Dünya Tarihi

Taylor Swift Hayatı, İlişkileri ve Albümleri

Taylor Swift kimdir? Taylor Swift, Amerikalı şarkıcı, şarkı sözü yazarı, oyuncu, yapımcı ve klip yönetmenidir. 1989 doğumlu şarkıcının 12 Grammy ödülü vardır.

Taylor Swift’in Hayatı

Ünlü şarkıcı ve söz yazarı olan Taylor Alison Swift, 13 Aralık 1989 tarihinde Pensilvanya’nın Reading bölgesinde doğdu. Babası, Scott Swift, mali danışman, annesi Andrea Swift (Andrea Swift’in kızlık soyadı Gardner’dır) ise ev hanımıdır. Annesi Andrea Swift, Taylor Swift’e şarkıcı olan James Taylor’dan esinlenerek ve unisex isimlerin iş hayatı içerisinde yükselmesinde etkisi olacağını düşünerek bu ismi koymuştur. Ayrıca Taylor Swift’in Austin adında küçük bir erkek kardeşi vardır.

Taylor Swift, Hayatının ilk dönemlerinde bir çam ağacı yetiştirme alanının bulunmakta olduğu Pensilvanya’da bulunan Montogomery County’de yaşamış ve dokuz yaşına girdiği zaman ailesi ile birlikte Pensilvanya’nın Wyomissing şehrine taşındı. Orada West Reading Elementary Center ve Wyomissing Area Junior/Senior Lisesinde eğitimini devam ettirdi. Taylor Swift’in ailesi, Taylor’un çocukluk anılarının büyük bir çoğunluğunun Stone Harbor, New Jersey’de bulunan yazlık evlerinde geçtiğinden bahsetmişlerdir.

Taylor Swift’in sahip olduğu ilk hobilerinden bir tanesi İngiliz biniciliği idi. Ailesinin sahip olduğu American Quarter ve Shetland pony türlerinde atları bulunmaktaydı. Ayrıca Taylor Swift bazı at gösterilerine katılım göstermiştir. Taylor Swift dokuz yaşına geldiğinde Grease, Annie, Bye Bye Birdie ve The Sound of Music’in prodüksiyonunu yapmış olan, Berks Gençler Tiyatro Akademisi’ndeki müzikallere ve performanslara ilgi göstermeye başladı. Oyunculuk ve şan (ses) dersleri için zamanının çoğunu New York’un Broadway bölgesinde geçirdi. Fakat, New York’ta birkaç yıl geçirdikten sonra uzun süren seçmelerden sonuç alamadığını görünce country müziğe yönelmeyi seçti. Hafta sonlarını kafelerde, kareoke yarışmalarında, hastanelerde, yerel festivallerde, fuarlarda ve izci toplantılarında şarkı söyleyerek geçirmekteydi. Taylor Swift on bir yaşındayken, bir sürü denemesinden sonra LeAnn Rimes adlı sanatçının “Big Deal” adlı parçasını söyleyerek yerel yetenek yarışmasında birinciliği oldu. Bunun sonucunda ise Swift’e Strausstown amfitiyatrosunda gerçekleşecek Charlie Daniels adlı sanatçının konserlerinde ön sanatçı olarak çıkması için fırsat verildi.

Taylor Swift annesi ile birlikte Nasville bölgesine gitti ve orada Dolly Parton ve Dixie Chicks’in şarkılarının üzerine yapmış olduğu demoları Music Row’da bulunan plak şirketlerine verdi. Ancak bu demolar şirketler tarafından reddedildi. Bunun üzerine hayallerine ulaşabilmek için farklı olmanın bir yolunu bulması gerektiğini anladı. Hiç bir plak şirketiyle anlaşmadan yaklaşık 20.000 kişinin önünde performans sergileme fırsatı olarak gördüğü için spor erkinliklerinde “The Star-Spangled Banner’ı söyledi. On iki yaşında bir bilgisayar tamircisinden gitar çalmayı öğrendi ve bu fırsat ona yazdığı ilk şarkı olan “Lucy You”yu yazması için ilham vermesine yardımcı oldu. Daha önceki zamanlarda ulusal şiir yarışmasında birinci olduğu şiir olan “Monster in My Closet”(Dolabımdaki Canavar) adlı şiiri sayesinde söz yazarlığına odaklanmaya başladı.

2003 yılında Taylor Swift, New York’lu müzik menajerliği yapan Dan Dymtrow ile çalışmaya başladı. Swift, Menajeri Dan Dymtrow sayesinde Abercrombie & Fitch’in “Yükselen Yıldızlar” adlı kampanyasının yüzü oldu. Ayrıca MAybelline Cosmetics için hazıranmış olan bir derleme CD’si için kendi şarkısıyla katkıda bulunmuş oldu ve önce gelen plak şirketleriyle görüşmeler yaptı. RCA Records için yapılmakta olan bir deneme kaydı sıradında özgün parçalar seslendirmekte olan sekizinci sınıf öğrencisi olarak eğitim gören Taylor Swift, bir sanatçı gelişim anlaşmasına imza atmıştır ve bunun sayesinde de Nashville bölgesine sıklıkla gitme fırsatı eline geçmiştir.

Taylor Swift on dört yaşına girdiği zaman, babası Merrill Lynch adlı bankanın Nashville şubesinde çalışmaya başladığından dolayı ailesiyle birlikte Tennessee’nin Hendersonville bölgesinde bulunan göl kıyısındaki bir eve taşındılar. Taylor Swift bunu bir röportajında ailesinin onun için yapmış olduğu inanılmaz bir fedakarlık olarak gördüğünü anlatmıştır. Taylor Swift orada Hendersonville Lisesi’ne kayıt oldu ve lise hayatının birinci ve ikinci yılını o okulda geçirdi. Fakat daha sonra turnelerine gitmesi gerektiği için evde eğitim olanağı olan özel Hristiyan okulu olan Aaron Akademisine geçişini gerçekleştirdi. 2008 yılı sırasında ise tüm derslerini teslim ederek lise diplomasını almış oldu. Taylor Swift on dört yaşına girdiği zaman RCA Records ajansı ile sanatçı gelişim anlaşması imzalamasının sayesinde orada Troy Verges, Brett James, The Warren Brothers, Brett Beavers ve Mac McAnally gibi deneyimli söz yazarlarıyla şarkı yazma fırsatını elde etti.

En sonunda Liz Rose adlı deneyimli söz yazarı ile kalıcı bir iş ilişkisi kurmayı başardı. Taylor Swift, Liz Rose’u bir RCA söz yazarları organizasyonu sırasında görmüş ve kendisine birlikte çalışmaları için istekte bulunmuştu. Liz Rose, Taylor Swift’in bu isteğini kabul ettikten sonra her hafta salı günü Taylor’un okulundan sonra iki saat şarkı yazma çalışmaları yapmaya başladılar. Liz Rose daha sonraki zamanlarda gerçekleştirdiği bir röportaj sırasında bu çalışmalar hakkında “Yaptığım en kolay şeylerden bir tanesiydi. Sadece onun editörlüğünü yapıyor gibiydim. Gelip o gün okulda neler olduğu ile ilgili şeyler yazıyordu. Ne anlatmaya çalıştığını çok net bir şekilde gösterirdi ve şarkılara çok rahat akılda kalıcı bölümler eklerdi” sözlerini söylemiştir.

