İslam Tarihi

Kandil Nedir? Kandil Ne Zaman? Kandil Günleri 2024

Kandil Anlamı ve Özellikleri

Kandil nedir? Kandil İslamiyet’te mübarek kabul edilen ve kutlanan özel gecelerdir. Kandil ne zaman? İşte kandil günleri 2024;

 • Regaib Kandili: 11 Ocak 2024 Perşembe
 • Mirac Kandili: 6 Şubat 2024 Salı
 • Berat Kandili: 24 Şubat 2024 Cumartesi
 • Kadir Gecesi: 5 Nisan 2024 Cuma
 • Terviye Günü: 14 Haziran 2024 Cuma
 • Arefe Günü: 15 Haziran 2024 Cumartesi
 • Hicri Yılbaşı: 7 Temmuz 2024 Pazar
 • Aşure Günü: 16 Temmuz 2024 Salı
 • Mevlid Kandili:14 Eylül 2024 Cumartesi

Bu yazımızda kandil nedir? sorusu üzerinden İslamiyet’te kandil gecelerini inceledik. Ayrıca kandillerin anlamına ve özelliklerine değindik.

Kandil Nedir? Ne Demek?

Kandil kelimesi daha çok büyüklerimizin bildiği bir kelimedir. Eski zamanlarda elektrik olmadığı için geceleri etrafı aydınlatmak için kullanılan aydınlatma malzemesine kandil denmektedir. İlerleyen dönemlerde kandillerin gelişmiş versiyonları ortaya çıkmıştır. Kandiller yaklaşık olarak 1780’li yıllara kadar kullanılmıştır, sonrasında ise kandiller yerine 1850 yılından sonra gaz lambaları kullanılmaya başlanmıştır.

Osmanlı Devleti’nde kutsal gecelerde camiler aydınlatılırdı. Ayrıca cami minarelerinde kandiller yakılırdı. Dolayısıyla bu özel geceler kandil veya kandil gecesi olarak anılmaktadır. İslamiyet’te kandil geceleri;

 1. Regaib Kandili
 2. Mirac Kandili
 3. Berat Kandili
 4. Kadir Gecesi
 5. Mevlid Kandili

Mevlid Kandili Nedir? Anlamı ve Özellikleri

Mevlid, Hz. Muhammed’in doğum zamanı ve doğum yeri anlamına gelmektedir. İslam aleminde Hz. Muhammed’in doğduğu günde çeşitli kutlamalar ve merasimler yapılır. Ayrıca bu olay için yazılan bazı edebi eserlere de mevlid denmektedir. Doğum yeri ve doğum zamanından başka doğmak anlamı da bulunmaktadır. Sünnet töreni, asker uğurlama, hac dönüşü gibi dini günlerde ve kutsal gecelerde Hz. Muhammed’in doğumu, miracı, kutsal kişiliği gibi olağanüstü anlatılar da mevlid gününde anlatılır. Mevlid kelimesinin asıl kökeni Arapça’dır. Halk arasında pek çok farklı tabiri vardır.

Bunlara mevlüd, mevlit, mevlüt kelimeleri örnek verilebilir. Ayrıca bu isimler bazı kişilere ad olarak da verilebilir. Mevlidin birçok anlamı vardır. Hz. Muhammed’İn doğumu, onun hayatından kısa bölümleri, onun mucizelerini anlatan mesnevi tarzdaki metinlere ve eserlere mevlid denmesi de onun anlamlarıdır. Bunların dışında Mevlid İslam edebiyatında bir edebi türdür de. Bununla ilgili birçok örnek vardır ama en çok tanınan örnek Süleyman Çelebi’nin bir eseridir. Bu eser 15. Yüzyılda yazılan “Vesiletün Necat” yani diğer adıyla Kurtuluş Vesilesi’dir.

Regaib Kandili Nedir? Anlamı ve Özellikleri

Regaib kelimesinin asıl kökeni Arapçadır. Kelime anlamı ise herhangi bir şeyi istemek, onu elde etme çabasına girmek ve onu arzılamaktır. Farklı kelimelerden türemiş bir kelimedir. Regaib gecesi diyince akla kıymetli ve değeri çok büyük bir gece gelmektedir. Regaib gecesi ise Recep ayının ilk cumasına denir. Regaib gecesine Regaib ismini verenler ise meleklerdir. Regaib kandili de üç aylar içindeki ilk kandildir. Regaib kelimesi için “bu geceye rağbet edenlere Allah’ın da rağbeti çoktur” ifadeleri de geçmektedir. Bir hadiste ise bu gece ile ilgili şu ifadeler geçmektedir: “Bana bir adım gelene ben on adım gelirim.” Allah ile Kul arasında iki kanal vardır. Bu kanallardan biri Allah’tan kula gelir, diğeri kuldan Allah’a gider. Bu Allah ile kul arasındaki ilişki “Kuldan Allah’a giden kanaldan Allah’a tevbe gider, istiğfar gider, dua gider, temenni ve tazarru gider. Allah’tan kula gelen kanaldan ise kula af gelir, mağfiret gelir, nimet gelir, rahmet gelir, esenlik gelir.” ifadeleri ile de anlatılabilmektedir.

