Dünya Tarihi

Udemy Nedir? Nasıl Kurulmuştur? Udemy Tarihi

Udemy Kurucuları Kimdir?

Udemy nedir? Udemy, isteyen eğitmenlerin yetişkinlere ve öğrencilere yönelik kurslar oluşturdukları çevrimiçi bir öğrenme platformudur. Udemy, 2010’da kurulmuştur.

Bu Yazının İçindeki Başlıklar:

Udemy Nedir?

Udemy, yetişkinleri ve öğrencileri hedef kitle olarak belirleyen devasa açık çevrimiçi kurslar (MOOC) sunan bir sağlayıcıdır. 2010 yılının mayıs ayında kurulmuştur. Kurucuları Eren Bali, Gagan Biyani ve Oktay Çağlar’dır. Mart 2021 itibariyle, platformda 40 milyonun üzerinde öğrenci, 155.000 kurs ve 65’in üzerinde dilde ders veren 70.000 eğitmen bulunmaktadır.

2021 itibariyle Udemy sitesinde 155.000’den daha fazla kurs bulunmakla beraber toplamdaysa kurslara 480 milyondan fazla kişi kaydoldu. Öğrenciler ve öğretim üyeleri 180’den fazla ülkeden gelmektedir. Öğrencilerin 2 / 3’ü Amerika Birleşik Devletleri dışından katılmaktadır. Öğrenciler dersleri öncelikle mesleki becerilerini geliştirmek için görebilirler. Bazı kurslardan sertifika ve kredi alınabilir. Udemy, eğitim kursları oluşturmak isteyen çalışanları için kurumsal eğitmenleri çekmek amacıyla özel bir çaba da göstermiştir. Udemy’nin genel merkezi San Francisco Kaliforniya’dadır. Ofisleri Denver, Colorado’da; Ankara Türkiye; Dublin, İrlanda; Sao Paulo, Brezilya; ve Gurugram, Hindistan, olmak üzere çeşitli yerlerde bulunur.

Udemy, eğitimcilerin tercih ettikleri konularda çevrimiçi kurslar oluşturmasına olanak tanıyan bir platform olarak da bilinir. Udemy kurs geliştirme araçlarını kullanarak kurslar oluşturmak için PDF’ler, videolar, ses dosyaları, PowerPoint sunumları, ZIP dosyaları ve canlı sınıflar yükleyebilirler. Öğreticiler ayrıca online forumlar sayesinde kullanıcılarla etkileşime geçebilir.

İşletme ve girişimcilik, akademik bilimler, sanat, sağlık ve fitness, dil, müzik ve teknoloji dahil olmak üzere çok çeşitli kategorilerde kurslar sunulmaktadır. Sınıfların çoğu, Excel yazılımı veya iPhone kamera kullanımı gibi pratik ve yaratıcı konulardadır. Udemy ayrıca, işletmelere dijital pazarlama taktiklerinden ofis üretkenliğine, tasarıma, yönetime, programlamaya ve daha fazlasına kadar 7.000’den fazla hedeflenmiş eğitim kursuna erişim sağlayan işletmeler için kolaylıklar sunar. Udemy kurslarını ücretli veya ücretsiz kullanabilirler.

Udemy platformuna giriş adresi: https://www.udemy.com/

Udemy Tarihi

Udemy Nasıl Kurulmuştur?

2007 yılında kurulan Udemy’nin kurucuları (you-de-mee, portmanteau of you + akademi) Eren Bali ve Oktay Çağlar Türkiye’de kurucular sanal bir sınıf için yazılım oluşturdular. Ürünü herkese ücretsiz sunma potansiyelini gördüler. Silikon Vadisi’ne iki yıl sonra şirketi kurmak için taşındılar. 2010 yılının başlarında site Eren Bali, Oktay Çağlar ve Gagan Biyani tarafından açıldı. 2010 yılının Şubat ayında kurucular girişim fonu sağlamaya çalıştılar. Fakat fikir yatırımcılar tarafından etkileyici bulunmadı. Ayrıca Gagan Biyani’nin söylemine göre 30 kez reddedildi. Daha sonra, ürün geliştirmeyi başlattılar. 2010 yılının Mayıs ayında Udemy “You Academy” başladı. Birkaç ay içinde, 1.000 eğitmen yaklaşık 2.000 ders oluşturdu. Udemy’nin yaklaşık 10.000 kayıtlı kullanıcısı oldu.

