8. Sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve AtatürkçülükTarih SınavlarıYazılı Sınavlar

8. Sınıf İnkılap Tarihi 1. Dönem 1. Yazılı – Yeni Müfredata Göre (2022-2023)

Yeni müfredata göre hazırlanan 2022-2023 8. Sınıf İnkılap Tarihi 1. Dönem 1. Yazılı sınavı üzerinde düzenleme veya değişiklik yapabilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’ne göre öğrencilerin başarısı; sınavlardan, ders etkinliklerine katılımdan ve varsa proje çalışmalardan alınan puanlara göre belirlenir. İnkılap Tarihi dersinde öğrenci başarısını belirleyebilmek için kullanılan araçlardan biri de yazılı sınavlardır. Bu yazımızda 8. Sınıf İnkılap Tarihi 1. Dönem 1. Yazılı örneğini paylaşıma açıyoruz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi 1. Dönem 1. Yazılı

İnkılap tarihi dersi yazılı sınavları ile ilgili 8. Sınıf İnkılap Tarihi 1. Dönem 1. Yazılı örneği aşağıda yer almaktadır. 8. Sınıf İnkılap Tarihi 1. Dönem 1. Yazılı örneği açık uçlu sorulardan oluşmaktadır. Ancak 8. Sınıf İnkılap Tarihi 1. Dönem 1. Yazılı içine kısa yanıtlı, doğru-yanlış, eşleştirmeli veya çoktan seçmeli test gibi sorular da eklenebilir.

Aşağıdaki 8. Sınıf İnkılap Tarihi 1. Dönem 1. Yazılı örneği 2022-2023 eğitim öğretimi yılı için yeni müfredata göre hazırlanmıştır. Bu yazılı sınavda sınav kapsamındaki ilgili kazanımlardan 10 soru bulunmaktadır. 8. Sınıf İnkılap Tarihi 1. Dönem 1. Yazılı sınavı içerisinde analiz ve değerlendirme düzeyindeki kazanımlara yönelik birden fazla soru yer almaktadır. Bu yazılı sınav içerisinde yer alan sorular puanlanmamıştır. Puanlama işi öğretmene bırakılmıştır.

İnkılap Tarih dersi öğretim programında yer alan becerilere ve kazanımlara göre hazırlanan 8. Sınıf İnkılap Tarihi 1. Dönem 1. Yazılı sınavını bilgisayarınıza kopyalayarak üzerinde düzenleme veya değişiklik yapabilirsiniz.

Yanıt Anahtarı: 8. Sınıf İnkılap Tarihi 1. Dönem 1. Yazılı cevap anahtarları sorulardan hemen sonra ayrı bir başlık altında yer almaktadır.

2022-2023 8. Sınıf Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Dersi 1. Dönem 1. Yazılı Sınavı

2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI
……………………………… ORTAOKULU
8. SINIF TÜRKİYE CUMHURİYETİ İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK DERSİ

1. DÖNEM 1. YAZILI SINAVI

SORULAR

1. Fransız İhtilali ile ortaya çıkan siyasi düşüncelerin, Avrupa devletlerinin sömürgecilik faaliyetlerine ve Osmanlı Devleti’nin siyasi yapısına etkisi neler olmuştur?

2. Mustafa Kemal Atatürk’ün düşünce yaşamında Selanik şehrinin etkisi ne olmuştur?

3. Mustafa Kemal Atatürk’ün düşünce yaşamını etkileyen kitaplar hangileridir? Bu kitaplar hangi alanlarda Mustafa Kemal Atatürk üzerinde etkili olmuştur?

4. 31 Mart Ayaklanması‘nda Mustafa Kemal Atatürk’ün görev ve sorumlulukları nedir? Mustafa Kemal Atatürk niçin bu ayaklanmanın bastırılmasında rol almıştır?

5. Birinci Dünya Savaşı öncesinde bloklaşmalar hangi ortak çıkarlar üzerinden oluşmuştur? Bu ortak çıkarları bloklara katılan ülkeler özelinde açıklayınız.

6. Osmanlı Devleti, 1. Dünya Savaşı’nda Turancılık düşüncesi doğrultusunda nasıl bir politika izlemiştir?

7. Mondros Ateşkes Antlaşması’na Türk halkının tepkisi ne olmuştur?

8. Kuvay-ı Milliye ilk direnişini nerede, ne zaman ve nasıl başlatmıştır?

9. Amasya Genelgesi‘nin hangi maddeleri Kurtuluş Savaşı’nın amacını, gerekçesini ve yöntemini ortaya koymuştur?

10. Misak-ı Milli’de ulusal sınırlar nasıl belirlenmiştir?


2022-2023 8. Sınıf Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Dersi 1. Dönem 1. Yazılı Sınavı Yanıt Anahtarı

8. SINIF TÜRKİYE CUMHURİYETİ İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK DERSİ

1. DÖNEM 1. YAZILI SINAVI

YANITLAR

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

 


Tüm Yazılı Sınavlar: Sosyal Bilgiler ve İnkılap Tarihi dersleri yazılı sınavları ile ilgili örnek sınavların tamamını incelemek için Sosyal Bilgiler Dersi Yazılı Sınavları – Yeni Müfredata Göre (2022-2023) başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu Yazıya Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Konuyla İlgili Yazılar

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek olunuz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.