Dünya Tarihi

Jack Daniel’s Kimdir? Jack Daniel’s Viski Tarihi

Jack Daniel’s Nedir?

Jack Daniel’s nedir? Jack Daniel’s, 1875’te Amerika Birleşik Devletleri’nde Jack Daniel tarafından kurulmuş bir viski firmasıdır. Dünyanın en çok satan Amerikan viskisidir.

Bu yazımızda Amerikan viskilerinin arasından en eskisi ve dünyada en çok satan viski markası unvanına sahip Jack Daniel’s’in tarihsel gelişimini inceledik.

Viski Nedir?

İrlanda ve İskoçya’nın lehçelerinden ‘yaşam suyu’ olarak adlandırılan viskinin Dünyada yeri oldukça büyüktür. Mısır, arpa, buğday veya çavdardan damıtma evlerinde damıtılarak meşe varillerine koyulup dinlendirilen alkollü bir içkidir. Tarihte damıtma işi MÖ. 1. yüzyılda parfüm üretmek için kullanılan bir yöntem olmuştur. Ardından şarap damıtılmaya başlanmıştır. Ondan sonra da ilaç üretmeye çalışırken arpa damıtılmıştır. Dolayısıyla viski keşfedilmiştir. Kesin olarak ilk viski keşfinin ve üretiminin tarihi bilinmese de 1494 yılında John Corr adlı bir papazın, papaz defterine cenaze giderlerinin arasında 500 kg viski üretimi için arpa alındı. Yazması sayesinde ilk üretim tarihi 1494 olarak alınır.

Viski; Scotch (İskoç), Irish (İrlanda) ve Burbon/American (Burbon/Amerikan) olarak üçe ayrılmıştır. İskoç viskisi, İskoçya’da üretimi olan sadece iki kez damıtılarak yapılan genel olarak ham maddesi arpa olan ve üretiminde açık ateşte kurutulmasından dolayı is kokusu hissedilen bir viski türüdür. İrlanda viskisi, İrlanda da üretimi olan sadece üç kez damıtılan is kokusu ve tadı hissedilmeyen bir viski türüdür. Burbon yani Amerikan viskisi ise, Amerika da üretilir. Sadece bir kez damıtılır ve genelde ham maddesi mısırdır.

Jack Daniel’s Nedir?

Jack Daniel’s, 1875’te Amerika Birleşik Devletleri’nde Jack Daniel tarafından kurulmuş bir viski firmasıdır. Viski dünyada en çok tüketilen alkollerin arasında olup. Pahalı olsa bile toplumun büyük bir kesimi tarafından tercih edilen bir alkol çeşididir. Bu viskilerin başlarından biri olan ve en çok satılan Jack Daniel’s da Dünyada kendine önemli bir yer edinmiştir. Karakteristik yapısı olan ayrıca tadım olarak da çok iyi bir yerde olan viskidir. Tarihini incelediğimizde oldukça heyecan verici ve merak uyandırıcı bir firma yapısının olduğu ortadadır. Adını ve karakterini ürettiği viskisi ile bir buçuk asır boyunca akıllardan sildirmemiş Jack Daniel, adını bir daha kolay kolay unutturamaz.

Jack Daniel’s kimdir?

Jack Daniel’s viskisinin yaratıcısı adı üstünde Jack Daniel’dır. Tam adı Jasper Newton Jack Daniel 1850 yılında Amerika, Kuzey Kaliforniya, Tennessee’de dünyaya gelmiştir. Jack’in annesinin mezarında yazılı olan tarihler çelişkili olduğundan ve Jack’in yaşamını sürdürdüğü kasabada çıkan bir yangın sonucu aile bilgilerinin yazılı olduğu kağıtların yanmasından kaynaklı Jack Daniel’in doğum tarihi kesin olarak bilinmez. Herhangi bir kaynakta babası hakkında bilgiye yer verilmese de 13 çocuktan biri olan Jack, annesini çok küçük yaşta kaybetmiştir. Bu nedenle Dan Call ailesinin sahip olduğu viski imalathanesinde 7 yaşında çalışmaya başladı. Jack, 6 senede viski üretimi hakkındaki her şeyi Dan Call’dan öğrendi. 1863 yılında Dan Call, Jack’in viski üretimine karşı sahip olduğu heyecanı ve isteği görünce sahip olduğu imalathanesini Jack’e satma kararı verdi. Ve eylül ayında Jack, sahip olduğu bütün parasıyla ilk imalathanesini 13 yaşında satın aldı.

