Osmanlı TarihiTarihin Rotası

Bursa Ulu Camii Tarihi, Özellikleri ve Sırları

Bu yazımızda Bursa Ulu Camii hakkında genel bilgilerin yanı sıra camiinin mimarisi, tarihçesi ve sırları hakkında da bilgilere yer verdik. Osmanlı padişahı Yıldırım Bayezid, bu önemli Osmanlı eserinin yaptırılmasına büyük önem vermiş, sonuç olarak Ulu Camii, Osmanlı’nın en gözde yapılarından biri olmuştur.

Bursa Ulu Camii, Osmanlı’nın ilk başkenti Bursa’nın en önemli eserlerinden biridir. Bu tarihi şehir tıpkı bu cami gibi eşsiz eserlerle bezelidir. Sizi zamanın içinde derin bir yolculuğa çıkaracak, onlarca eşsiz esere ev sahipliği yapan Bursa’da ziyaret etmeniz gereken en önemli duraklardan biri olan Bursa Ulu Camii’nin özelliklerini yakından tanıyalım.

Bursa Ulu Camii Tarihi

Ulu Camii, Padişah Yıldırım Bayezid tarafından inşa ettirilmiş önemli bir mimari eserdir. Dördüncü Padişah olan Yıldırım Bayezid, bu eserin yaptırılmasına büyük önem vermiş ve sonucunda bu cami Osmanlı’nın en gözde yapılarından biri haline gelmiştir.

Mimar Ali Neccar tarafından yapılan caminin yapımı yaklaşık üç yıl (1396 – 1399) sürmüştür. Bursa Ulu Cami’nin bilinen diğer adı ise Cami-i Kebir’dir. Ulu Camii 20 kubbeden meydana gelmektedir. Bir rivayete göre Sultan Bayezid, Bursa’ya 20 cami yaptırma sözü vermiş ancak bunu imkansız olduğunu fark edince çözümü Ulu Cami’ye 20 Kubbe yaptırmakta bulmuştur. Kubbe bölümünün altında ibadet yapılması ve Kuran-ı Kerim okunması için geniş bir alan ve çok şık bir şadırvan yaptırılmıştır. Düz duvarlar üzerine yapılan kabartmalar ve önden görülen iki minare ilk bakışta dikkat çekmektedir. Batı tarafındaki minaresi Yıldırım Bayezid tarafından, doğu tarafındaki minaresi ise Çelebi Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Yüz ölçüm olarak kendisinden daha büyük camiler olmasına rağmen, Bursa Ulu Camii kapalı namaz kılma alanı bakımından Osmanlı tarihinin en büyük camisidir.

Bursa Ulu Camii Sırrı Nedir?

Selçuklu etkisi görülen erken dönem Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden olan bu güzel eserle ilgili bir takım sırlardan da bahsedilmektedir. Aslında bunlar zaman içinde sır olmaktan çıkarak bu eserin manevi yönünü kuvvetlendiren özelliklere dönüşmüştür. Örneğin, halk arasındaki bir inanışa göre Hz. Hızır tarafından düzenli olarak bu camide namaz kılındığı düşünülmektedir. Cami duvarlarında Vav motifleri bulunmaktadır. Kıble tarafındaki Vav motifinin bir ucunun lale, diğer ucunun da Hz. Hızır’ın namaz kıldığı iddia edilen yerde olduğu düşünülür. Bu sebeple camiiye gelenler genelde bahsi geçen Vav motifinin olduğu bölümde ibadet etmeye çalışır. Bu muhteşem eserin manevi değerini arttıran bir başka özellik de kıble duvarının hemen üzerinde bulunan ve kabe kapısından alınarak getirilen örtüdür.

Vav Motifi Sırrı
Bursa Ulu Camii Vav Motifi

Bursa Ulu Cami Hat Sanatı

Ulu Camii, Osmanlı’nın ve dünyanın en zengin mimari özelliklerine sahip olmasıyla dikkat çeker. Hat sanatının yeri bu eserde oldukça fazladır. Tarih seven ve hat sanatı ile ilgilenen kişiler burada adeta görsel bir şölenle karşılaşacaktır.  Duvarda yer alan hat sanatı eserleri Caminin inşasından sonra özel olarak görevlendirilen hattat ekibi tarafından meydana getirilmiştir. Sayısı yüzden fazla olan bu eserlerin bir kısmı duvar işlemesi, bir kısmı ise levha olarak yapılmıştır. Bu eserler dualardan, hadis-i şeriflerden, şiirlerden ve peygamberimiz ile Allah’ın isimlerinden meydana gelmektedir. Bursa Ulu Camii dönemin ruhunu en iyi yansıtan eserlerden olup, Bursa seyahatinde mutlaka uğranılması gerekilen bir yerdir. Cami, Bursa’nın Osmangazi ilçesinde bulunmaktadır.

Bursa Ulu Camii Nerede?
Bursa Ulu Camii Harita

Ayrıca Ulu Camii’nin hemen yanında tarihi Bursa Koza Han bulunmaktadır. İstanbul’daki örnekleri kadar büyük olmasa bile bir zamanlar ipek ticaretinin merkezi olmuş bu tarihi han da ziyaret edilmeyi beklemektedir.

Not: Bu konuyla ilgili olarak Selimiye Camii Tarihi, Mimarisi ve Sırları başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Bir Yorum

  1. Merhaba, Ders:Tarih sitesini çok beğeniyorum. Bu yazınızda da yine faydalı bilgiler sunmuşsunuz, tebrik ederim. Tanıttığınız turistik yerlerin kamuoyuna aktarılması konusunda faydalı olduğunu düşünüyorum. Bursa’da yaşayan birisi olarak yazının oldukça yerinde olduğunu da belirtmek isterim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Konuyla İlgili Yazılar

Başa dön tuşu

Metin kopyalamanın açılabilmesi için
lütfen web sitemizdeki herhangi bir reklama
tıklayarak bize destek olunuz.

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek olunuz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.