanlar bir keşif uçağının geldiğini düşünüyordu.

Daha sonra anlayacaklardı ki o uçak aslında toplu bir katliama yola açacak atom bombasını taşıyordu. Bombanın son işlemleri tamamlandı, nişan alımdı ve bırakıldı. Yaklaşık 43 saniye içinde Little Boy patlayacak, ve yaklaşık 90,000 kişinin hayatını kaybetmesine neden olacaktı. Little Boy’un patlamasından 4 ay sonra hayatını kaybeden sayısı 16,000 kişi hayatını kaybetmişti. Olayı gören Hiroşima sakinleri Little Boy patladıktan sonra ortaya çıkan ışıktan dolayı kendilerini cennette zannettiler ya da kör kaldılar. Doğumlardaki mutasyonlar arttı ve mutasyonlardan dolaylı olarak hayatını kaybeden sayısı da yüksek bir seviyede.

Enola Gay Nedir?

Öncelikle Enola Gay hakkında temel bilgiler verelim. Enola Gay, 6 Ağustos 1945 yılında A.B.D tarafından Japonya’nın Hiroshima Bölgesi’ne “Little Boy” isimli, içinde uranyum olar silah tipi nükleer bombayı taşıyan B-29 Superfortress model bombardıman uçağıdır. Boeing tarafından yapılmıştır. Uçağın ismi, pilot Paul Warfield Tibbet Jr.ın annesinin isminden yola çıkılarak konulmuştur. 1942 yılında ilk uçuşunu gerçekleştirdi ve devamında 2. Dünya Savaşı için kullanılmaya başladı. Modifikasyonlara açık bir uçak olduğu için kolaylıkla silahlandırılabilirlerdi. Enola Gay’in en çok tanındığı zaman Little Boy’un taşımacılığını yapmasıdır. Mühendisler Little Boy’un sığması için kokpiti biraz daha daraltmışlardır. 6 Ağustos 1945 tarihinde ise Enola Gay, Little Boy’u Japonya’daki Hiroşima Bölgesi’ne bırakıldı ve büyük bir toplumsal katliam yapıldı. Birleşmiş Milletler tarafından yapılan uçağın yapısı şöyleydi;

Modifikasyonlara açık bir yapıya sahiptir. Dışı gümüşi metal tabakalardan yapılmıştır. Bunun nedeni gümüşi metal tabakalı uçakların nükleer silah taşıyabilmesi için modifiye edilecek olması ve öbür uçaklardan ayrılması için çalışılıyor olmasıdır. Uçağın üstünde herhangi bir silah yoktur. İçine Little Boy’un sığabileceği kadar alan açılabilmesi için modifikasyonlar yapılmıştır. Sonra ise Fat Man’i taşımak için modifikasyonlara uğramıştı.

Sonraki dönemlerde Enola Gay, Maryland’da gösterime çıkmıştır. 1984’de şeklinin korunması için tamir edilmeye çalışılmıştır ama maalesef ki bu tamir çalışmaları uçağa zarar vermiştir ve uçak kullanılamaz hale gelmiştir. Şu an Amerika’daki Evrensel Havacılık ve Uzay Müzesi’nde sergileniyor.

Little Boy Nedir?

Little Boy, uranyum-235 atomunun nükleer reaksiyona girip enerji açığa çıkarmasıyla yok edici bir güç elde edebilen silah tipli bir nükleer bombaydı. 6 Aralık 1945 yılında 2. Dünya Savaşı sırasında Japonya’ya karşı kullanılan ilk atom bombası olan Little Boy, Japonya’nın Hiroşima Bölgesi’nde havada patlatıldı. Havada patlatılmasının nedeni toprağın bombanın yaratacağı enerji patlamasının büyük bir kısmını içine çekmesini önlemekti. Bombanın tasarımı Los Alamos Laboratuvarı’nda Yüzbaşı Komutan Francis Birch’in yönettiği bir takın tarafından yapılmıştır. Little Boy’u taşımak için 29-B tipli bombardıman uçağı Enola Gay seçilmiş ve Little Boy’u patlatmak için ise 10 tane, uçağın pilotu tarafından eğitilmiş asker seçilmişti. Silah tipli atom bombası Little Boy’un reaksiyona girmesini sağlayan madde kullanılmış uranyum-235 atomudur. Bomba kuyruk kısmında bulunan uranyum atomunun patlama öncesi bombanın baş kısmındaki uranyum atomuyla şiddetli bir şekilde çarpışması ile enerji açığa çıkarıyor. Silahlarda da mermi veya top gibi atılacak nesne bir borunun arka kısmından ateşlenir ve yüksek hızla ileri doğru gider.

