11. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları 4. Ünite

11. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları – 4. Ünite (2020-2021)

Tarih Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları 4. Ünite başlıklı bu yazımızda 11. sınıf tarih ders kitabı içindeki 4. ünitenin sonunda yer alan ölçme ve değerlendirme çalışmaları bölümü sorularının cevaplarını hazırladık. Ders: Tarih Ekibi tarafından hazırlanan 11. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları 4. Ünite hakkında eklemek istediklerinizi yorum bölümünü kullanarak bize iletebilirsiz.

11. Sınıf Tarih Ders Kitabı 4. Ünite Cevapları

11. sınıf tarih ders kitabının dördüncü ünitesi olan Devrimler Çağında Değişen Devlet-Toplum İlişkilerı̇, beş kazanımdan oluşmaktadır. Aşağıda bu beş kazanıma yönelik soruların cevapları bulunmaktadır.

4. Ünite 1. Bölüm Cevapları

Aşağıdaki cümlelerde boş bırakılan yerlere uygun kavramları yazınız.

1. Fransız İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirisi

2. Sırplar

3. 1830

4. Asakir-i Mansure-i Muhammediye

5. Islahat Fermanı

6. Meşrutiyet

7. Osmanlıcılık

8. II. Abdülhamit

4. Ünite 2. Bölüm Cevapları

 Aşağıdaki açık uçlu soruların cevabını boş bırakılan alana yazınız.

9. Yunanistan

10. Birinci Meşrutiyet’in ilanı

11. Mahmut Şevket Paşa

12. Darülaceze

4. Ünite 3. Bölüm Cevapları

Aşağıda yer alan soruları “Demir Yolları” başlıklı metne göre cevaplandırınız.

13. Dünya’da bir kaynak yetersizliği bulunmaktaydı ve bu durumda Osmanlı’nın kaynakları büyük önem taşıyordu. Ancak bu kaynaklar tüm ülkelere yetmeyeceği için bu kaynaklar için bir rekabete girme zorunluluğundaydılar. Ayrıca demiryolları ülkelerin ekonomik açıdan gelişebilmesi, ticarette önemli ülkeler arasına girebilmesi için önemliydi ve kritik merkezlere yapılan demir yollarının ülkelere getirileri büyük olacaktı. Bu yüzden de aralarında bir yarış bulunmaktaydı.

14. Teknolojik açıdan bu konuda yeterli değillerdi ve tek başlarına böyle bi yükün altına girmesi hem başarısızlıkla sonuçlanacak hem de ülkeyi ekonomik açıdan büyük bir yükün altına sokacaktı. Ayrıca bu tarz konularda dışa bağlı bir politika izleyen Osmanlı, bu şekilde dış ilişkilerin, güçlü tutabileceğini düşünmekteydi.

15. Bu şekilde diğer ülkelerden vergi toplanabilmekte ve ülkenin ekonomisine fayda sağlanabilecekti. Ayrıca yurt dışıyla olan hem ticari hem de siyasi ilişkiler güçlenecek, bu durum uzun vadede ülkeye fayda sağlayabilecekti.

16. Avrupalı devletler arasında, özellikle Almanya ve Fransa

4. Ünite 4. Bölüm Cevapları

Aşağıda yer alan soruları “Yabancı ve Misyoner Okulları” başlıklı metne göre cevaplandırınız.

17. Kendi dinlerinden öğrencileri destekleyip onları geliştirip sonraki dönemde Osmanlı yönetiminde siyasal bir güç elde etmeyi planlamışlardır.

18. Hristiyan din eğitimi vererek kendi dinlerinin gücünün artmasını sağlamak ve Osmanlı siyasetinde etkin bir rol oynamak istemişlerdir.

19. Tüm bu okulların denetimini tek bir kurumda toplardım ve tüm okullarda verilen eğitimin aynı olmasını kanun haline getirirdim. Böylece ülkemizde öğretilenlerden daha rahat haberdar olabilir ve ülkemdeki siyasi gücüm artardı.

20. Olumsuz yönde etkilemiştir ve büyük zararlar vermişlerdir. ülkede insanlar arasında bir uçuruma ve dolayısıyla da farklı sıkıntıların oluşmasına neden olmuştur. Ortaya çıkan çan eğrisindeki uçurum insanların birbirine olan davranışlarını kötü etkilemiştir.

4. Ünite 5. Bölüm Cevapları

Aşağıdaki çoktan seçmeli soruları okuyarak doğru seçeneği işaretleyiniz.

21. C 22. B 23. B 24. C 25. B 26. C


Not: 11. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları 4. Ünite başlıklı yazımız yalnızca 4. ünite sonunda yer alan ölçme ve değerlendirme bölümü sorularının cevaplarını kapsamaktadır. 10. sınıf tarih ders kitabı cevaplarının tamamını için 11. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları – Tüm Üniteler (2020-2021) başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Soru Sor: 11. Sınıf Tarih Ders Kitabı içinde yer alan diğer soruları bilgi@derstarih.com e-posta adresini kullanarak bize iletebilirsiniz. Sorularınızı bize gönderin Ders: Tarih Ekibi sizin için yanıtlasın!

Yorum Yapın

Yorumunuzdan sonra Adınızı ve E-posta adresinizi yazabilirsiniz. E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Ders: Tarih, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamızı onayladığınızı kabul edeceğiz. Kapat Ayrıntılı Bilgi