Avrupa Tarihi

Krotonlu Milo Kimdir? Bir İnsan Öküzü Kaldırabilir Mi?

Krotonlu Milo ile ilgili tarihi bir iddia şöyledir; Antik Yunanistan’da bir güreşçi olan Krotonlu Milo, vücut geliştirme antrenmanı için yeni doğmuş bir buzağıyı her gün sırtına alarak (Progressive Overload) gezmiştir. Yıllar boyu her gün bunu sürdürmüş ve dört yılın sonunda buzağı büyüyüp öküz olmasına rağmen hala kaldırıp gezebilmiştir. Krotonlu Milo ve öküz kaldırma efsanesi konusuna geçmeden önce Krotonlu Milo veya Milon ile vücut geliştirmeyle ilgili bazı kavramları açıklamak yararlı olacaktır.

Krotonlu Milo Kimdir?

Krotonlu Milo (veya Milon), M.Ö. 6. yüzyılda Yunanistan’da yaşamış ünlü bir güreşçidir. Diolimos’un oğlu olarak Kroton’da (Croton veya Kronote) doğan Milo, olimpiyatlarda altı birincilik kazanmıştır. Çok güçlü olduğu ve çok zorlu antremanlar yaptığı ile ilgili öyküler vardır. Bir gün antreman sırasında elini meşe ağacına sıkıştırmış ve kurtlar tarafından parçalanarak öldürülmüştür.

Krotonlu Milo ve Vücut Geliştirme

Krotonlu Milo, tarihte kendini tamamıyla spora vermiş bilinen ilk insandır. 24 yıl boyunca olimpiyatların güreş dalında şampiyon olmayı başarmıştır. Bunun nedeni, hem bir günde yediği iddia edilen iki kilogram ete hem de rakiplerine nazaran aşırı güçlülüğüne bağlanmaktadır. İddia edildiği üzere Krotonlu Milo bir buzağıyı alıp, her gün ağırlaşan bu buzağıyı düzenli olarak kaldırarak dört yılın sonunda yetişkin bir öküzü kaldırabilmiştir. Kaldırmanın yanı sıra bu buzağıyı sırtına alan Krotonlu Milo, her gün sırtında buzağıyla beraber yürümüştür. Bu iddia, Krotonlu Milo’nun her gün yaptığı hareketin temelde Clean and Jerk antrenmanı ile aynı olmasından yola çıkılarak çürütülecektir. Yukarıdaki iddia bunun gibi argümanlarla çürütülmeye çalışılacaktır.

İnsan Bir Öküzü Kaldırabilir mi?
Krotonlu Milo ve Vücut Geliştirme Antrenmanı (Görsel 1)

 

İnsan Bir Öküzü Kaldırabilir mi?
Clean and Jerk Antrenmanı Nasıl Yapılır? (Görsel 2)

Progressive Overload Nedir?

Progressive Overload, vücut geliştirmede süreç içerisinde antrenmanın yükünün aşamalı olarak arttırılması anlamına gelmektedir. Aşamalı aşırı yüklenme veya zamanla ağırlık arttırma olarak da adlandırılabilir.

Progressive Overload antrenmanı vücut geliştirmede büyük bir yer tutmaktadır. Bu antrenmanda kaldırılan ağırlık düzenli olarak arttırılarak genel gücün ve kas hacminin arttırılması hedeflenmektedir. Bu tekniğin bilinen ilk yazılı uygulayıcısı Krotonlu Milo adlı olimpik güreşçidir.

Clean and Jerk Nedir? Clean and Jerk Nasıl Yapılır?

Clean and Jerk, bir ağırlığın önce köprücük kemiğine kadar daha sonra ise baş üzerine atılarak kaldırılmasıdır. Clean and Jerk, silkme olarak da adlandırılabilir.

Clean and Jerk antrenmanı için öncelikle ağırlığı kaldırmadan önce ayakların kalça genişliğinden de geniş açılması gerekmektedir. Dizler çok kırılmadan ağırlık, omuz genişliğinden biraz daha geniş tutulur. Kollar ilk kaldırışta bükülmemelidir. Ağırlık omuz hizasına doğru kaldırılırken kalçadan güç alınmalıdır. Daha sonra hafif çömelerek ağırlık silkme hareketiyle baş üzerine kaldırılmalıdır.