Şarkı yazma dışında Taylor Swift, Nathan Chapman ile demo kayıtlarına başlamıştır. The Bitter End, New York’ta yapılmakta olan BMI’nin bir organizasyonu sırasında performans gösterdikten sonra. Sony/ATV Music Publishing tarafından kiralandı ve bunun sayesinde bunu gerçekleştiren en genç söz yazarı olmuştur. On beş yaşına geldiği zaman Taylor Swift, RCA Records ile yollarını ayırdı. Taylor’un RCA Records’tan ayrılmasının sebebi ise Taylor’dan on sekiz yaşına gelene kadar ona bireysel albüm yapmak yerine söz yazarı olarak diğer sanatçılar ile birlikte çalışması istenmesinden sonra Taylor yazdığı şarkılarla kendi albümünü çıkarmaya hazır olduğunu düşünmesidir.

Ayrıca bu dönem sırasında Taylor ve ailesine dava açmak üzere olan Taylor Swift’in eski menajeri Dan Dymtrow ile yollarını kesin olarak ayırmış oldu. Taylor Swift 2005 yılında Bluebird Cafe adlı bir kafe içerisinde performans sergilerken Dreamworks Records içerisinde çalışmış ve o dönem sırasında kendi plak şirketi Big Machine Records’u kurmaya hazırlanmakta olan Scott Brochetta’nın dikkatini çekmişti. Swift Big Machine Records şirketinin ilk sanatçısı olmuştur.

Taylor Swift’in Albümleri

Taylor Swift

Taylor Swift’in yayınlamış olduğu ilk albümüdür. 24 Ekim 2006 tarihinde Big Machine Records adlı müzik şirketinin yardımları ile yayımlanmıştır. Bu albümün içerisinde bulunan şarkılar, Country türüne dahil olmaktadır.

Albümde bulunan şarkılar:

Tim McGraw
Picture to Burn
Teardrops on My Guitar
A Place in This World
Cold As You
The Outside
Tied Together with a Smile
Stay Beautiful
Should’ve Said No
Mary’s Song (Oh My My My)
Our Song

Albüm, Taylor Swift’in ilk albümü olmasına rağmen bazı listelerde birinci olmuştur. Albüm, Avustralya ARIA Albüm Listesi’nde 68., Avustralya ARIA Country Albüm Listesi’nde 4., Kanada Albüm Listesi’nde 14., Kanada Country Albüm Listesi’nde 1., ABD Billboard Top Country Albüm Listesi’nde 1., ABD Billboard 200’de 5. ve UK Albüm Listesinde 46. olmuştur.

Fearless

Fearless Albümü, Taylor Swift’in ikinci stüdyo albümüdür. 11 Kasım 2008 tarihinde Big Machine Records müzik şirketinin yardımıyla Taylor Swift tarafından yayınlanmıştır. Albümün içerisindeki şarkılar, Country ve Pop türü içerisine girmektedirler. Taylor Swift, 2021 yılında bu albümde bulunan şarkıları tekrardan uyarlayarak “Fearless(Taylor’s Version)” adı ile başka bir albüm olarak yayınlamıştır.

Albümde bulunan şarkılar:

Fearless
Fifteen
Love Story
Hey Stephen
White Horse
You Belong with Me
Breathe
Tell Me Why
You’re Not Sorry
The Way I Loved You
Forever & Always
The Best Day
Change

Albüm, bir sürü listede üst sıralara girmeye, birden fazla ödül aday gösterilmiş ve ödülleri almaya hak kazanmıştır. Taylor Swift 2008 yılında MTV Müzik Ödülleri’nin En İyi Sanatçı ödülüne adaylık göstermiş fakat kazanamamıştır. 2009 yılında Taylor Swift, Akademi Country Müzik ödüllerinde: Crystal Milestone Award’a, En iyi Kadın Vokalist ödülüne, “Love Story” şarkısı ile “Yılın Videosu” ödülüne, “Fearless” albümü ile “Yılın Albümü” ödülüne aday olarak gösterilmiş, “Fearless” albümü ile “Yılın Albümü” ve Crystal Milestone Award ödüllerini kazanmıştır. Taylor Swift, 2009’daki Amerikan Müzik ödüllerinde Yılın Artisti ödülüne, Favori Pop/Rock Kadın Artisti ödülüne, Favori Kadın Country Kadın ödülüne, Favorite Adult Contemporary Artist ödülünü kazanmış ve Fearless albümü ise Favori Country Albüm ödülünü ve Favori Pop/Rock Albüm ödüllerine aday olarak gösterilmiş ve Country Albüm ödülünü kazanmıştır.

Taylor Swift, 2009 yılında Counry Müzik Ödülleri’nde “Entertainer of the Year” ödülüne, “Yılın Kadın Vokali” ödülüne, “En İyi Uluslararası Sanatçı” ödülüne, “Fearless” albümü ile “Yılın Albümü” ödülüne, ve “Love Story” şarkısı ile “Yılın Müzik Videosu” ödülünü kazanmıştır. Billboard Müzik Ödülleri’nde “Yılın Sanatçısı” ödülünü, “The Billboard 200 Yılın Sanatçısı” ödülünü, “Hot Adult Contemporary Artist of the Year” ödülünü, “Yılın En İyi Country Sanatçısı” ödülünü, “Fearless” albümü ile “Yılın En İyi Country Albümü ve “Yılın The Billboard 200 Albümü” ödüllerini, ve “Love Story” şarkısı ile “Hot Radio Songs of the Year” ödülünü kazanmıştır.

Taylor Swift, 2010 yılında Akademi Country Müzik Ödülleri’nde “En İyi Kadın Vokalist” ödülüne, “Entertainer of the Year” ödülüne, “You Belong With Me” şarkısı ile “Yılın Videosu”, “Yılın Şarkısı” ödülünü hem performans hem de söz yazarı olarak kazanmaya aday gösterilmiş, fakat kazanamamıştır. Grammy’de ise Fearless albümü ile “Yılın Albümü” ve “En İyi Country Albümü” ödüllerini, “White Horse” şarkısı ile “En İyi Kadın Country Vokal Performansı” ve “En İyi Country Şarkısı” ödüllerini kazanmış ve “You Belong with Me” şarkısı ile “Yılın Kaydı”, “Yılın Şarkısı” ve “En İyi Kadın Pop Vokal Performansı” ödüllerine ve Colbie Caillat ile birlikte söylediği “Breathe” adlı şarkısı ile “En İyi Pop İşbirliği” ödüllerine aday olarak gösterilmiş fakat kazanamamıştır.

Ayrıca Taylor Swift 2009 yılında MTV Video Müzik Ödülleri’nde You Belong With Me adlı şarkısıyla “En İyi Kadın Sanatçı Videosu” ödülüne aday gösterilmiş ve kazanmıştır. Taylor Swift bu ödülü kazandıktan sonra yaptığı konuşma sırasında Kanye West’in sahneye atlaması ile bu iki sanatçının arasındaki gerginlik başlamıştır.

Speak Now

Speak Now, Taylor Swift’in stüdyo albümlerinin üçüncüsüdür. Albüm, Big Machine Records adlı müzik şirketinin yardımı ile 25 Ekim 2010 tarihinde yayınlanmıştır. Albümdeki ilk tekli olan “Mine” adlı şarkı 16 Ağustos tarihinde yayınlamak için plan yapılırken, internette sızdırılmasından dolayı 4 Ağustos 2010’da yayınlanmış oldu. Ayrıca Taylor Swift bu albümü 2023 yılında tekrardan uyarlayarak “Speak Now(Taylor’s Version)” ismiyle başka bir albüm olarak yayınlamıştır.

