10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları 1. Ünite

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları – 1. Ünite (2019-2020)

Tarih Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları 1. Ünite başlıklı bu yazımızda 10. sınıf tarih ders kitabı içindeki 1. ünitenin sonunda yer alan ölçme ve değerlendirme çalışmaları bölümü sorularının cevaplarını hazırladık. Ders: Tarih Ekibi tarafından hazırlanan 10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları 1. Ünite hakkında eklemek istediklerinizi yorum bölümünü kullanarak bize iletebilirsiz.

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 1. Ünite Cevapları

10. sınıf tarih ders kitabının birinci ünitesi olan Yerleşme ve Devletleşme Sürecinde Selçuklu Türkiyesi, altı kazanımdan oluşmaktadır. Aşağıda bu altı kazanıma yönelik soruların cevapları bulunmaktadır.

1. Ünite A Bölümü Cevapları

Aşağıdaki terimleri birer cümleyle açıklayınız.

Oguş Nedir?

Eski Türk toplumlarında aile anlamına gelen sözcüktür.

Yassıçemen Savaşı Nedir?

Anadolu Selçuklu Devleti ve Harzemşahlar Devleti arasında gerçekleşen bir savaştır. Bu savaş, Harzemşahlar Devleti’nin yıkılmasına neden olmuştur.

Haçlı Seferleri Nedir?

11. ve 13. yüzyıllar arasında gerçekleşmiş savaşlardır. Katolik Kilisesi’nin ve Papa’nın çağrısı üzerine Hristiyanların Müslümanların elindeki toprakları, özellikle kutsal toprakları ve zenginliklerini ele geçirmek üzere yaptıkları savaşlardır.

İkinci Beylikler Dönemi Nedir?

Türkiye Selçuklu Devleti’nin yıkılışından 1402’de gerçekleşen Ankara Savaşı sonucunda Anadolu’da ortaya çıkan otorite boşluğundan sonra Çelebi Mehmet’in Osmanlılar adına tekrar otoritesini sağlamasına kadar yaşanan dönemdir.

1. Ünite B Bölümü Cevapları

Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Bu alimlerin fikirleri genel olarak hoşgörü, sevgi, saygı gibi konular gibi genel hayat etiği üzerine konuları kapsamaktadır. Yarattıkları etik felsefesi insanların en çok değişkenlik gösterdiği ve üzerine tartıştıkları konulardan olmuştur. Müslümanlar arasında felsefenin kurucuları arasında oldukları için insanlar hala onların düşüncelerden etkilenmektedir.

2. Moğolların istilasından kaçan Türk boyları Anadolu’ya doğru bir kayma göstermiştir. Anadolu’daki Türk ve Müslüman nüfusu artmıştır.

3. Çağrı Bey’in düzenlediği Anadolu akınları sonucunda Anadolu’nun Türk beyleri arasında tanınması. Bunların ardından gerçekleşen Pasinler ve Malazgirt Savaşı ile Anadolu’daki Bizans hakimiyetinin zayıflaması. Büyük Selçuklu Devleti’nin sultanı Alparslan’ın Türk beylerini teşvik etmek için uyguladığı fetih politikasındaki sıkıntılar. Zaman içerisinde Büyük Selçuklu Devleti’nin otoritesinin zayıflaması.

4. Selahaddin Eyyubi, Türk İslam tarihindeki kurduğu Eyyübiler Devleti ile Haçlı Seferleri’ni durduran ve Kudüs şehrini Haçlı Latin Krallığı‘ndan alan bir kahramandır.

1. Ünite C Bölümü Cevapları

Aşağıdaki çoktan seçmeli soruları cevaplayınız.

1.D 2.E 3.A 4.B 5.D 6.A 7.A 8. E 9.C 10.C

1. Ünite Ç Bölümü Cevapları

Haçlı Seferleri

Aşağıdaki soruları “Haçlılar ve Doğu Dünyasında Karışıklıklar” başlıklı metinden yola çıkarak cevaplayınız.

1. Sultan I. Kılıç Arslan, Anadolu ve Türk-Müslüman topraklarının korunmasının başındaki komutandır.

2. Göç eden topluluklar hayatta kalabilmeleri için bazı zorluluklarla karşılaşmıştır. Çünkü başka çareleri olmadığı için tüm zoruluklara rağmen hayata tutunmuşlardır. Bu hayata tutunuş kültürel kalıcılığı da sağlamıştır. Ayrıca çok sayıda göç eden nüfus kültürel kalıcılık üzerinde etkili olmuştur.

