Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi 2. Dönem 2. Yazılı (2022-2023)

2022-2023 12. Sınıf Seçmeli Tarih Dersi 2. Dönem 2. Yazılı Sınavı

12. Sınıf Seçmeli Tarih 2. Dönem 2. Yazılı

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’ne göre öğrencilerin başarısı; öğretim programı öğrenme kazanımları esas alınarak dersin özelliğine göre yazılı sınavlar, uygulamalı sınavlar, performans çalışmaları ve projeler üzerine alınan puanlara göre belirlenir. Tarih dersinde öğrenci başarısını tespit edebilmek için kullanılan araçlardan biri de yazılı sınavlardır. Bu yazımızda Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi 2. Dönem 2. Yazılı örneğini paylaşıma açıyoruz.

Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi 2. Dönem 2. Yazılı

Tarih dersi yazılı sınavları ile ilgili Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi 2. Dönem 2. Yazılı örneği aşağıda yer almaktadır. Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi 2. Dönem 2. Yazılı örneği yönetmelik gereği açık uçlu sorulardan oluşmaktadır. Ancak Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi 2. Dönem 2. Yazılı içine kısa yanıtlı, doğru-yanlış, eşleştirmeli veya çoktan seçmeli test gibi sorular da eklenebilir.

Aşağıdaki Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi 2. Dönem 2. Yazılı örneği 2022-2023 eğitim öğretimi yılı için yeni müfredata göre hazırlanmıştır. Bu yazılı sınavda sınav kapsamındaki ilgili kazanımlardan 10 soru bulunmaktadır. Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi 2. Dönem 2. Yazılı sınavı  içerisinde analiz ve değerlendirme düzeyindeki kazanımlara yönelik birden fazla soru yer almaktadır.  Bu tarih yazılı sınavı içerisinde yer alan sorular puanlanmamıştır. Puanlama işi tarih öğretmenine bırakılmıştır.

Tarih dersi öğretim programında yer alan becerilere ve kazanımlara göre hazırlanan 12. Sınıf Seçmeli Tarih 2. Dönem 2. Yazılı sınavını bilgisayarınıza kopyalayarak üzerinde düzenleme veya değişiklik yapabilirsiniz.

Yanıt Anahtarı: Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi 2. Dönem 2. Yazılı cevap anahtarları sorulardan hemen sonra aşağıda ayrı bir başlıkta yer almaktadır.

2022-2023 Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Dersi 2. Dönem 2. Yazılı Sınavı

2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI

……………………………… LİSESİ

ÇAĞDAŞ TÜRK VE DÜNYA TARİHİ DERSİ

2. DÖNEM 2. YAZILI SINAVI

SORULAR

1. Türkiye ile diğer Türk Cumhuriyetleri’nin günümüzdeki ilişkilerini Orta Asya, Hazar bölgesi ve Kafkasya’daki fırsatların değerlendirilmesi bağlamında değerlendiriniz.

2. Sırbistan’ın Kosova ile Bosna-Hersek’i neden işgal etmiştir? Bu işgal sırasında kültürel mirasın yok edilmesine ve Boşnaklara karşı uygulanan soykırıma küresel güçlerin ve uluslararası örgütlerin yaklaşımları nasıl olmuştur?

3. 2003’te Irak’ın işgalinin nedenlerini ve sonuçlarını açıklayınız. Güney komşusunun işgaline Türkiye’nin tutumu nasıl olmuştur?

4. İletişim teknolojisindeki gelişmelerin insan yaşamına olumsuz etkileri neler olmuştur?

5. Türkiye’nin, mülteci sorununa yaklaşımını, Avrupa ülkelerinin bu soruna yaklaşımlarını Suriyeli mülteciler örneği üzerinden karşılaştırınız.

6. Sosyal medyanın yaygınlaşmasının toplumumuz üzerindeki olumlu veya olumsuz etkisini kendi yaşamınızdan örneklerle açıklayınız.

7. ABD ve Rusya’nın terör örgütlerinin ortaya çıkışındaki rolleri ile kendi ülkeleri dışında meydana gelen terör eylemleri karşısındaki tavırlarındaki farklılığın veya tutarsızlığın nedeni neler olabilir?

8. 2013’te Türkiye’de yaşanan gezi parkı olaylarının arkasında yer alan güçlerin amaç ve hedefleri nelerdi?

9. FETÖ’nün 15 Temmuz 2016 darbe girişimindeki amacı neydi? Türk toplumunun bu darbe girişimine tepkisi neler olmuştur?

10. Türkiye’nin milli sanayi oluşturma çalışmalarını Türksat, Anka, Hürkuş, Göktürk, Altay gibi projeler ekseninde açıklayınız.


2022-2023 Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Dersi 2. Dönem 2. Yazılı Sınavı Yanıt Anahtarı

ÇAĞDAŞ TÜRK VE DÜNYA TARİHİ DERSİ

2. DÖNEM 2. YAZILI SINAVI

YANITLAR

Hazırlanmaktadır…


Tüm Yazılı Sınavlar: Tarih dersi yazılı sınavları ile ilgili örnek sınavların tamamını incelemek için Tarih Dersi Yazılı Sınavları – Yeni Müfredata Göre (2022-2023) başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Yazılar
Yorum Yapın

İlk Siz Haberdar Olun!
E-posta adresinizi girin, yeni içeriklerimiz e-posta adresinize gelsin.