11. SınıfTarih DersiTarih SınavlarıYazılı Sınavlar

11. Sınıf Tarih 2. Dönem 2. Yazılı – Yeni Müfredata Göre (2021-2022)

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’ne göre öğrencilerin başarısı; öğretim programı öğrenme kazanımları esas alınarak dersin özelliğine göre yazılı sınavlar, uygulamalı sınavlar, performans çalışmaları ve projeler üzerine alınan puanlara göre belirlenir. Tarih dersinde öğrenci başarısını tespit edebilmek için kullanılan araçlardan biri de yazılı sınavlardır. Bu yazımızda 11. Sınıf Tarih 2. Dönem 2. Yazılı örneğini paylaşıma açıyoruz.

11. Sınıf Tarih 2. Dönem 2. Yazılı

Tarih dersi yazılı sınavları ile ilgili 11. Sınıf Tarih 2. Dönem 2. Yazılı örneği aşağıda yer almaktadır. 11. Sınıf Tarih 2. Dönem 2. Yazılı örneği yönetmelik gereği açık uçlu sorulardan oluşmaktadır. Ancak 11. Sınıf Tarih 2. Dönem 2. Yazılı içine kısa yanıtlı, doğru-yanlış, eşleştirmeli veya çoktan seçmeli test gibi sorular da eklenebilir.

Aşağıdaki 11. Sınıf Tarih 2. Dönem 2. Yazılı örneği 2021-2022 eğitim öğretimi yılı için yeni müfredata göre hazırlanmıştır. Bu yazılı sınavda sınav kapsamındaki ilgili kazanımlardan 10 soru bulunmaktadır. 11. Sınıf Tarih 2. Dönem 2. Yazılı sınavı  içerisinde analiz ve değerlendirme düzeyindeki kazanımlara yönelik birden fazla soru yer almaktadır. Bu tarih yazılı sınavı içerisinde yer alan sorular puanlanmamıştır. Puanlama işi tarih öğretmenine bırakılmıştır.

Tarih dersi öğretim programında yer alan becerilere ve kazanımlara göre hazırlanan 11. Sınıf Tarih 2. Dönem 2. Yazılı sınavını bilgisayarınıza kopyalayarak üzerinde düzenleme veya değişiklik yapabilirsiniz.

Yanıt Anahtarı: 11. Sınıf Tarih 2. Dönem 2. Yazılı cevap anahtarlarını isteyen tarih öğretmenleri yorum bölümü üzerinden bizimle iletişime geçebilirler. Yorum bölümüne e-posta adresini yazan öğretmenlerimizle iletişime geçeceğiz.

2021-2022 11. Sınıf Tarih Dersi 2. Dönem 2. Yazılı Sınavı

2021-2022 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI
……………………………… LİSESİ
11. SINIF TARİH DERSİ 2. DÖNEM 2. YAZILI SINAVI

SORULAR

1. Sanayi İnkılabı sonrasında Osmanlılarda en fazla üretim yapılan alanlar hangileri olmuştur? Makineleşmenin bunda ne gibi etkileri vardır?

2. 1838 Balta Limanı Antlaşması maddelerini sınırlayıcılık ve yerli üretim yerine ithalatın tercih edilmesi bağlamında yorumlayınız.

3. Sömürgecilik olgusunu kölelik, asimilasyon, hammadde, işgücü ve pazar ihtiyacı kavramlarını da kullanarak açıklayınız.

4. Düyûn-ı Umûmiye İdaresi neden ve nasıl kurulmuştur? 1856’dan sonraki süreçte kamu maliyesinde yaşanan borç krizlerinin bu süreçteki etkisi nedir?

5. İttihat ve Terakki Hükûmetinin hedeflediği Millî İktisat Politikası hakkında ana hatlarıyla bilgi veriniz.

6. Osmanlı Devleti’nde imparatorluktan ulus-devlete dönüşme sürecinde hangi milliyetçi politikalar izlenmiştir.

7. Osmanlı Devleti’nin toprak kaybetmesi sonucunda Türklerin ve Müslümanların Anadolu’ya doğru göçü Osmanlı Devleti’nin kentlerindeki toplumsal yaşamı nasıl etkilemiştir?

8. Mübadil, mülteci, muhacir ve göçmen kavramları arasındaki benzerlik ve farklılıkları açıklayınız.

9. Osmanlı’daki ilk yazılı basın kuruluşları hangileridir? Bu kuruluşlarda kadınlar kendilerine nasıl yer bulabilmiştir?

10. Osmanlı şehirlerinden Selanik, Avrupa’nın metropolleri ile karşılaştırıldığında şehir dokusu anlamında nasıl farklar ve benzerlikler vardır?

Tüm Yazılı Sınavlar: Tarih dersi yazılı sınavları ile ilgili örnek sınavların tamamını incelemek için Tarih Dersi Yazılı Sınavları – Yeni Müfredata Göre (2021-2022) başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

9 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi (adblock) kapatarak web sitemizin yayın yapmasına destek olunuz. Ders: Tarih Ekibi tamamen gönüllü çalışarak Türkiye’de tarih öğretiminin niteliğinin geliştirilmesine kaktı sunmayı amaçlamaktadır. Tüm çalışmalarımız için tek gelir kaynağımız reklamlar. Bu noktada bie destek olursanız çok seviniriz.