Ders: Tarih
Türkiye'nin Tarih Dersi Sayfası! Tarih dersi ve Tarih ile ilgili özgün yazılı ve görsel içerikler. Tarih ile ilgili her şey burada!

11. Sınıf Seçmeli Tarih 1. Dönem 1. Yazılı – Yeni Müfredata Göre (2018-2019)

2018-2019 11. Sınıf Seçmeli Tarih Dersi 1. Dönem 1. Yazılı Sınavı

Yeni müfredata göre hazırlanan 2018-2019 11. Sınıf Seçmeli Tarih 1. Dönem 1. Yazılı sınavı üzerinde düzenleme veya değişiklik yapabilirsiniz.

11. Sınıf Seçmeli Tarih 1. Dönem 1. Yazılı
0 300

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’ne göre öğrencilerin başarısı; öğretim programı öğrenme kazanımları esas alınarak dersin özelliğine göre yazılı sınavlar, uygulamalı sınavlar, performans çalışmaları ve projeler üzerine alınan puanlara göre belirlenir. Tarih dersinde öğrenci başarısını tespit edebilmek için kullanılan araçlardan biri de yazılı sınavlardır. Bu yazımızda 11. Sınıf Seçmeli Tarih 1. Dönem 1. Yazılı örneğini paylaşıma açıyoruz.

11. Sınıf Seçmeli Tarih 1. Dönem 1. Yazılı

Tarih dersi yazılı sınavları ile ilgili 11. Sınıf Seçmeli Tarih 1. Dönem 1. Yazılı örneği aşağıda yer almaktadır. 11. Sınıf Seçmeli Tarih 1. Dönem 1. Yazılı örneği yönetmelik gereği açık uçlu sorulardan oluşmaktadır. Ancak 11. Sınıf Seçmeli Tarih 1. Dönem 2. Yazılı sınavı içine kısa yanıtlı, doğru-yanlış, eşleştirmeli veya çoktan seçmeli test gibi sorular da eklenebilir.

Aşağıdaki 11. Sınıf Seçmeli Tarih 1. Dönem 1. Yazılı örneği 2018-2019 eğitim öğretimi yılı için yeni müfredata göre hazırlanmıştır. Bu yazılı sınavda sınav kapsamındaki ilgili kazanımlardan 10 soru bulunmaktadır. 11. Sınıf Seçmeli Tarih 1. Dönem 1. Yazılı sınavı  içerisinde analiz ve değerlendirme düzeyindeki kazanımlara yönelik birden fazla soru yer almaktadır.  Bu tarih yazılı sınavı içerisinde yer alan sorular puanlanmamıştır. Puanlama işi tarih öğretmenine bırakılmıştır.

Tarih dersi öğretim programında yer alan becerilere ve kazanımlara göre hazırlanan 11. Sınıf Seçmeli Tarih 1. Dönem 1. Yazılı sınavını bilgisayarınıza kopyalayarak üzerinde düzenleme veya değişiklik yapabilirsiniz.

Not: 11. Sınıf Seçmeli Tarih 1. Dönem 1. Yazılı cevap anahtarlarını isteyen tarih öğretmenleri yorum bölümü üzerinden bizimle iletişime geçebilirler. Yorum bölümüne e-posta adresini yazan öğretmenlerimizle iletişime geçeceğiz.

2018-2019 11. Sınıf Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi Dersi 1. Dönem 1. Yazılı Sınavı

2018-2019 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI
……………………………… LİSESİ

11. SINIF TÜRK KÜLTÜR VE MEDENİYET TARİHİ DERSİ

1. DÖNEM 1. YAZILI SINAVI

SORULAR

1. “Kızıl Elma” ve “Türk Cihan Hâkimiyeti” anlayışlarını açıklayınız.

2. İlk Türk devletlerinde ordu teşkilatının yapısını açıklayarak ordu-millet ilişkisini sağlayan teşkilatlanmayı yazınız.

3. İlk Türk İslam devletlerinde devlet yöneticilerinde aranan özellikler nelerdir? Kutadgu Bilig’e göre yazınız.

4. Osmanlı Devleti’nin yönetim anlayışında uygulanan veraset sisteminin temel ilkelerini yazınız.

5. Osmanlı Devleti’nde Kapıkulu Ordusu’nun temel özelliklerini yazınız.

6. Türkiye Cumhuriyeti’nde saltanatın kaldırılma gerekçelerini yazınız.

7. İlk Türk devletlerinde kadının Türk toplum yapısı içinde üstlendiği roller nelerdir?

8. Karahanlıların sosyal devlet olduğunun göstergeleri nelerdir?

9. Osmanlı Devleti’nde vakıfların toplum hayatındaki önemi nedir?

10. Balkan Savaşları’ndan sonra Anadolu’ya yapılan göçlerin toplumsal yapıya etkisi neler olmuştur?

 

Not: Tarih dersi yazılı sınavları ile ilgili örnek sınavların tamamını incelemek için Tarih Dersi Yazılı Sınavları – Yeni Müfredata Göre (2018-2019) başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Ders: Tarih, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamızı onayladığınızı kabul edeceğiz. Kapat Ayrıntılı Bilgi