Bu olumlu piyasa tepkisine dayanarak, başka bir finansman turunu denemeye karar verdiler. Ağustos ayına kadar girişim fonu için 1 milyon dolar toplamayı başardılar. 2011 yılının ekim ayında Udemy, Eric Lefkofsky ve Brad Cavell’e (Goupon yatırımcıları) ek olarak MHS Capital ve 500 Startups liderliğindeki Series A’dan ek fon (3 milyon dolarlık) sağladı. 2012 yılının aralık ayında şirket, MHS Capital, Insight Venture Partners, Learn Capital ve Lightbank Capital liderliğinde olan B serisindeki fonlardan 12 milyon (dolar) toplayarak Udemy’ye toplam fon miktarını 16 milyon dolara çıkardı. 2014 yılının 22 Nisan tarihinde The Wall Street Journal’ın dijital baskısı, Udemy işletme Müdürü Dennis Young’ın Eren Bali’nin yerine CEO olarak atandığını duyurdu. 2014 yılının mayıs ayında şirket, Insight Venture Partners, Norwest Venture Partners ve MHS Capital liderliğindeki C Serisindeki fondan 32 milyon dolar daha ekledi.

Udemy Tarihi

2015 yılının Haziran ayında ise şirket, D Serisi fondan (Stripes Group liderliğindeki) 65 milyon dolar topladı. Daha sonraysa Udemy, Hindistan’da bir beceri Okulu açmak için başka bir çevrimiçi eğitim kursu olan Skillsdox Inc, Kanada’ya katıldı. 2016 yılının Haziran ayında Udemy, 2015’in haziranında başlayan 65 milyon dolarlık D Serisi finansman turunun devamı olarak Naspers Ventures’tan 60 milyon dolar topladı. 2019 yılı 5 Şubat tarihinde şirket, Udemy’in yönetim kurulu tarafından Gregg Kokkari’yi yeni CEO’su olarak atadığını açıkladı.

Şubat 2020’de, uzun zamandır ortak olduğu Benesse Holdings’i satın aldı. Japan.it 50 milyon dolar topladı. 2 milyar dolarlık bir değerleme açıkladı. Kasım 2020’de, Tencent Holdings tarafından 3,25 milyar dolar değerinde 50 milyon dolar topladı. The New York Times, The China Post, Fast Company, BBC, YPN ve TechCrunch’ta Udemy’den bahsedildi. Mashable “Udemy, gerçek sınıfa rakip olan ve öğretmenler ve öğrenciler için tüm konularda yararlı bir yardımcı program olduğunu kanıtlaması gereken bir deneyim sunuyor.” sözleriyle bahsetti.

2014 yılında Forbes tarafınsa Udemy’nin kurucu ortağı Eren Bali, “30 yaş altı 15 farklı alandaki en parlak yıldızlardan” oluşan “30 Yaş Altı 30” un parçası olarak seçildi. Tanınmış iş adamı Jack Welch, Kasım 2011’de JWMI varlıklarını satın alan Strayer Üniversitesi’ndeki Jack Welch Yönetim Enstitüsü (JWMI) aracılığıyla sunulan bir çevrimiçi MBA programı geliştirdi. Udemy, Kasım 2012’de enstitünün Welch Way eğitim yazılımı için MOOC platformu oldu. Bu Jack Welch bağlantısını destekledi. 2015 yılındaysa korsanlıkla ilgili endişeler yaşadı. Çünkü Kasım 2015’te korsan kursları yayınlamak ve bunlardan kazanç sağlamakla suçlandı. 2015 yılının CEO’su Dennis Yang, bir blog gönderisinde suçlamalara yanıt verdi. Udemy’nin bu korsanlık olayından kâr etmediğini belirtti.

Not: Bu konuyla ilgili olarak Apple Kurucuları Kimdir? Apple Tarihi başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Konuyla İlgili Yazılar

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek olunuz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.