Cumhuriyet Tarihi

15 Temmuz 2016’da Neler Yaşandı? Saat Saat Darbe Girişimi Gecesi

15 Temmuz darbe girişimi üzerinden tam üç yıl geçti. Bu yazımızda üç yıl önce gerçekleşen yani 15 Temmuz 2016’da Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki FETÖ üyesi bir grup asker tarafından gerçekleştirilen darbe girişimi gecesi yaşananları saat saat inceledik.

15 Temmuz 2016’da Neler Yaşandı? Saat Saat Darbe Girişimi Gecesi

15 Temmuz 2016’da Türkiye’de başlayan askeri darbe girişimi, 16 Temmuz 2016’ya kadar sürmüştür. Türk Silahlı Kuvvetleri içinde kendilerini Yurtta Sulh Konseyi olarak tanımlayan ve FETÖ üyesi olan bir grup asker tarafından gerçekleştirilen askeri darbe girişimini saat saat inceledik.

Okuma Önerisi: 15 Temmuz Darbe Girişimi konusunu okumaya geçmeden önce Türkiye’deki darbeler ve darbe girişimleriyle ilgili Dünya Tarihinde En Çok Darbe ve Darbe Girişimi Olan Ülkeler başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

İlk Dakikalar!

Darbe girişimi 15 Temmuz günü saat 22:05’te ilk somut adımın atılmasıyla başlamıştır. O saatte Ankara’da, başkentimizde, savaş uçakları uçmaya başladı. Bu uçuş normal bir uçuş değildi, uçaklar çok alçak uçuyorlardı. Bu darbenin hazırlıklarından ilkiydi. Ankara’da bu gelişmeler yaşanırken İstanbul’da da başlamayı göz ardı etmeyerek bir grup asker Boğaziçi Köprüsü’nün tek şeridini keserek oraya tanklarıyla kapattılar ve adeta biz bir şeyler yapacağız sinyali verdiler. Bunlar göz ardı edilecek gelişmeler değillerdi ve halk da bir şeyler olduğunu ve olacağını sezdi. Sosyal medya üzerinden tartışmaya başladılar. Kimileri terör saldırısı derken kimileri darbe girişimi diyorlardı. Bu iki görüşten biri doğru diğeri de çok yaklaşan bir tahmin olduğu için göze çarptı. Bunlar darbe girişiminin ilk dakikalarıydı.

Polisler ve Askerler Karşı Karşıya Gelmeye Başladı!

Yaklaşık 5 dakika sonra ciddiyet arttı ve neredeyse tüm şehirlerin kamu binaları önlerinde askerler ve polisler karşı karşıya gelmeye başladılar. Alışılmışın aksine aynı safta durmuyorlardı. Askerler darbe girişimini yapan taraf olarak Ankara’da biraz daha ileri giderek MİT binasına ve Genelkurmay’a ateş açtılar. Tabi ki de İstanbul’da boş dururlar mı, İstanbul’da da bazı askerler yönetimin kendilerinin elinde olduğu yönünde duyurular yapıyorlardı. Bununla birlikte Atatürk Havalimanı’na bir saldırı düzenlediler. Askerler tankları kullanarak Atatürk Havalimanı’na girdiler ve kontrol kulesini ele geçirdiler. O andan itibaren Atatürk Havaalanı’nda söz sahibi oldular.

Dolar Yükseliyor! Olaylar Şiddetini Artırıyor!

Bunca olay yaşanırken dolar olaylara ayak uydurarak artışa geçti ve 10 dakika içinde 3 TL’yi aştı. Halk 10 dakika içinde yaşanan bunca olay karşısında çok şaşırdı ve ne yapacağını bilemedi. Tek yapabildikleri şey bundan sonra ne olacağı hakkında tezler yürütüp ne olduğunu görmek için olayları takip etmek oldu. Son yaşanan olaylardan sonra 15 dakikalığına durum stabil kaldı ancak 15 dakika sonra başta Ankara ve İstanbul olmak üzere çoğu şehirde patlamalar ve kurşunlar havada uçuşmaya başladı. Biraz geç olmasına rağmen 1 saat 5 dakika sonra 15 Temmuz 2016 günü dönemin Başbakanı Binali Yıldırım olaylar hakkında değerlendirmeler yaptı. Bir grup askerin bu olaylardan sorumlu olduğunu dile getirdi. Tabi ki de sadece Binali Yıldırım değildi bu konular hakkında yorum yapan, TBMM’de bulunan tüm partiler olaya sessiz kalmayarak darbe girişimini gerçekleştirenleri en güzel şekilde kınadılar.

Sosyal Medya Halkın Gözünü Korkutuyor!

