Cumalıkızık Köyü Tarihi ve Gezilecek Yerleri

Cumalıkızık Nerede? Nasıl Gidilir? Cumalıkızık Köyü'nde Ne Yenir? Nerede Kalınır?

Cumalıkızık Köyü
0 24

Dünyanın en dar sokağına sahip olan Cumalıkızık köyü, Bursa’nın tartışmasız en gizemli ve en derin hikayesinin sahibi. 700 yıllık geçmişi ve Osmanlı’dan kalan yapılarıyla Cumalıkızık buram buram tarih kokan doğal bir köy. Bursa’nın Cumalıkızık köyü UNESCO’nun dünya mirası listesinde ve Uludağ’ın çevresinde kurulan 7 kızık (Oğuz boylarından biri) köyünden biridir. O yedi kızık köyü arasından yalnızca 5 kızık köyü günümüze ulaşmış ve bilinene göre, eski zamanlarda dağ eteklerindeki köyler sonuna “kızık” eklenerek hatırlanırmış.

Cumalıkızık Köyü Tarihi ve Efsanesi

Cumalıkızık Köyü’nün doğuşu ve ortaya çıkışıyla ilgili anlatılan hikayeler vardır. Köylü halkına sorulduğunda anlatacakları çeşit çeşit efsane vardır fakat bilinen en yaygın efsanesine göre; Tokat civarında yaşayan Kızık boyları, Karakeçili Aşiretinin bulunduğu bölgeye göç etmişler ve Ertuğrul Gazi’den bir yer istemişler. Karakeçili Aşireti bu olaya “Asla!” demişler ve kabul etmemişler.

Anlaşmaya varamayan iki boy arasında sorun çıkmasını istemeyen Ertuğrul Gazi, Kızık boylarına Keşiş Dağı’nın eteklerinin kuzeyinde bir alan vermiş ve iki boy arasındaki sorunu çözmek adına, Kızık boylarından 7 oğlan ile Karakeçili Aşiretinden 7 kızı evlendirmiş. Bu sayede Kızık köyleri oluşmuş.

Cumalıkızık Köyü Gezilecek Yerler

Bilinen en eski Osmanlı köyü olan Cumalı Kızık köyü, Bursa merkezden otobüse binildiğinde 20 dakika içerisinde ulaşılabilecek yakın bir köydür. İstanbul’dan ulaşımının 3 saat olması, oradaki turistleri bu köye çekmekte ve misafirlerin kültürümüzü tanımasına ortam hazırlamaktadır. Köylü halkı çok sıcak ve samimidir, köyde yöresel ürünlerin satıldığı bir pazar bulunmaktadır ve bu köye her hafta yüzlerce misafir gelmektedir. Köylü halkı uygun fiyata sattığı doğal ürünlerden, kendi köy halkından kazandığı gibi turistlerden de kazanmaktadır.

Cumalıkızık Köyü Konumu
Cumalıkızık Köyü Haritası

Köye ister ülke içinden, isterse de ülke dışından gelen misafirler olsun o pazara uğramadan geçemezler. Çünkü daha girer girmez herkes o pazarın güzelliğini ve doğallığını övmektedir. Çeşit çeşit reçellerin, salçaların, eriştelerin, ev yapımı turşuların, köy ekmeklerinin ve tarhanaların satıldığı bu pazardan; gelen kişi bir şey almadan gidememektedir.

Cumalıkızık Köyü ve Dünya’nın En Dar Sokağı

Cumalıkızık Köyü ulaşımının oldukça kolay olması dolayısıyla, en çok hafta sonu misafir almaktadır. Köyün içerisinden Uludağ’dan gelen doğal bir su akmaktadır. Evler kerpiçten yapılmıştır ve renk renk boyanarak şirin bir görünüm elde edilmiştir. Sokak çeşmeleri meşhurdur ve o filmlerde görülen buluşmalar bu çeşmelerde gerçekleşmektedir. Sokakları daracıktır ve dünyanın en dar sokağına sahiptir. Bu sokağın adı Cin Aralığı‘dır ve bu sokağın Kurtuluş Savaşı yıllarından kalan bir hikayesi de vardır.