Krotonlu Milo ve Clean and Jerk Antrenmanı

Clean and Jerk antrenmanı (Görsel 2) insanın sınırlarını zorlamıştır. Görsel 1’e ve Görsel 2’ye bakıldığında Krotonlu Milo’nun yaptığı iddia edilen bu hareket ile Clean and Jerk oldukça benzerlik taşımaktadır. Krotonlu Milo üzerine çizilen Görsel 1’de görüldüğü ve iddia edildiği üzere Krotonlu Milo, öküzü omuzunun üzerinde taşımıştır. Böyle bir konuma gelebilmesi için öküzün en uygun yol öncelikle öküzü öncelikle çömelip (squat) ön omuza denk gelebilecek şekilde almak ve sonrasında ayağa kalkmaktır. Bu nokta Krotonlu Milo’nun gerçekleştirdiği söylenen hareketin tam karşılığı olan Clean and Jerk antrenmanından ve de Krotonlu Milo’nun hareketi sırasında uygulamak zorunda olduğu çömelip kalkma hareketinin günümüzdeki maksimum değerleri üzerinden çürütülebilir.

İnsan Bir Öküzü Kaldırabilir mi?

Krotonlu Milo’nun aslında günümüzün gelişmiş şartlarında çalışan binlerce vücut geliştirmeci ve ağırlık arttırmaya yönelik çalışan insanlarla aynı hareketi yaptığı anlaşıldıktan sonra Krotonlu Milo’nun kaldırdığı iddia edilen bir yetişkin öküz ağırlığı ve günümüzün ağırlık standartlarının ne yönde olduğuna bakılmalıdır. Yetişkin bir öküzün ağırlığı yaklaşık olarak 800 kilogramdır. Ancak Clean and Jerk standartlarına vücut geliştirmecilerin standartlarından bakıldığında, 140 kilogram ağırlığındaki (en yüksek vücut ağırlıklarından) elit seviye bir ağırlık kaldırıcının (powerlifter) ortalama olarak 203 kilogramdır. Bu ağırlık Milo’nun kaldırdığı iddia edilen ağırlığın yalnızca dörtte biridir. Bir insanın sadece yerden kaldırabildiği (bahsi geçen pozisyonda değil ) en yüksek ağırlık ise 457.5 kilogramdır. Ancak bu ağırlık Deadlift adı verilen harekette yerden ortalama yarım metre yükseltilmişken iddia edilen Krotonlu Milo’nun yaklaşık 800 kilogram olan bir öküzü yerden omzuna kaldırıp taşıdığı yönündedir.

Diğer bir taraftan yerden omuzları üzerinde taşıyabileceği ve öküzü yükseltebileceği ağırlık da bir muamma oluşturmaktadır. Bu harekette rekor 571.5 kilogramdır. Bu ağırlık bile Krotonlu Milo’nun kaldırdığı iddia edilen ağırlıktan yaklaşık 200 kilogram daha azdır.

Krotonlu Milo Öküzü Kaldırabilmiş midir?

Biyolojik zorlukların yanısıra, rekor değerlerin alındığı sporcuların Krotonlu Milo’dan çok daha düzenli bir şekilde beslendiği, düzenli olarak performans arttırıcı kimyasallara başvurduğu görülmektedir. Hatta bazı sporcular kas yapımını inanılmaz bir şekilde arttıran anabolik steroidleri kullanmakta veyahut kanlarına yine kas yapımını ve gücü teşvik eden testesteronu enjekte ettirmektedirler. Bu rekorların transhümanist bir anlayışın ürünü olduğu düşünüldüğünde, bilimselliğin şuanki anlaşılışıyla bir olamayan Antik Yunanistan’da Krotonlu Milo’nun bu rekorlara ulaşabilmesi ve hatta geçebilmesi daha da imkansızlaşmaktadır.

Bütün bu nedenler göz önüne alındığında progressive overload adlı tekniğin tarihteki bilinen ilk uygulayıcısı olan Krotonlu Milo’nun her ne kadar gidiş yolu doğru olsa da yetişkin bir öküzü omzuna çıkartıp gezdirebilmiş olması mümkün değildir. Krotonlu Milo’nun olduğu iddia edilen bu başarı bugünkü teknolojinin ve destekleyici ilaç sanayisinin yetişemediği bir noktada olduğundan gerçekçi gözükmemektedir.

Not: Bu konuyla ilgili olarak Olimpiyat Oyunlarının Kökeni – Antik Yunan Olimpiyatları başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Konuyla İlgili Yazılar

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek olunuz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.