Bu açıklamalar yapılırken, Sosyal Medya’da halkı endişelendirebilecek yazılar ve görüntüler ortaya çıkınca başta en etkili kaynaklar Facebook, Twitter olmak üzere birçok sosyal medya ağı bir süreliğine engellendi. Erişim engeli kısa sürdü ancak yine de engel gelmesi bir kısım halkı rahatsız etti. Rahatsızlıklarını çok dile getirmediler. Çünkü içlerinde bulundukları durum gereği yapılan engeli daha olumlu değerlendirdiler. Bu arada darbe girişimini gerçekleştiren grup boş durmuyorlardı ve TSK’nın akredite gazetecilerle iletişim için kullandığı e-posta hesabından mesaj gönderdiler. Bu mesajın içeriği ise biraz değişikti çünkü mesajda kontrolü tam olarak ele geçirdiklerini söylüyorlardı. Ancak durumun onların bahsettiği şeylerle alakası bile bulunmamaktaydı.

Darbe Girişiminin ilk 1 Saat 45 Dakikası Geride Kaldı!

Darbe girişimi başlayalı 1 saat 45 dakika olmuştu ve TRT merkezi başta olmak üzere Ankara’da patlama sesleri şiddetini arttırarak devam ediyordu. Bunca gelişmeden sonra durum halkı galeyana getirdi ve halk yavaşça sokağa inmeye başladı. Saat 12’yi geçti darbenin ikinci günü diyebileceğimiz günün ilk dakikalarında darbeci askerler TRT’yi ele geçirdi. Orada bulunan spikere yani Tijen Karaş’a, kendilerini destekleyen, yaptıklarının anlatıldığı, kendilerini haklı göstermeye çalıştıkları bir bildiri okuttular. Bu bildiriyi tüm Türkiye canlı bir şekilde izledi. O anları bizlere en iyi şekilde anlatabilecek spiker Tijen Karaş açıklama yaptı. Açıklamasında, silahla tehdit edildiğini, bu koşullar altında asla okumak istemediği bildiriyi okumak zorunda kaldığını ancak olan her şeyin sonucunda hiçbir yara almadan atlattığı için mutlu olduğunu ifade ederek geleceğimiz hakkında dua ettiğini dile getirdi. Tijen Karaş’ın okuduğu bu bildiriyi Savunma Bakanı Fikri Işık korsan bildiri olarak değerlendirdi.

Recep Tayyip Erdoğan’ın FaceTime Görüşmesi!

Saat tam 00.35 iken halkın umutsuz bekleyişine ve çaresizliğine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CNN Türk ile yaptığı FaceTime görüşmesi ile umut verdi. Konuşmasında silahlı güçlerimizin içerisinden küçük bir grubun bu darbe girişimini gerçekleştirdiğini söyledi. Darbe girişimini yapan askerlere karşı vatandaşların hükümete destek için sokağa inmeleri gerektiğini dile getirdi. Zaten halkın içinde bu istek vardı. Ancak bunca olay karşısında bu istekleri geri planda kalıyordu. Recep Tayyip Erdoğan’nın sokağa çağrısı adeta geri planda kalmış duyguyu alevlendirdi. 70 milyon tek yürek olarak hain darbe girişimini durdurmak adına sokaklara indi ve darbeciler karşısına bir engel daha çıkmış oldu. Kafası her zaman dik olan ve çıkan engellere boyun eğmeyen Türk milleti.

Camiler Ezanlar Okumaya Bildiri Yayınlamaya Başladılar!

Cumhurbaşkanımızın bu çağrısından 1 saat 3 dakika sonra Camilerimizde ezanlar okunmaya başladı. Ardından ise halkın darbe girişimine dur demesi gerektiği dile getirilerek sokağa çıkmaları söylendi. Camilerden bu sesler yükselmeden önce Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla durumun farkına varan vatandaşlarımız zaten sokaklardaydı. Camilerden gelen sesler haberi olmayan ve ciddiyeti tam kavrayamamış vatandaşlarımızı harekete geçirerek sokaklarda halkın darbe girişimine dur demek için ciddi anlanmada hazırlanıp darbeci askerler karşısında dimdik ayakta durduklarını gösterdiler.

Halk Boğaziçi Köprüsü’nde!

Bu çağrılar üzerine İstanbul’da bulunan bir kısım insan olayların başladığı yer olan Boğaziçi Köprüsü’ne doğru hareketlendiler. Boğaziçi Köprüsü’nde bekleyen askerlere sadece orda durun denmişti ve askerler korkusuzca gelen halk karşısında ne yapacaklarını şaşırdılar ve korkularından hemen silahlarına sarılıp kendilerini halktan korumaya çalıştılar. Bu saldırı sonucu birçok insan yara almıştır ve ölmüştür. Halk sadece Boğaziçi Köprüsü’ne gitmiyordu. Halk tüm şehirlerimizde her yerdeydiler. Hain askerlerin böyle güçlü duran bir güç karşısında tek sarılabilecekleri güç silahlarıydı ve ne zaman sıkışsalar ateş açıyorlardı. Darbe gitgide bastırılmaya başladı. Bunu fark eden darbeciler bir şeyler yapmaları gerektiğini fark ettiler ve Türkiye için büyük önem taşıyan TBMM’ye F-16’larla ateş açtılar. Bunun yanında TBMM’ye toplam 4 bomba atıldı. Milletvekilleri ve basın mensuplarının bu olaylardan zarar görmemeleri adına sığınaklara geçtiler. Bu olaylar karşısında ABD, AB ve NATO’dan, Türkiye’de ki demokratik kurumlara saygı çağrısı geldi.

