11. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları 1. Ünite

11. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları – 1. Ünite (2019-2020)

Tarih Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları 1. Ünite başlıklı bu yazımızda 11. sınıf tarih ders kitabı içindeki 1. ünitenin sonunda yer alan ölçme ve değerlendirme çalışmaları bölümü sorularının cevaplarını hazırladık. Ders: Tarih Ekibi tarafından hazırlanan 11. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları 1. Ünite hakkında eklemek istediklerinizi yorum bölümünü kullanarak bize iletebilirsiz.

11. Sınıf Tarih Ders Kitabı 1. Ünite Cevapları

11. sınıf tarih ders kitabının birinci ünitesi olan Değişen Dünya Dengeleri Karşısında Osmanlı Siyasetı̇ (1595-1774), beş kazanımdan oluşmaktadır. Aşağıda bu beş kazanıma yönelik soruların cevapları bulunmaktadır.

1. Ünite 1. Bölüm Cevapları

Aşağıdaki cümlelerde boş bırakılan yerlere uygun kavramları yazınız.

1. Garp Ocakları

2. Levant Company

3. Konsolosluk

4. Venedik

1. Ünite 2. Bölüm Cevapları

Aşağıdaki soruların cevaplarını boş bırakılan yerlere yazınız.

5. Zitvatoruk Antlaşması

6. İngiltere- Hollanda

7. Kutsal İttifak

8. Kasr-ı Şirin Antlaşması

9. Küçük Kaynarca Antlaşması

10. Kadırga

1. Ünite 3. Bölüm Cevapları

 Aşağıdaki açık uçlu soruların cevabını boş bırakılan alana yazınız.

11. Gelecek zamanlarda devletler arası ilişkilerin kesin olmaması ve olası bir anlaşmazlık durumunda bu anlaşmalar nedeniyle devletlerin rahat karar alması engellenmemesi için antlaşmalara belli bir süre eklenmiştir. Ayrıca zaman ilerledikçe teknolojik gelişmeler vb. dönemin şartlarını çok değiştirmektedir ve geçmişte imzalanmış bir antlaşma dönemin koşullarına uygunluk gösteremeyebilir.

12. Rusya bu antlaşmayla beraber Osmanlı’nın iç işlerine karışmaya başlamış, Karadeniz’deki etkinliğini arttırmıştır. Ayrıca Rusya’nın iç işlerine karışması Osmanlı’nın hem ülke içi hem de ülke dışı siyasette gücünü kaybetmesine sebep olmuş ve bu durum ülke içinde karışıklıklara neden olmuştur. 

13. Rusya uzun yıllardan beridir sıcak denizlere inmeyi hedeflemektedir ve Osmanlı da bu hedeflerine ulaşabilmeleri için en mantıklı hedef olmuştur. Ayrıca Panslavizm politikası da Rusya’nın Osmanlı’yla bu şekilde bir ilişki yürütmesine neden olmuştur.

14. Bu mağlubiyetlerden sonra Osmanlı toprak genişletme politikasından vazgeçip sahip olduklarını koruma politikasına adım atmıştır. Ayrıca iç işlerinde sıkıntılar oluşmuş, halkın güvenini kaybetmiştir. Bu durum Osmanlı’yı hem ekonomik hem de siyasi bir kayba sokmuştur ve ülkede ayaklanmalar, huzursuzluklar baş göstermeye başlamıştır. 

1. Ünite 3. Bölüm Cevapları

Aşağıda verilen 15-19. soruları “Osmanlı Devleti” adlı metinden yola çıkarak cevaplandırınız.

15. Doğru Cevap: E şıkkı yani Etnik yapıdan kaynaklı isyanların başlaması

16. Ülkede adaletsizlikler ve halkın bu adaletsizlik sonucu rahatsızlığı ve huzursuzluğu ortaya çıkabilir. Yönetimine güvenmeyen bir halk ülkenin dış ilişkilerde de sıkıntıya girmesine den olur. Diğer ülkeler de Osmanlı’ya güvenmemeye başlar ve onlarla ticari ya da diplomatik ilişkilerden kaçınırlar.

17. Kendi kültürlerini rahatlıkla devam ettirebilme şansı elde etmişlerdir. Ayrıca ülkenin onlara sağladığı ayrıcalıklardan dolayı kendi ya da başka ülkelerde ulaşamayacakları bir huzur ve rahatlık seviyesine ulaşabileceklerdir.

18. Osmanlı’da yavaş yavaş güven ve barış ortamı bozulmaya başlamış, halkta huzursuzluklar ve bu konuya serzenişler başlamıştır. Aynı zamanda dönemin gelişmelerinden geri kalan devlet ekonomik ve siyasal olarak sıkıntılar içine düşmüştür.

19. Dünyadaki gelişmeleri takip etmek, ülke ekonomisini kalkındırmak için planlamalar yapmak, eğitim sistemini düzenlemek ve geliştirmek, bilim ve teknolojiye önem vermek, devlet yöneticilerini özenle seçmek.

1. Ünite 4. Bölüm Cevapları

Aşağıda verilen 20-22. soruları “Westphalia Barışı” adlı metinden yola çıkarak cevaplandırınız.

20. Doğru Cevap: B şıkkı yani Westphalia Barışı ile Habsburg Hanedanı sona ermiştir. 

21. Fransa

22. Siyasi alanda kendini geliştiren ve diğer ülkelerle ilişkilerini arttıran bir ülke bunun etkilerini hem sosyal hem de ekonomik alanda hisseder. Dış ticaret iyileşir, ülkedeki refah seviyesine de olumlu etkileri olur. Diplomaside kendini geliştirerek ülkeyi de gelişmiş ülkeler seviyesine uzun vadede getirebilir.

1. Ünite 5. Bölüm Cevapları

Aşağıdaki çoktan seçmeli soruları okuyarak doğru seçeneği işaretleyiniz.

23. E 24. D 25. C 26. E 27. E 28. B 29. C 30. D


Not: 11. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları 1. Ünite başlıklı yazımız yalnızca 1. ünite sonunda yer alan ölçme ve değerlendirme bölümü sorularının cevaplarını kapsamaktadır. 10. sınıf tarih ders kitabı cevaplarının tamamını için 11. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları – Tüm Üniteler (2019-2020) başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Soru Sor: 11. Sınıf Tarih Ders Kitabı içinde yer alan diğer soruları bilgi@derstarih.com e-posta adresini kullanarak bize iletebilirsiniz. Sorularınızı bize gönderin Ders: Tarih Ekibi sizin için yanıtlasın!

Yorum Yapın

Yorumunuzdan sonra Adınızı ve E-posta adresinizi yazabilirsiniz. E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Ders: Tarih, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamızı onayladığınızı kabul edeceğiz. Kapat Ayrıntılı Bilgi