Jack de Dan Call gibi ürettiği viskinin akça ağaç kömürü ile damıtılarak üretilmesi gerektiğini düşünüyordu. Çoğu viski üreticisi tarafından aynı yöntem tercih edilse de zamanla bu yöntemin çok fazla emek, zaman ve para gerektiğini fark eden üreticiler daha farklı bir yöntem tercih etse de Jack, kararlı bir şekilde aynı yöntem ile üretime devam etti. 1866 yılında akça ağaç kömürü yöntemini mükemmel hale getirdi. Ardından devletin yaptığı vergilerin artmasıyla kendi sahip olduğu üretim fabrikasına da vergi koyacağını tahmin eden Jack Daniel, imalathanesini yasal olarak devlete beyan etti ve tescil aldı. Dünyada tescil alan ilk viski damıtım evi oldu.

Bir gün 21. yaş gününü kutlamak için şehre gidip kendisine alışveriş yapar. Aldığı resmi frank ve çiftçi şapkası kombinini hayatı boyunca dışarı çıkarken giyer. Bu sayede viski markasında bir logo haline gelir. Jack Daniel hiçbir zaman evlenmemiş ve çocuğu olmamıştır. Bu nedenle sahip olduğu viski firmasını yeğeni Lem Motlow’a bırakmıştır. Motlow, 29 sene süren içki yasağında şirketi ayakta tutmayı başarabildiği için ünlü viskileri no: 7’nin üzerine ismi işlenmiştir. Bir gün şirket kasasını açmaya çalışan Jack, şifreyi unutup siniriyle ayağını kasaya vurmuş ve ayak baş parmağını kırmıştır. Ve ardından kaptığı enfeksiyon sonucu hayatını 1911’de kaybetmiştir.

Jack Daniel’s Neden Dünyaca Tanınan Bir Markadır?

Filmlerdeki diyaloglara ‘bana ordan bir buzlu Jack’ şeklinde konu olmuş, hakkında tişörtler yapılmış, posterler hazırlanmıştır. Birçok Hollywood filminde Jack Daniel’sin ürün yerleştirmesini görmek mümkündür. İlginç olan şey ise Jack Daniel marka değerini yükseltmek için veya bir pazarlama taktiği olarak filmlere çıkmaz. Hatta Jack Daniel’s para bile ödemez. Jack sadece bir viski şişesi olmayıp içerisinde tarih ve bir karakter barındırır. Bir adamın karakterini sert, güçlü ve asi gözükmesini istiyorsanız bara oturtup eline bir duble buzlu Jack verirdiniz.

Jack Daniel’s ’ın bu karakterini oluşturmasını sağlayan kişi ise asi, sert görünüşe sahip Jack Daniel’dır. Ayrıca Paul Newman ve Sintra’nın hayatı Jack Daniel’s ’ı Rock and Roll ortamının içerisine de itekledi. Jack Daniel’s filmlere konu olduğu gibi müzik grupları için de büyük bir öneme sahip oldu. Jack Daniel’s’ın Dünyaca tanınmasını sağlayan karakteristik yapısı olduğu gibi keskin tadı ile tatlı yapısının uyumu mükemmel olduğu için Dünyaca tanınan bir viskidir. Ayrıca Jack Daniel’s birçok kez dünyanın en iyi viskisi olarak adlandırılmıştır. Altın madalyaya layık olmuştur.

