12. SınıfTarih DersiTarih SınavlarıYazılı Sınavlar

12. Sınıf Seçmeli Tarih 1. Dönem 2. Yazılı – Yeni Müfredata Göre (2021-2022)

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’ne göre öğrencilerin başarısı; öğretim programı öğrenme kazanımları esas alınarak dersin özelliğine göre yazılı sınavlar, uygulamalı sınavlar, performans çalışmaları ve projeler üzerine alınan puanlara göre belirlenir. Tarih dersinde öğrenci başarısını tespit edebilmek için kullanılan araçlardan biri de yazılı sınavlardır. Bu yazımızda 12. Sınıf Seçmeli Tarih 1. Dönem 2. Yazılı örneğini paylaşıma açıyoruz.

12. Sınıf Seçmeli Tarih 1. Dönem 2. Yazılı

Tarih dersi yazılı sınavları ile ilgili 12. Sınıf Seçmeli Tarih 1. Dönem 2. Yazılı örneği aşağıda yer almaktadır. 12. Sınıf Seçmeli Tarih 1. Dönem 2. Yazılı örneği yönetmelik gereği açık uçlu sorulardan oluşmaktadır. Ancak 12. Sınıf Seçmeli Tarih 2. Dönem 1. Yazılı içine kısa yanıtlı, doğru-yanlış, eşleştirmeli veya çoktan seçmeli test gibi sorular da eklenebilir.

Aşağıdaki 12. Sınıf Seçmeli Tarih 1. Dönem 2. Yazılı örneği 2021-2022 eğitim öğretimi yılı için yeni müfredata göre hazırlanmıştır. Bu yazılı sınavda sınav kapsamındaki ilgili kazanımlardan 10 soru bulunmaktadır. 12. Sınıf Seçmeli Tarih 1. Dönem 2. Yazılı sınavı  içerisinde analiz ve değerlendirme düzeyindeki kazanımlara yönelik birden fazla soru yer almaktadır.  Bu tarih yazılı sınavı içerisinde yer alan sorular puanlanmamıştır. Puanlama işi tarih öğretmenine bırakılmıştır.

Tarih dersi öğretim programında yer alan becerilere ve kazanımlara göre hazırlanan 12. Sınıf Seçmeli Tarih 1. Dönem 2. Yazılı sınavını bilgisayarınıza kopyalayarak üzerinde düzenleme veya değişiklik yapabilirsiniz.

Yanıt Anahtarı: 12. Sınıf Seçmeli Tarih 1. Dönem 2. Yazılı cevap anahtarlarını isteyen tarih öğretmenleri yorum bölümü üzerinden bizimle iletişime geçebilirler. Yorum bölümüne e-posta adresini yazan öğretmenlerimizle iletişime geçeceğiz.

2021-2022 12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Dersi 1. Dönem 2. Yazılı Sınavı

2021-2022 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI
……………………………… LİSESİ

12. SINIF ÇAĞDAŞ TÜRK VE DÜNYA TARİHİ DERSİ

1. DÖNEM 2. YAZILI SINAVI

SORULAR

1. Berlin Buhranı’nın çıkış sebeplerine ve siyasi sonuçlarına dair bilgi veriniz.

2. NATO nedir? Neden kurulmuştur? NATO kurucu üyeleri hangi ülkelerdir?

3. Hindistan’ın bağımsızlık sürecini kronolojik olarak açıklayınız.

4. Orta Doğu’da Baas Rejimleri’nin oluşumu ve bu oluşumların siyasi sonuçları hakkında bilgi veriniz.

5. Kadınların iş hayatında aktif rol almasının nedenleri tarihi süreç içinde açıklayınız.

6. Soğuk Savaş Dönemi’nde kent nüfusunun artması ve bu durumun sosyoekonomik sonuçları nelerdir?

7. Truman Doktrini’nin Türkiye’deki etkileri neler olmuştur?

8. Türkiye, NATO’ya neden ve nasıl üye olmuştur?

9. Demokrat Parti’nin kurulmasının ve çok partili hayata geçişin Türk demokrasi tarihi açısından önemi nelerdir?

10. 27 Mayıs Askerî Darbesi’nin arka planındaki iç ve dış faktörler nelerdir?

Tüm Yazılı Sınavlar: Tarih dersi yazılı sınavları ile ilgili örnek sınavların tamamını incelemek için Tarih Dersi Yazılı Sınavları – Yeni Müfredata Göre (2021-2022) başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi (adblock) kapatarak web sitemizin yayın yapmasına destek olunuz. Ders: Tarih Ekibi tamamen gönüllü çalışarak Türkiye’de tarih öğretiminin niteliğinin geliştirilmesine kaktı sunmayı amaçlamaktadır. Tüm çalışmalarımız için tek gelir kaynağımız reklamlar. Bu noktada bie destek olursanız çok seviniriz.