10. Sınıf Tarih 2. Dönem 2. Yazılı – Yeni Müfredata Göre (2022-2023)

2022-2023 10. Sınıf Tarih Dersi 2 Dönem 2. Yazılı Sınavı

10. Sınıf Tarih 2. Dönem 2. Yazılı

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’ne göre öğrencilerin başarısı; öğretim programı öğrenme kazanımları esas alınarak dersin özelliğine göre yazılı sınavlar, uygulamalı sınavlar, performans çalışmaları ve projeler üzerine alınan puanlara göre belirlenir. Tarih dersinde öğrenci başarısını tespit edebilmek için kullanılan araçlardan biri de yazılı sınavlardır. Bu yazımızda 10. Sınıf Tarih 2. Dönem 2. Yazılı örneğini paylaşıma açıyoruz.

10. Sınıf Tarih 2. Dönem 2. Yazılı

Tarih dersi yazılı sınavları ile ilgili 10. Sınıf Tarih 2. Dönem 2. Yazılı örneği aşağıda yer almaktadır. 10. Sınıf Tarih 2. Dönem 2. Yazılı örneği yönetmelik gereği açık uçlu sorulardan oluşmaktadır. Ancak 10. Sınıf Tarih 2. Dönem 2. Yazılı içine kısa yanıtlı, doğru-yanlış, eşleştirmeli veya çoktan seçmeli test gibi sorular da eklenebilir.

Aşağıdaki 10. Sınıf Tarih 2. Dönem 2. Yazılı örneği 2022-2023 eğitim öğretimi yılı için yeni müfredata göre hazırlanmıştır. Bu yazılı sınavda sınav kapsamındaki ilgili kazanımlardan 10 soru bulunmaktadır. 10. Sınıf Tarih 2. Dönem 2. Yazılı sınavı  içerisinde analiz ve değerlendirme düzeyindeki kazanımlara yönelik birden fazla soru yer almaktadır.  Bu tarih yazılı sınavı içerisinde yer alan sorular puanlanmamıştır. Puanlama işi tarih öğretmenine bırakılmıştır.

Tarih dersi öğretim programında yer alan becerilere ve kazanımlara göre hazırlanan 10. Sınıf Tarih 2. Dönem 2. Yazılı sınavını bilgisayarınıza kopyalayarak üzerinde düzenleme veya değişiklik yapabilirsiniz.

Yanıt Anahtarı: 10. Sınıf Tarih 2. Dönem 2. Yazılı cevap anahtarları sorulardan hemen sonra aşağıda ayrı bir başlıkta yer almaktadır.

2022-2023 10. Sınıf Tarih Dersi 2. Dönem 2. Yazılı Sınavı

2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI

……………………………… LİSESİ

10. SINIF TARİH DERSİ 2. DÖNEM 2. YAZILI SINAVI

SORULAR

1. Doğu Avrupa’da hâkimiyet kurmak için Osmanlıların Habsburglara karşı izlediği politikanın temel dinamikleri nelerdir?

2. Osmanlıların XV. ve XVI. yüzyıllarda Roma Katolik Kilisesi’ne karşı Ortodoksluğu ve Protestanlığı himaye edilerek desteklemesinin Osmanlılara uzun vadeli etkileri neler olmuştur?

3. Coğrafi Keşifler’in Osmanlıların Akdeniz’deki hâkimiyetinde meydana getirdiği değişimleri izinli korsanlık bağlamında açıklayınız.

4. Şehzadegan okulundaki eğitim-öğretim faaliyetlerinin Osmanlıların yönetim yapısına etkisi nelerdir?

5. Fatih Kanunnâmesi ile devletin geleceği için padişaha kendi öz kardeşlerini bile öldürme izninin verilmesini Osmanlılarda merkezi otoriteyi güçlendirme çerçevesinde açıklayınız.

6. Osmanlılarda ümmet ve millet kavramlarına yüklenen anlamlar nelerdir? Osmanlılarda millet sistemi nasıl işletilmiştir?

7. Osmanlıların fethettiği bölgelerdeki gayrimüslimlerin yaşadıkları toplumsal değişimleri Bosna ve Hersek üzerinden açıklayınız.

8. Osmanlılarda toprağın mülkiyeti kime aittir? Bu mülkiyet sahipliği tarımsal üretimin sürdürülmesindeki rolü ne olmuştur?

9. Osmanlılarda loncaların toplumsal hayattaki ve mesleki eğitimdeki yeri nedir?

10. Osmanlılarda vakıfların tolumsal hayatta üstlendiği rolü imar faaliyetleri örnekleriyle açıklayınız.


2022-2023 10. Sınıf Tarih Dersi 2. Dönem 2. Yazılı Sınavı Yanıt Anahtarı

10. SINIF TARİH DERSİ 2. DÖNEM 2. YAZILI SINAVI

YANITLAR

Hazırlanmaktadır…

 


Tüm Yazılı Sınavlar: Tarih dersi yazılı sınavları ile ilgili örnek sınavların tamamını incelemek için Tarih Dersi Yazılı Sınavları – Yeni Müfredata Göre (2022-2023) başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Yazılar
9 Yorum Yapıldı
 1. Şeyma Diyor ki:

  tarih soruları yanıtlarını aldım, zor sınavdı. size de göndrebilirim yanıtları isterseniz.

  1. Ahmet Çalışkan Diyor ki:

   İyi olur

  2. Büşra Diyor ki:

   Rica etsem tarih soruları yanıtlarını isteyebilir miyim?

   1. Can Diyor ki:

    büşra cevaplar bende sana nerden ulaşabilirim.

 2. Gürkan Diyor ki:

  Bunlar nasıl tarih sorusu kazık gibi ?

  1. Mert Sülün Diyor ki:

   Aynen. Bu tarih sınavı sorularını kim hazırlıyor?

 3. Emirhan Tunç Diyor ki:

  tarih sorularının cevaplaını alabilirmiyim

 4. Arzu Şahin Diyor ki:

  tarih 10.sınıf 2.dönem 2. yazılı soruları ve cevapalarını alabilir miyim ?

 5. Hakan Diyor ki:

  soru cevapları lütven bugün sınav var çok aciiiiiiillllllllllllllllllllll !

Yorum Yapın

İlk Siz Haberdar Olun!
E-posta adresinizi girin, yeni içeriklerimiz e-posta adresinize gelsin.