Albümde bulunan şarkılar:

Mine
Sparks Fly
Back to December
Speak Now
Dear John
Mean
The Story of Us
Never Grow Up
Enchanted
Better Than Revenge
Innocent
Haunted
Last Kiss
Long Live

Albüm, Avusturalya, Kanada ve Yeni Zelanda Listelerinde 1., Norveç Listesinde 4., Birleşik Krallık ve İrlanda Listelerinde 6., Meksika Listesinde 8., İspanya Listesinde10., Almanya Listesinde 15., İsviçre, Yunanistan ve Hollanda Listelerinde 17., İsveç ve İtalya Listelerinde 18., Danimarka Listesinde 26. ve Fransa Listesinde 39. sıraya girmiştir. Ayrıca US Billboard 200 Listesinde birinciliğe kadar gelmiş ve yılın sonunda dokuzuncuya kadar inmiş ve US Billboard Top Country Albums Listesinde birinciliğe kadar gelmiş ve yılın sonunda üçüncüye kadar inmiştir. Ek olarak Albüm, Avustralya ve Kanada’da iki tane Platin Sertifika ve Birleşik Devletler’de de üç tane Platin Sertifika kazanmıştır.

Red

Red, Taylor Swift’in albümleri arasından dördüncü sıradadır. Albüm, bu albümden öncedeki üç albüm gibi Big Machine Records şirketinin yardımı ile 22 Ekim 2012’de yayınlandı. Ek olarak Taylor Swift, bu albümü tekrardan uyarlayarak 2021 yılında “Red (Taylor’s Version)” ismiyle başka bir albüm olarak yayınlamıştır.

Albümde bulunan şarkılar:

State of Grace
Red
Treacherous
I Knew You Were Trouble
All Too Well
22
I Almost Do
We Are Never Ever Getting Back Together
Stay Stay Stay
The Last Time
Holy Ground
Sad Beautiful Tragic
The Lucky One
Everything Has Changed
Starlight
Begin Again

Albüm, Avustralya, Kanada, İrlanda, Yeni Zelanda ve Birleşik Krallık Listelerinde 1., Norveç ve Belçika Listelerinde 2., Danimarka, İtalya ve Japonya Listelerinde 3., İspanya ve Meksika Listelerinde 4., Almanya Listesinde 5., Hollanda Listesinde 7., İsveç ve Portekiz Listelerinde 8., İsviçre Listesinde 9. ve Finlandiya Listesine 49. olmuştur. Ayrıca Belgian Albums Chart Listesinde 25., ABD Billboard 200 Listesinde 1. ve ABD Billboard Top Country Albums Listelerinde de 1. olmuştur. Ek olarak, Brezilya ve Meksika’da birer tane Altın Sertifika kazanmış, İrlanda, Japonya ve Birleşik Krallık’ta birer tane Platin Sertifika almış, Yeni Zelanda’da 2 tane Platin Sertifika, Avustralya’da 3 tane Platin Sertifika, Kanada ve Birleşik Devletler’de de 4 tane Platin Sertifika kazanmıştır.

1989

1989 albümü, Taylor Swift’in albümlerinin beşincisidir. Diğer albümlerinde de olduğu gibi bu albümü de Big MAchine Records’un yardımı ile 27 Ekim 2014 tarihinde yayınlamıştır. Bu albümün diğer albümlerden farkı: diğer albümlerindeki şarkılar Country türü içerisine giriyorken, 1989 albümünde şarkıların tamamı Pop altyapısına sahiptir. Ek olarak Taylor Swift, 2023 yılında bu albümü tekrardan uyarlayarak “1989 (Taylor’s Version)” adıyla başka bir albüm olarak yayınlamıştır.

Albümde bulunan şarkılar:

Welcome to New York
Blank Space
Style
Out of the Woods
All You Had To Do Was Stay
Shake It Off
I Wish You Would
Bad Blood
Wildest Dreams
How You Get the Girl
This Love
I Know Places
Clean

Albümden 7 tane single yayınlanmıştır Albümdeki single’ların içerisinden ilk çıkan single olan “Shake It Off”, 57. Grammy Ödülleri’nde “Yılın Kaydı”, “Yılın Şarkısı” ve “Yılın En İyi Solo Performansı” kategorilerinde aday olmuştur. “Blank Space” de 58. Grammy Ödüllerinde aynı “Shake It Off” gibi aynı kategorilerde aday olarak gösterilmiştir. Albümün içerisindeki şarkılardan “Shake It Off”, “Blank Space” ve “Bad Blood” 2014 yılında Billboard Hot 100 listesi içerisinde birinci sıraya gelmişlerdir. “Wildest Dreams” bu listede 5., “Style” 6. ve “Out of the Woods” 18. olmuştur.

1989 albümü, 2016 yılında gerçekleştirilen Grammy Ödülleri’nde “Yılın Albümü” ödülünü kazanmış ve bu sayede de Taylor Swift Grammy Ödüllerinde “Yılın Albümü” ödülünü iki kere kazanan en genç kadın sanatçı ünvanını kazanmıştır. Aynı zamanda 2016 Grammy Ödüllerinde 1989 albümü “En İyi Pop Vokal Albüm” ödülünü kazanmıştır ve bu da Taylor Swift’in bu kategorisi içerisindeki ilk başarısı olmuştur.

Reputation

Reputation albümü, Taylor Swift’in albümleri arasından altıncı albümüdür. Albüm 10 Kasım 2017’de Big Machine Records’un yardımıyla yayınlanmıştır. Albüm ilk dört gününde 2017 yılında satılan albümler arasından en çok satılan albüm oldu.

Albümde bulunan şarkılar:

…Ready for It?
End Game
I Did Something Bad
Don’t Blame ME-e
Delicate
Look What You Made Me Do
So It Goes…
Gorgeous
Getaway Car
King of My Heart
Dancing with Our Hands Tied
Dress
This Is Why We Can’t Have Nice Things
Call It What You Want
New Year’s Day

Albüm, 2018 yılında gerçekleştirilen Amerikan Müzik Ödülleri’nde “En İyi Pop/Rock Albümü” kategorisinde aday olmuş ve bu ödülü kazanmıştır. Ayrıca 2018 yılında “Billboard Music Awards”da “En Çok Satılan Albüm” kategorisinde ödül kazanmıştır.

Lover

Lover albümü, Taylor Swift’in albümleri arasından yedinci albümüdür. 23 Ağustos 2019 yılında Republic Records adlı müzik şirketinin yardımı ile yayınlanmıştır. Lover albümü, çıkış yaptığı ilk hafta içerisinde üç milyon adet satış yapmış ve bu süre içerisinde Avustralya, Kanada, Meksika, Hollanda, Yeni Zelanda, İspanya, İngiltere ve ABD gibi ülkeler içerisinde bir numaraya geçmiştir.

