Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi 2. Dönem 2. Yazılı (2022-2023)

2022-2023 11. Sınıf Seçmeli Tarih Dersi 2. Dönem 1. Yazılı Sınavı

11. Sınıf Seçmeli Tarih 2. Dönem 2. Yazılı

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’ne göre öğrencilerin başarısı; öğretim programı öğrenme kazanımları esas alınarak dersin özelliğine göre yazılı sınavlar, uygulamalı sınavlar, performans çalışmaları ve projeler üzerine alınan puanlara göre belirlenir. Tarih dersinde öğrenci başarısını tespit edebilmek için kullanılan araçlardan biri de yazılı sınavlardır. Bu yazımızda Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi 2. Dönem 2. Yazılı örneğini paylaşıma açıyoruz.

Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi 2. Dönem 2. Yazılı

Tarih dersi yazılı sınavları ile ilgili Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi 2. Dönem 2. Yazılı örneği aşağıda yer almaktadır. Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi 2. Dönem 2. Yazılı örneği yönetmelik gereği açık uçlu sorulardan oluşmaktadır. Ancak Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi 2. Dönem 2. Yazılı sınavı içine kısa yanıtlı, doğru-yanlış, eşleştirmeli veya çoktan seçmeli test gibi sorular da eklenebilir.

Aşağıdaki Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi 2. Dönem 2. Yazılı örneği 2022-2023 eğitim öğretimi yılı için yeni müfredata göre hazırlanmıştır. Bu yazılı sınavda sınav kapsamındaki ilgili kazanımlardan 10 soru bulunmaktadır. Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi 2. Dönem 2. Yazılı sınavı  içerisinde analiz ve değerlendirme düzeyindeki kazanımlara yönelik birden fazla soru yer almaktadır.  Bu tarih yazılı sınavı içerisinde yer alan sorular puanlanmamıştır. Puanlama işi tarih öğretmenine bırakılmıştır.

Tarih dersi öğretim programında yer alan becerilere ve kazanımlara göre hazırlanan Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi 2. Dönem 2. Yazılı sınavını bilgisayarınıza kopyalayarak üzerinde düzenleme veya değişiklik yapabilirsiniz.

Yanıt Anahtarı: Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi 2. Dönem 2. Yazılı cevap anahtarları sorulardan hemen sonra aşağıda ayrı bir başlıkta yer almaktadır..

2022-2023 Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi Dersi 2. Dönem 2. Yazılı Sınavı

2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI

……………………………… LİSESİ

TÜRK KÜLTÜR VE MEDENİYET TARİHİ DERSİ

2. DÖNEM 2. YAZILI SINAVI

SORULAR

1. Uygurların Mani inancını benimsemelerinin Uygur sanatına etkisi neler olmuştur?

2. İslamiyet’in kabulü ile birlikte Türklerde inancın sanata etkisini camii ve mezar taşı örnekleri üzerinden açıklayınız.

3. Osmanlı Devleti’nde aile yaşamı ile konut arasındaki ilişkiyi ve bunun mimariye yansımasını bir konut tipi olan konak örneği üzerinden açıklayınız.

4. Osmanlı Devleti’nde geleneksel el sanatları hakkında kısaca bilgi vererek tezhip sanatını açıklayınız.

5. Türkiye’de Cumhuriyet Dönemi’nin en görkemli mimari yapıtı sizce hangisidir? Bu yapıtın mimari özelliklerinin yanı sıra tarihi önemini de açıklayınız.

6. Türkiye’de UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde hangi eserler vardır? Bu eserlerden yola çıkarak kültürel mirasın korunmasının ve geleceğe aktarılmasının önemi nedir?

7. İlk Türklerde Çevgan, Gökbörü, Tepük gibi spor dallarının işlevleri ve amaçları nelerdir?

8. Osmanlı Devleti’nde sporun toplumsal yaşama etkileri neler olmuştur?

9. “Cumhuriyet fikren, ilmen ve bedenen kuvvetli ve yüksek seviyeli muhafızlar ister.” ve “Ben sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını severim.” Mustafa Kemal Atatürk‘ün bu sözlerinden yola çıkarak sporun önemini açıklayınız.

10. Türkiye’de futbolunun özellikle de Süper Lig’in tarihini özet olarak yazınız.


2022-2023 Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi Dersi 2. Dönem 2. Yazılı Sınavı Yanıt Anahtarı

TÜRK KÜLTÜR VE MEDENİYET TARİHİ DERSİ

2. DÖNEM 2. YAZILI SINAVI

YANITLAR

Hazırlanmaktadır…


Tüm Yazılı Sınavlar: Tarih dersi yazılı sınavları ile ilgili örnek sınavların tamamını incelemek için Tarih Dersi Yazılı Sınavları – Yeni Müfredata Göre (2022-2023) başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Yazılar
Yorum Yapın

İlk Siz Haberdar Olun!
E-posta adresinizi girin, yeni içeriklerimiz e-posta adresinize gelsin.