11. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları 3 Ünite

11. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları – 3. Ünite (2020-2021)

Tarih Ders Kitabı Cevapları

11. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları 3. Ünite başlıklı bu yazımızda 11. sınıf tarih ders kitabı içindeki 3. ünitenin sonunda yer alan ölçme ve değerlendirme çalışmaları bölümü sorularının cevaplarını hazırladık. Ders: Tarih Ekibi tarafından hazırlanan 11. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları 3. Ünite hakkında eklemek istediklerinizi yorum bölümünü kullanarak bize iletebilirsiz.

11. Sınıf Tarih Ders Kitabı 3. Ünite Cevapları

11. sınıf tarih ders kitabının üçüncü ünitesi olan Uluslararası İlişkilerde Denge Stratejisi (1774-1914), dört kazanımdan oluşmaktadır. Aşağıda bu dört kazanıma yönelik soruların cevapları bulunmaktadır.

3. Ünite 1. Bölüm Cevapları

Aşağıdaki cümlelerde boş bırakılan yerlere uygun kavramları yazınız.

1. Vehhabilik

2. Carbonari

3. Panslavizm

4. 93 Harbi

5. Millet-i Sadıka

3. Ünite 2. Bölüm Cevapları

Aşağıdaki soruların cevaplarını boş bırakılan yerlere yazınız.

6. Şark Meselesi

7. Ermeni

8. Mehmet Ali Paşa

9. İtalya – Almanya

10. Kutsal Yerler Sorunu

3. Ünite 3. Bölüm Cevapları

 Aşağıdaki açık uçlu soruların cevabını boş bırakılan alana yazınız.

11. Osmanlı Devleti Çatalca sınırına kadar gerilemek zorunda kalmıştır. Yunanistan adaların egemenliğini ele geçirmiştir. Osmanlı devleti ordusu devlet işlerine karışmaya başlayarak devletin siyasal gücünü zayıflatmıştır. Osmanlı Devleti Balkanlardaki eski gücünü kaybetmiştir.

12. Evet, devam etmektedir. Bu durumun hala devam ettiğini avrupalı devletlerin Türkiye’ye olan şuanki tutumundan, geçerli olan birkaç antlaşmadan ve Türkiye’ye yer verilmeyen birkaç topluluktan anlayabilmekteyiz.

13. Çünkü Rusya’nın ekonomik olarak kazanç elde edebilmesi için Osmanlı Devleti gibi Karadeniz ve Akdeniz ticaretinde söz sahibi olan bir rakibi ortadan kaldırması gerekiyordu. Çünkü aynı rekabeti Orta Avrupa egemenliği için Osmanlı Devleti, Avusturya’ya karşı sürdürmüştü. Ülkelerin hayatta kalabilmeleri kaynağa ihtiyacı vardır, o yüzden ülkeler kaynak paylaşımı için birbirleriyle mücadele edip rekabet içinde olurlar.

3. Ünite 4. Bölüm Cevapları

Aşağıdaki çoktan seçmeli soruları okuyarak doğru seçeneği işaretleyiniz.

14. C 15. E 16. B 17. A 18. D


Not: 11. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları 3. Ünite başlıklı yazımız yalnızca 3. ünite sonunda yer alan ölçme ve değerlendirme bölümü sorularının cevaplarını kapsamaktadır. 10. sınıf tarih ders kitabı cevaplarının tamamını için 11. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları – Tüm Üniteler (2020-2021) başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Soru Sor: 11. Sınıf Tarih Ders Kitabı içinde yer alan diğer soruları bilgi@derstarih.com e-posta adresini kullanarak bize iletebilirsiniz. Sorularınızı bize gönderin Ders: Tarih Ekibi sizin için yanıtlasın!

1 Yorum Yapıldı
  1. Arman Özcan Diyor ki:

    derstarih.com Ne güzel bir sitedir bu. Herkese öneriyorum.

Yorum Yapın

Yorumunuzdan sonra Adınızı ve E-posta adresinizi yazabilirsiniz. E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Ders: Tarih, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamızı onayladığınızı kabul edeceğiz. Kapat Ayrıntılı Bilgi