Albümde bulunan şarkılar:

I Forgot That You Existed
Cruel Summer
Lover
The Man
The Archer
I Think He Known
Miss Americana & The Heartbreak Prince
Paper Rings
Cornelia Street
Death by a Thousand Cuts
London Boy
Soon You’ll Get Better
False God
You Need to Calm Down
Afterglow
Me!
It’s Nice to Have a Friend
Daylight

Albüm ve albümün içerisinde bulunan single’lar 62.’si yapılacak olan Grammy Ödülleri’nde 1989 ve Reputation albümlerinin ardından üçüncü kez “En İyi Pop Vokal Albümü” ödülüne aday gösterilmiş fakat bu ödülü kazanamıştır. Albüm, Amerikan Müzik Ödülleri’nde “En İyi Pop/Rock Albümü” ödülünü, People’s Choice ödüllerinde “Yılın Favori Albüm” ödülünü ve “iHeartRadia Music Awards”da ise “Yılın Pop Albümü” ödülünü kazanmıştır. Ayrıca Lover albümü, Taylor Swift’e ARIA Müzik Ödülleri’nde “En İyi Uluslararası Sanatçı” ödülünü kazandırmıştır.

Folklore

Folklore, Taylor Swift’in sekizinci stüdyo albümüdür. 24 Temmuz 2020 yılında Republic Records’un yardımıyla yayınlanmıştır.

Albümde bulunan şarkılar:

The 1
Cardigan
The Last Great American Dynasty
Exile
My Tears Ricochet
Mirrorball
Seven
August
This Is Me Trying
Illicit Affairs
Invisible String
Mad Woman
Epiphany
Betty
Peace
Hoax

Albüm, 2020 yılında Amerikan Müzik Ödülleri’nde “Favori Pop/Rock Albümü” ödülüne aday olarak gösterilmiş fakat kazanamamış; Danimarka Müzik Ödülleri’nde “Yılın Uluslararası Albümü” ödülüne aday gösterilmiş ve kazanmış ve E! Halkın Seçimi Ödülleri’nde “2020’nin Albümü” ödülüne aday olarak gösterilmiş ama kazanamamıştır. Albüm 2021 yılında, Billboard Müzik Ödülleri’nde “En İyi Billboard 200 Albümü” ödülüne aday olarak gösterilmiş fakat kazanamamıştır. Grammy Ödüleri’nde “Yılın Albümü” ve “En İyi Pop Vokal Albümü” ödüllerine aday olarak gösterilmiş fakat sadece “Yılın Albümü” ödülünü kazanmıştır. Ek olarak da iHeartRadio Müzik Ödülleri’nde “En İyi Pop Albümü” ödülüne aday olarak gösterilmiş ve bu ödülü kazanmıştır. Taylor Swift, bu albüm sayesinde 2020 yılında Apple Müzik Ödülleri’nde “Yılın Söz Yazarı” ödülünü ve ARIA Müzik Ödülleri’nde “En İyi Uluslararası Sanatçı” ödülünü kazanmıştır.

Evermore

Evermore albümü, Taylor Swift’in stüdyo albümlerinin dokuzuncusudur. Albüm, 11 Aralık 2020 tarihinde Republic Records şirketinin yardımları ile birlikte yayınlanmıştır.

Albümde bulunan şarkılar:

Willow
Champagne Problems
Gold Rush
Tis the Damn Season
Tolarate It
No Body, No Crime
Happiness
Dorothea
Coney Island
Ivy
Cowboy Like Me
Long Story Short
Marjorie
Closure
Evermore

Albüm, 2021 yılında Amerikan Müzik Ödülleri’nde “Favori Pop/Rock Albümü” ödülünü kazanmış, ve 2022 yılında Grammy Ödülleri’nde “yılın albümü ve Juno Ödülleri’nde “Yılın Uluslararası Albümü” ödüllerine aday olarak gösterilmiş fakat ödülü kazanamamıştır. Taylor Swift ise bu albüm sayesinde 2020 yılında Guinnes Dünya Rekoru kırmış ve “ABD Billboard 200’deki Yeni 1 Numaralı Albümler Arasındaki En Kısa Süre (Kadın)” ödülünü kazanmıştır. Ayrıca 2021 yılında, ARIA Müzik Ödülleri’nde “En İyi Uluslararası Sanatçı” ödülünü kazanmıştır

Midnights

Midnights albümü, Taylor Swift’in stüdyo albümlerinin sonuncusudur. Albüm 21 Ekim 2022 tarihinde Republic Records müzik şirketinin yardımı ile yayınlanmıştır.

Albümde bulunan şarkılar:

Lavender Haze
Maroon
Anti-Hero
Snow on the Beach
You’re on Your Own, Kid
Midnight Rain
Question…?
Viliange Shit
Bejeweled
Labyrinth
Karma
Sweet Nothing
Mastermind

Albüm, MTV Video Müzik Ödülleri’nde “Yılın Albümü” ödülünü, Danimarka Müzik Ödülleri’nde “Yılın Uluslararası Albümü” ödülünü ve People’s Choice Ödülleri’nde “Favori Albüm” ödüllerini kazanmıştır. Ek olarak Taylor Swift, bu albüm sayesinde 2023 yılında ARIA Müzik Ödülleri’nde “En İyi Uluslararası Sanatçı” ödülünü kazanmıştır.

Taylor Swift’in Canlı Kayıt Albümleri ve EP’leri

Taylor Swift’in Stüdyo albümlerinden farklı şekilde olan yani stüdyoda kayıt alınmış hali değil, konserde seyircileriyle birlikte söylediği şarkıların bulunduğu albümleridir. Taylor Swift’in dört tane canlı kayıt albümü vardır, bunlar: “Connect Set”, “Live from SoHo”, “Speak Now World Tour: Live” ve “Live from Clear Channel Stripped 2008”, “Reputation Stadium Tour” ve “Lover (Live from Paris)” ismindeki albümleridir.

Albümlerin sahip olduğu şarkı sayısından daha az şarkıya sahip olan albümlere EP albümü denir. Taylor Swift’in … tane EP albümü vardır, bunlar: “The Taylor Swift Holiday Collection”, “Rhapsody Originals”, “Live from SoHo”, “Beautiful Eyes”, “The More Lover Chapter”, “The ‘Forever is the Sweetest Con’ Chapter”, “The ‘Dropped Your Hand While Dancing’ Chapter”, “Folklore: The Escapism Chapter”, “The More Red (Taylor’s Version) Chapter”, “The More Fearless(Taylor’s Version) Chapter”, “Folklore: The Saltbox House Chapter”, “Folklore: The yeah I showed up at your party Chapter” ve “Folklore: the sleepless nights Chapter” isimli albümleridir.

Taylor Swift’in İlişkileri

Joe Jonas

Temmuz 2008 – Ekim 2008

Taylor Swift, Joe Jonas ile 2008 yılının Temmuz ayında çıkmaya başladılar. 2008 yılının Ekim ayında da sadece telefonda konuşarak ayrıldığını Taylor Swift aynı yılın kasım ayında Ellen adlı programda dile getirmiştir. “Benim için doğru olan kişiyi bulduğumda, o harika biri olacak ve o kişiye baktığımda, 18 yaşındayken 25 saniye içinde telefonda benden ayrılan çocuğu hatırlayamayacağım bile.” Taylor Swift daha sonraki zamanlarda Joe Jonas’a göndermeli olduğu düşünülen “Forever and Always” adlı şarkısını yayınlamıştır. SNL adlı bir programda monolog yapacak olan Taylor Swift monologundan önce şu sözleri söylemiştir. “Telefonda benden ayrılan Joe’dan bahsedeceğimi düşünebilirsiniz. Ama monoloğumda ondan bahsetmeyeceğim. Hey, Joe! Çok iyi gidiyorum ve SNL’de sunuculuk yapıyorum ama monoloğumda bundan bahsetmeyeceğim.”

