İslam Tarihi

Mekke Ne Zaman Fethedildi? Mekke’nin Fethi Hakkında Bilgi

Mekke’nin Fethi, miladi takvime göre 11 Ocak 630’da Hz. Muhammed’in komutasındaki ordunun Mekke şehrini ele geçirmesi olayıdır. Mekke’nin fethi konusuna geçmeden önce Mekke’yi ve Mekke’nin fethi öncesi yaşanan olayları incelemekte yarar vardır.

Mekke Neresidir? Mekke Nerede?

Mekke, bugün Suudi Arabistan’nın tarihi Hicaz bölgesinde yer alan önemli bir şehirdir. Mekke şehri, son peygamber olduğuna inanılan Hz. Muhammed’in dünyaya geldiği şehirdir. Aynı zamanda Hz. Muhammed çocukluk ve gençlik yıllarını Mekke şehrinde geçmiştir. Ayrıca  Mekke şehri dini açıdan önemli bir merkez olan Kabe’nin de bulunduğu şehirdir.

Mekke Nerede?
Bugünkü Mekke’nin Haritası

Mekke’nin Fethi Öncesi Yaşanan Olaylar

Hz. Muhammed, kendisine peygamberlik vazifesi verildikten sonra ilk olarak Mekke’de yaşayan insanları İslamiyet’e davet etmiş, fakat Mekkeliler bunu kabul etmedikleri gibi İslamiyet’e inanmaya başlayan insanlara ve Hz. Muhammed’e ellerinden gelen eziyetleri yapmışlardı.

Hz. Muhammed’e ve İslamiyet’e inanmaya başlayan müminler Mekke’de yaşayan insanların eziyetlerine dayanacak gücü ve sabrı kalmadığı için Mekke şehrinden ayrılmak zorunda kalmıştır. Hz. Muhammed, Mekke’den ayrılırken “Ey şehir, senden çıkarılmasaydım vallahi seni terk etmezdim!” demiştir.

Hicret’in üzerinden altı yıl geçtikten sonra müminler, Hz. Muhammed birlikte umre yapmayı çok istiyorlardı. Bunun üzerine Hz. Muhammed Kâbe’yi ziyaret etmek isteyenlerin hazırlanmasını söyledi ve hazırlıkların tamamlanmasından sonra bin beş yüz kişi ile Mekke’ye doğru yola çıkıldı. Mekkeli müşrikler Hz. Muhammed’in yola çıkma hareketini öğrenince toplanarak Hz. Muhammed’e ve ona inananlara Mekke’ye girmesine izin vermemeyi kararlaştırdılar. Hz. Muhammed de kan dökülmesini istemediği için Mekkelilerin bu tavrına karşılık onların teklif ettiği Hudeybiye Antlaşması yapıldı.

Bu anlaşma gereği Hz. Muhammed, sahabelerine geri dönme emrini verdi. Hem sahabeler hem de Hz. Muhammed, Kabe’yi ziyaret edemeden Mekke’den ayrılmak zorunda kaldı.

Mekke’nin Fethi Nedenler

Hudeybiye Antlaşması’nın üzerinden 17-18 ay geçtikten sonra kendilerine bağlı bulunan Benî Bekr kabilesini kışkırtarak, Bekr kabilesini Müslüman olan Huzâalıların üzerine saldırmalarını sağladılar.

Bu olayın hemen ardından Mekke’den gelen bir heyet Hz. Muhammed daha önce fiilen bozdukları Hudeybiye Antlaşması’nı resmen tek taraflı feshettiklerini söylediler. Oysa bu, Müslümanları Mekke’nin Fethi’ne davet etmek anlamına geliyordu. Sonradan Mekkeli müşrikler olayı anladıysa da iş işten geçmiş ve Hudeybiye Antlaşması iki taraflı olarak feshedilmişti.

11 Ocak 630 sabahı Hz. Muhammed ordusuna hareket emrini verdi ve Fetih Suresi’ni okuyarak Mekke’ye akın ettiler. 3 kol herhangi bir direnişle karşılaşmazken Halid bin Velid’in komutasındaki 4. kol, İkrime bin Ebu Cehil önderliğindeki küçük bir savunmayı geri püskürttü.

Mekke’nin Fethi Sonuçlar

Hz. Muhammed, Mekke’ye girer girmez genel af ilan edildiğini bildirdi ve Ebu Süfyan’a bildirdiği şekilde, kimseye dokunulmayacağını herkese söyledi. İsra Suresi’nin 81. ayetini okuyarak Kabe’nin içinde bulunan 360 putu birer birer devirdi. Daha sonra da Hz. Muhammed beraberindeki Müslümanlarla Kabe’yi tavaf etti. Böylelikle Mekke, bugün de olduğu gibi Müslümanların için kutsal bir ibadet yeri haline geldi. Mekke’nin Fethi sonrasında Hz. Muhammed Kabe’de ilk hutbesini verdi.

Kabe Minyatürü
Mekke’nin Fethi Sonrası Kabe

Mekke’nin Fethi Ne Zaman?

Mekke’nin fetih tarihi miladi takvime göre 11 Ocak 630’dır. Ancak bazıları Mekke’nin fetih tarihi olarak 1 Ocak tarihini kabul etmektedir. Ancak 1 Ocak tarihi Mekke’nin fetih tarihi değildir. 1 Ocak tarihi Mekke’yi fethedecek ordunun Medine’den yola çıktığı tarihtir. Hadisler, İslamiyet ordusunun 10 Ramazan’da yola çıktığını 18 Ramazan’da Mekke’ye ulaştığını belirtir. 10 Ramazan miladi takvime göre 1 Ocak 630 Pazartesi’ye karşılık gelmektedir. Özetle Mekke ne zaman fethedildi? diye soracak olursak bunun yanıtı 11 Ocak 630’dır.

Mekke’nin Fethi Neden 1 Ocak’ta Kutlanıyor?

Mekke’ni Fethi, 1 Ocak’ta Hz. Muhammed’in yönettiği ordunun Medine’den yola çıkmasıyla başlamaktadır. Bu ordu 11 Ocak’ta Mekke’ye ulaşmıştır. Mekke’nin fethi tarihi süreçte 1 Ocak’ta başlayıp 11 Ocak’ta sona ermiştir. Dolayısıyla Mekke’nin fethi, fethin başlangıcı olarak 1 Ocak’ta da kutlanılabilmektedir.

Not: Bu konuyla ilgili olarak İslamiyet’in Doğduğu Dönemde Dünya başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Konuyla İlgili Yazılar

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek olunuz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.