11. Sınıf Tarih 1. Dönem 2. Yazılı

11. Sınıf Tarih 1. Dönem 2. Yazılı – Yeni Müfredata Göre (2020-2021)

2020-2021 11. Sınıf Tarih Dersi 1. Dönem 2. Yazılı Sınavı

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’ne göre öğrencilerin başarısı; öğretim programı öğrenme kazanımları esas alınarak dersin özelliğine göre yazılı sınavlar, uygulamalı sınavlar, performans çalışmaları ve projeler üzerine alınan puanlara göre belirlenir. Tarih dersinde öğrenci başarısını tespit edebilmek için kullanılan araçlardan biri de yazılı sınavlardır. Bu yazımızda 11. Sınıf Tarih 1. Dönem 2. Yazılı örneğini paylaşıma açıyoruz.

11. Sınıf Tarih 1. Dönem 2. Yazılı

Tarih dersi yazılı sınavları ile ilgili 11. Sınıf Tarih 1. Dönem 2. Yazılı örneği aşağıda yer almaktadır. 11. Sınıf Tarih 1. Dönem 1. Yazılı örneği yönetmelik gereği açık uçlu sorulardan oluşmaktadır. Ancak 11. Sınıf Tarih 1. Dönem 2. Yazılı içine kısa yanıtlı, doğru-yanlış, eşleştirmeli veya çoktan seçmeli test gibi sorular da eklenebilir.

Aşağıdaki 11. Sınıf Tarih 1. Dönem 2. Yazılı örneği 2020-2021 eğitim öğretimi yılı için yeni müfredata göre hazırlanmıştır. Bu yazılı sınavda sınav kapsamındaki ilgili kazanımlardan 10 soru bulunmaktadır. 11. Sınıf Tarih 1. Dönem 2. Yazılı sınavı  içerisinde analiz ve değerlendirme düzeyindeki kazanımlara yönelik birden fazla soru yer almaktadır.  Bu tarih yazılı sınavı içerisinde yer alan sorular puanlanmamıştır. Puanlama işi tarih öğretmenine bırakılmıştır.

Tarih dersi öğretim programında yer alan becerilere ve kazanımlara göre hazırlanan 11. Sınıf Tarih 1. Dönem 2. Yazılı sınavını bilgisayarınıza kopyalayarak üzerinde düzenleme veya değişiklik yapabilirsiniz.

Yanıt Anahtarı: 11. Sınıf Tarih 1. Dönem 2. Yazılı cevap anahtarlarını isteyen tarih öğretmenleri yorum bölümü üzerinden bizimle iletişime geçebilirler. Yorum bölümüne e-posta adresini yazan öğretmenlerimizle iletişime geçeceğiz.

2020-2021 11. Sınıf Tarih Dersi 1. Dönem 2. Yazılı Sınavı

2020-2021 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI
……………………………… LİSESİ
11. SINIF TARİH DERSİ 1. DÖNEM 2. YAZILI SINAVI

SORULAR

1. Avrupa’da Engizisyon Mahkemeleri hangi gerekçelerle ortaya çıkmıştır? Bu mahkemeler Avrupa’da bilimin gelişmesi önünde hangi açıdan bir engel olmuştur?

2. Petrarca kimdir? Hümanist düşüncenin ortaya çıkmasındaki rolü nedir?

3. Avrupa’da ulus-devletlerin kurulma sürecinde yaşanan mali sorunlar nasıl çözülmüştür?

4. 16. yüzyıldan itibaren Osmanlı Devleti’nde yaşanan nüfus artışının ekonomiye etkileri neler olmuştur?

5. Osmanlı Devleti’nde suhte ayaklanmaları neden çıkmıştır? Osmanlı Devleti bu ayaklanmalar karşısında nasıl önlemler almıştır?

6. Lale Devri yeniliklerinden bir tanesini seçerek bu yeniliğe niçin gerek olduğunu Osmanlı Devleti açısından açıklayınız.

7. Şark Meselesi (Doğu Sorunu) kavramı ne zaman, nasıl ve niçin ortaya çıkmıştır? Osmanlı Devleti siyasi varlığına yönelik bu tehdidin ne kadar farkındaydı?

8. Vehhabilik Hareketi nedir? Bu hareket Osmanlı Devleti’ni siyasi açıdan uzun vadede nasıl etkilemiştir?

9. Boğazlar Sorunu uluslararası bir soruna nasıl dönüşmüştür? Kronolojik bir sırada neden sonuç bağlamında açıklayınız.

10. Mora İsyanı hangi nedenle ortaya çıkmıştır? Yunan toplumunun bu isyanı haklı görmelerinin argümanları nelerdir?


Tüm Yazılı Sınavlar: Tarih dersi yazılı sınavları ile ilgili örnek sınavların tamamını incelemek için Tarih Dersi Yazılı Sınavları – Yeni Müfredata Göre (2020-2021) başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

5 Yorum Yapıldı
 1. Yıldıray Diyor ki:

  Öğretmenim ve cevapları öğrenmek istiyorum.E-posta adresime atarsanız sevinirim

 2. Hayal Diyor ki:

  arkadaşa katılıyorum tarih yazılısı cevaplar

 3. Sakine Diyor ki:

  aynen tarih sınavının cevapları lütfen

 4. Dilara Işıklı Diyor ki:

  aynen yazılı cevapları

 5. Seval Diyor ki:

  öğrenciyim ve yazılıya hazırlanmak için kendi cevaplarımı doğrularıyla karşılaştırmak istiyorum.lütfen cevapları atabilir misiniz? teşekkür ederim

Yorum Yapın

Yorumunuzdan sonra Adınızı ve E-posta adresinizi yazabilirsiniz. E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Ders: Tarih, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamızı onayladığınızı kabul edeceğiz. Kapat Ayrıntılı Bilgi