Dünya Tarihi

Nikola Tesla Kimdir? Önemli İcatları Nelerdir?

Nikola Tesla hayatı boyunca pek çok sorunla karşılaşmasına rağmen birçok şey başarmış önemli bir bilimadamıdır. Bu yazımızda Nikola Tesla’nın hayatı boyunca yaptığı önemli icatları inceledik.

Günümüzden onlarca yıl önce yaşamış bir insanın elindeki kısıtlı imkanlarla pek çok bilim adamının yapamadığı kadar icat yapmak kolay değildir. O yıllarda böyle büyük bir başarı elde ederek kendini diğer bilim adamlarından ayıran ve adını bilim tarihine altın harflerle yazdıran çok az bilim adamı vardır. Bu bilim adamları arasından belki de adını en çok duyduğumuz kişidir Nikola Tesla. Yaşamı boyunca onlarca icat yapıp patent almış, bugün bile bir hayal denilebilecek seviyede işler yapmış bir adamdır Nikola Tesla. Başka bilim adamları tarafından icatları çalınmış ya da başına pek çok olay ve engel gelmiş olmasına rağmen asla pes etmemiş ve ölene değin icat yapmaya devam etmiş büyük bir bilim adamıdır Nikola Tesla. İnsanlık ve bilim uğuruna sağladı yararlar ile bugün bile Nikola Tesla’ya teşekkür etmeliyiz. Peki kim bu Nikola Tesla ve önemli icatları nelerdir?

Nikola Tesla Kimdir?

Sıcak bir 10 Temmuz günü, 1856 yılında Sırbistan’ın Smilijan kasabasında dünyaya gözlerini açmıştır Nikola Tesla. Nikola Tesla’nın babası Hristiyan inancına son derece bağlı ve sakin bir şekilde yaşayan bir papaz idi. Nikola Tesla’nın annesi ise okuma yazma bilmemesine rağmen küçük ev aletleri tasarlayan ve yapan kendi çapında bir mucitti. Aynı zamanda Nikola Tesla’nın üç adet kız kardeşi vardı. Nikola Tesla annesinin sayesinde fizik ve matematik gibi bilim dallarına ilgi saldı ve pek çok bilgi edindi. Üniversite için Avusturya Prag Politeknik Üniversitesi’ne gitmiştir ama 3. sınıfta bırakmıştır okulu. Bu süreçte Fransızca, İngilizce, İtalyanca ve Almanca öğrenmiş, elektrik hakkındaki bilgi birikimini arttırmıştır. Çok takıntılı ve hızlı öfkelenen bir insan olduğu için asla evlenmemiştir. İlk olarak bir oto-mühendislik firmasında işe girmişti. Babasının isteği ile bu sefer Charles Ferdinand Üniversitesi’ne başlamıştır ancak babası ölünce okulu gene bırakmıştır. Ardından Paris’e gitmiş ve bir telefon şirketinde çalışmıştır. Burada gelecekte faydalı olacak önemli bilgiler öğrenmiştir.

Elde ettiği bilgiler ışığında icatlar yapmaya başlayan Nikola Tesla, Thomas Edison da dahil pek çok insan ve şirket için çalışmış ve icatlar yapmıştır. Nikola Tesla dünya ve bilim tarafından ilgi çekmek için pek çok buluş yapmış ve bu konularda ciddi oranda başarılı olmuştur. Başarılarının arasından en dikkat çekeni ise elektriğin kablosuz olarak taşınabildiğini göstermek için Londra Bilim Fuarını kablo kullanmadan kablosuz elektrik ile aydınlatarak deneysel olarak kanıtlamasıdır. Bu hamlesi ile dünya çapında büyük ilgi çekmiştir ve dünya çapında büyük bir sansasyon yaratmıştır Nikola Tesla. Aynı zamanda alternatif akımım kullanımıyla jeneratörleri ve motorlardaki komütatörleri ortadan kaldırmayı hedeflemiştir ancak o dönemlerde alternatif akım ile çalışabilecek tek bir motor bile bulamadığından işi beklediği kadar kolay olmadı. Sadece bunlarla da yetinmemiştir. Diğer icatlarına yazımın devamında değineceğim. Para ile arası hiç iyi olmadığından hayatının son yıllarından borç içinde yaşamıştır. Soğuk bir 7 Ocak günü 1943 yılında otel odasında ölü bulunmuştur.

