Tarih Dersi İçerikleri

Tarih İnfografikleri Nasıl Tasarlanır? Tarih İnfografik Örnekleri

Bu yazımızda tarih infografik örneklerine yer verdik. Ayrıca tarih infografikleri nasıl tasarlanır? sorusunu ana hatlarıyla yanıtladık. Bu doğrultuda infografik nedir? infografiklerin yararı nedir? infografik hazırlama platformları hangileridir? sorularını da yanıtladık.

İnfografik Nedir?

Bilgiyi görsel olarak sergileyen grafiklerdir. İnfografikler karmakarışık konuları çok kolay ve açıklayıcı bir biçimde sergiler. Bu bilgilendirme grafikleri birçok alanda olduğu gibi eğitim ve öğretimde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Tarih dersleri özelinde de infografikler etkileyici bir ders aracı olarak kullanılabilir. İnfografiklerin yararı nedir?

  • Daha çok ilgi çeker
  • Daha etkilidir
  • Akılda kalıcıdır
  • Kolay anlaşılır

Tarih Dersinde İnfografik Nasıl Tasarlanır?

Hikaye – Konu: İnfografik tasarlarken ilk önce anlatılacak konu ya da hikaye belirlenmelidir. Kişilerin ilgisini çekecek bir konu seçimi yapıp o konu üzerinde infografik hazırlanmalıdır.

Önemli Noktalar: Konu içerisindeki önemli noktaları belirleyip buradan infografik için ilgi çekebilecek bilgiler seçilmelidir.

Yalınlık – Anlaşılabilme: Tasarım aşamasında kullanılacak grafiklerin kaliteli ve yalın olması infografiğin okunurluğunu arttıracaktır. Seçim yapılırken görsellerin kaliteli olmasına, çözünürlüğüne özen gösterilmelidir.

Denetleme: İnfografiğin tasarımından sonra son kez denetlenmelidir. Bilgi veya yazım yanlışı olmamasına özen gösterilmelidir.

İnfografik Hazırlama Platformları

Tarih dersinde infografik hazırlamak için Canva, Easelly, Piktocharti, PosterMyWall ve Glogster gibi platformlar kullanılabilir.

Canva

Canva, sosyal medya grafikleri, sunumlar, posterler, infografikler ve diğer görsel içerikleri oluşturabileceğiniz bir grafik tasarım platformudur. Giriş için: Canva

Easelly

Easelly, poster ve infografik oluşturabileceğiniz bir web 2.0 aracıdır. Easelly üzerinden istatistiksel verilerle karşılaştırmalar yapabilir ve bilgilendirici grafikleri  yani infografikler hazırlayabilirsiniz. Giriş için: Easelly

Piktochart

Piktochart, temalı hazır şablonları kullanarak kolayca infografik ve görsel oluşturabileceğiniz web tabanlı bir infografik uygulamasıdır. Giriş için: Piktochart

PosterMyWall

PosterMyWall, binlerce şablonu kullanarak infografikler, posterler ve el ilanları oluşturabileceğiniz web tabanlı bir uygulamadır. Giriş için: PosterMyWall

Glogster

Glogster, infografikler, sunumlar ve etkileşimli ders etkinlikleri oluşturabileceğiniz bulut tabanlı bir platformdur. Sanal bir tuval üzerinde web tabanlı bir poster oluşturarak metin, görüntü, video ve sesi birleştirebilirsiniz. Giriş için: Glogster

Tarih İnfografik Örnekleri

Tarih İnfografik örneklerini aşağıdaki görsellere tıklayarak inceleyebilirsiniz. Bu tarih infografikleri yüksek çözünürlükte ve çıktı almaya uygundur. Bu infografikleri isterseniz çıktı olarak tarih sınıfınızın duvarında bilgilendirici posterler olarak kullanabilirsiniz. Tarih infografikleri üzerinde değişiklik yaparak kullanmak isterseniz aşağıdaki yorum bölümünü kullanarak infografik düzenleme erişimi isteyebilirsiniz.

Birinci İnönü Savaşı Tarih İnfografik Örneği

Birinci İnönü Savaşı ile ilgili tasarlanan tarih infografik örneğini aşağıdaki görsele tıklayarak yüksek çözünürlüklü olarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Tarih İnfografik Örneği
Birinci İnönü Savaşı (Tarih İnfografik Örneği)

İkinci İnönü Savaşı Tarih İnfografik Örneği

İkinci İnönü Savaşı ile ilgili tasarlanan tarih infografik örneğini aşağıdaki görsele tıklayarak yüksek çözünürlüklü olarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Tarih İnfografik Örneği
İkinci İnönü Savaşı (Tarih İnfografik Örneği)

Kütahya Eskişehir Savaşları Tarih İnfografik Örneği

Kütahya Eskişehir Savaşları ile ilgili tasarlanan tarih infografik örneğini aşağıdaki görsele tıklayarak yüksek çözünürlüklü olarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Tarih İnfografik
Kütahya Eskişehir Savaşları (Tarih İnfografik Örneği)

Sakarya Meydan Savaşı Tarih İnfografik Örneği

Sakarya Meydan Savaşı ile ilgili tasarlanan tarih infografik örneğini aşağıdaki görsele tıklayarak yüksek çözünürlüklü olarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Tarih İnfografik
Sakarya Meydan Savaşı (Tarih İnfografik Örneği)

Büyük Taarruz Tarih İnfografik Örneği

Büyük Taarruz ile ilgili tasarlanan tarih infografik örneğini aşağıdaki görsele tıklayarak yüksek çözünürlüklü olarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Tarih İnfografik
Büyük Taarruz (Tarih İnfografik Örneği)

Not: Tarih dersi konularıyla ilgili tarih infografikleri hazırlanmaktadır. En kısa sürede bu sayfada yayınlanacaktır.

Not: Tasarlanmasını istediğiniz tarih infografikleri için aşağıdaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz. Siz isteyin Ders: Tarih Ekibi sizin için tasarlasın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Konuyla İlgili Yazılar

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek olunuz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.