Taylor Lautner

2009 Sonbaharı

Taylor Lautner ve Taylor Swift 2009 yılının sonbaharında çıktı. Birlikte sevgililer günü için video çekiminde birlikte ikonik sahneleri paylaştılar. Taylor Swift, Sepak Now albümünde bulunan “Back to December” şarkısını Taylor Lautner hakkında yazdığı iddia edilmektedir.

John Mayer

Aralık 2009 – Şubat 2010

Taylor Swift, John Mayer ile sadece bir kaç ay çıktı fakat ayrılıklarının karmaşık olmasının sebebi ise Taylor Swift’in John için yazdığı “Dear John” adlı şarkısıydı. John Rolling Stone’a yaptığı açıklamada “Hiç e-posta almadım. Hiç telefon almadım. Gerçekten hazırlıksız yakalandım ve zaten aşağılandığım bir dönemde bu beni gerçekten küçük düşürdü. Yani, en dibe vurduğunuz anda biri sizi daha da dibe vurdursa ne hissederdiniz?”

“Bir şarkı yazarı olarak bunun ucuz bir şarkı yazarlığı olduğunu düşündüğümü söyleyeceğim. Onun dünyadaki en büyük şey olduğunu biliyorum ve kimsenin gemisini batırmaya çalışmıyorum ama bence ellerinizi birbirine sürtüp ‘Bunu bir dinlesin de görelim’ demek yeteneğinizi kötüye kullanmaktır. Bu saçmalık.”

Jake Gyllenhaal

Ekim 2010 – Şubat 2011

Taylor Swift ile Jake Gyllenhaal’ın ilişkisi Us Weekly adlı bir derginin 2010 Aralık sayısında açıklanmıştı. 2011 yılının Ocak ayında ise bir dergi tarafından Jake Gyllenhaal’ın Taylor Swift ile ayrıldığı yayınlandı. Başka bir kaynak tarafından “180 derecelik bir dönüştü ve birdenbire oldu. Jake ona sadece yürümediğini söyledi… Taylor gerçekten üzgün ve kırgın. Bunu durdurmak için ne yaptığını bilmiyor. Onun tarafından gerçekten yakılmış hissediyor.”

Bazı bilgilere göre Taylor Swift o sıralarda yayınladığı Red albümündeki bazı şarkıların Jake’ten bahsettiğini söylemiştir ve Jake ise bu iddiaları doğrulamıştır. Taylor tam olarak bir isim söylememiştir fakat New York Magazine’e söz konusu olan kişinin şöyle dediğinden bahsetti: “‘Albümü yeni dinledim ve bu benim için gerçekten acı tatlı bir deneyim oldu. Bir fotoğraf albümüne bakmak gibiydi. Bu güzeldi. Bir adamdan aldığım saçma sapan, çılgın e-postalardan daha güzeldi. Korkunç olana kadar harika olan bir aşka bakmanın çok daha olgun bir yolu ve her iki kişi de bundan zarar gördü – ama bu insanlardan biri bir şarkı yazarı oldu. Ne yapacaksın peki? Beni aramadan önce Wikipedia’ya bakmadın mı?”

Connor Kennedy

Temmuz 2012 – Ekim 2012

Good ol’Us Weekly adlı bir platform üzerinden Taylor ile Connor’un birlikte görüldükleri bir fotoğrafı yayınlmasıyla birlikte ilişkilerini açıkladılar. Bu ilişki çok uzun sürmeden Taylor Swift ve Connor Kennedy çiftinin arkadaşça ayrıldığının haberi yayınlanıyor.

Harry Styles

Kasım 2012 – Ocak 2013

Taylor Swift ve Harry Styles’ın çıktıkları hakkındaki söylentiler, Harry Styles’ın “Out of the Woods” bir müzik klibinde taktığı kolyenin aynısını Taylor Swift’in takmasından sonra başladı. Aralık ayında Taylor Swift ve Harry Styles, Central Park Hayvanat Bahçesinde dolanarak görüntülendiklerinde sosyal medyaya halka ilişkilerini açıklamış oldular. Çıkmaya başladıktan birkaç ay sonra Taylor Swift bir teknede tek başına görüldüğü bir tatilin ardından, Taylor Swift ile Harry Styles’ın ayrıldığının haberleri yayınlanmaya başladı. Daha sonra Taylor 2013 yılında gerçekleşen Grammy performansını gerçekleştirirken ingiliz aksanını kullanarak Harry Styles’a gönderme yaptığı söyleniyor. Bundan sonra Harry ise ilk solo albümünün içerisindeki bir parça olan “Two Ghosts” adındaki şarkının da Taylor Swift olduğu hakkında söylentiler bulunmaktadır.

Calvin Harris

Şubat 2015 – Mayıs 2016

Taylor Swift ve Calvin Harris, 2015 yılının Şubat ayında Elle Stil Ödülleri’nde tanıştıkları düşünülüyor. Elle Stil Ödülleri’nden çok zaman geçmeden Calvin ve Taylor’u Nashville’de bulunan Whole Foods’ta eşleşen kıyafetler giyerken görüldüler. Taylor Swift ve Calvin Harris, 2015 yılında gerçekleşmiş Billboard Müzik Ödüllerinde resmi olarak ilişkilerini yayınladılar ve ilişkilerini kameralara göstermek için de kameraların önünde öpüşerek görüntülendiler. Taylor Swift ve Calvin Harris, ilişkilerinin birinci yıl dönümünden bir iki ay sonra ayrıldıklarını açıkladılar. Calvin’in yayınladığı bir şarkının içerisinde Taylor’un onu aldattığını söyleyip Taylor’u suçladığı sözler bulunmaktadır.

Tom Hiddelston

Mayıs 2016 – Eylül 2016

Taylor Swift, o zamanlarda “zavallı kayıp ruh” olarak bilinen Tom Hiddelston ile çıktığını Met Gala’da dans ederken görüntülendiler. Haziran ayı sırasında The Sun adlı bir yayın, Rhode Island’da Taylor Swift ve Tom Hiddelston çiftinin kayalıkların üzerinde vakit geçirirken çekilmiş fotoğraflarını yayınladı. Daha sonraki zamanlarda Tom, Taylor’un ailesiyle tanışmak için Nashville’ye gitti. Taylor Swift’in en yakın arkadaşlarından biri olan Selena Gomez’in konserlerinin birinde Tom ve Taylor dans ederken görüldüler. Daha sonra Eylül ayına geldiğimiz zaman, Taylor Swift, Tom Hiddelston ile doğru nedenlerden birlikte olmadığından endişelendiğini söylediğinin hakkında bir sürü kaynak haber yayınladılar.

Joe Alwyn

Mayıs 2017 – Nisan 2023

Taylor Swift ile Joe Alwyn ilk olarak Met Gala’da görüntülendiler. Taylor Swift’in hayranlarının fikrine göre Taylor Swift, “Dress” adlı şarkısının bazı sözlerinden kaynaklı Joe Alwyn’e ithafen şarkı yaptığı düşünülüyor. Daha sonraki zamanlarda The Sun, Taylor ve Joe’nun ilişkilerini ve Taylor Swift’in Joe Alwyn’in evinde kılık değiştirerek kalmakta olduğunu yayınladı. Bu haberlerden sonra Taylor ve Joe çifti, Taylor Swift’in yakın arkadaşlarından biri olan Ed Sheeran’ın bir konseri sırasında herkesin arasında dans ederken görütülendiler. Ondan hemen önce Taylor Swift’in Joe Alwyn’in oynadığı bir filmi olan “The Favorite” adlı filmin galasına gizlice girmeye çalışırken yakalandı. 2019 yılının şubat ayında Taylor ve Joe BAFTA’larda vakit geçirirken görüldüler. Taylor Swift ve Joe Alwyn 2023 yılının Nisan ayında yayınlanan Entertainment Tonight adlı bir televizyon programında, toplam altı yıllık ilişkilerinin bittiğini fakat dramatik bir şekilde bitmediği hakkında bir haber yayınlandı.

