10. Sınıf Tarih 2. Dönem 1. Yazılı – Yeni Müfredata Göre (2019-2020)

2018-2019 10. Sınıf Tarih Dersi 2 Dönem 1. Yazılı Sınavı

10. Sınıf Tarih 2. Dönem 1. Yazılı
12 10.634

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’ne göre öğrencilerin başarısı; öğretim programı öğrenme kazanımları esas alınarak dersin özelliğine göre yazılı sınavlar, uygulamalı sınavlar, performans çalışmaları ve projeler üzerine alınan puanlara göre belirlenir. Tarih dersinde öğrenci başarısını tespit edebilmek için kullanılan araçlardan biri de yazılı sınavlardır. Bu yazımızda 10. Sınıf Tarih 2. Dönem 1. Yazılı örneğini paylaşıma açıyoruz.

10. Sınıf Tarih 2. Dönem 1. Yazılı

Tarih dersi yazılı sınavları ile ilgili 10. Sınıf Tarih 2. Dönem 1. Yazılı örneği aşağıda yer almaktadır. 10. Sınıf Tarih 2. Dönem 1. Yazılı örneği yönetmelik gereği açık uçlu sorulardan oluşmaktadır. Ancak 10. Sınıf Tarih 2. Dönem 2. Yazılı içine kısa yanıtlı, doğru-yanlış, eşleştirmeli veya çoktan seçmeli test gibi sorular da eklenebilir.

Aşağıdaki 10. Sınıf Tarih 2. Dönem 1. Yazılı örneği 2018-2019 eğitim öğretimi yılı için yeni müfredata göre hazırlanmıştır. Bu yazılı sınavda sınav kapsamındaki ilgili kazanımlardan 10 soru bulunmaktadır. 10. Sınıf Tarih 2. Dönem 1. Yazılı sınavı  içerisinde analiz ve değerlendirme düzeyindeki kazanımlara yönelik birden fazla soru yer almaktadır.  Bu tarih yazılı sınavı içerisinde yer alan sorular puanlanmamıştır. Puanlama işi tarih öğretmenine bırakılmıştır.

Tarih dersi öğretim programında yer alan becerilere ve kazanımlara göre hazırlanan 10. Sınıf Tarih 2. Dönem 1. Yazılı sınavını bilgisayarınıza kopyalayarak üzerinde düzenleme veya değişiklik yapabilirsiniz.

Not: 10. Sınıf Tarih 2. Dönem 1. Yazılı cevap anahtarlarını isteyen tarih öğretmenleri yorum bölümü üzerinden bizimle iletişime geçebilirler. Yorum bölümüne e-posta adresini yazan öğretmenlerimizle iletişime geçeceğiz.

2018-2019 10. Sınıf Tarih Dersi 2. Dönem 1. Yazılı Sınavı

2018-2019 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI
……………………………… LİSESİ
10. SINIF TARİH DERSİ 2. DÖNEM 1. YAZILI SINAVI

SORULAR

1. Osmanlı Devleti’nde bir öğrencinin Sahn-ı Seman Medreselerinde müderris olabilmesi için hangi aşamalardan geçmesi gerekmektedir?

2. II. Murad Dönemi’nde, madeni paraların üzerine Kayı damgasının basılmasının ve şehzadelere Oğuz, Korkut gibi adlar verilmesinin nedenleri nelerdir?

3. Osmanlı Devleti’nin Balkanlarda oluşturduğu Türk şehir modelinin genel özellikleri nelerdir?

4. Takıyüddin’in astronomi (gökbilim) alanında yaptığı çalışmalar ve bu çalışmaların Osmanlı Devleti’ne katkıları nelerdir?

5. İstanbul’un Fethi’nden sonra Roma (Bizans) İmparatorluğu’nun yeniden canlanmasını önlemek için II. Mehmet (Fatih) hangi politikaları uygulamıştır?

6. İstanbul’un Fethi’nin sonuçlarının Coğrafi Keşifler, Rönesans ve Reform gibi olgulara etkisi neler olmuştur?

7. I. Selim (Yavuz) döneminde, Mısır Seferi sonucunda Halifenin ve Kutsal Emanetlerin İstanbul’a getirilmesi Osmanlı Devleti’nin siyasi yapısını nasıl etkilemiştir?

8. Hint Deniz Seferlerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının nedenleri nelerdir?

9. Osmanlı Devleti’nin, Venedik ve Fransa gibi devletlere kapitülasyon (ticari ayrıcalık) tanımasının nedenleri nelerdir?

10. II. Mehmet (Fatih) döneminde İtalya’daki Otranto bölgesine sefer düzenlenmesinin amaçları nelerdir?

 

Not: Tarih dersi yazılı sınavları ile ilgili örnek sınavların tamamını incelemek için Tarih Dersi Yazılı Sınavları – Yeni Müfredata Göre (2018-2019) başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

12 Yorum Yapıldı
 1. Onur Direk Diyor ki:

  Bu tarih sınavı çok zor 🙁

 2. İsmail Eskici Diyor ki:

  Tarih sınavı soruları oldukça zor ya. Tarih yazılı sorularını cevaplayamadım yardımcı olur musunuz.

 3. Süleyman Diyor ki:

  Çok kaliteli tarih sınavı olmuş. Soruları oldukça zor ama çok iyi tarih sınavı örnekleri bence.

 4. Hakan Diyor ki:

  Herkese farklı tarih öğretiliyor yapmayın

 5. Şeval Taşdemir Diyor ki:

  Tarih yazılısı cevap anahtarını rica edecektim. teşekkür ederim hazırlayan herkese.

 6. Peri Diyor ki:

  Tarih dersi yazılı sınavlarının tamamı derstarih’te var mıdır?

 7. Sibel Süreyya Diyor ki:

  Pardon Hocam. Tarih öğretmeni misiniz?

 8. Ayten Çeltekli Diyor ki:

  10. sınıf tarih 2. dönem 1. yazılı cevap anahtarı rica edecektim.Teşekkür.

  1. Yusuf Sungur Diyor ki:

   Saçmalama Ayten 🙂

   1. Turhan Diyor ki:

    Sanane tarih cevap anahtarından 🙂

  2. Abulhamit Diyor ki:

   Tarih sınavını yaptınız mı hocam.

 9. Selami Diyor ki:

  9.-10. ve 11.sınıfların tarih sınavı cevap anahtarını rica edecektim. teşekkürler..

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Ders: Tarih, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamızı onayladığınızı kabul edeceğiz. KapatAyrıntılı Bilgi