MEB 10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları (2018-2019)

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları – Tüm Üniteler (2019-2020)

MEB 10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Ölçme ve Değerlendirme Bölümü Cevapları

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları başlıklı bu yazımızda 10. sınıf tarih ders kitabı içindeki ünitelerin sonlarında yer alan ölçme ve değerlendirme çalışmaları bölümü sorularının cevaplarını hazırladık. Ders: Tarih Ekibi tarafından hazırlanan 10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları hakkında eklemek istediklerinizi yorum bölümünü kullanarak bize iletebilirsiz.

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları

Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın 2018 yılında hazırladığı ve en son 19 Ocak 2018’de güncellediği tarih öğretim programında Ders Kitabı Yazımında Dikkat Edilecek Hususlar başlıklı bölüm yer almaktadır. Bu bölümde tarih ders kitabı soruları ve cevapları hakkında aşağıdaki açıklamalara yer verilmiştir.

Tarih ders kitabı ünite sonu ölçme ve değerlendirme bölümlerinde dokümanlarla veya görsel ögelerle (resim, fotoğraf, grafik, tablo vb.) desteklenmiş, düşünme becerilerini kullanmayı gerektirecek ve öğrencilerin konuyla ilgili öğrenme düzeylerini belirlemeye yönelik çoktan seçmeli, açık uçlu sorulara yer verilmelidir. Sorular yapılandırılırken soruların 10. sınıf tarih dersi kazanımlarının gerektirdiği bilgi, beceri ve değerlere uygun olmaları göz önüne alınmalıdır.

Bu doğrultuda 10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları başlıklı yazımızın içindeki cevaplar, tarih dersi öğretim programlarında belirtildiği gibi çoktan seçmeli ve açık uçlu sorulara (kısa ve uzun cevaplı) aittir.

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Üniteleri

Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın hazırladığı tarih dersi öğretim programında 10. sınıf tarih dersi üniteleri de yer almaktadır. 10. Sınıf Tarih Dersi yedi üniteden oluşmaktadır.

 • Yerleşme ve Devletleşme Sürecinde Selçuklu Türkiyesi
 • Beylikten Devlete Osmanlı Siyasetı̇ (1302-1453)
 • Devletleşme Sürecinde Savaşçılar ve Askerler
 • Beylikten Devlete Osmanlı Medeniyetı̇
 • Dünya Gücü Osmanlı (1453-1595)
 • Sultan ve Osmanlı Merkez Teşkilatı
 • Klasik Çağda Osmanlı Toplum Düzenı̇

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Ölçme ve Değerlendirme Bölümü Cevapları

10. sınıf tarih ders kitabı yukarıda yer alan yedi üniteye göre hazırlanmıştır. Aşağıda 10. sınıf tarih ders kitabında yer alan ünite sonu ölçme değerlendirme bölümü cevaplarını inceleyebilirsiniz. Aşağıdaki linklere tıklayarak 10. sınıf tarih ders kitabı cevaplarını ünite ünite inceleyebilirsiniz.

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 1. Ünite Cevapları

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 2. Ünite Cevapları

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 3. Ünite Cevapları

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 4. Ünite Cevapları

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 5. Ünite Cevapları

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 6. Ünite Cevapları

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 7. Ünite Cevapları


Tüm Soruların Yanıtları: 10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları başlıklı yazımız yalnızca ünite sonlarında yer alan ölçme ve değerlendirme bölümü sorularının cevaplarını kapsamaktadır. Kitap içinde yer alan diğer soruları bilgi@derstarih.com e-posta adresini kullanarak bize iletebilirsiniz. Sorularınızı bize gönderin Ders: Tarih Ekibi sizin için yanıtlasın!

Tüm Ders Kitabı Yanıtları: 10. sınıf tarih ders kitabı cevaplarının yanı sıra diğer sınıfların tarih ders kitapları cevaplarını da hazırladık. Tarih ders kitabı cevaplarını aşağıdaki bağlantılara tıklayarak inceleyebilirsiniz.

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları

2 Yorum Yapıldı
 1. Ahmet Diyor ki:

  Tarih ders kitapları cevapları harika olmuş, adamsınız be. Tarih dersi soruları cevapları burada, süper!

  1. Osman Diyor ki:

   yalan atma ?

Yorum Yapın

Yorumunuzdan sonra Adınızı ve E-posta adresinizi yazabilirsiniz. E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Ders: Tarih, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamızı onayladığınızı kabul edeceğiz. Kapat Ayrıntılı Bilgi