Uranyum atomunun buna benzer bir eylem yapması sonucu gerçekleşen çarpışma uranyum atomlarının parçalarına ayrılmasına yol açar. Bu da uranyum atomlarının yüksek derecede bir enerji açığa çıkarmasına neden olur. Açığa çıkan enerji o kadar büyük ve güçlüdür ki en basitinden kendisine 1m uzakta olan her şeyi yok edebilme gücüne sahiptir. Little Boy patladıktan sonra 4 ay boyunca etrafa serbest bıraktığı 13 kilotonluk enerji 290,000 insanın yaşadığı bölgedeki 90,000 ila 166,000 insanın hayatını kaybetmesine neden olmuştur. 5 yıl sonra Birleşmiş Milletler’in yaptığı araştırmaya göre yaklaşık 200,000 kişi Little Boy tarafından doğrudan veya dolaylı yollardan hayatını kaybetmiştir. Hiroşima’da hayatını kaybedenler olduğu gibi canlılar da mutasyona girmeye başladı. Mutasyon sebebiyle doğumlar esnasında anomaliler gözlendi, tarım be hayvancılık ile uğraşanlar işlerinde zorluk çekmeye başladı çünkü hayvan doğumu sırasında yavrular ölü olabiliyordu ya da bitkiler ya çok ürün ya da az ürün veriyordu.

Japonya’ya Atom Bombası Neden Atıldı?

2. Dünya Savaşı’nda mücadele eden devletler Müttefik Devletler ve Mihver Devletler olarak iki tarafa ayrılmıştı. Müttefik Devletler birlikte hareket edip topraklarını Adolf Hitler’in “Almanya İmparatorluğu” fikrinden uzak tutmaya çalışırken, Mihver Devletleri daha da güçlenmek için sürekli toprak işgal etmeye çalışıyorlardı. Bu da Müttefik Devletler’in savunma yapmak için yok edici çözümler bulmalarına yol açtı.

Enola Gay’ın bulunduğu olaylar hakkında bilgi verelim. Enola Gay, toplum tarafından özellikle Hiroşima’ya atılan Little Boy nükleer bombası ile tanınmıştır. Kendisi Little Boy’u ve Little Boy’u çalıştırmak için kullanılacak eşyaları Birleşmiş Milletler’den Hiroşima’ya kadar götürmüştür. Tüm malzemeleri taşımak için çeşitli modifikasyonlara uğramıştır. 3 Haziran 1949’dan Smithsonian Enstitüsü’ne verilene kadar da kullanımı devam etmiştir.

Atom Bombasından Sonra Japonya

Little Boy’un patlatılmasının ardından Japonya ne durumdaydı? Little Boy, 15 kiloton enerjiye sahip bir bombadır. Şimdi üretilen nükleer bombalara göre kat be kat daha zayıf olsa bile yaklaşık 55.000 kişinin sonunu getirecek bir enerjiye sahiptir. 6 Aralık 1945 yılında Japonya’nın Hiroşima Bölgesi’nde olduğu gibi. Little Boy’un patlatılacağı zaman Enola Gay’i gören insanlar uçağın sadece sıradan bir uçak olduğunu düşünüyorlardı. Ancak öyle olmadı. Üstelik Little Boy daha fazla yıkıma yol açması için havada patlatılmıştı. Eğer yerde patlatılsaydı daha az enerji açığa çıkaracaktı.

Little Boy’un patladığı yerin 180 m ötesine kadar bir ateş topu oluştu ve bu bölgenin içinde bulunan insanların çoğu ya yüksek ısıdan dolayı eriyerek, ya da aşırı radyasyondan dolayı canlarını kaybetti. Bazılarının sadece atomik gölgesi kaldı. Little Boy atıldıktan 4 saat sonra yaklaşık olarak 96.000 kişi doğrudan veya dolaylı sebeplerle canını kaybetmişti. Hayatta kalanların bir kısmı da vücudunun çeşitli yerlerinde geçici veya kalıcı yaralar edindiler. Sadece insanlara etki etmekle kalmayıp bitki ve hayvanlara da zarar veren Little Boy, Hiroşima’nın tarım ve hayvancılık işlerini de bir süreliğine aksatmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Konuyla İlgili Yazılar

Başa dön tuşu

Metin kopyalamanın açılabilmesi için
lütfen web sitemizdeki herhangi bir reklama
tıklayarak bize destek olunuz.

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek olunuz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.