Matty Healy

Mayıs 2023 – Haziran 2023

Taylor Swift ile Matty Healy, 2014 yılında tanışmışlardır. Taylor ve Matty, 2014 yılında arkadaş olsalar bile, Taylor Swift’in The 1975 adlı bir grubun solisti ile ilişki yaşadığı hakkında söylentiler yayınlanmaya başladığında Matty Healy, 2016 yılında bu durumun olma olasılığı hakkında etik olmayan bazı yorumlar yaptı.

Aradan uzun bir süre geçtikten sonra, 2023 yılının Ocak ayına geldiğimiz zaman, Taylor Swift ile Joe Alwyn ilişkisi hala devam ederken Taylor Swift, The 1975 grubunun Londra’da olan bir konserinde bir sürpriz yaparak Taylor Swift tarafından yeni yayınlanan “Anti Hero” aslı şarkısını ilk defa canlı performans yaparak sergiledi. Ayrıca The 1975 grubunun “The City” adlı şarkısını söyledi.

Taylor ve Joe ayrıldıktan sonra Matty ile Taylor’un flört oldukları hakkında söylentiler yayınlanmaya başladı. Daha sonra Entairment Tonight’ın söylediğine göre isimsiz bir kaynağın Taylor Swift ve Matty Healy’nin birlikte vakit geçirdiğini ve Jack Antonoff’un onları ayarladığı hakkında bir kaç söz söylediğini yayınlamıştır. Çok sürmeden Taylor ile Matty’nin ayrıldığı hakkında söylentiler çıkmaya başladı.

Travis Kelce

Eylül 2023-Günümüz

2023 yılının Eylül ayındaTaylor Swift, Travis Kelce’ın üyesi olduğu basketbol takımı Chiefs maçlarında görüntülenmeye başladı. Entertainment Tonight’ın habererine göre 25 Eylül tarihinde Chiefs’ın galibiyetini kutlamak için Travis ve Taylor, bir “kaçış arabası” ile oradan uzaklaşarak bir restoranın tamamını kapattırarak kutladılar.

“Travis restoranı ailesi ve ekibi için satın aldı. Taylor kot bir elbise giyerek geldi ve Travis’in yanında atıştırırken, kokteyl içerken ve dans ederken görüldü. İkili birbirlerine karşı çok sevecen davrandılar ama her şeyi eğlenceli ve gönülsüz tuttular,” dedi. “Travis’in takım arkadaşlarının yanı sıra annesi ve babası Donna ve Ed de partiye katıldı. Parti gece 2’ye kadar sürdü.”

Taylor Swift’in Kanye West (ve Kim Kardashian) ile İlişkisi

13 Eylül 2009

Taylor Swift MTV Video Müzik Ödüllerinde en iyi kadın klibi ödülünü “You Belong With Me” şarkısıyla kazandıktan sonra konuşmasını yaparken Kanye West, sahneye atladı. Ayrıca Taylor Swift’in elindeki mikrofonu da çekerek sözünü de kesen Kanye West, sahnede “Taylor bitirmene izin vereceğim ama Beyonce tüm zamanların en iyi müzik videosuna sahip.” sözlerini kullanmıştır.

14 Eylül 2009

VMA ödüllerinden bir gün sonra Kanye, önceden planlanmış bir program olan The Tonight Show With Jay Leno adlı bir programda yer aldı. Orada da bu konu hakkında “Zor bir gün oldu. Birini incittiğim ya da yetenekli bir sanatçıdan ya da herhangi birinden bir şey aldığım gerçeğiyle uğraşıyorum, çünkü sadece insanlara yardım etmek istedim… Bu durumda bunun yanlış olduğunu hemen anladım… Bastığım birinin duygularıydı ve bu kabaydı, nokta.”

19 Eylül 2009

Daha sonraki günlerde Taylor Swift, The View programı sırasında Kanye’nin kendisinden özür dilemediğini ya da bunun için kendisini aramadığını söyledi. Ardından da şu sözleri söyledi; “Bunun beni sarsmadığını söylemeyeceğim. Beş dakika içerisinde canlı performans sergilemem gerektiğinden dolayı kendini performans sergileme şansımın olabileceği bir yere gitmek zorundaydım… Bunu takip eden saatler sırasında bana sevgi göstermiş olan diğer tüm sanatçılar, dışarıda bu kadar çok insanın bana bu kadar sahip çıkacağını hiç düşünmemiştim.”

7 Kasım 2009

Taylor Swift katıldığı Night Live adlı programa konuk olduğu zaman kendi yazdığı ve gündemde çok beğenilen monolog şarkısı içerisinde imajını insanların beğenisini toplayacak şekilde ortaya koydu ve Kanye West’in sahne kazasının esprisi de şarkısının içerisinde vardı.

12 Eylül 2010

Taylor Swift, VMA sahnesi sırasında, Kanye West hakkında yazıldığı iddiaları yürütülen ve Taylor Swift’in Speak Now albümünün içerisinde bulunan “Innocent” adlı şarkısının performansında 2009’da yaşanmış olan o türendeki görüntülerle başlayıp ve Taylor Swift’in nakaratta mırıldanarak söylediği “Her şey yolunda/ Sadece bekle ve gör/ Işık dizin benim için hala parlak/ Kim olduğun olduğun yerde değil/ Hala masumsun/ … Sorun değil/ Hayat zorlu bir kalabalık/ 32 yaşında ve hala büyüyor.” sözleriyle de performansını devam ettiriyor.

1 Ekim 2010

Kanye West, Ellen adlı bir programa katılım gösterdiğinde Taylor Swift ile yaşadıklarının ardından büyük bir tepki gösterilmesinin sonucunda ülkeyi terk etmek zorunda kaldığını ve kısa süreliğine denizaşırı ülkelerde yaşamını devam ettirdiğini açıklamıştır. “Neden?” sorusuna cevap olarak ise “Bazı açılardan bir kültür askeri olduğumu hissediyorum. Ve kimsenin bunun benim işim olmasını istemediğini fark ettim. Bir daha asla sahneye çıkmayacağım, bir daha asla bir ödül töreninde oturmayacağım, ama kültür için bir anlam ifade eden ve yıllarca ve yıllarca sürekli olarak reddedilen şeyler hakkında çelişkili hissedecek miyim? Üzgünüm, hissedeceğim. Plak satmak için bu konuda yalan söyleyemem.” sözlerini kullanmıştır

11 Haziran 2013

Kanye West, kendi markası olan Yeezus’un tanıtımı için The New York Times için bir röportaj gerçekleştirdi. Bu röportaj sırasında geniş kapsamlı soru-cevap bölümünde de Taylor Swift hakkında kısaca bahsetmiştir. Kanye West, 2009 yılında yaşanan olaylar hakkında pişmanlık duymadığını, ödül törenleri, şöhret ve ırk hakkında sahip olduğu karşmaşık duygularından bahsetmiştir. Ayrıca Taylor Swift ile olan VMA olayı hakında “Beni sadece her zaman mükemmelliğe götürdü. Beni sadece muhteşem gerçeğe ve muhteşemliğe götürdü. Güzellik, gerçek, muhteşemlik. Hepsi bu” sözlerini belirtti. Ayrıca özür dilemesi için akran baskısına boyun eğmesi gereken bir durum olduğundan bahsetti

