12. Sınıf İnkılap Tarihi 1. Dönem 2. Yazılı

12. Sınıf İnkılap Tarihi 1. Dönem 2. Yazılı – Yeni Müfredata Göre (2020-2021)

2020-2021 12. Sınıf İnkılap Tarihi Dersi 1. Dönem 2. Yazılı Sınavı

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’ne göre öğrencilerin başarısı; öğretim programı öğrenme kazanımları esas alınarak dersin özelliğine göre yazılı sınavlar, uygulamalı sınavlar, performans çalışmaları ve projeler üzerine alınan puanlara göre belirlenir. Tarih dersinde öğrenci başarısını tespit edebilmek için kullanılan araçlardan biri de yazılı sınavlardır. Bu yazımızda 12. Sınıf İnkılap Tarihi 1. Dönem 2. Yazılı örneğini paylaşıma açıyoruz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi 1. Dönem 2. Yazılı

Tarih dersi yazılı sınavları ile ilgili 12. Sınıf İnkılap Tarihi 1. Dönem 2. Yazılı örneği aşağıda yer almaktadır. 12. Sınıf İnkılap Tarihi 1. Dönem 1. Yazılı örneği yönetmelik gereği açık uçlu sorulardan oluşmaktadır. Ancak 12. Sınıf İnkılap Tarihi 1. Dönem 2. Yazılı içine kısa yanıtlı, doğru-yanlış, eşleştirmeli veya çoktan seçmeli test gibi sorular da eklenebilir.

Aşağıdaki12. Sınıf İnkılap Tarihi 1. Dönem 2. Yazılı örneği 2020-2021 eğitim öğretimi yılı için yeni müfredata göre hazırlanmıştır. Bu yazılı sınavda sınav kapsamındaki ilgili kazanımlardan 10 soru bulunmaktadır. 12. Sınıf İnkılap Tarihi 1. Dönem 2. Yazılı sınavı  içerisinde analiz ve değerlendirme düzeyindeki kazanımlara yönelik birden fazla soru yer almaktadır.  Bu tarih yazılı sınavı içerisinde yer alan sorular puanlanmamıştır. Puanlama işi tarih öğretmenine bırakılmıştır.

Tarih dersi öğretim programında yer alan becerilere ve kazanımlara göre hazırlanan 12. Sınıf İnkılap Tarihi 1. Dönem 2. Yazılı sınavını bilgisayarınıza kopyalayarak üzerinde düzenleme veya değişiklik yapabilirsiniz.

Yanıt Anahtarı: 12. Sınıf İnkılap Tarihi 1. Dönem 2. Yazılı cevap anahtarlarını isteyen tarih öğretmenleri yorum bölümü üzerinden bizimle iletişime geçebilirler. Yorum bölümüne e-posta adresini yazan öğretmenlerimizle iletişime geçeceğiz.

2020-2021 12. Sınıf Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Dersi 1. Dönem 2. Yazılı Sınavı

2020-2021 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI
……………………………… LİSESİ
12. SINIF TÜRKİYE CUMHURİYETİ İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK DERSİ

1. DÖNEM 2. YAZILI SINAVI

SORULAR

1. Lozan Barış Antlaşması’nda Irak sınırının belirlenememesinin nedenleri neler olabilir? Bu süreçte Britanya’nın ve TBMM’nin argümanları nelerdi?

2. Milli Mücadele’nin kadın kahramanlarından hangisi sizi daha çok etkilemiştir? Neden?

3. Cumhuriyet’in ilanı hangi gerekçeler üzerinden TBMM’de tartışılmıştır?

4. Anayasada’da yer alan Atatürk milliyetçiliği nedir? Bu ülkenin dayandığı temeller nelerdir?

5. 1924 Anayasası’nın ilk maddesi nedir? Neden bu madde birinci sıraya alınmıştır?

6. Türk Medeni Kanunu ile kadınların elde ettiği haklar nelerdir?

7. Türk Tarih Kurumu hangi çalışmaları yapması için kurulmuştur?

8. Şapka İnkılabı Atatürk ilke ve devrimlerinde neyi simgelemektedir? Devrimin hangi özelliğini yansıtmaktadır?

9. İzmir İktisat Kongresi’nin uluslarası dünyaya vermek istediği mesaj neydi? Bu mesaj kongrenin aldığı hangi kararlarda gösterilmiştir?

10. Atatürkçü düşünce sisteminin modern Türkiye’nin oluşumuna etkileri neler olmuştur?


Tüm Yazılı Sınavlar: Tarih dersi yazılı sınavları ile ilgili örnek sınavların tamamını incelemek için Tarih Dersi Yazılı Sınavları – Yeni Müfredata Göre (2020-2021) başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

1 Yorum Yapıldı
  1. Hasan Diyor ki:

    12. sınıf inkılap tarihi sınavı oldukça zordu. Öğrencilerim bana çok kızgın böyle bir tarih yazılısı yaptığım için.

Yorum Yapın

Yorumunuzdan sonra Adınızı ve E-posta adresinizi yazabilirsiniz. E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Ders: Tarih, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamızı onayladığınızı kabul edeceğiz. Kapat Ayrıntılı Bilgi