10. SınıfTarih DersiYazılı Sınavlar

10. Sınıf Tarih 2. Dönem 1. Yazılı – Yeni Müfredata Göre (2021-2022)

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’ne göre öğrencilerin başarısı; öğretim programı öğrenme kazanımları esas alınarak dersin özelliğine göre yazılı sınavlar, uygulamalı sınavlar, performans çalışmaları ve projeler üzerine alınan puanlara göre belirlenir. Tarih dersinde öğrenci başarısını tespit edebilmek için kullanılan araçlardan biri de yazılı sınavlardır. Bu yazımızda 10. Sınıf Tarih 2. Dönem 1. Yazılı örneğini paylaşıma açıyoruz.

10. Sınıf Tarih 2. Dönem 1. Yazılı

Tarih dersi yazılı sınavları ile ilgili 10. Sınıf Tarih 2. Dönem 1. Yazılı örneği aşağıda yer almaktadır. 10. Sınıf Tarih 2. Dönem 1. Yazılı örneği yönetmelik gereği açık uçlu sorulardan oluşmaktadır. Ancak 10. Sınıf Tarih 2. Dönem 2. Yazılı içine kısa yanıtlı, doğru-yanlış, eşleştirmeli veya çoktan seçmeli test gibi sorular da eklenebilir.

Aşağıdaki 10. Sınıf Tarih 2. Dönem 1. Yazılı örneği 2021-2022 eğitim öğretimi yılı için yeni müfredata göre hazırlanmıştır. Bu yazılı sınavda sınav kapsamındaki ilgili kazanımlardan 10 soru bulunmaktadır. 10. Sınıf Tarih 2. Dönem 1. Yazılı sınavı  içerisinde analiz ve değerlendirme düzeyindeki kazanımlara yönelik birden fazla soru yer almaktadır.  Bu tarih yazılı sınavı içerisinde yer alan sorular puanlanmamıştır. Puanlama işi tarih öğretmenine bırakılmıştır.

Tarih dersi öğretim programında yer alan becerilere ve kazanımlara göre hazırlanan 10. Sınıf Tarih 2. Dönem 1. Yazılı sınavını bilgisayarınıza kopyalayarak üzerinde düzenleme veya değişiklik yapabilirsiniz.

Yanıt Anahtarı: 10. Sınıf Tarih 2. Dönem 1. Yazılı cevap anahtarlarını isteyen tarih öğretmenleri yorum bölümü üzerinden bizimle iletişime geçebilirler. Yorum bölümüne e-posta adresini yazan öğretmenlerimizle iletişime geçeceğiz.

2021-2022 10. Sınıf Tarih Dersi 2. Dönem 1. Yazılı Sınavı

2021-2022 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI
……………………………… LİSESİ
10. SINIF TARİH DERSİ 2. DÖNEM 1. YAZILI SINAVI

SORULAR

1. Osmanlı Devleti’nde bir öğrencinin Sahn-ı Seman Medreselerinde müderris olabilmesi için hangi aşamalardan geçmesi gerekmektedir?

2. II. Murad Dönemi’nde, madeni paraların üzerine Kayı damgasının basılmasının ve şehzadelere Oğuz, Korkut gibi adlar verilmesinin nedenleri nelerdir?

3. Osmanlı Devleti’nin Balkanlarda oluşturduğu Türk şehir modelinin genel özellikleri nelerdir?

4. Takıyüddin’in astronomi (gökbilim) alanında yaptığı çalışmalar ve bu çalışmaların Osmanlı Devleti’ne katkıları nelerdir?

5. İstanbul’un Fethi‘nden sonra Roma (Bizans) İmparatorluğu’nun yeniden canlanmasını önlemek için II. Mehmet (Fatih) hangi politikaları uygulamıştır?

6. İstanbul’un Fethi’nin sonuçlarının Coğrafi Keşifler, Rönesans ve Reform gibi olgulara etkisi neler olmuştur?

7. I. Selim (Yavuz) döneminde, Mısır Seferi sonucunda Halifenin ve Kutsal Emanetlerin İstanbul’a getirilmesi Osmanlı Devleti’nin siyasi yapısını nasıl etkilemiştir?

8. Hint Deniz Seferlerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının nedenleri nelerdir?

9. Osmanlı Devleti’nin, Venedik ve Fransa gibi devletlere kapitülasyon (ticari ayrıcalık) tanımasının nedenleri nelerdir?

10. II. Mehmet (Fatih) döneminde İtalya’daki Otranto bölgesine sefer düzenlenmesinin amaçları nelerdir?

Tüm Yazılı Sınavlar: Tarih dersi yazılı sınavları ile ilgili örnek sınavların tamamını incelemek için Tarih Dersi Yazılı Sınavları – Yeni Müfredata Göre (2021-2022) başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

7 Yorum

  1. Tarih yazılısı cevap anahtarını rica edecektim. teşekkür ederim hazırlayan herkese.

  2. Çok kaliteli tarih sınavı olmuş. Soruları oldukça zor ama çok iyi tarih sınavı örnekleri bence.

  3. Tarih sınavı soruları oldukça zor ya. Tarih yazılı sorularını cevaplayamadım yardımcı olur musunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi (adblock) kapatarak web sitemizin yayın yapmasına destek olunuz. Ders: Tarih Ekibi tamamen gönüllü çalışarak Türkiye’de tarih öğretiminin niteliğinin geliştirilmesine kaktı sunmayı amaçlamaktadır. Tüm çalışmalarımız için tek gelir kaynağımız reklamlar. Bu noktada bie destek olursanız çok seviniriz.