Cumalıkızık Köyü Sokakları
Cumalıkızık Köyü Cin Aralığı

Söylenenlere göre o yıllarda Yunan askerleri Cumalıkızık Köyü sakinlerini bir camiye toplarlar. Köylülerin konuşulanlardan anladıklarına göre Yunan askerleri onları orada camiyle birlikte yakacaktır. Bunu duyan köylüler kendi aralarında anlaşırlar ve bir yolunu bularak o camiden kaçarlar.

Cin Aralığı dışarıdan bakıldığında çıkmaz sokak olarak görülen daracık bir sokaktır ve sokağın bir ucundan diğerine geçmek ancak bir insanın yan geçebilmesi ile mümkündür.

Köylüler camiden kaçtıkları gibi tek tek Cin Aralığı sokağının başından sonuna geçerler ve az bir yoldan sonra Türk askerlerinin bulunduğu koğuşa ulaşırlar. O günlerde sokağın adı Cin Aralığı değildir; Yunan askerleri bir insanın bile o sokaktan kaçmasının mümkün olmayacağını, bunu yalnızca doğaüstü varlıkların yapacağını düşündükleri için sokağın adını böyle koymuşlardır ve günden günümüze bu sokak Cin Aralığı adıyla anılmıştır.

Cumalıkızık Köyü’nde Ne Yenir? Nerede Kalınır?

Cumalıkızık köyü genel olarak günübirlik ziyaretçiler ağırlamaktadır. Ancak bazen yatılı misafirler de ziyarette bulunmaktadır. İki tür misafir içinde yemek yenilebilecek çok güzel yerler bulunmaktadır.

Öncelikle köyün girişinden başlayarak sonuna kadar süren serpme kahvaltı mekanları vardır. Her biri birbirinden güzel olan bu mekanlar, normal yerlere benzemezler. Çeşitleri çok fazladır ve oldukça boldur. Yani 2 kişilik bir serpme kahvaltıyla 4 kişi rahatça doyabilir. Bunun dışında fiyatları oldukça uygundur ve hizmet kaliteleri oldukça yüksektir. Çalışanları güler yüzlü ve dürüst insanlardır.

Cumalıkızık Köyü’nde Kahvaltı

Yine pazardan alınan peynir, zeytin, reçel ve köy ekmeği ile kır alanda piknik yapmak da doğru bir tercih olacaktır. Bunun için çatal kaşık bile götürmeye gerek yoktur, çünkü her şey kolayca temin edilebilir. Ayrıca o reçellerin yediğin kadarını orada yeyip, kalanını eve götürme şansının olması da iyi bir ayrıcalıktır; zaten bir kez tadına bakan birkaç kavanozu beraberinde götürmektedir.

Öğlen yemeği için köyün gözlemecileri tercih edilebilir, çünkü hanımlar gözlemeleri kendi elleriyle pişirmekte, harmanladıkları çeşitli içleri gözlemelerin içerisine koymaktadırlar. Orada yenilen gözlemenin başka hiçbir yerde yenilmediği aşikardır; gözleme toprak kokmaktadır ve çok doğaldır.

Cumalıkızık Köyü’nde Konaklama

Konaklamak isteyen misafirlerine kucak açan bazı uygun fiyatlı mekanlar bulunmaktadır. Kimisinin harika bir doğa manzarası vardır, gidip görülerek de seçilebilir; erken rezervasyon da yaptırılabilir. Çünkü bazı haftasonları maalesef kalınacak yerler çok fazla dolu olabilir.

Kınalı Kar dizisi yine bu köyde çekilmektedir. Doğayla iç içe geçmiş bir yaşama sahiptir bu köy, her şey o kadar doğaldır ki. Bir giden mutlaka yine gelir bu köye ve herkesin ziyaret etmesi gereken bir köydür.

Köy halkı çok temiz kalpli ve çok misafirperverdir. Hatta bazılarının evinde de konaklanabilir, çünkü gittiğiniz kapı sizi asla geri çevirmeyecektir. Gitmiş, rezervasyon yaptırmamış ve kalmaya karar vermiş biri, bir evin kapısını çaldığında kimse onu geri çevirmeyecektir.

Tarihi bir müzeye çevrilmiş evi görmeden, Uludağ’ın eteklerinde yürümeden ve o buz gibi suyu içmeden dönmek akıldan bile geçirilmemelidir.

Ders: Tarih, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamızı onayladığınızı kabul edeceğiz. Kapat Ayrıntılı Bilgi