Nikola Tesla’nın Önemli İcatları

Pek çok insanın bilmediği şekilde radyonun gerçek mucidi Nikola Tesla’dır. Bilim ve icatlar tarihine bakıldığı zaman radyoyu icat etmiş kişinin Marconi olduğu gözükse de gerçekte İtalyan mucit Marconi bir radyonun iç kısmında kullanılan tüm parça ve bileşenleri dahi mucidimiz Nikola Tesla’dan almıştır. Marconi, Nikola Tesla’nın icat ettiği parçaları kullanırken Nikola Tesla bu durumu biliyordu ve Marconi’ye izin veriyordu icatları kullanması için. Bunun sebebi ise Nikola Tesla’nın çok fazla parası olmadığından dolayı radyonun patentini alamaması ve Marconi’nin bu durumdan faydalanmasıdır. Nikola Tesla’nın bilinen yüzlerce patentinin olmasının yanında belki bir o kadar da bilinmeyen ve patenti alınmamış icadı bulunmaktadır. Patent alamamasının en önemli sebebi ise parasını düzenli kullanamaması ve bu sebeplerle parasız kalmasıdır. Hatta 1985 senesinde o döneme göre çok büyük bir alan olan 80 kilometrekarelik bit alanda radyo yayını yapmak için hazırlanıyordu ancak laboratuvarda çıkan büyük yangın sonucu çalışmalarını kaybetti ve radyonun icadı ertelendi.

Nikola Tesla’nın belki de en önemli icadı olan ve büyük ihtimalle en çok bilinen icadıdır Tesla Bobini. Bu bobin adını mucidi Nikola Tesla’dan almaktadır. Tesla Bobini 19. yüzyılın sonlarına doğru Nikola Tesla tarafından icat edilen önemli bir buluştur. Tesla Bobin’ini anlamak için önce bobinin ne olduğunu bilmek gerekir. Bobin yanı bir diğer adıyla indüktör, iletkenlik özelliğine sahip bir teli sarmal şekline getirerek ve içinden akım geçirilerek manyetik alan ortaya çıran alete bobin denmektedir. Tesla Bobini ise Nikola Tesla’nın hayali olan elektriği bir yerden bir yere kablosuz olarak iletmek için yapılmıştır. Nikola Tesla, Tesla Bobini dört ana parçadan oluşturmuştur. Bunlar: yüksek gerilim trafosu, toroid isimli bir boru türü, birincil ve ikincil olarak adlandırılmış bobinlerdir. Bu parçaların birleşmesi ile ortaya Tesla Bobini çıkar. Tesla Bobini elektrik aldığı zaman çalışmaya başlar ve belirli bir alan içerisinde kablosuz şekilde elektrik kullanabilecek tüm araçlar elektrik almaya başlar. Kablosuz elektrik verilebileceğini tüm dünyaya kanıtlamıştır.

Nikola Tesla’nın İcatları Neden Önemlidir?

Benim ve benim gibi pek çok insanın düşüncesi gibi Nikola Tesla bulunduğu çağın çok ötesinde işler başararak dünyada derin izler bırakmış önemli bir bilim adamıdır. Hakkı yense de o daima ün değil bilimin peşin ve ışığında yürümüştür. İnsanlara dokunmayı sevmeyen, hayatı boyunca hiç et yememiş, öldüğünde yanında güvercin bulunan değişik bir insan olmasına rağmen bilim için hepimizin örnek alması gereken bir kişidir. Bilim ve Nikola Tesla’nın ışığında yürüyeceğimiz bir gelecek olması dileğiyle Nikola Tesla’yı saygıyla anıyoruz.

Not: Bu konuyla ilgili olarak El Cezeri Kimdir? El Cezeri’nin Hayatı, Kitapları ve İcatları başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Bir Yorum

  1. Nikola Tesla Kimdir? Önemli İcatları Nelerdir? – Nikola Tesla’nın İcatları Neden Önemlidir? Tesla Bobini Nedir? Adlı bu yazı beni gerçekten çok bilgilendirdi. Edison adlı arkadaşın da ne kadar pis bir insan olduğunu hepimiz biliyoruzdur sanırım. Yaptığı her şey önceden Tesla zaten yapmıştı fakat Edison onları çalıp sanki kendi icadıymış gibi kullandı. -b

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Konuyla İlgili Yazılar

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek olunuz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.