9. SınıfTarih DersiTarih SınavlarıYazılı Sınavlar

9. Sınıf Tarih 1. Dönem 2. Yazılı – Yeni Müfredata Göre (2021-2022)

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’ne göre öğrencilerin başarısı; öğretim programı öğrenme kazanımları esas alınarak dersin özelliğine göre yazılı sınavlar, uygulamalı sınavlar, performans çalışmaları ve projeler üzerine alınan puanlara göre belirlenir. Tarih dersinde öğrenci başarısını tespit edebilmek için kullanılan araçlardan biri de yazılı sınavlardır. Bu yazımızda 9. Sınıf Tarih 1. Dönem 2. Yazılı örneğini paylaşıma açıyoruz.

9. Sınıf Tarih 1. Dönem 2. Yazılı

Tarih dersi yazılı sınavları ile ilgili 9. Sınıf Tarih 1. Dönem 2. Yazılı örneği aşağıda yer almaktadır. 9. Sınıf Tarih 1. Dönem 1. Yazılı örneği yönetmelik gereği açık uçlu sorulardan oluşmaktadır. Ancak 9. Sınıf Tarih 1. Dönem 2. Yazılı içine kısa yanıtlı, doğru-yanlış, eşleştirmeli veya çoktan seçmeli test gibi sorular da eklenebilir.

Aşağıdaki 9. Sınıf Tarih 1. Dönem 2. Yazılı örneği 2021-2022 eğitim öğretimi yılı için yeni müfredata göre hazırlanmıştır. Bu yazılı sınavda sınav kapsamındaki ilgili kazanımlardan 10 soru bulunmaktadır. 9. Sınıf Tarih 1. Dönem 2. Yazılı sınavı  içerisinde analiz ve değerlendirme düzeyindeki kazanımlara yönelik birden fazla soru yer almaktadır.  Bu tarih yazılı sınavı içerisinde yer alan sorular puanlanmamıştır. Puanlama işi tarih öğretmenine bırakılmıştır.

Tarih dersi öğretim programında yer alan becerilere ve kazanımlara göre hazırlanan 9. Sınıf Tarih 1. Dönem 2. Yazılı sınavını bilgisayarınıza kopyalayarak üzerinde düzenleme veya değişiklik yapabilirsiniz.

Yanıt Anahtarı: 9. Sınıf Tarih 1. Dönem 2. Yazılı cevap anahtarlarını isteyen tarih öğretmenleri yorum bölümü üzerinden bizimle iletişime geçebilirler. Yorum bölümüne e-posta adresini yazan öğretmenlerimizle iletişime geçeceğiz.

2021-2022 9. Sınıf Tarih Dersi 1. Dönem 2. Yazılı Sınavı

2021-2022 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI
……………………………… LİSESİ
9. SINIF TARİH DERSİ 1. DÖNEM 2. YAZILI SINAVI

SORULAR

1. İlk Çağ’da ortaya çıkan ilk siyasi organizasyon (ilk devletler, ilk yönetim şekilleri) türleri nasıldı? Bununla bağlantılı olarak şehir devletlerinin (site, polis, nom vb.) siyasi yapısı hakkında bilgi veriniz.

2. Hukuk, Yasa, Kanun, Kural, Töre kavramlarını açıklayarak Urkagina ve Hammurabi Kanunları’nın meşruiyet kaynakları belirtiniz.

3. Orta Çağ imparatorluklarının (Roma, Bizans, Sasani, Moğol) askeri durumları hakkında bilgi veriniz.

4. Orta Çağ’da Avrupa’da yaşanan Veba Salgını (1347-1351) ile kediler arasında nasıl bir ilişki vardır?

5. Artı ürün nedir? Artı ürün nasıl ortaya çıkmıştır?

6. Orta Çağ’daki ticaretin toplumsal tabakalaşma ve sınıflar üzerindeki etkisi neler olmuştur?

7. Orta Çağ’da ücretli askerlik sistemi nasıl işlemiştir? Tarih boyunca başka devletlerde çalışan ücretli Türk askerleri hakkında bilgi veriniz.

8. Orta Çağ’da devletlerin kullandığı savaş araç gereçleri ve silahları nelerdir? Top ve tüfek gibi ateşli silahlar ne zaman, niçin ve nasıl kullanıldı?

9. Cengiz Han Yasasına örnekler vererek bu kanunlar hakkında genel tarihi bilgi veriniz.

10. 12 Levha Kanunları kim tarafından, ne için, nasıl ve ne zaman oluşturulmuştur?


Tüm Yazılı Sınavlar: Tarih dersi yazılı sınavları ile ilgili örnek sınavların tamamını incelemek için Tarih Dersi Yazılı Sınavları – Yeni Müfredata Göre (2021-2022) başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi (adblock) kapatarak web sitemizin yayın yapmasına destek olunuz. Ders: Tarih Ekibi tamamen gönüllü çalışarak Türkiye’de tarih öğretiminin niteliğinin geliştirilmesine kaktı sunmayı amaçlamaktadır. Tüm çalışmalarımız için tek gelir kaynağımız reklamlar. Bu noktada bie destek olursanız çok seviniriz.