Kanye West’e yöneltilen seçme şansı olsaydı ilk eylemini mi yoksa özrünü mü geri alacağı hakkında bir soru sorulunca Kanye’nin cevabı “Biliyor musunuz? Buna cevap verebilirim ama korkmuyorum ama bunun dikkat dağıtıcı bir şey olacağını biliyorum. Bu çok güçlü bir şey ve insanlar bu konuda çok güçlü hislere sahip. Benim Güzel Karanlık Sapkın Fantezim benim uzun, ters elli özrümdü. Hani insanlar ellerinin tersiyle iltifat ederler ya? Bu da ters bir özürdü. Tüm bu rapler, tüm bu sonik akrobasiler. Şöyleydim: “Size neler yapabileceğimi göstereyim ve lütfen beni geri kabul edin. Beni raflarınızda görmek istiyorsunuz.” olmuştur

8 ve 9 Şubat 2015

Taylor Swift ve Kanye West, 2015 yılında gerçekleştirilen Grammy töreninin sırasında birbirleriyle gülümseyerek sohbet ederkenki görüntüleri ile manşete çıktılar. Kanye West, Grammy töreninin ertesi gününde Ryan Seacrest’e vermiş olduğu röportaj sırasında “Taylor Swift; Beck, Beyonce’ye karşı yılın albümü Grammy’sini kazandıktan hemen sonra yanıma geldi ve bana sahneye çıkmam gerektiğini söyledi. Bu benim hayatımdaki ironi. Stüdyoya girmek istiyor ve biz de kesinlikle gireceğiz, Harika bir bakış açısına, perspektife, hayran kitlesine sahip herhangi bir sanatçı stüdyoya girip çalışmaya hazırım. Ayrımcılık yapmam.” sözlerini söyledi.

1 Ağustos 2015

Vanity Fair’in Eylül sayısında kapak fotoğrafında bulunan Taylor Swift, Kanye West ile arkadaşlık aşamasına geçişlerinden bahsetti: “Bana saygı duyduğunu hissedene kadar onunla arkadaş olmaya hazır değildim ve o da bana saygı duyana kadar benimle arkadaş olmaya hazır değildi – yani bu aynı konuydu ve ikimiz de aynı zamanda aynı yere ulaştık, Jay Z ile arkadaş oldum ve bence Jay Z için Kanye ve benim iyi anlaşmamız önemliydi. … Ve sonra Kanye ve ben öyle bir yere geldik ki, o benim müziğim ve başardıklarım hakkında gerçekten güzel şeyler söylüyordu ve ben de ona çocuğunun nasıl olduğunu sorabiliyordum.” Konu aralarında işbirliği yapma ihtimallerinin olup olmadığına gelince: “[Herhangi bir işbirliği] planlamadık … Ama hey, onu bir insan olarak seviyorum. Ve bu gerçekten iyi, güzel bir ilk adım, bizim için güzel bir yer.”

30 Ağustos 2015

Kanye West büyük bir öneme sahip olan 2015 VMA’sında Video Vanguard Ödülü’nü kazandığı zaman Taylor Swift, Kanye West’e ödülü kendi elleriyle vermiştir ve Taylor Swift ödülü teslim etmeden önce söylediği sözler sosyal medyada gündem olmuştur. “Kanye West ile ilk kez altı yıl önce tanıştım – aslında bu şovda!” esprisiyle konuşmasına başlayan Taylor Swift, “…Dünyadaki herkes VMA’lardaki meşhur karşılaşmamızı biliyor gibi görünüyordu. Ama bilmediğiniz bir şey varsa o da Kanye West’in College Dropout albümünün 12 yaşındayken kardeşimle birlikte iTunes’dan satın aldığımız ilk albüm olduğudur. … Kendimi bildim bileli onun hayranıyım çünkü Kanye müzikte, modada ve hayatta yaratıcı bir güç olmanın ne demek olduğunu tanımlıyor. Sanırım bu gecenin diğer tüm kazananlarına şunu söylemem gerekiyor: Sizin adınıza gerçekten çok mutluyum ve bitirmenize izin veriyorum ama Kanye West tüm zamanların en büyük kariyerlerinden birine sahip!” sözlerini söyleyip ödülünü Kanye West’e teslim etmiştir.

12 Şubat 2016

Kanye West’in “Famous” adlı şarkısında Taylor Swift’e ismiyle seslendiği tartışma konusu olacağı kesin olan sözleri büyük tepki çekmiştir. “Sanki Taylor’la hala seks yapıyor olabiliriz/ Neden? O kaltağı ben ünlü yaptım.”
Daha sonra Taylor Swift’in menajeri, Billboard’a yaptığı açıklamada “Kanye onay için değil, Taylor’dan ‘Famous’ adlı single’ını Twitter hesabından yayınlamasını istemek için aradı. Taylor reddetti ve böylesine güçlü bir kadın düşmanı mesaj içeren bir şarkıyı yayınlaması konusunda onu uyardı. Taylor hiçbir zaman şarkının asıl sözü olan ‘O kaltağı ben ünlü yaptım’dan haberdar edilmedi.”

16 Haziran 2016

Kanye West’in o sıralar eşi olan Kim Kardashian, GQ dergisinin kapağında çıktı ve Taylor Swift ile eşi “Ye” arasında kayıt altına alınmış bir telefon görüşmesinde Taylor Swift’in şarkı sözünü ‘onayladığı’ hakkında bir röportajında: “Bunu kesinlikle onayladı,” diyor Kim, başını kızgınlıkla sallayarak. “Bunun ortaya çıkacağını kesinlikle biliyordu. Birdenbire bilmiyormuş gibi davranmak istedi. Yemin ederim, kocam gerçekten protokole uygun davrandığı ve hatta onaylatmak için aradığı şeyler yüzünden çok fazla tepki alıyor.” Kim şu anda çok hızlı ve hareketli konuşuyor, birlikte olduğumuz süre boyunca hiç olmadığı kadar. “Hangi rapçi hakkında rap yaptığı bir kızı onay almak için arar ki?”

Taylor Swift, Kim’in ısrarıyla, “Tamamen onay verdi. Rick Rubin de oradaydı. Müzik dünyasındaki pek çok saygın insan bu [konuşmayı] duydu ve biliyordu. Yani, şarkılarında bana sürtük dedi. Bu sadece onların söylediği bir şey. Bir kez bile ‘Ne aşağılayıcı bir kelime! Buna nasıl cüret eder? Milyon yıl geçse bile. Neden birdenbire çıldırdı bilmiyorum…. Komikti çünkü [Kanye’yle yaptığı telefon görüşmesinde Taylor], ‘Grammy kırmızı halısına çıktığımda tüm medya buna çok karşı olduğumu düşünecek ve ben sadece gülerek, ‘Şaka sizin üzerinizde çocuklar’ diyeceğim’ dedi. Başından beri işin içindeydim.’ diyeceğim. Ben de diyeceğim ki, bekleyin, ama Grammy konuşmanızda yine mağduru oynamak için kocamı tamamen kötülediniz.”

