11. SınıfTarih DersiTarih SınavlarıYazılı Sınavlar

11. Sınıf Seçmeli Tarih 2. Dönem 2. Yazılı – Yeni Müfredata Göre (2021-2022)

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’ne göre öğrencilerin başarısı; öğretim programı öğrenme kazanımları esas alınarak dersin özelliğine göre yazılı sınavlar, uygulamalı sınavlar, performans çalışmaları ve projeler üzerine alınan puanlara göre belirlenir. Tarih dersinde öğrenci başarısını tespit edebilmek için kullanılan araçlardan biri de yazılı sınavlardır. Bu yazımızda 11. Sınıf Seçmeli Tarih 2. Dönem 2. Yazılı örneğini paylaşıma açıyoruz.

11. Sınıf Seçmeli Tarih 2. Dönem 2. Yazılı

Tarih dersi yazılı sınavları ile ilgili 11. Sınıf Seçmeli Tarih 2. Dönem 2. Yazılı örneği aşağıda yer almaktadır. 11. Sınıf Seçmeli Tarih 2. Dönem 2. Yazılı örneği yönetmelik gereği açık uçlu sorulardan oluşmaktadır. Ancak 11. Sınıf Seçmeli Tarih 2. Dönem 2. Yazılı sınavı içine kısa yanıtlı, doğru-yanlış, eşleştirmeli veya çoktan seçmeli test gibi sorular da eklenebilir.

Aşağıdaki 11. Sınıf Seçmeli Tarih 2. Dönem 2. Yazılı örneği 2021-2022 eğitim öğretimi yılı için yeni müfredata göre hazırlanmıştır. Bu yazılı sınavda sınav kapsamındaki ilgili kazanımlardan 10 soru bulunmaktadır. 11. Sınıf Seçmeli Tarih 2. Dönem 2. Yazılı sınavı  içerisinde analiz ve değerlendirme düzeyindeki kazanımlara yönelik birden fazla soru yer almaktadır.  Bu tarih yazılı sınavı içerisinde yer alan sorular puanlanmamıştır. Puanlama işi tarih öğretmenine bırakılmıştır.

Tarih dersi öğretim programında yer alan becerilere ve kazanımlara göre hazırlanan 11. Sınıf Seçmeli Tarih 2. Dönem 2. Yazılı sınavını bilgisayarınıza kopyalayarak üzerinde düzenleme veya değişiklik yapabilirsiniz.

Yanıt Anahtarı: 11. Sınıf Seçmeli Tarih 2. Dönem 2. Yazılı cevap anahtarlarını isteyen tarih öğretmenleri yorum bölümü üzerinden bizimle iletişime geçebilirler. Yorum bölümüne e-posta adresini yazan öğretmenlerimizle iletişime geçeceğiz.

2021-2022 11. Sınıf Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi Dersi 2. Dönem 2. Yazılı Sınavı

2021-2022 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI
……………………………… LİSESİ

11. SINIF TÜRK KÜLTÜR VE MEDENİYET TARİHİ DERSİ

2. DÖNEM 2. YAZILI SINAVI

SORULAR

1. Uygurların Mani inancını benimsemelerinin Uygur sanatına etkisi neler olmuştur?

2. İslamiyet’in kabulü ile birlikte Türklerde inancın sanata etkisini camii ve mezar taşı örnekleri üzerinden açıklayınız.

3. Osmanlı Devleti’nde aile yaşamı ile konut arasındaki ilişkiyi ve bunun mimariye yansımasını bir konut tipi olan konak örneği üzerinden açıklayınız.

4. Osmanlı Devleti’nde geleneksel el sanatları hakkında kısaca bilgi vererek tezhip sanatını açıklayınız.

5. Türkiye’de Cumhuriyet Dönemi’nin en görkemli mimari yapıtı sizce hangisidir? Bu yapıtın mimari özelliklerinin yanı sıra tarihi önemini de açıklayınız.

6. Türkiye’de UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde hangi eserler vardır? Bu eserlerden yola çıkarak kültürel mirasın korunmasının ve geleceğe aktarılmasının önemi nedir?

7. İlk Türklerde Çevgan, Gökbörü, Tepük gibi spor dallarının işlevleri ve amaçları nelerdir?

8. Osmanlı Devleti’nde sporun toplumsal yaşama etkileri neler olmuştur?

9. “Cumhuriyet fikren, ilmen ve bedenen kuvvetli ve yüksek seviyeli muhafızlar ister.” ve “Ben sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını severim.” Mustafa Kemal Atatürk‘ün bu sözlerinden yola çıkarak sporun önemini açıklayınız.

10. Türkiye’de futbolun özellikle de Süper Lig’in tarihini özet olarak yazınız.

Tüm Yazılı Sınavlar: Tarih dersi yazılı sınavları ile ilgili örnek sınavların tamamını incelemek için Tarih Dersi Yazılı Sınavları – Yeni Müfredata Göre (2021-2022) başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi (adblock) kapatarak web sitemizin yayın yapmasına destek olunuz. Ders: Tarih Ekibi tamamen gönüllü çalışarak Türkiye’de tarih öğretiminin niteliğinin geliştirilmesine kaktı sunmayı amaçlamaktadır. Tüm çalışmalarımız için tek gelir kaynağımız reklamlar. Bu noktada bie destek olursanız çok seviniriz.