3. Bizans İmparatorluğu’na yardım edeceği yerde onu yıpratarak siyasi ömrünü, bölgedeki otoritesini, Hıristiyanlar arasındaki saygınlığı azaltmıştır.

4. Haçlılar daha çok Katolik tabanlı bir toplulukken Bizans’ın Ortodoks tabanlı bir topluluk olması mezhep çatışmasından kaynaklanan nefretin nedenidir.

5. Hıristiyan dünyası bir nevi kendi içinde savaşarak kendi gücünü azaltmıştır. Ayrıca Haçlıların bu tarz haraketleri diğer Hristiyan mezheplerinden aldıkları desteği ve güveni düşürmüştür.

6. Haçlılar Anadolu’dan geçerken İznik, Adapazarı, Bilecik, Eskişehir, Afyon, Konya, Karaman, Mersin, Adana, Kahramanmaraş, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa ve Hatay gibi illere zarar vermiş olabilir.

7. Bu bölgede uzun süre boyunca kalmaları Doğu Batı medeniyetleri arasında oluşan ticaretle birlikte etkileşimi arttırmıştır. Bu yolla birbirleri arasında askeri, ekonomik, kültürel bilgi aktarımı gerçekleşmiştir.

İkinci Türk Beylikleri Dönemi

Aşağıdaki soruları “İkinci Türk Beylikleri Dönemi” başlıklı haritadan yola çıkarak cevaplayınız.

1. Balıkesir, Manisa, Aydın, Muğla, Antalya, Kastamonu.

2. Osmanoğulları ve Karesioğulları.

3. Büyük bir siyasi otorite olmamasından kaynaklı siyasi birlik yoktur.

4. Daha fazla toprak sahibi olmak ve Anadolu’da siyasi otorite olma isteği.

Kutsal Şehir Kudüs

Aşağıdaki soruları “Kutsal Şehir Kudüs” başlıklı metinden yola çıkarak cevaplayınız.

1. Üç ilahi din için de kendi inanışlarına göre kutsal sayılan özellikler barındırması ve bazı kutsal ve önemli olayların orada gerçekleşmesidir.

2. Selahaddin Eyyübi, Kudüs’ü Haçlılardan geri almış ve Kudüs’ün Müslüman dünyasının kontrolü altına girmesini sağlamıştır.

3. Kudüs’ün sahip olduğu dini özellikleri bünyesinde bulunduran şehirlere Hatay örnek gösterilebilir.

4. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra oraya yerleştirilen Yahudi sığınmacı nüfusun zamanla bölgede baskıcı güç olup yerli insanları etnik temizleme yöntemleri kullanarak uzaklaştırmaya çalışması ve savaşa, kargaşaya sebep olmasıdır.

5. Kudüs’ün hala birçok din için önem arz etmesi dünyadaki devletler arasında kontrol etme ve sahip olma isteği yaratmaktadır. Bu da dünyadaki devletlerin güç dengeleri doğrultusunda gerilim kargaşa anlaşmazlık gibi sorunlara sebep olmaktadır.

6. Kudüs’ün önemi ile ilgili afişi aşağıdaki görsele tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Kudüs'ün Önemi Nedir?
Kudüs’ün Önemi (Afiş)

Not: 10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları 1. Ünite başlıklı yazımız yalnızca 1. ünite sonunda yer alan ölçme ve değerlendirme bölümü sorularının cevaplarını kapsamaktadır. 10. sınıf tarih ders kitabı cevaplarının tamamını için 10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları – Tüm Üniteler (2019-2020) başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Soru Sor: 10. Sınıf Tarih Ders Kitabı içinde yer alan diğer soruları bilgi@derstarih.com e-posta adresini kullanarak bize iletebilirsiniz. Sorularınızı bize gönderin Ders: Tarih Ekibi sizin için yanıtlasın!

1 Yorum Yapıldı
  1. Hacı Kozluca Diyor ki:

    Tarih dersi kitapları cevaplarının tamamına ulaştım. Çok sağolun arkadaşlar. Tarih dersi için çok faydalı oldu.

Yorum Yapın

Yorumunuzdan sonra Adınızı ve E-posta adresinizi yazabilirsiniz. E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Ders: Tarih, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamızı onayladığınızı kabul edeceğiz. Kapat Ayrıntılı Bilgi