Jack Daniel’s Nerede ve Nasıl Üretilmektedir?

Dünya markası olan Jack Daniels hala üretimimin ilk başladığı yerde yani Tennessee’de üretimi devam etmektedir. Fakat ilk başladığı halden çok daha büyük araziye dağılmış devasa bir damıtım evidir. Bünyesinde 500 çalışanı vardır. Bu Tennessee’deki devasa imalathanenin, yıllık ortalama 20 milyon litre üretim kapasitesi bulunmaktadır. Ve günümüzde firma Brown Forman Corporation tarafından idare edilmektedir.

Jack Daniel’s Damıtım Evi

Jack Daniel’s’in sahip olduğu kültürü ve tarihi dolayısıyla pek çok kişi Jack Daniel’s’in üretildiği yeri yani devasa damıtım evini gezmek istiyor. Bu nedenle Jack Daniel’s yılda birkaç kez sevenlere ve ilgililere damıtım evinde gezi planlıyor. İmalathanenin kapısından içeri girdiğinizde tavanında sizi birkaç ülke bayrağı selamlıyor. Hatta aralarında Türk bayrağı da var. Bayrakların konulma amacı ise, Jack Daniel’sın büyük başarılar elde ettiği yani satış rakamlarının yüksek olduğu ülkeleri onurlandırmak. Gezinin devamında viskinin damıtılma süreci ve dinlendirme sürecini anlatılıyor.

Jack Daniel’s Tennessee Apple

Jack Daniels’s’ın Tennessee Apple’ı bünyesindeki 3. aromalı viskidir. Hatta viski yerine likör desek daha doğru olur. Bu Jack Daniel’s Tennessee Honey ve Jack Daniel’s Tennessee Fire’dan sonra çıkmıştır. Elma aromasının harmanlanarak sunulduğu bir viskidir. İlk koklandığında ağır bir elma kokusu ardından keskin alkol kokusu yayılır. Tadım olarak elma aroması baskın. Şekerli alkol sevenlerin tercih edebileceği bir viski.

Jack Daniel’s Viskileri

Jack Daniel's Tarihi
Jack Daniel’s Viskileri

Jack Daniel’s Tennessee Honey

Jack Daniel’s Tennessee Honey, ‘viski likörü’ olarak geçen Jack Daniel’s’ın bal aromalı viskisidir. Firmanın yüzyıllardır kullandığı akça ağacı kömüründen damıtması yöntemiyle elde ettiği viskisini yine kendi imalathanesinde yaptığı bal likörü ile harmanlaması sonucu ortaya çıkan viskidir. Yüzde 35 alkol derecesiyle şişlenmesinden kaynaklı Jack Daniel’s Tennessee Honey’e bir viski diyemeyiz. Viski likörü olarak adlandırılır. İlk koklanmada tahmin edilebileceği gibi bal kokusu gelmektedir. Aynı zamanda bal ve viskinin harmanlanmasından kaynaklı vanilya ve karamel kokusu. Tatlı içecekleri seven ayrıca yaz döneminde soğuk bir içkiye ihtiyacı olan birisinin tercih edebileceği bir ürün.

Jack Daniel’s Sinatra Select

Jack Daniel’s Sinatra Select, Jack Daniel’s tutkunu olan sanatçı Frank Sinatra anısına üretmiş olduğu viskidir. Üretimi diğerlerine oranla daha az olduğu ve bir namı olduğu için Jack Daniel’s’in en pahalı viskilerinin arasındadır. Bu viskinin özelliği dinlendirme sürecinde kullanılan fıçıların içerisindeki boşluklar veya oluklar sayesinde fıçının aroması viskiye daha kolay bir şekilde geçer. Bu sayede viskide yoğun bir meşe tadı, kokusu sağlar. Tadım sırasında baharatlı bir tat baskın geliyor. Ayrıca meşenin tadını da almak mümkün.

