10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları 6. Ünite

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları – 6. Ünite (2019-2020)

Tarih Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları 6. Ünite başlıklı bu yazımızda 10. sınıf tarih ders kitabı içindeki 6. ünitenin sonunda yer alan ölçme ve değerlendirme çalışmaları bölümü sorularının cevaplarını hazırladık. Ders: Tarih Ekibi tarafından hazırlanan 10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları 6. Ünite hakkında eklemek istediklerinizi yorum bölümünü kullanarak bize iletebilirsiz.

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 6. Ünite Cevapları

10. sınıf tarih ders kitabının altıncı ünitesi olan Sultan ve Osmanlı Merkez Teşkilatı, iki kazanımdan oluşmaktadır. Aşağıda bu iki kazanıma yönelik soruların cevapları bulunmaktadır.

6. Ünite A Bölümü Cevapları

Aşağıdaki terimleri birer cümle ile açıklayınız.

Vezîriâzam Nedir?

Osmanlı divanındaki baş vezirdir.

Kaptanıderya Nedir?

Osmanlı Devleti’nde deniz kuvvetlerinin başıdır.

Kanunname-i Ali Osman Nedir?

Osmanlı Devleti’nde yasaların toplandığı bir derlemedir.

6. Ünite B Bölümü Cevapları

Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Bâbüsselâm ve Bâb-ı Hümâyun.

2. Yemek derslerinin yanı sıra, nakış, dans, enstrüman ve tören dersleri.

3. Müsadere, suçlu görülen bir kimsenin, işlediği suçun karşılığı olarak, mal varlığına el konmasıdır. Böyle bir yetki devlet adamlarının haksız kazanç sağlamaktan caydırma ve böylece devletin işleyişini güvence altına almaktadır.

4. Şehzadeler sancağı yöneterek bir nevi devlet yönetim simülasyonu içerisinde bulunmuş oluyorlar. Bu da onalara büyük miktarda tecrübe ve bilgi sağlıyor.

5. Kanunname-i Ali Osman hazırlanmıştır.

6. Ünite C Bölümü Cevapları

Aşağıdaki çoktan seçmeli soruları cevaplayınız.

1. D 2. E 3. E 4. E

6. Ünite Ç Bölümü Cevapları

Topkapı Sarayı

Aşağıdaki soruları “İhmal Edilmeyecek Önemli Bir Ziyaret” başlıklı metinden yola çıkarak cevaplayınız. 

1. Çünkü Osmanlı padişahlarına yüzyıllarca ikametgah olmuş bu yer Türk kültürüne ait binlerce eşsiz eserin barındığı bir müzedir.

2. Birkaç saat içerisinde yüzyılların güzelliklerin ve tarihi olayların birlikte bulunduğu bir panaroma sunması.

3. Birçok eşsiz değerli ve kültürel eseri bünyesinde barındırması. Sanatsal açıdan bir sürü eseri bulundurması. Türk kültürünün en büyük görselleşmesine sahip olması.

4. Bedia: Beğenilen, değeri bilinen yeni şey anlamına gelmektedir.

5. Osmanlı Devleti’nin tarihine dair bir çok önemli eserin yanı sıra padişahlara ait törensel ve özel eşyalar bulunmaktadır. Kutsal emanetlerin yanı sıra büyük bir kütüphane de vardır.

6. Osmanlı devleti ile ilgili bilgilerin bulunması ve yüzyıllar içerisinde yazılmış birçok esere ve dolaylı olarak o dönemler hakkındaki bilgilere ulaşabilmek açısından önemlidir.

7. İstanbul Ayasofya Müzesi.

8. Doğru Cevap: B şıkkı yani Osmanlı tarihi boyunca devletin yönetildiği yerdir.

Kutsal Emanetler

Aşağıdaki soruları “500. Yılında Kutsal Emanetler” başlıklı metinden yola çıkarak cevaplayınız. 

1. Hırka-i Saadet Dairesi’nde.

2. İntikal: bir yerden başka bir yere geçme, geçiş anlamına gelmektedir.

3. Osmanlı sultanları Müslüman bir inanışa sahip oldukları ve halkın çoğunluğu Müslüman olduğu için kutsal emanetlere önem vermişlerdir.

4. Kutsal emanetlerle birlikte Halifeliğin de geçmesi Müslümanların başı olma konumuna gelmiştir. Ordunun hem bu açıdan hem de kendi teknik ve sayısal gücü bakımından da güçlü olması onu bütün dünyaya kafa tutacak bir güç olarak görülmüştür.

Padişahların Halkla İletişimi

Aşağıdaki soruları “Padişahların Halkla İletişimi” başlıklı metinden yola çıkarak cevaplayınız. 

1. Kılıç eski Türklerde kutsallığı, savaşçılığı, gücü ve saygıyı temsil ederdi bu gelenek Osmanlılarda da devam etmiştir.

2. Padişah bile olsa insan olduğunu unutmaması ve sonunun bir gün ölüm olacağını hatırlatmak.

3. Nakibül’eşraf: İslam devletlerinde seyyidlerin ve şerîflerin doğum ve ölüm kayıtlarını tutan ve bu işlerle ilgilenen kişidir.

4. Osmanlı reayasında dil birliğinin olmaması çok geniş alana yayılmış Osmanlı Devleti’nde onlarca dil konuşuluyor olması ve herkese ulaşılmak istenmesi.


Not: 10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları 6. Ünite başlıklı yazımız yalnızca 6. ünite sonunda yer alan ölçme ve değerlendirme bölümü sorularının cevaplarını kapsamaktadır. 10. sınıf tarih ders kitabı cevaplarının tamamını için 10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları – Tüm Üniteler (2019-2020) başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Soru Sor: 10. Sınıf Tarih Ders Kitabı içinde yer alan diğer soruları bilgi@derstarih.com e-posta adresini kullanarak bize iletebilirsiniz. Sorularınızı bize gönderin Ders: Tarih Ekibi sizin için yanıtlasın!

Yorum Yapın

Yorumunuzdan sonra Adınızı ve E-posta adresinizi yazabilirsiniz. E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Ders: Tarih, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamızı onayladığınızı kabul edeceğiz. Kapat Ayrıntılı Bilgi