Dünya Tarihi

Edwin Hubble Kimdir? Hubble Uzay Teleskobu Nedir?

Bu yazımızda “İnsan beş duyusuyla etrafındaki koskoca evreni keşfeder ve bu keşfetme macerasına bilim der!” sözünün sahibi Edwin Hubble hakkında bilgilere yer verdik. Ayrıca Edwin Teleskobu hakkında da bilgiler aktardık.

Edwin Hubble Kimdir?

Edwin Powell Hubble, gözlemsel astronomi dalında yapmış olduğu çalışmalarla 20. yüzyılın en önemli astronomları arasında görülür. Evren konusuna olan yoğun ilgisi ve bu alana yatkın zekası, onun büyük bir bilim insanı olmasına yardım etmiştir. İnsanoğlunun evreni ve uzayı anlamasında kilit bir rol üstlenmiştir. Büyük Patlama Teorisi’ni hayati destek sağlayacak olan galaksilerin birbirinden uzaklaştığı gerçeğini keşfetmiştir.

Edwin Hubble, 1889’da Amerika’nın Missouri kentinde dünyaya gelmiştir. Meraklı bir çocuk olan Edwin, Bilim kurgu romanlarını okumaya ve evren hakkındaki her şeye çok düşkündü. Lisede çok yüksek not ortalamalarına sahip olması onu atletik yeteneklerini sergilemekten alıkoymuyordu.

Liseden mezun olduktan sonra Şikago Üniversitesi’nden büyük bir burs kazandı ve orada matematik ve astronomi alanlarında diploma aldı. Daha sonra Queen’s Üniversitesi’ne Rodos Bilgini olarak gitti. Ancak babasının ısrarı nedeniyle, istemeden bilim yerine hukuk okudu. Edwin, 1913’teki ihtisas derecesini aldıktan kısa bir süre sonra babası öldü. Bu onu ailesine bakmak için Edwin’i Amerika’ya dönmeye zorladı. ABD’de Fizik, İspanyolca ve Matematik dersleri verdiği bir lise tarafından işe alındı. Öğrencileri arasında sevilmesine rağmen, bilimsel çalışmalar yapmaya geri dönmek istedi, bu yüzden 1914’te doktora adayı olarak astronomi okumak için Chicago Üniversitesi’ne girdi. Aynı zamanda, Yerkes Gözlemevi’nde gözlem araştırması yaptı.

1917’de, yeni personel arayan ve başarılı eğitim kariyerini öğrenen George Ellery Hale tarafından Wilson Dağı Gözlemevi’ne davet edildi. Bununla birlikte, doktora derecesini tamamladıktan sonra Hubble, I. Dünya Savaşı’nda görev yapmak için ABD ordusuna katılmaya karar verdi. Buna rağmen Hale ona ayırdığı pozisyonunu açık tuttu. 1919’da geri döndüğünde, Hubble’ın gittiği ilk yer Gözlemevi idi. Çok şanslıydı, zamanının en büyüğü olan Hooker adlı 100 inç çapındaki teleskopun yapımı yeni bitmişti ve kullanıma hazırdı. Çalışmalarına oraya gelir gelmez başladı.

Edwin Hubble Neler Yapmıştır?

Onun ilk büyük keşfi dış galaksilerin varlığıydı. Hubble’dan önce, birçok gökbilimci, evrenin Samanyolu ve Bulutsu’dan (Samanyolu’nda bulunan parçacık ve toz yamaları) başka hiçbir şey içermediğine inanıyordu. Bununla birlikte, 1923’te Hubble, Andromeda Bulutsusu’nu gözlemlerken, Bulutsunun içinde bir Sefeid değişken yıldızı (sürekli değişen miktarda parlaklığa sahip, mesafeye ölçülmesini sağlayan bir yıldız) gördü. Yıldızı bulutsunun Samanyolu’nun dışında olup olmadığını öğrenmek için kullandı ve olduğu sonucuna vardı. Bu, dış galaksilerin varlığını kanıtladı ve astrofizik araştırmalarında yeni bir çağ başlattı.

