Ders: Tarih
Türkiye'nin Tarih Dersi Sayfası

Roma Rakamları Nedir? Roma Rakamları Nasıl Yazılır?

Roma Rakamları Nasıl Ortaya Çıkmıştır? Roma Rakamları Nerelerde Kullanılır?

Roma Rakamları Tarihi
0 2.556

Roma rakamları yani başka bir deyişle Romen rakamları eski zamanda elimiz ve ayaklarımızın yetmediği noktalarda sayma işlemini devam ettirebilmemiz için geliştirilmiş olan bir sayma metodudur ve dönem insanları için oldukça kompleks bir yapıya sahiptir. Avrupa’da bu sayı sistemini ilk bulan ve kullanan uygarlık Roma İmparatorluğu olmuştur. Bu durum bu sayı sisteminin onların adıyla anılmasına neden olmuştur. Ancak günümüzde kullandığımız sayılara geçildiği zaman Avrupa’daki ticaretle uğraşan kimselerin çıkarma ve toplama işleminde daha kullanışlı olduğunu düşünmesi sebebiyle Roma rakamları kullanımdan çok hızlı ve ani bir şekilde kalkmamıştır aksine varlığını sürdürmeye halkın bazı kesimlerinde devam ettirmiştir.

Roma Rakamları Tarihi

Eğer dikkatlice incelenirse Roma rakamlarında sıfır “0” olmadığı fark edilecektir. Bu durumda Roma rakamlarının sıfır bulunmadan önce kullanıldığı sonucuna ulaşmamızı sağlar. Bu da bizi şu sonuçlara ulaştırır. En iyi ihtimalle Asya-Avrupa bölgelerinde “0” rakamını ilk kullanan toplum olan hintlilerin de 700 – 800  yıl dönemlerinde kullanmış olduğu göz önünde bulundurarak 700 – 800 yıllarından önce bulunduğu sonucuna rahat bir şekilde ulaşılabilir. Mısırlıların ise kendi sayı sistemlerini icat ettiğini düşünmüş olduğumuz M.Ö. 1700’lü yıllardan da sonra olduğunu bilmekteyiz. Kısaca net bir tarih bilmemekle beraber Roma Rakamlarının bulunmuş olduğu tarih yaklaşık olarak 2600 yıllık bir süreçtir. Günümüzde hala kullanılmaktadır. Ancak kullanımının yaygınlığının azalması şuan kullandığımız sayı sisteminin Avrupa’da yayılmaya başlamasıdır.

Roma Rakamları Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Romalıların rakamlarının ortaya çıkma serüveni Mısırlıların kullandıklarını çok benzer bir şekilde gerçekleşmiştir. Başta rakamların farkındadırlar ve sayabilmektedirler ancak bunları belirli şekillerde gösterememektedirler. Bu sebeplerden dolayı farkında oldukları sayı ve rakamları yazabilmek uğruna belirli sembollerle onları nitelemeleri gerekmiştir. Romalılar başta değişik harf ve sembolleri rakam yerine kullanmışlardır. Bahsedilmiş olan bu rakamların ilk kullanıcısı olduklarından dolayı günümüzde bu rakamlardan ve bu rakamlar aracılığı ile oluşturulmuş sayılardan bahsederken bu rakam ve sayılara Roma rakamları veya Romen rakamları denmektedir. Roma rakamları çeşitli kaynaklara göre bir el ve elin parmaklarından esinlenerek başlamış bir sistemdir. Bu sistemde her parmak “I” olarak nitelendirilmiş ve el ise yani beş “V” olarak nitelendirilmişti. Buna rağmen 10 sayısı bu sistemde 2 tane yanyana “V” den değil aksine bir ters ve bir düz “V” nin birleşimi olan “X” harfi ile nitelendirimiştir.

Roma Rakamları Nasıl Yazılır?

Peki Roma rakamları nasıl kullanılır ve bu sayıları kullanarak hangi işlemleri rahatlıkla yapabiliriz. Roma rakamları basitçe 7 farklı harften oluşurlar ve bu 7 farklı harfi kullanarak 4983 sayısına kadar olan sayıları yazabiliriz. Bu sayılar 1=I, 5=V, 10=X, 50=L, 100=C, 500=D, 1000=M harfleriyle eşleştirilerek sayı sisteminin temellerini kurar. Sayı sistemi genel olarak en fazla 3 tane olmak üzere terimlerin yan yana getirilmesi ile oluşur. Peki beşli temellere kurulmuş olan bu sayı sisteminde nasıl olacakta 4, 9, 40 gibi sayılar elde edilecek. Romalılar bu konuya da şöyle bir çözüm getirmişler ve 50 sayısı yerine kullanılan harfin önüne 10 saısı yerine denk gelen harfi yerleştirerek 40 sayısına ulaşmışlar. Kısaca büyük sayıları elde etmek için küçük sayıları toplamışlar ancak bu sayılar ilerleyen zamanlarda gerekli miktarları hesaplayacak seviyelere kadar yükselmekte zorluk çekmeye başlayınca sayı sistemi de kullanılırlığını yitirmiştir.

Roma Rakamları Nerede Kullanılır?
Roma Rakamları Nasıl Yazılır?

Roma Rakamları Nerelerde Kullanılır?

Roma rakamları sayı sistemini zamanında kimler hangi alanlarda neden kullanırlardı? Bu sayı sistemini başlıca matematikçiler kullanmakta ve bu sayılar üzerinden işlemler yapmaktaydılar ancak işlemler çok fazla verim gösterememekteydi çünkü 0 gibi önemli bir etkene sahip değildi ve belirli miktarda sayıya ulaşabiliyordu. Matematikçiler dışında bu sayı sistemini ticaretle uğraşan insanlar ve çobanlar ellerindeki malları ve kazançlarını hesaplamakta kullanmaktaydılar. Ayrıca tarih alanında yüzyıllar belirtilirken de Roma rakamları kullanılmaktadır. Sonuç olarak bu sayı dizisi antik çağlar için kullanışlıydı ancak günümüzde bütün kullanışlılığını yitirmiş durumdadır.

Bun Yazıları Da Beğenebilirsiniz!

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Ders: Tarih, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamızı onayladığınızı kabul edeceğiz. Kapat Ayrıntılı Bilgi