Saat 3.23!

Gece geç saatlerde saat 3.23’te iki yüzbaşı ve 12 er Türkiye Cumhuriyeti’nin helikopteriyle Hürriyet’e geldiler ve binaya girdiler. İçlerinden biri, “Ateş etmekten çekinmeyin!” diye bağırdı. Burada görmüş oluyoruz ki hiçbir umutları kalmamış ve tek kurtuluşun silahla olacağına inanıyorlar. İçeri girdikten sonra orada bulunanları alt ettikten sonra binayı komple ele geçirdiler. Saat 04.07’i gösterirken Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’a gelerek Atatürk Havalimanı’nda bir konuşma yaptı. “Milletin üzerinde hiçbir güç yoktur. Bu bir ayaklanma, ihanet, vatana ihanet hareketidir. Bunun bedelini çok ağır ödeyecekler.” diyerek halkın kendine olan güvenini daha çok artırarak durumun daha iyiye gitmesi için bir adım daha atılmış oldu. Darbecilerin gücünü iyice yitirmesi sonucu sokakta bulunan halk biraz rahatlamıştı. Bunun üzerine Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, tedbir gereği 2 saat önce nasılsak öyle olunması gerektiğini, her şey yeniden olacakmış gibi durulması gerektiğini söyleyerek olabilecek tehditler karşısında önlem almış oldu.

Darbeci Askerler Göz Altına Alınmaya Başladı!

Saat 5 itibariyle darbeci askerler büyük ölçüde göz altına alınmaya başladı. Medya biraz daha rahatladı ve çalışanlar tekrar binalarına dönebildiler. Her şey olumlu yönde ilerlerken saat tam 6 da bir açıklamayla darbeyi bastırmanın sevincini üzüntüye boğdu. Açıklamada 160’ı aşkın vatandaşımızın hayatını kaybettiğini söyleniyordu. O saatten sonra sevincin yanında şehitlerimiz içinde dualar eksik olmadı. Darbeciler son kozlarını oynuyorlardı. Cumhurbaşkanlığı külliyesi çevresini uçaklarla bombalayarak bir şeyler yapmaya çalıştılar ancak tabi ki de bunların hiçbiri darbe girişiminin darbe ile sonuçlanmasına yeterli olmadı.

Darbe’nin başladığı yerde, Boğaziçi Köprüsü’nde bulunan darbeciler teslim oldular. Ancak bunca şeyden sonra halk o kadar sinirliydi ki köprüde bulunan askerlere linç girişiminde bulundular. Bunun yanında birçok albay, general, asker görevlerinden alındı. Saat 08.11 civarı hayat tamamen normale dönmeye başladı. Uçak, metro ve vapur seferleri yeniden yapılmaya başlandı. Boğaziçi Köprüsü trafiğe açıldı. Bunun yanında göz altılar sürmekteydi. Jandarma Genel Komutanlığı’na operasyon düzenlendi ve 200 kişiden fazla kişi gözaltına alındı. Kuleli Askeri Lisesi’nde 80 öğrenci göz altına alındı. Bunlar sadece şu anda göze çarpan görevden almalar ve tutuklanmalardır. Yoksa bu güne kadar 13 binden fazla kişi tutuklanmıştır.

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar Darbecilerin Elinden Kurtarıldı!

Saat 9 civarı darbe tam olarak bastırılmıştır ve Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Fahri Kasırga darbecilerin elinden alındı. 16 temmuz 2016 günü saat 11 de Genelkurmay Başkanı Vekili Orgeneral Ümit Dündar, “Cumhurbaşkanımız, başbakanımız, bakanlarımız, TBMM, TSK ve halk tam bir dayanışma içinde demokrasinin ve hukukun yanında yer alarak bu darbe girişimini önlemiştir.” diyerek darbenin olumsuz sonuçlandığını resmi olarak dile getirmiştir. Saat 13.21’de MİT, Ümit Dündar’ı destekler nitelikte bir açıklama yaptı. Açıklamasında “Sistematik operasyon bitti, nokta operasyonuna geçtik, 1-2 saate biter.” dedi.

Bu olayların sonucunda tam olarak 1 gün bile sürmeyen darbecilerin darbe hevesleri kursaklarında kaldı. Halkımızın, Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın destekleri başta olmak üzere herkesin desteği çok önemliydi. Başarıyla bir darbe atlatıldı. Allah bir sonraki darbeyi göstermesin demekten daha güzel bir şey denemez. Allah bir sonraki darbeyi göstermesin.

İnceleme Önerisi: Bu konuyla ilgili olarak Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanan 15 Temmuz Darbe Girişimi ve Milletin Zaferi başlıklı kitapçığı da inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Konuyla İlgili Yazılar

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek olunuz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.