12. SınıfTarih DersiTarih SınavlarıYazılı Sınavlar

12. Sınıf Seçmeli Tarih 1. Dönem 1. Yazılı – Yeni Müfredata Göre (2021-2022)

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’ne göre öğrencilerin başarısı; öğretim programı öğrenme kazanımları esas alınarak dersin özelliğine göre yazılı sınavlar, uygulamalı sınavlar, performans çalışmaları ve projeler üzerine alınan puanlara göre belirlenir. Tarih dersinde öğrenci başarısını tespit edebilmek için kullanılan araçlardan biri de yazılı sınavlardır. Bu yazımızda 12. Sınıf Seçmeli Tarih 1. Dönem 1. Yazılı örneğini paylaşıma açıyoruz.

12. Sınıf Seçmeli Tarih 1. Dönem 1. Yazılı

Tarih dersi yazılı sınavları ile ilgili 12. Sınıf Seçmeli Tarih 1. Dönem 1. Yazılı örneği aşağıda yer almaktadır. 12. Sınıf Seçmeli Tarih 1. Dönem 1. Yazılı örneği yönetmelik gereği açık uçlu sorulardan oluşmaktadır. Ancak 12. Sınıf Seçmeli Tarih 1. Dönem 2. Yazılı sınavı içine kısa yanıtlı, doğru-yanlış, eşleştirmeli veya çoktan seçmeli test gibi sorular da eklenebilir.

Aşağıdaki 12. Sınıf Seçmeli Tarih 1. Dönem 1. Yazılı örneği 2021-2022 eğitim öğretimi yılı için yeni müfredata göre hazırlanmıştır. Bu yazılı sınavda sınav kapsamındaki ilgili kazanımlardan 10 soru bulunmaktadır. 12. Sınıf Seçmeli Tarih 1. Dönem 1. Yazılı sınavı  içerisinde analiz ve değerlendirme düzeyindeki kazanımlara yönelik birden fazla soru yer almaktadır.  Bu tarih yazılı sınavı içerisinde yer alan sorular puanlanmamıştır. Puanlama işi tarih öğretmenine bırakılmıştır.

Tarih dersi öğretim programında yer alan becerilere ve kazanımlara göre hazırlanan 12. Sınıf Seçmeli Tarih 1. Dönem 1. Yazılı sınavını bilgisayarınıza kopyalayarak üzerinde düzenleme veya değişiklik yapabilirsiniz.

Yanıt Anahtarı: 12. Sınıf Seçmeli Tarih 1. Dönem 1. Yazılı cevap anahtarlarını isteyen tarih öğretmenleri yorum bölümü üzerinden bizimle iletişime geçebilirler. Yorum bölümüne e-posta adresini yazan öğretmenlerimizle iletişime geçeceğiz.

2021-2022 12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Dersi 1. Dönem 1. Yazılı Sınavı

2021-2022 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI
……………………………… LİSESİ

12. SINIF ÇAĞDAŞ TÜRK VE DÜNYA TARİHİ DERSİ

1. DÖNEM 1. YAZILI SINAVI

SORULAR

1. Komünizm, faşizm, nasyonal sosyalizm ideolojilerini kısaca tanımlayınız.

2. Basmacı Hareketi nedir? Basmacıların faaliyetlerini yazınız.

3. İngiltere’nin Orta Doğu’daki sömürgecelik çalışmalarını hakkında Irak örneği üzerinden bilgi veriniz.

4. Samuray kimdir? Samuraylık kültürünün Japonya’da yok oluş süreci hakkında bilgi veriniz.

5. Almanya’da ortaya çıkan hiper enflasyonun siyasi ve sosyal sonuçları nelerdir?

6. İki dünya savaşı arasındaki dönemde dünyada meydana gelen sosyokültürel olaylardan veya bilimsel gelişmelerden bir tane örnek vererek bu örneği kısaca açıklayınız.

7. İtalya’nın “Bizim Deniz” (Mare Nostrum) politikasının dayanaklarını açıklayınız.

8. Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombalarının Japonya’daki yıkıcı etkileri neler olmuştur?

9. İki kutuplu dünya düzenini ortaya çıkaran nedenler nelerdir?

10. İkinci Dünya Savaşı’nda Türkiye’nin savaş dışı kalma çabalarının gerekçeleri nelerdir?

Tüm Yazılı Sınavlar: Tarih dersi yazılı sınavları ile ilgili örnek sınavların tamamını incelemek için Tarih Dersi Yazılı Sınavları – Yeni Müfredata Göre (2021-2022) başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi (adblock) kapatarak web sitemizin yayın yapmasına destek olunuz. Ders: Tarih Ekibi tamamen gönüllü çalışarak Türkiye’de tarih öğretiminin niteliğinin geliştirilmesine kaktı sunmayı amaçlamaktadır. Tüm çalışmalarımız için tek gelir kaynağımız reklamlar. Bu noktada bie destek olursanız çok seviniriz.