9. SınıfTarih Dersi

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları – Tüm Üniteler (2021-2022)

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları başlıklı bu yazımızda 9. sınıf MEB tarih ders kitabındaki tüm ünitelerin içindeki soruların cevaplarını hazırladık. 9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları yazımızda aşağıdaki bölümlerde yer alan soruların cevaplarını hazırladık;

 • ÜNİTE BAŞINDA: “Hazırlanalım” bölümünde yer alan soruları yanıtladık ve “Kavramlar” bölümündeki kavramları açıkladık.
 • ÜNİTE İÇİNDE: “Tartışalım”, “Cevaplayalım”, “Yorumlayalım”, “Araştıralım” bölümlerindeki soruları yanıtladık.
 • ÜNİTE SONUNDA: “Ölçme ve Değerlendirme” bölümündeki tüm soruları yanıtladık.

Ders: Tarih Ekibi tarafından hazırlanan 9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları hakkında eklemek istediklerinizi yorum bölümünü kullanarak bize iletebilirsiz.

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları

Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın 2018 yılında hazırladığı ve en son 19 Ocak 2018’de güncellediği tarih öğretim programında Ders Kitabı Yazımında Dikkat Edilecek Hususlar başlıklı bölüm yer almaktadır. Bu bölümde tarih ders kitabı soruları ve cevapları hakkında aşağıdaki açıklamalara yer verilmiştir.

Tarih ders kitabı ünite sonu ölçme ve değerlendirme bölümlerinde dokümanlarla veya görsel ögelerle (resim, fotoğraf, grafik, tablo vb.) desteklenmiş, düşünme becerilerini kullanmayı gerektirecek ve öğrencilerin konuyla ilgili öğrenme düzeylerini belirlemeye yönelik çoktan seçmeli, açık uçlu sorulara yer verilmelidir. Sorular yapılandırılırken soruların 9. sınıf tarih dersi kazanımlarının gerektirdiği bilgi, beceri ve değerlere uygun olmaları göz önüne alınmalıdır.

Bu doğrultuda 9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları başlıklı yazımızın içindeki cevaplar, tarih dersi öğretim programlarında belirtildiği gibi çoktan seçmeli ve açık uçlu sorulara (kısa ve uzun cevaplı) aittir.

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Üniteleri

Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın hazırladığı tarih dersi öğretim programında 9. sınıf tarih dersi üniteleri de yer almaktadır. 9. Sınıf Tarih Dersi altı üniteden oluşmaktadır.

 • Tarih ve Zaman
 • İnsanlığın İlk Dönemleri
 • Orta Çağ’da Dünya
 • İlk ve Orta Çağlarda Türk Dünyası
 • İslam Medeniyetinin Doğuşu
 • Türklerin İslamiyet’i Kabulü ve İlk Türk İslam Devletleri

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları (Tüm Üniteler)

9. sınıf tarih ders kitabı da bu altı üniteye göre hazırlanmıştır. Aşağıdaki linklere tıklayarak 9. sınıf tarih ders kitabı cevaplarını ünite ünite inceleyebilirsiniz.

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı 1. Ünite Cevapları

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı 2. Ünite Cevapları

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı 3. Ünite Cevapları

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı 4. Ünite Cevapları

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı 5. Ünite Cevapları

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı 6. Ünite Cevapları


Tüm Ders Kitabı Yanıtları: 9. sınıf tarih ders kitabı cevaplarının yanı sıra diğer sınıfların tarih ders kitapları cevaplarını da hazırladık. Tarih ders kitabı cevaplarını aşağıdaki bağlantılara tıklayarak inceleyebilirsiniz.

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları (Tuna Yayınları)

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları

Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Ders Kitabı Cevapları

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

8 Yorum

 1. 7. Dervişler kendilerini tanrıya adamış aynı zamanda sefil bir halde yaşayan bir topluluktur.

  yukarıda ki başta olmak üzere bir çok cevabınız çok ciddiyetsiz lakayt ve basit cümlelerle ifade edilmiş. Amacınız sanırım sadece cevaplamak. İçerikleri ne amaçla hazırladığınızı bilmiyorum. Sadece google için içerik üretiyorsanız yanlış yoldasınız. sizlere tavsiyem biraz daha araştırmaya yönelik biraz daha bilimsel cevaplar eklemeniz.

  1. Eleştiriniz için teşekkür ederiz.
   Amacımız, öğrencilere tarih dersi çalışmalarında destek olabilmek. Tarih ders kitabında yer alan sorulara verdiğimiz yanıtları yetersiz ise ilgili soruyu Öğrenciler Soruyor adresi üzerinden ekibimize gönderebilirsiniz. Ders: Tarih Ekibi sizin için daha ‘bilimsel’ yanıtlar vermeye çalışacaktır.

 2. Tarih ders kitabı cevapları için çok teşekkür ederim.
  Daha iyi yerlere gelebilmek adına kitap üzerine de yazıp buraya atmanız daha uygun olacaktır.
  Teşekkürler ♥

 3. 9. sınıf ders kitabının tüm ünitelerini cevaplamışsınız. Gerçekten emeğinize sağlık. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi (adblock) kapatarak web sitemizin yayın yapmasına destek olunuz. Ders: Tarih Ekibi tamamen gönüllü çalışarak Türkiye’de tarih öğretiminin niteliğinin geliştirilmesine kaktı sunmayı amaçlamaktadır. Tüm çalışmalarımız için tek gelir kaynağımız reklamlar. Bu noktada bie destek olursanız çok seviniriz.