Jack Daniel’s Tennessee Straight Rye

Jack Daniel’s Tennessee Straight Rye, diğer viskilerden farklı olarak çavdar baskın olarak üretilmiş bir viskidir. Çavdardan damıtılarak üretildiği için kokusunda reçine ve çam kozalağının birleşmesi vardır. Sert ve ağır bi viski olduğu gibi ağızda kuru ve karabiber acısı bir tat bırakmaktadır. Bu nedenle viskinin bitişinde ağızda bıraktığı tat dengelidir.

Jack Daniel’s Old No.7

Jack Daniel’s’ın ilk ve en ünlü viskisidir. Jack Daniel’s’ı, Jack Daniel’s yapan viskidir. Ünlünü damıtım yönteminden yani Kömür filtirasyonu olarak adlandırılan akça ağacı kömüründen damıtılarak akça ağacının aromasını alan bir viskidir. İlk koklanmada vanilya ve akça ağacı kokusu gelmektedir. Tatta ise kömürümsü aroma belirgindir. Klasik bir viski tercih etmek isteyenlere uygun bir üründür.

Jack Daniel’s Gentleman Jack

Jack Daniel’s Gentleman Jack, diğer viskilerden farklı olarak kömür filtrasyonu işleminden 2 kez geçer. Bu da kömürümsü tadın eksiksiz ve pürüzsüz olmasına yol açıyor. Jack Daniel’s Old No.7 klasiğini seviyorsanız Gentleman Jack’i de seveceğiniz kesindir. Jack Daniel’s’in klasiğinden çok daha yumuşak olduğu belirgindir. 2 kez filtrasyon olduğu için aynı zamanda vanilya, karamel kokusu ve tadı baskındır. Jack Daniel’s Old No.7 klasiğinden sıkılmış yeni tatlar arayışında olan birinin ilk tercihi olabilecek bir üründür.

Jack Daniel’s Single Barrel Select

Jack Daniel’s Single Barrel Select, diğer viskilerden farkı sadece tek bir fıçının tek bir şişeye doldurulmasıyla üretilen bir viskidir. Bu durum da her fıçının farklı bir tat ve aroma bırakmasından kaynaklı Jack Daniel’s Single Barrel Select viski şişelerinin aynı aromaya sahip olmamalarını sağlar. Firma şişelerin üstüne viskinin hangi fıçıdan yapıldığını yazmaktadır. Hafif yanıksı bir koku hâkim. Kendilerine özel yöntemi kullandıkları bariz. İçimi rahat, yumuşak bir viski. Tütünü anımsatan bir tadı vardır. Marka, Jack Daniel’s Old No.7 oranla daha karmaşık ama dengeli bir tat sunmuş.

Jack Daniel’s Old No.7 Legacy Edition 2

Jack Daniel’s Old No.7 Legacy Edition 2, sınırlı sayıda üretilmiştir. Jack Daniel’s’in tarihini ufak ufak viskinin üzerindeki ambalajda anlatmıştır. Klasik Jack’ten daha olgun, baharatlı bir yapıya sahiptir. Alkolün oranından kaynaklı hem kokuda hem tatta oldukça yanıcı bir yapısı var.

Jack Daniel’s Red Dog Saloon

Jack Daniel’s Red Dog Saloon, Jack Daniel’sin 125. yılını kutlamak için ürettiği şişedir. Sınırlı üretimi olan bir viskidir. Tadında diğer viskilere göre şaşırtıcı bir şey yok. Sadece Jack Daniel’s e düşkün insanların tercih edebileceği bir ürün.

Not: Bu konuyla ilgili olarak Alkol Ne Zaman ve Nerede Keşfedildi? Alkolün Tarihi başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Konuyla İlgili Yazılar

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek olunuz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.