11. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları 1. Ünite

11. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları – 2. Ünite (2019-2020)

Tarih Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları 2. Ünite başlıklı bu yazımızda 11. sınıf tarih ders kitabı içindeki 2. ünitenin sonunda yer alan ölçme ve değerlendirme çalışmaları bölümü sorularının cevaplarını hazırladık. Ders: Tarih Ekibi tarafından hazırlanan 11. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları 2. Ünite hakkında eklemek istediklerinizi yorum bölümünü kullanarak bize iletebilirsiz.

11. Sınıf Tarih Ders Kitabı 2. Ünite Cevapları

11. sınıf tarih ders kitabının ikinci ünitesi olan Değişim Çağında Avrupa ve Osmanlı, üç kazanımdan oluşmaktadır. Aşağıda bu üç kazanıma yönelik soruların cevapları bulunmaktadır.

2. Ünite 1. Bölüm Cevapları

Aşağıdaki cümlelerde boş bırakılan yerlere uygun kavramları yazınız.

1. Evliya Çelebi

2. Esham

3. Merkantilizm

4. Layiha

5. İbrahim Müteferrika

2. Ünite 2. Bölüm Cevapları

Aşağıdaki soruların cevaplarını boş bırakılan yerlere yazınız.

6. Enflasyon

7. Burjuva Sınıfı

8. Mültezim

9. Yavuz Sultan Selim

10. Mukataa

11. Kilise ve Din Adamları karşı çıkmıştır. Çünkü bu durum onların halk üzerindeki etkisini ve güvenilirliğine zarar verecekti. Ayrıca halkın dine olan sadakati de azalacağından bu durum onları ekonomik açıdan da olumsuz etkilecekti.

12. Kilisenin bozulmaya başlaması ve bununla beraber ıslahat fikrinin ortaya çıkması. Rönesans hareketleri. Almanya’da siyasal birliğin olmaması ve prenslerin dinde yenilikler yapmaya çalışanları desteklemesi.

13. Malikane sistemiyle beraber ekonomide vergi gelirlerinin artmasıyla beraber halkın üzerindeki ekonomi baskı artacaktı, bu durum beraberinde de rahatsızlıklar, huzursuzluklar ve halkın fakirleşmesiyle sonuçlanacaktı. Yani başta devletin rahatlaması amaçlanan bu sistem uzun vadede halkın üzerindeki yükü arttırarak devleti de kötü etkilemeye başlayacaktır.

14. Celali İsyanları Anadolu’da çıkmıştır ve halk tarafından çıkarılmıştır. Çıkma nedeni ise tımar sisteminin bozulması, vergilerin artması vb.dir. Yeniçeri isyanı ise Yeniçeriler tarafından devşirme sisteminin bozulmasına tepki olarak İstanbul’da çıkarılmıştır. Suhte İsyanı da medrese eğitim gören öğrenciler tarafından iş bulamama sıkıntısı nedeniyle ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak üç isyan da çıkaran kişiler, çıktığı yerler ve etkiledikleri olaylar, neden ve sonuçları bakımında farklılık göstermektedir.

15. Hilal, Orhan, Akif

2. Ünite 3. Bölüm Cevapları

Aşağıdaki çoktan seçmeli soruları okuyarak doğru seçeneği işaretleyiniz.

16. D 17. D 18. B 19. B 20. E


Not: 11. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları 2. Ünite başlıklı yazımız yalnızca 2. ünite sonunda yer alan ölçme ve değerlendirme bölümü sorularının cevaplarını kapsamaktadır. 10. sınıf tarih ders kitabı cevaplarının tamamını için 11. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları – Tüm Üniteler (2019-2020) başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Soru Sor: 11. Sınıf Tarih Ders Kitabı içinde yer alan diğer soruları bilgi@derstarih.com e-posta adresini kullanarak bize iletebilirsiniz. Sorularınızı bize gönderin Ders: Tarih Ekibi sizin için yanıtlasın!

Yorum Yapın

Yorumunuzdan sonra Adınızı ve E-posta adresinizi yazabilirsiniz. E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Ders: Tarih, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamızı onayladığınızı kabul edeceğiz. Kapat Ayrıntılı Bilgi