Evren hakkındaki araştırmalarına devam ederken, diğer galaksilerin çoğunun bizden uzaklaştığı gerçeğini Doppler Efektini (kırmızıya kayma ve mavi kayma) kullanarak keşfetmeyi başardı. Doppler Efekti, sürekli bir dalga yayan bir dalga kaynağının yaklaşması veya sürekli uzaklaşması sonucu yaydığı dalgaların kırmızıya veya maviye gitmesi olgusudur. Edwin Hubble gözlemleri sırasında başka bir galaksi olarak belirleyebildiği Andromeda Galaksi’sinden gelen dalgaların kırmızı olduğunu bu nedenle de galaksinin giderek kendi galaksilerinden uzaklaştığı sonucuna ulaştı. Bu, astronomide dikkat çekici bir keşifti, çünkü statik bir evren diye bir şeyin olmadığını ve Evrenin genişlediğini gösterdi. Bu, Big Bang teorisinin ana destekleyici noktası oldu.

Hubble, 2. Dünya Savaşı’nda hizmet etmek zorunda kaldığında 1942’ye kadar aralıksız çalışmaya devam etti. 1946’dan sonra gözlemevine geri döndüğünde, Hale adlı 200 inçlik bir teleskopun yapımında çok önemli bir rol oynadı. Hooker’dan dört kat daha güçlü olan bu teleskobu ilk kullanan bilim insanı olma onuruna sahipti. Bu onun son astronomik çalışmasıydı.

Edwin Hubble Eylül 1953’te serebral trombozdan öldü. Kraliyet Astronomi Topluluğu tarafından verilen en prestijli ödül olan Altın Madalya dahil çalışmaları için birçok ödül aldı. Şerefine sayısız üniversite tesisi, Ay’da bir krater ve Hubble Uzay Teleskobu onun arkasından isimlendirildi.

Hubble Uzay Teleskobu Hakkında Bilgi

Hubble Uzay Teleskobu (HUT) 1990 yılında yörüngede çalışmaya başlayan ve hala işlevini sürdüren bir uzay teleskobudur. Bu kadar tanınmasının neden ilk uzay teleskobu falan olmasından değil, insanoğlunun uzaya fırlattığı en büyük ve en çok amaca itaat edeni idi. Bunun yanında astronomik çoğu araştırmada Hubble Uzay Teleskobu günümüze kadar çokça kullanıldı. Hubble Uzay Teleskobu, astronom Edwin Hubble’ın adını almıştır ve Compton Gamma Ray Gözlemevi, Chandra X-ışını Gözlemevi ve Spitzer Uzay Teleskopu ile birlikte NASA‘nın Büyük Gözlemevlerinden biridir.

Hubble’da 2.4 metrelik (7.9 feet) bir ayna bulunur ve dört ana cihazı, elektromanyetik spektrumun morötesi ve yakın kızılötesi olarak cisimleri gözlemler. Hubble’ın Dünya atmosferinin dışındaki yörüngesi, kara tabanlı teleskoplardan önemli ölçüde daha düşük arka plan ışığıyla son derece yüksek çözünürlüklü görüntüler çekmesini sağlar. Uzayın derinlemesine görülebilmesi için en detaylı görünen ışık görüntülerinden bazılarını kaydetmiştir. Birçok Hubble gözlemi, evrenin genişleme hızını belirlemek gibi, astrofizikte atılımlara neden olmuştur.

HST, Avrupa Uzay Ajansı’nın katkılarıyla ABD uzay ajansı NASA tarafından inşa edildi. Uzay Teleskopu Bilim Enstitüsü (STScI) Hubble’ın hedeflerini seçmektedir ve elde edilen verileri işlerken, Goddard Uzay Uçuş Merkezi uzay aracını kontrol eder.

Uzay teleskopları 1923 gibi erken bir tarihte bulunmuştur. Hubble, 1970’lerde, 1983’te önerilen bir lansmanla finanse edildi, ancak proje teknik gecikmeler, bütçe sorunları ve Challenger felaketi (1986) yüzünden ertelendi. Sonunda 1990 yılında Uzay Mekiği Keşfi tarafından başlatıldı, ancak ana aynası yanlış yapılmış ve teleskopun kabiliyetlerini tehlikeye atacak şekilde küresel bir sapma yaratmıştı. Optik, 1993 yılında bir servis heyeti tarafından amaçlanan kalitesine göre düzeltildi.

Not: Bu konuyla ilgili olarak Kozmografya Nedir? İlk Kozmografya Kitabı başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Konuyla İlgili Yazılar

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek olunuz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.