Berat Kandili Nedir? Anlamı ve Özellikleri

Berat kelimesinin anlamı suçlu olmamak, beri olmak ya da kurtulmaktır. Bunların dışında temiz ve suçsuz çıkmak ya da aklanmak gibi de anlamları vardır. Mü’minlerin bu gece günahlarından kurtulup, bağışa erme umutları için bu geceye “Berat Gecesi” denilmiştir. Berat gecesinin dört farklı adı daha vardır. Bunlar; leyle-i mübareke, leyle-i sakk, leyle-i beraa, leyle-i rahmettir. Af, arınma ve kurtuluş gibi anlamları da olan Berat, Müslümanlara hata, suç ve yanlışlardan kaçınmayı, kulluk bilincini, bağışlanma isteğinin yanında bağışlayabilmeyi de, affedilmenin yanında affedici olmayı da öğretir. Kur’an-ı Kerim’in dünyaya indirildiği geceye Berat Kandili denmektedir. Kur’an-ı Kerim’in Peygamber’e parça parça ve ilk kez indirilmeye başlandığı geceye de Kadir Gecesi denmektedir. İslam aleminde Berat Gecesi, en hayırlı gecelerden birisidir.

Mirac Kandili Nedir? Anlamı ve Özellikleri

Hz. Muhammed’in göğe doğru yükselip öte alemleri ve Allah’I görüp geriye döndüğü rivayete Mirac denmektedir. Rivayetlere göre Hz. Muhammed Burak ve Cebrail ile birlikte Mescid-i Aksa’ya gitmiştir. Diğer rivayetler de muallak taşında göğe yükselme, Hz. Muhammed’in kalbinin temizlenmesi, Burak’ı bağlayıp peygamberlere namaz kıldırma, göt katlarında peygamberler ile konuşmalar, Allah ile konuşmalar, cennet ve cehennemi görme ve geri dönmedir. Mirac kelimesinin anlamı ise yükseğe çıkmadır. Bu kelimenin kökü de Arapçadır. Mirac ile ilişkili olan bir kavram vardır. Bu kavramın adı İsra’dır. Arapça kökenli bu sözcüğün anlamı gece yolculuğudur. Muhammed’in geceleyin Mescid-i Haram’dan Burak adı verilen binek üzerinde Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya götürülmesi de isra ve mirac kelimeleri arasındaki ilişkiyi gösterir. Bu olaya iki kelimenin birlikte kullanımı ile hitap edilir, yani isra ve mirac olarak hitap edilir.

Kadir Gecesi Nedir? Anlamı ve Özellikleri

Kadir Gecesi, İslamiyet’e göre Cebrail aracılığıyla Kur’an’ın Allah tarafından Hz. Muhammed’e vahyedilmeye başlandığı gecedir. Kur’an’da ise bu gecenin öneminden bin aydan daha değerli olduğu ifadesi ile bahsedilmiştir. Kadir Gecesi’nden ise Kur’an-ı Kerim’in doksan yedinci suresi olan beş ayetlik Kadir suresinde bahsedilmiştir. Bu sure Kadir Gecesi ile ilgili olduğu için adı Kadir suresi olmuştur. Kadir kelimesinin anlamı ise şeref ve azamettir. Kur’an-ı Kerim’de de bu gecenin öneminden bin aydan daha hayırlı olduğu ifadesiyle belirtilmiştir. Kadir gecesinin Ramazan ayında bulunduğu ise Bakara suresinin 185. ayetinde Kur’an’ın Ramazan ayında indirildiği söylendiğinden anlaşılmıştır.

Kandil Ne Zaman?

2024 yılında kandil geceleri tarihleri şöyledir;

 • Regaib Kandili: 11 Ocak 2024 Perşembe
 • Mirac Kandili: 6 Şubat 2024 Salı
 • Berat Kandili: 24 Şubat 2024 Cumartesi
 • Kadir Gecesi: 5 Nisan 2024 Cuma
 • Mevlid Kandili:14 Eylül 2024 Cumartesi

Not: Bu konuyla ilgili olarak Üç Aylar Nedir? Üç Aylar Ne Zaman Başlıyor? (2024) başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Konuyla İlgili Yazılar

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek olunuz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.