Swift’in temsilcisi daha sonra Billboard’a gönderdiği başka bir açıklamayla karşılık verdi: “Açıklamada “Taylor, Kim Kardashian’a karşı bir şey söylemiyor, zira Kim’in ne kadar baskı altında olduğunun ve Kanye West tarafından kendisine söylenenleri tekrar ettiğinin farkında. “Ancak bu, Kim’in söylediklerinin çoğunun yanlış olduğu gerçeğini değiştirmez. Kanye West ve Taylor 2016 yılının Ocak ayında ailesiyle birlikte tatildeyken sadece bir kez telefonda konuştular ve o zamandan beri hiç konuşmadılar. Taylor bu konuşmanın gerçekleştiğini hiçbir zaman inkâr etmedi. Kanye West o telefon görüşmesinde şarkıyı Twitter hesabından yayınlamasını da istemiş ve Taylor bunu reddetmiştir. Kanye West hiçbir zaman Taylor’a kendisinden bahsederken ‘o kaltak’ ifadesini kullanacağını söylememiştir. Bir şarkı hiç duyulmamışsa onaylanamaz. Kanye West şarkıyı Taylor Swift için hiç çalmamıştır. Taylor şarkıyı ilk kez herkes duyduğunda duymuş ve aşağılanmıştır. Kim Kardashian’ın Taylor ve ekibinin şarkının kaydedildiğinden haberdar olduğu iddiası doğru değildir ve Taylor Kanye West’in ve şimdi de Kim Kardashian’ın kendisini neden rahat bırakmadığını anlayamamaktadır.”

14 Temmuz 2016

Kim Kardashian’ın Keeping Up With The Kardashians programının yeni bölümünün tanıtımında Kanye’nin Taylor Swift ile devam eden kavgasında Taylor hakkında “saçmaladığını” savundu. “İnsanların kocama pervasızca belli bir şekilde davranmasından ve onu belli bir şekilde göstermesinden bıktığımı hissediyorum” dedi. “Kanye her zaman çok dürüsttür ve aklından geçeni söyler. İlk çıkmaya başladığımızda herkes benim hakkımda ileri geri konuşurdu ve o her zaman arkamı kollardı. Bu noktada, gerçekten umurumda değil, bu yüzden kocamı korumak için her şeyi yaparım.”

17 Temmuz 2016

Kim Kardashian, Taylor Swift ve eşi Kanye West’in “Famous” şarkısı hakkında telefonda konuşmasını video olarak Snapchat uygulamasında paylaşmıştır. “Taylor’la hala seks yapabilecekmişiz gibi hissediyorum” repliği hakkında konuşma sırasında, “O kaltağı ben meşhur ettim” repliğine dair herhangi bir görüntü bulunmamaktaydı.

“Kanye’nin bana şarkısında ‘o kaltak’ diyeceğini söylediği video nerede?” “Öyle bir şey yok çünkü hiç yaşanmadı.” “Telefon görüşmesinde Kanye’yi desteklemek istemiş olsam da, dinlemediğiniz bir şarkıyı ‘onaylayamazsınız’. Bana hikayenin tamamı anlatılmadığı ya da şarkının herhangi bir bölümü dinletilmediği halde yalancı olarak damgalanmak karakter suikastıdır.”

18 Eylül 2019

Taylor Swift daha sonraki zamanlarda Kanye West ile olan telefon konuşması hakkında detayları anlattı: “Dünya bağlamı ve buna yol açan olayları anlamadı, Çünkü hiçbir şey bir ön hazırlık olmadan öylece gerçekleşmez. Bana kaltak dediğinde sinirlenmeme neden olan bazı olaylar gerçekleşti. Bu sadece tekil bir olay değildi. Temel olarak, onunla aramızdaki dinamikten gerçekten bıkmıştım. Ve bu sadece o telefon görüşmesinde ve o şarkıda olanlara dayanmıyordu – bu bir tür zincirleme reaksiyondu.”

Ayrıca 2009’daki olaydan sonraki zamanlarda Kanye ile Taylor’un “yeniden bağlandığını” düşünmüş olduğunu da belirtti. “Biri size yüksek sesle saygı duymadığında ve burada olmayı hak etmediğinizi söylediğinde – ondan bu saygıyı o kadar çok istedim ki ve kendimden nefret ettiğim için, ‘Bana düşmanlık eden bu adam, sadece onun onayını istiyorum’ dedim. Ama ben o durumdaydım. Bu yüzden yemeğe falan giderdik.”

Taylor Swift daha sonra Kanye West’in 2015 VMA’ları öncesinde kendisini arayarak Video Vanguard Ödülü’nü sunması hakkında çok istekli olduğunu da söylediğinden bahsetmiştir.. “Çok tatlı olabiliyor. Benden bunu istediği için çok heyecanlandım. Ben de bu konuşmayı yazdım ve sonra VMA’lere gittik ve ben bu konuşmayı yaptım ve o da ‘MTV reytingler için bana bu ödülü sunması için Taylor Swift’i buraya getirdi!” diye bağırdı. [Tam olarak şu sözleri söyledi: “Taylor’ın bana ödül vereceğini kaç kez duyurdular biliyor musun çünkü bu onlara daha fazla reyting kazandırdı?”] Seyirciler arasında kolumu karısına dolamış bir şekilde duruyordum ve vücudumdan bir ürperti geçti. Çok iki yüzlü olduğunu fark ettim. Perde arkasında bana iyi davranmak istiyor ama sonra havalı görünmek, herkesin önüne çıkıp saçmalamak istiyor. Ve çok üzüldüm.”

Kanye West Taylor Swift ile telefon konuşmasını yapmadan önce yüzlerce çiçekten oluşan bir demet göndermesinden dolayı Taylor Swift şu sözleri söylüyor. “Bu yüzden benimle telefonda konuştuğunda, saygılı davranıp şarkıdaki tek bir satırdan bahsetmesi beni çok duygulandırdı,” diye devam etti. “Ben de ‘Tamam, güzel. Tekrar aramız iyi’ dedim. Sonra şarkıyı duyduğumda, ‘Bununla işim bitti. Eğer aramızın kötü olmasını istiyorsan, hadi aramız kötü olsun ama bu konuda gerçekçi ol.”

21 Mart 2020

Daha sonraki zamanlarda Kim Kardashian’ın Taylor Swift ile Kanye West’in aralarında yaptığı konuşmalarını paylaşmadan önce üzerinde oynayıp paylaştığı aslında Taylor Swift’in baştan beri söylediklerinin doğru olduğu ortaya çıktı.

“Kanye’nin bana şarkısında ‘o sürtük’ diyeceğini söylediği video nerede? Öyle bir şey yok çünkü hiç yaşanmadı. Birinin tüm dünyanın önünde kendisine ‘o sürtük’ denmesine vereceği duygusal tepkiyi kontrol edemezsiniz. Elbette şarkıyı sevmek istedim. Kanye bana şarkıyı seveceğimi söylediğinde ona inanmak istedim. Aramızda dostane bir ilişki olmasını istedim. Şarkıyı benim için çalacağına söz verdi ama hiç çalmadı. Telefon görüşmesinde Kanye’yi desteklemek istemiş olsam da, dinlemediğiniz bir şarkıyı ‘onaylayamazsınız’. Bana hikayenin tamamı anlatılmadığı ya da şarkının herhangi bir bölümü dinletilmediği halde yalancı olarak damgalanmak karakter suikastıdır. 2009’dan beri parçası olmayı hiç istemediğim bu anlatının dışında kalmayı çok isterdim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Konuyla İlgili Yazılar

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek olunuz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.